Jump to content

Περιεργη Συμπεριφορα Κριμπενσις


Recommended Posts

επειδη πρόσφατα το έκανα και εγω αλλαγη απο φύτεμενο σε νταμάρι για τις κιχλιδες όταν το αδειασα και καθάρισα το βυθό πριν βάλω τα ψάρια έκανα μέτρησης και είχα τα ίδια αποτελέσματα νομίζω το λάθος σου είναι οτι έκανες τις αλλαγές του βυθου με τα ψάρια σου με αποτέλεσμα και να στρεσαριστουν αλλα και η αλλαγη των συνθηκών του νερου άλλαξαν απότομα με συνέχεια να έχουν αυτήν την αντίδραση απο τα ψαράκια σου εγω για να το επαναφέρω μου πήρε σχεδόν δυο μέρες αλλα τα ψάρια σε άλλο ενυδρειο και στο ενυδρειο τους έκανα μια καλη αλλαγη νερου που το είχα προετοίμαση σε βαρέλι με αντιχλωριο μια μέρα πριν καθάρισα με ενυδρειακο νερο το σφουγγάρι πρόσθεσα και βακτιρια και μέσα σε 30 ώρες ήταν όλες η μετρήσεις τελειες .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δυστυχως τα κριμπενσις ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να πιαστουν και δεν μπορεις και να τα βαλεις καπου χωρις κρυψωνες γιατι θα σκοτωθουν μεταξυ τους. ασε που εχω δυο μικρα λιγο μεγαλυτερα απο τα δικα σου και η μεταφορα δε θα ηταν οτι καλυτερο.

παντως οντως απο αυτο πρεπει να εγινε. θα δουμε αυριο πρωι παλι τις μετρησεις

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ιδιο! να δουμε αυριο πρωι πρωι! προς το παρον εχουν ηρεμησει και βγαινουν αραια και που το οποιο ειναι λογικη συμπεριφορα. δεν εχουν τρελλαθει οπως πριν.

καμια φορα κοιταω το 1 (η 2 αν βγαινει ποτε) μικρουλια και σκεφτομαι ποσο κριμα που ειχαν γεννηθει 40 και επεζησαν (η δεν εφαγαν οι γονεις) μονο 2...

κουκλια τα κριμπενσις αλλα δυσκολα σε πολλα

Link to comment
Share on other sites

νεες μετρησεις

νιτρωδη 0,5

αμμωνια 0

τι κανω? ακομα νιτρωδη εχει! τα ψαρια δεν κανουν σαν τρελλα αλλα που και που επισκεπτονται την επιφανεια πραγμα περιεργο για κριμπενσις.

Ακομα και δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα τα γραφω... 1) σε λιγοτερο απο 20 ωρες της αλλαγης διακοσμησης εχει εξαφανιστει η περισσοτερη αλγη (ημουν ΦΟΥΛ) και στους τοιχους (θυμιζω οτι εχω DIY Πλατη απο τσιμεντο) εχει βγει ενα μαυρο χρωμα που δεν ειχα

Link to comment
Share on other sites

sorry για τα πολλαπλα Posts αλλα δε με αφηνει να κανω επεξεργασια. αν ενοχλει καποιον mod, ας τα κανει ολα μαζι ενα.

Λοιπον, εβαλα και μια αεραντλια (την ειχα βγαλει απο αυτο το ενυδρειο λογο των φυτων). γενικα κανει καλο στα κριμπενσις?

Link to comment
Share on other sites

Αφησε την αεραντλίο να λειτουργεί ασταμάτητα ,μην ταίζεις , κάνε σήμερα μια μικρή αλλαγή της τάξης του 20 % με πρόσθεση γενναίας δόσης βακτηριδιων και αν έχεις τρόπο να ρίξεις την θερμοκρασία ακόμα καλύτερα αν οχι αφησε λίγο μέρος του καπακιού ανοικτό .

Και το κυριότερο μην βιάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

δε βιαζομαι, για αυτο γραφω εδω! βεβαια εριξα λιγο πριμε το πρωι παλι αλλα οκ. την αεραντλια την αφηνω σιγουρα. βακτηρια εγραψα πιο πανω πια βαζω και εβαλα τη συνιστωμενη δοση (αν κι εριξα και χτες). το καπακι ειναι παντα ανοικτο ολο εκτος απο το 1/3 που ειναι τα φωτα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα φταιει η αναταραξη που εκανες στο βυθο σου,Ποτε δεν ξεριζωνουμε τα φυτα σαν να ειναι σε καποιο χωραφι,το κανουμε με πολυ προσεχτικες κινησεις ωστε να ανακαταψουμε το βυθο οσο πιο λιγο γινετε.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα φταιει η αναταραξη που εκανες στο βυθο σου,Ποτε δεν ξεριζωνουμε τα φυτα σαν να ειναι σε καποιο χωραφι,το κανουμε με πολυ προσεχτικες κινησεις ωστε να ανακαταψουμε το βυθο οσο πιο λιγο γινετε.

δηλαδη πως? υπαρχει καπου καποιος οδηγος για το τι πρεπει να γινεται σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται κανενας οδηγος..ειναι αυτονοητο οτι αν ανακατεψεις τον βυθο θα εχεις προβλημα μετα,οπωτε τα φυτα που βγαζεις τα βγαζεις με προσοχη και με αργες κινησεις για να μην ανακατεψεις τον βυθο πολυ,οσο λιγοτερο τοσο καλητερα.Αν εχεις και υποστρωμα απο κατω απο το βυθο τοτε τα πραγματα ειναι ακομα πιο επικυνδινα και θελουν πιο προσεχτικες κινησεις γιατι αν σου βγει το υποστρωμα απο πανω,εκτος απο θεματα αμμωνιας και νιτρωδων θα εχεις και προβλημα με αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται κανενας οδηγος..ειναι αυτονοητο οτι αν ανακατεψεις τον βυθο θα εχεις προβλημα μετα

αυτονοητο σε ποιον? δεν συμφωνουν καν ολοι. εχω διαβασει απο αρκετους οτι δεν φταιει αυτο

,οπωτε τα φυτα που βγαζεις τα βγαζεις με προσοχη και με αργες κινησεις για να μην ανακατεψεις τον βυθο πολυ,οσο λιγοτερο τοσο καλητερα.

μα τον βυθο τον ανακατεψα επιτηδες μιας και ηταν ΦΟΥΛ με ξερα φυλλα, αλγες, βρωμια, τροφες κτλ

Αν εχεις και υποστρωμα απο κατω απο το βυθο τοτε τα πραγματα ειναι ακομα πιο επικυνδινα και θελουν πιο προσεχτικες κινησεις γιατι αν σου βγει το υποστρωμα απο πανω,εκτος απο θεματα αμμωνιας και νιτρωδων θα εχεις και προβλημα με αλγες.

δεν εχω υποστρωμα

Έγινε επεξεργασία - Vangelis21
Link to comment
Share on other sites

μα τον βυθο τον ανακατεψα επιτηδες μιας και ηταν ΦΟΥΛ με ξερα φυλλα, αλγες, βρωμια, τροφες κτλ

Κακώς τον ανακάτεψες έπρεπε να βάλεις σκούπα και οι βρομιές να φεύγουν εκτός ενυδρείου μαζί με το νερό έτσι κάνουμε και καθαρισμό βυθού και αλλαγή νερού ταυτόχρονα, έτσι όπως το έκανες εσύ, ανακατεύοντας τον βυθό και περιμένοντας να τραβήξει τις ακαθαρσίες το φίλτρο και επιβάρυνες το φίλτρο σου, και δημιούργησες πρόβλημα με αμμωνία και νιτρικά και υπήρχε και ο κίνδυνος να απελευθερώσεις από τυχόν αναερόβια σημεία του βυθού σου υδρόθειο και να τα έχανες τα ψαράκια σου μια και καλή... προσοχή λοιπόν με το βυθό, ότι θές ρώτα εδώ καλύτερα, αν δεν είσαι σίγουρος, κάποιο παιδί θα σου απαντήσει, καλύτερα να καθυστερήσεις σε κάτι και να είσαι σίγουρος ότι κάνεις το σωστό παρά να χάσεις κάποιο ψαράκι ή να τουμπάρει το ενυδρείο σου όπως τώρα και να τρέχεις

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα περι χημειας μου ακουγονται λιγο κινεζικα οπως και στους περισσοτερους οποτε καλο θα ηταν να δημιουργηθει ενας οδηγος.

με σκουπα απλα δε γινοταν γιατι το ενυδρειο ειναι μονο 120λιτρο και θα επρεπε να κανω 5-6 αλλαγες νερου μεχρι να βγει η βρωμα. εκτος αυτου με τοσα φυτα δεν υπηρχε χωρος.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν θα έριxνα prime σε αυτή τη φάση.Δεν θα τάιζα ,θα κρατούσα σε λειτουργία την αεραντλία θα έριχνα βακτηρίδια και αύριο θα έκανα μια μικρή αλλαγή περίπου 15-20 % ενισχύοντας πάλι με βακτηρίδια

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι αναφέρει είναι βακτηρίδια ,εγώ δεν το εχω χρησιμοποιήσει γιατί απλά δεν το ξέρω

Link to comment
Share on other sites

εχουμε ακομα λιγα νιτρωδη (λιγα δηλαδη 1η-2η σκαλα) και καθολου αμμωνια. τι κανω? ριχνω πριμε?

Καλημέρα θα συμφωνήσω με τον Σωκράτη, κάνε μια μικρή αλλαγή και πρόσθεσε βακτήρια χωρίς να ταΐσεις για 2-3 μέρες ακόμα μέχρι να στρώσει το ενυδρείο και μετά να κάνεις αραιά ταΐσματα μέρα παρά μέρα ας πούμε μέχρι να είμαστε σίγουρη ότι η βιολογία σου έχει επανέλθει.

Είδες πόσο εύκολα μπορεί να στραβώσει το ενυδρείο με ένα στιγμιαίο λάθος... και μετά μας βγάζει την πίστη για να στρώσει... για αυτό λέμε όχι βιαστικές κινήσεις... υπομονή όμως πιστεύω ότι ξεπέρασες τον κίνδυνο, εξάλλου τα Γκριμπένσις είναι πολύ σκληρά ψαράκια ευτυχώς που δεν είχες και κάποιο άλλο είδος γιατί θα το είχες χάσει.

Link to comment
Share on other sites

τα νεα ειναι καλα. αυτη τη στιγμη (χωρις να κανω την αλλαγη μιας και τωρα ετοιμαζομουν) δεν εχουμε ουτε αμμωνια ουτε νιτρωδη.

Link to comment
Share on other sites

τα νεα ειναι καλα. αυτη τη στιγμη (χωρις να κανω την αλλαγη μιας και τωρα ετοιμαζομουν) δεν εχουμε ουτε αμμωνια ουτε νιτρωδη.

Ωραία τάιζε προσεκτικά για λίγες μέρες και θα ανεβάσεις την ποσότητα της τροφής σταδιακά, όχι επειδή μηδένισε η αμμωνία να ταΐζεις 2 - 3φορές την ημέρα στην αρχή κάντο κάθε 2 μέρες, μετά μέρα παρά μέρα και μετά κάθε μέρα να προλάβουν να ισορροπήσουν τα βακτηρίδια και σε 2 μέρες ξανά μέτρα να δούμε που είσαι μήπως κάνεις πάλι 20 - 30% αλλαγή ;)...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...