Jump to content

Πρωτεσ Μετρησεισ Βοηθεια!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Σαφώς και οι αλλαγές νερού κατά την διαδικασία του στρωσίματος επηρεάζουν στο να μπορέσει να ολοκληρωθεί ο κύκλος!

Για κανένα λόγο δεν κάνουμε αλλαγές νερού όσο στρώνουμε, μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας και εφόσον μας το έχουν δήξει οι μετρήσεις μας!!

Για να μπορέσεις να δεις αποτελέσματα θα πρέπει να αγοράσεις βιολογικό υλικό (siporax mini) στην περίπτωση σου το οποίο θα το εγκαταστήσεις μέσα στο φίλτρο σου αφού πρώτα κόψεις ένα κομμάτι από το σφουγγάρι για να σε χωρέσει!

Στην συνέχεια κάνεις χρήση των υγρών βακτηριών (sera bionitrivec) σύμφωνα με της οδηγίες χρήσης του σκευάσματος και ρίχνεις και λίγο θρυμματισμένη τροφή κάθε 2-3 μέρες για να μην πεθαίνουν τα βακτήρια από ασιτία! Κάνοντας μετρήσεις με υγρά τεστ θα περιμένεις να εξελίχθη αυτή η διαδικασία http://www.aquazone....showtopic=54770 και όταν δεις να ολοκληρώνετε μηδενίζοντας η αμμώνια και τα νιτρώδη και μετράς μόνο νιτρικά τότε κάνεις μια καλή αλλαγή νερού και προσθέτεις σταδιακά τους κατοίκους του ενυδρείου σου!

Πιστεύω πως αν κάνεις σωστά της κινήσεις που απαιτούνται σε λιγότερο από 15 μέρες θα είσαι έτοιμος!

καλησπερα!!!τελικα παιδια σημερα εκανα ολη την διαδικασια απο την αρχη. κυριοτερο ειναι οτι τα ψαρακια ειναι σε καλα χερια πλεον.πρωτον αδειασα ολο το ενυδρειο το καθαρισα καθαρισα και ολα τα πραγματα και αντε παλι απ την αρχη.εχω δυο ερωτηματα τωρα.εβαλα αυτα τα siporax mini στο φιλτρο και παρατηρησα οτι μιοθεικε ελαχιστα η ροη του φιλτρου μηπωσ πειραζει??εβαλα και αντιχλωριο μηπωσ να ριξω και τα βακτηρια τωρα η μετα απο κανα δυο τρεισ μερεσ???

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα!!!τελικα παιδια σημερα εκανα ολη την διαδικασια απο την αρχη. κυριοτερο ειναι οτι τα ψαρακια ειναι σε καλα χερια πλεον.πρωτον αδειασα ολο το ενυδρειο το καθαρισα καθαρισα και ολα τα πραγματα και αντε παλι απ την αρχη.εχω δυο ερωτηματα τωρα.εβαλα αυτα τα siporax mini στο φιλτρο και παρατηρησα οτι μιοθεικε ελαχιστα η ροη του φιλτρου μηπωσ πειραζει??εβαλα και αντιχλωριο μηπωσ να ριξω και τα βακτηρια τωρα η μετα απο κανα δυο τρεισ μερεσ???

Κόψε λίγο περισσότερο τα σφουγγάρια να μην είναι στριμωγμένα και να περνά καλύτερα το νερό!

Τα βακτήρια να τα ρίξεις από τώρα!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι οκ τ εκανα και το φιλτρο κ δουλευει ρολοι,εριξα και τα βακτηρια και ολα οκ.κατι αλλο...τα βακτηρια που εριξα της sera bio nitrivec στις οδηγιες ελεγε ενα καπακι αν 25 λιτρα εγω εβαλα 1,5 καπακι σωστα εβαλα για 40 λιτρα νερο??? μηπως ειναι λιγο??η θα χρειαστει να βαλω και αλλο???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι οκ τ εκανα και το φιλτρο κ δουλευει ρολοι,εριξα και τα βακτηρια και ολα οκ.κατι αλλο...τα βακτηρια που εριξα της sera bio nitrivec στις οδηγιες ελεγε ενα καπακι αν 25 λιτρα εγω εβαλα 1,5 καπακι σωστα εβαλα για 40 λιτρα νερο??? μηπως ειναι λιγο??η θα χρειαστει να βαλω και αλλο???

Σωστά είναι!

Ταΐζε τα βακτήρια σου κάθε 2-3 μέρες με λίγια θρυμματισμένη τροφουλα και σε 5 μέρες περίπου ρίξε ακόμα μια δόση από τα βακτήρια!

Άρχισε σιγά σιγά να κάνεις , μετρήσεις για να παρατηρείς την εξέλιξη του κύκλου και ενημέρωσε μας!

Link to comment
Share on other sites

Σωστά είναι!

Ταΐζε τα βακτήρια σου κάθε 2-3 μέρες με λίγια θρυμματισμένη τροφουλα και σε 5 μέρες περίπου ρίξε ακόμα μια δόση από τα βακτήρια!

Άρχισε σιγά σιγά να κάνεις , μετρήσεις για να παρατηρείς την εξέλιξη του κύκλου και ενημέρωσε μας!

οκ ευχαριστω πολυ και παλι!!!!τα λεμε παλι συντομα :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα και παλι μετα απο καιρο..λοιπον μετα απο 15 μερεσ λειτουργιας του ενυδρειου εκανα τις πρωτες μετρησεις που ειναι η εξης.

ph--- 7.0

no2---- 0

no3----- 0

αμμωνια-----0,25

πως σας φενονται???καλα παει??σ αυτες τις 15 μερες να σημιωσω πως εβαλα δυο φορες την αναλογη ποσοτητα βακτηριων και ταισμα ανα 3 μερες.παντος το νερο μεσα στο ενυδρειο ειναι κρυσταλλο.φτου φτου!!!!!

λετε να πλησιαζω σιγα σιγα στο τελοσ του στωσιματος :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82: ????

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα παει,μολις μηδενισει η αμμωνια και μετρας νο3 κανεις μια αλλαγη νερου και βαζεις μερικα ψαρακια για αρχη.Συνηθος αυτος ο τροπος στρωσιματος κρατα 1 μηνα,οπωτε εχεις λιγο δρομο ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν αν δεν βαριέσαι να κάνεις πιο συχνά μετρήσεις έτσι ώστε να βλέπεις τα στάδιο του κύκλου πως μεταβάλλονται και να κατανοήσεις πλήρως την όλη διαδικασία! Έχει αρκετό ενδιαφέρων!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν αν δεν βαριέσαι να κάνεις πιο συχνά μετρήσεις έτσι ώστε να βλέπεις τα στάδιο του κύκλου πως μεταβάλλονται και να κατανοήσεις πλήρως την όλη διαδικασία! Έχει αρκετό ενδιαφέρων!

καλησπερα!!! οκ αρχισα να κανω παλι σημερα μετρησεις και βλεπω πωσ η αμμωνια σχεδον μηδενιζετε και αρχιζω να μετραω νιτρικα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!! οκ αρχισα να κανω παλι σημερα μετρησεις και βλεπω πωσ η αμμωνια σχεδον μηδενιζετε και αρχιζω να μετραω νιτρικα

Καλησπέρα, όχι νιτρικά, νιτρώδη NO2 πρέπει να μετράς σε αυτή την φάση!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όχι νιτρικά, νιτρώδη NO2 πρέπει να μετράς σε αυτή την φάση!

το προσεξα και εγω στο πινακα και μου εκανε εντυπωσει κ εμενα.κι ομωσ no3 μετραω τα no2 0 μου βγαινουν

Link to comment
Share on other sites

το προσεξα και εγω στο πινακα και μου εκανε εντυπωσει κ εμενα.κι ομωσ no3 μετραω τα no2 0 μου βγαινουν

Κάτι κάνεις λάθος, με τι τεστ μετράς? Πόσες μέρες έχεις ξεκινήσει το στρώσιμο?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι κάνεις λάθος, με τι τεστ μετράς? Πόσες μέρες έχεις ξεκινήσει το στρώσιμο?

με τις απι τα υγρα τεστ εκανα παλι τωρα και μου βγαζει τα ιδια αποτελεσματα.σημερα ειναι η 18η μερα στρωσιματος

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο μέρες είχες αμμώνια 0,25 σήμερα λες πως σιγά σιγά μηδενίζει και ταυτόχρονα αρχίζεις να μετράς νιτρικά! Τα νιτρώδη που πήγαν?

Link to comment
Share on other sites

Πριν δυο μέρες είχες αμμώνια 0,25 σήμερα λες πως σιγά σιγά μηδενίζει και ταυτόχρονα αρχίζεις να μετράς νιτρικά! Τα νιτρώδη που πήγαν?

ελα ντε!!αυτο λεω και εγω!!μηπως εκανα κατι λαθος στις μετρησεις προχθες??? και αντι για αμμωνια ειχα νιτρωδη? λογικα τα νιτρωδη μεχρι τι ποσοστα φτανουν???στο τελειωμα του κυκλου??

Link to comment
Share on other sites

Το τι μετρήσεις πείρες το ξέρεις μόνο εσύ! Και τα τρία τα τεστ που χρησιμοποιείς είναι υγρά? Μήπως έχουν λήξει?

Link to comment
Share on other sites

Το τι μετρήσεις πείρες το ξέρεις μόνο εσύ! Και τα τρία τα τεστ που χρησιμοποιείς είναι υγρά? Μήπως έχουν λήξει?

καλημερα!!!!..οι τελευταιες μετρησεις που πηρα τις πηρα με μεγαλη προσοχη.ολα τα τεστ ειναι υγρα.και τσεκαρα και τις ημερομινιες και ειναι οκ δεν εχουν ληξη...

Link to comment
Share on other sites

Πόσα νιτρικά μετράς?

Link to comment
Share on other sites

Άστα 2-3 μέρες ακόμα να κυλήσει λίγο ακόμα η κατάσταση, κάνε ξανά όλες της μετρήσεις, και αν δεις πάλι 10 νιτρικά η και παραπάνω και τα υπόλοιπα 0 κάνε μια αλλαγή το 50% και βαλε μέσα τα πρώτα σου ψάρια!

Όχι όλα μαζί, και με σύνεση στο φαγητό για της πρώτες μέρες!

Link to comment
Share on other sites

Άστα 2-3 μέρες ακόμα να κυλήσει λίγο ακόμα η κατάσταση, κάνε ξανά όλες της μετρήσεις, και αν δεις πάλι 10 νιτρικά η και παραπάνω και τα υπόλοιπα 0 κάνε μια αλλαγή το 50% και βαλε μέσα τα πρώτα σου ψάρια!

Όχι όλα μαζί, και με σύνεση στο φαγητό για της πρώτες μέρες!

καλημερα και παλι οκ θα τα αφησω ενα 5ημερο θα κανω μετρησεις και βλεπουμε....οσο για τα ψαρακια που θα βαλω θα χρειαστω την γνωμη σας απο δευτερα.να εισαστε καλα και ευχαριστω για ολα.... :bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπερα παιδες.τελικα εβαλα ψαρακια και ολα καλα με τις μετρησεις εδω και δυο εβδομαδες.ερωτηση αλλη τωρα....εβαλα δυο πλατυ θυληκα και ενα ξιφοφορο και απο οτι διαβασα στο φορουμ τεριαζουν.εχει δυο μερες ομως ο ξιφοφορος κηνηγαει το ενα θυληκο πλατυ μεσα στο ενυδρειο και δε το αφηνει σε ησυχια και υπαρχει γενικα μια αναστατωσει στο ενυδρειο.υπαρχει μηπως προβλημα??να των βγαλω το ξιφοφορο???

Link to comment
Share on other sites

Τα πλατυ με τους ξιφοφορους ειναι συγγενικο ειδος και μπορουν να ζευγαρωσουν βγαζωντας υβριδια.

Γιαυτο αποφευγεται η συμβιωση τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...