Jump to content

Γεννα Στο Φιλτρο


Recommended Posts

ειχα βαλει στο 60 ενα ζευγαρι αγγελοψαρα γεννησανε για δευτερη φορα και μου τα ξαναφαγανε τα αυγα τα εβγαλα και εβαλα

το αλλο ζευγαρι μπας και ειμαι τυχερη και γενησαν πανω στο φιλτρο εκει που τραβαει το νερο τι να κανω??? :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις δεύτερο φίλτρο βάλε το μέσα να δουλευει και απενεργοποιήσε αυτό.

Link to comment
Share on other sites

το δευτερο που ειχα χαλασε και δεν εχω αλλο και δεν θελω να το απενεργοποιησω για να μην χασω την βιολογια του.

το ειχα στο μεγαλο ενυδρειο για βοηθητικο και οταν τα μετεφερα το πηρα παρεα με νερο και δεν αλλαξαν καθολου η συνθηκες

και στο πιο μικρο που εβαλα τα ψαρια .εχετε καμια αλλα λυση????

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά απάνω στο προστατευτικό τα έχουν κάνει?

Link to comment
Share on other sites

τα εχουν κανει στο πλαι απο εκει που περναει το νερο και φιλτραρετε τα μισα ειναι μεσα στο φιλτρο το μονο που ελπιζω για οσα ζησουν να τα μεταφερουν στο πλαστικο σωλινα που εχω βαλει θα δουμε ελπιζω :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι εφικτό βάλε ένα τούλη εκεί που ρουφάει νερό τυλίξετο κάπως ώστε να μην μπουκώσει και το φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

οπως ηταν φυσικο τα μικρα δεν τα καταφεραν μετα απο περιπου 10 ημερες ξαναγεννησαν στο πλαστικο σωληνα που τους ειχα αφου ειχα βαλει πρωτα σιτα στο φιλτρο

για να μην ξαναγεννησουν εκει.

στις 48 με 50 ωρες ειδα τις πρωτες ουριτσες η χαρα μου δεν λεγετε (οχι για πολυ) το θυληκο οσα εφευγαν τα επερνε και τα ξαναεβαζε στη θεση τους.

κατα το βραδακι οπως περναγα μπροστα απο το ενυδριο βλεπω τη θυληκια να βαραει το αρσενικο μιλαμε για πολλη ξυλο τον ειχε στριμωξει κατω απο το

φιλτρο και τον βαραγε αληπητα ο κυριος ειχε φαει ολα τα ψαρακια και ειχε αφησει αυτα που ειχαν ασπρισει.εκανε το αναποδο απο οτι επρεπε.πηρα και καθαρισα

τα υπολοιπα αυγα και ετσι ηρεμισαν.

εχοντας φυγει για διακοπες δεν ξερω τη συνεχεια.αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποσες φορες μπορουν να γεννησουν απο οταν ξεκινησει ενα ζευγαρι

να κανει αυγα?εχουν περιοδο που γεννουν?π.χ καλοκαιρι η χειμωνα και μετα του χρονου παλι η αν αρχισουν δεν σταματανε?

σορυ αν σας κουρασα :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Πολλες φορες και δεν νομιζω να αντιλαμβανονται ιδαιτερα εποχες,αφου η θερμοκρασια και οι παραμετροι νερου στα ενυδρεια μας ειναι ουσιαστικα σταθερα,οπως και η σταθμη του νερου

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...