Jump to content

ΑΜΜΩΝΙΑ ΔΕ ΛΕΕΙ ΝΑ ΠΕΣΕΙ


Recommended Posts

Φιλες και φίλοι γειά σας.

Μολις σήμερα πήρα ένα τεστ ΤΕΤΡΑ 5in1

μέτρησα και μου βγάζει 250 mg/l NO3

10mg/l NO2

7,2 PH

μα είναι δυνατόν να έχει 250mg/l το ενυδρείο και τα ψάρια να μην έχουν ούτε ενα σύμπτωμα αρρωστειας?

Παρολαυτά έκανα αλλαγή νερού κατα τα 2/3 τις συνολικής ποσότητας.

Επλυνα το φίλτρο με νερό του ενυδρείου και έβαλα καινούριο ενεργό ανθρακα(καρβουνάκια)

και υαλοβάμβακα.

Καμιά ιδέα.

Σκέφτομαι να κάνω ακόμη μια αλλαγή νερου για άυριο.

Η πράσινη άλγη είναι καλή η κακή για το ενυδρείο?

Link to comment
Share on other sites

Πώς έστρωσες το ενυδρείο σου;

Δες εδώ για το στρώσιμο:

Το «στρώσιμο» του νέου ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=100

Δεν ειναι ακόμα έτοιμο να δεχτεί ψάρια!

Τι και πόσα ψάρια έχεις μέσα;

Κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού;

Αμμωνία (ΝΗ3-4) δεν μετράς;

Ενεργό άνθρακα γιατί έχεις στο φίλτρο σου;

Καμία άλγη δεν είναι καλή για ένα ενυδρείο που έχει αληθινά φυτά!

Εσύ έχεις κανονικά φυτά?

Για να μειωθούν οι τιμές σου κάνε αλλαγές νερού καθημερινα και βάζε και ενεργά βακτήρια!

Μετρήσεις πάντα και δες εδώ για τα βασικά θέματα συντήρησης ενός ενυδρείου:

Τα πρώτα μου βήματα…, Ξεκινώντας και προχωρώντας σωστά

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=5266

Η Συντήρηση του ενυδρείου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4649

Link to comment
Share on other sites

Μη διστάσεις να επιστρέψεις τα ψαράκια στο κατάστημα απ' όπου τα πήρες και να τα πάρεις πίσω όταν τελειώσει το στρώσιμο του ενυδρείου σου. Θα πρέπει επιτέλους κάποιοι "επαγγελματίες" να μάθουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ξέρεις ότι η άλγη εμφανίζεται πολλές φορές στα ενυδρεία που είναι στο στάδιο του στρωσίματος. Και το δικό σου νομίζω ότι είναι σε αυτήν ακριβώς τη φάση. Στις τιμές που αναφέρεις δεν υπάρχει τιμή αμμωνίας. Μετράς και αμμωνία;Τα ψάρια σαφώς και θα πρέπει να τα αποχωριστείς μέχρι το ενυδρείο σου να είναι έτοιμο, αλλιώς θα έχεις απώλειες. Η αμμωνία καίει τα βράγχια των ψαριών με αναπόφευκτα αποτελέσματα.

Ο άνθρακας δε χρειάζεται στο φίλτρο. Τον χρησιμοποιούμε μόνο μετά από κάποια θεραπεία ώστε να απομακρύνουμε το φάρμακο που χρησιμοποιήσαμε.

Καλή συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

250mg/l NO3??????

10mg/l NO2???????

Kαλυτερα παρε υγρα τεστ!!Οι μετρησεις θα ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα!!

Ανθρακα δεν τον χρειαζεσαι!!!Τον βαζουμε μονο μετα απο θεραπειες για να τραβηξει το φαρμακο!!!Να τον βγαλεις!!!!!!

Κατι πρακτικο για τα τεστ σε στικ!!! Ειναι καλυτερα να ριχνουμε με μια συριγγα απο μια σταγονα στο καθε πεδιο,απο το να βουταμε ολο το στικ μεσα στο ενυδρειο!!

Link to comment
Share on other sites

Το petshop που μου πο'υλησε το ενυδρείο μου είπε οτι για να στρώσει το ενυδρείο χρειάζεται δεκα μέρες με την διαδικασια τον 10mg βακτηριδίων ανα ημέρα.Φυσικά και αυτό έκανα αφου δεν ήξερα οτι υπάρχει σελιδα στο internet για αυτον τον σκοπό.Πλην απ όλα τα άλλα μου πούλησε και δυο σκαλάρια τα οποία δεν κάνουν για το ενυδρείο μου τον 60 λίτρων με συνέπεια τοένα απο τα δύο να έχει μεγαλώσει και φυσικά να κυνηγάει όλη την ημέρα το άλλο σκαλάρι.Τελοσπάντων ο τύπος μου είπε πριν μία εβδομάδα που συμπλήρωσα 1,5 μήνα να αλλάξω τα φιλτρα το πράσινο και το μάυρο μαζι με το λεπτό ασπρο που κρατάει τ σκουπιδάκια και τις ακαθαρσιες,παρεπιμπτοντως το ενυδρείο ειναι της εταιρίας juwel.Μου έδωσε ενα κουτι με καρβουνάκια και ένα σακουλάκι υαλοβάμβακα για να βάζω τα οποία μου είπε να τα αλλάζω ανα μήνα.Μετα απο ένα γρήγορο διάβασμα στο φόρουμ επροχτες αρχισα να ταίζω πιο λίγο τα ψάρια και έχω κάνει 2 φορές αλλαγή το νερό τις δύο τελευταίες μέρες μήπως και ρίξω τις τιμές.Λέω να συνεχίσω και σήμερα αλλάζοντας το 1/2 του ενυδρείου και να μετρήσω ξανά αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Τελοσπάντων ο τύπος μου είπε πριν μία εβδομάδα που συμπλήρωσα 1,5 μήνα να αλλάξω τα φιλτρα το πράσινο και το μάυρο μαζι με το λεπτό ασπρο που κρατάει τ σκουπιδάκια και τις ακαθαρσιες,παρεπιμπτοντως το ενυδρείο ειναι της εταιρίας juwel.

Τα υλικα του φιλτρου δεν τα αλλαζουμε γιατι εκει υπαρχουν οι αποικιες των βακτηριδιων που εχουν

δημιουργηθει.Τα υλικα πλενονται με νερο του ενυδρειου οταν εχουν μπουκωσει και δεν υπαρχει

σωστη ροη του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μέτρησα αμμωνία και είχα 0.25. Κάνω θεραπεία με Furan 2 μήπως ανεβάζει την αμμωνία στο ενυδρείο;;; Τί τιμή πρέπει να έχω;;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μέτρησα αμμωνία και είχα 0.25. Κάνω θεραπεία με Furan 2 μήπως ανεβάζει την αμμωνία στο ενυδρείο;;; Τί τιμή πρέπει να έχω;;

Τόσο η αμμωνία όσο και τα νιτρώδη (ΝΟ2) είναι μηδέν σε ένα στρωμένο ενυδρείο.... Η τιμή της αμμωνίας που αναφέρεις είναι σχετικά μικρή. Θα πρέπει όμως να ελέγχεις καθημερινά τόσο τα επίπεδα της αμμωνίας όσο και αυτά των νιτρικών για να δεις αν έχουν αυξητικές τάσεις. Για την ώρα ... υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...