Jump to content

Διαφορεσ Απορειεσ Νεου!!!!!!!!


Recommended Posts

Συγνωμη για τα αγγλοελλινικα δεν ειχα διαβασει καλα τους κανονες... Λοιπον ειμαι γενικοτερα νεα κ στο φορουμ κ γενικα στο κοσμο των ενυδρειων..... Εχω ενα ενυδρειο 300λιτρων κ εχω μεσα ενα παπαγαλοψαρο 2 παγκασιους κ 2 γατοπσαρα... Ηθελα να βαλω μεσα κ 2 με 3 γλυφτες αλλα μου ειπαν στο πετ σοπ οτι τα παπαγαλοπσαρα επιτιθοντε στους φλυφτεσ κ οτι μπορουν να τα τυφλωσουν (δε ξερω κατα ποσο υσχιει..). Απο εξοπλισμο εχω ενα φιλτρο 1600λιτρων κ ενα οξυγωνο.. Εχω κ δυο θερμομετρα για να ελενχο τι 8ερμοκρασια του νερου..... Μου ειπαν να μη βαλω θερμοστατη ακομη να τον βαλω μου ειπαν χειμωνα.... Θα ηθελα να κανο μια ακομα ερωτηση.... Το παπαγαλοψαρο μου απο πορτοκαλι κατα τη διαρκεια της ημερας γινετε ασπρο κ μονο το κεφαλι του απο πανω παραμενει πορτοκαλι γιατι??? υπαρχει περιπτωση να ειναι αρρωστο???

Και παλι συγνωμη για τη προηγουμενη αναρτηση μου με αγγλοελληνικα...

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες αγαπητη φιλη μας.

Το ενειδρειο σου ποσο καιρο τρεχει?Ακολουθησες την διαδικασια στρωσιματος?αν ναι πες μας τι μετρησεις εχεις.

Οσο για την συνθεση των ψαριων σου,οπως ολοι μας σχεδον ξεκινησες λαθος.

Τα παπαγολοψαρα δεν νομιζω να χτυπανε τα γατοψαρα,αλλα ειναι υβριδια και κατασκευη ανθρωπο,τετοιο ψαρι δεν υπαρχει στην φυση,οσο για τα παγγασιους κοιτα τι τερατα γινονται αν ποτε επιβιωσουν σε τοσα λιτρα http://www.google.com/imgres?imgurl=http://2.bp.blogspot.com/-NHHWUFy45ls/T3sMmMvnyrI/AAAAAAAAADs/7JnZYux9N_E/s1600/12.jpg&imgrefurl=http://greekaquaponics.blogspot.com/2012/04/pangasius-hypophthalmus.html&h=480&w=640&sz=37&tbnid=fcoFbv-KfXz7UM:&tbnh=92&tbnw=122&prev=/search%3Fq%3Dpangasius%26tbm%3Disch%26tbo%3Du&zoom=1&q=pangasius&usg=__gCWfNIBD8ehzZhKMnP7n-tFAW50=&docid=0qaFEs8-iYIQCM&sa=X&ei=zmYBUJnhDInB0QXzgd2dBw&ved=0CGUQ9QEwAw&dur=1484

Τα λιτρα σου ειναι πολυ καλα αμα θελεις να φτιαξεις ενα σωστο και βιοτοπικο ενυδρειο,που θα το χαιρεσαι εσυ και τα ψαρακια σου :)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το φιλτρο κ το αφισα αδειο χωρις ψαρια για 2 μερες οποσ μου ειπαν στο πετ σοπ εριξα μεσα τη ποσοτιτα του χλωριου που μου ειπαν κ τα βακτιρια το αφισα ετσι για αλλες 24 ωρες κ μετα εωαλα τα ψαρακια μου...... Δε ξερω τι αλλο χρειαζομαι για το ενυδρειο περα απο τις πετρες τα διακοσμιτικα κ τα ζοντανα φυτα που μου ειπαν..... Τι εχω κανει λα8ος??? Τι πρεπει να κανω για να μη παθουν κατι τα ψαρια??? (Δεν εχω κανει τπτ αλλο γιατι δεν μου ειπαν να κανω κατι αλλο :-( ... )

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1318

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569&hl=

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36712&hl=μπολιασμα

Παρε επειγοντος τα τεστ νερου,Απαρετητα ειναι ,Για αμμωνια Ν3Ν4 για Νιτρωδη ΝΟ2 ,για την σκληροτητα του νερου ειναι το ΡΗ και για τα νιτρικα ειναι το ΝΟ3.Υπαρχουν σε υγρα που ειναι λιγο ακρυβουτσικα αλλα ειναι τα καλυτερα ,και σε στικς ,αλλα για αμμωνια δεν υπαρχει.Να τα κανεις και να μας τα πεις.Το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο.

Καλο διαβασμα :)

Link to comment
Share on other sites

απο που μπορω να παω να τα παρω αυτα??? γιατι δε με ενημερωσαν στο πετ σοπ??? ευχαριστω πολυ για την ενημερωση

Link to comment
Share on other sites

αφου ηδη δεν ενημερωθηκες και βρεθηκες κατ'ευθειαν με ψαρια,ισως θα πρεπει να αλλαξεις και πετσοπ....

Link to comment
Share on other sites

απο που μπορω να παω να τα παρω αυτα??? γιατι δε με ενημερωσαν στο πετ σοπ??? ευχαριστω πολυ για την ενημερωση

Υπαρχουν και εδω μεσα στο φορουμ,που εχουν βημα πολλα μαγαζια.

Δεν σε ενημερωσαν,γιατι επεσες σε κακο επαγγελματια,ψαξε και βρες σωστους επαγγελματιες,που ειναι αρκετοι.

Link to comment
Share on other sites

το πέτ σοπ που πηγές είχε λεφτα αισθήματα και ήθελε να βάλεις επειγόντως ψαράκια για να σε κάνει ευτυχισμένη

αλλα τώρα άστα αυτα ξεκινά διάβασμα έχεις δρόμο πολυ ακόμα! να ενημερώσω έχουμε σήμερα συνάντηση που μπορείς να έρθεις και να μάθεις παρα πολλα υπάρχει σχετικό θέμα για ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

το πέτ σοπ που πηγές είχε λεφτα αισθήματα και ήθελε να βάλεις επειγόντως ψαράκια για να σε κάνει ευτυχισμένη

αλλα τώρα άστα αυτα ξεκινά διάβασμα έχεις δρόμο πολυ ακόμα! να ενημερώσω έχουμε σήμερα συνάντηση που μπορείς να έρθεις και να μάθεις παρα πολλα υπάρχει σχετικό θέμα για ενημέρωση.

Αγαπητε φιλε Λυκουργε,η αποψη μου ειναι οτι ολοι μας πρεπει να ενημερωνομαστε μεσα απο το φορουμ,για να τα διαβαζουν οσο το δυνατον περισσοτεροι φιλοι-ες.Οι συνατησεις να ειναι μονο για να χαλαρωνουμε και να γνωριζομαστε και προσωπικα. :)

Εδω ειναι το φροντιστηριο,εκει ειναι το γλεντι :D

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ κιχλιδατε γνωρίζω πολυ καλα τη κάνουμε στις συναντήσεις έχω παει σε αρκετές ελπίζω να σε δώ και σήμερα!εγω παντός όσες φορές έχω έρθει έχω μάθει πολλα και πολλούς θα συμφωνήσω οτι το φροντιστήριο είναι το φόρουμ αλλα και στις συναντήσεις δεν μιλάμε για πολίτικα και αθλητικα η κυρία κουβέντα είναι ενυδρειακη οπότε και μόνο να ακούς μαθαίνεις!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη φιλη,οπως σου ειπαν τα παιδια πιο πανω χρειαζεσαι τεστ νερου για να ελεγχεις την ποιοτητα του νερου σου.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου?καθε ποτε αλλαζεις νερο και ποσο?

Να ξερεις οτι οι παγκασιοι γινονται μετρα και δεν κανουν για ενυδρειο,καλητερα να τους δωσεις πισω τωρα που ειναι νωρις πριν αρχισουν τα προβληματα.

Στη θεση σου θα ξεκινουσα απο την αρχη με νεα και σωστη ψαροσυνθεση,με το ενυδρειο που εχεις μπορεις να κανεις παπαδες αν θες!

:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες αλλα δυστιχος ακομα δεν εχο καταλαβει απο που μπορω να παρω τα τεστ αυτα αλλα ουτε πως χρεισιμοποιουντε..... Επισεις δεν εχο καταλαβει πιο ειναι το λα8ος στο ενυδρειο.... Εχω μπερδευτει..... συγνωμη......

Link to comment
Share on other sites

Test θα παρεις απο pet shop και το λαθος σου ειναι οτι εχεις ψαρια ασυμβατα μεταξυ τους και ψαρι(παγκασιους)

που κανει μονο για πισινα.Διαβασε ολα τα αρθρα που αφορουν το ξεκινημα ενος ενυδρειου,επισης διαβασε και

το profil των ψαριων που εχεις στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

το πέτ σοπ που πηγές είχε λεφτα αισθήματα και ήθελε να βάλεις επειγόντως ψαράκια για να σε κάνει ευτυχισμένη

αλλα τώρα άστα αυτα ξεκινά διάβασμα έχεις δρόμο πολυ ακόμα! να ενημερώσω έχουμε σήμερα συνάντηση που μπορείς να έρθεις και να μάθεις παρα πολλα υπάρχει σχετικό θέμα για ενημέρωση.

μη το λες αυτο λυκουργε. το ακουω πολυ συχνα και δεν ισχυει. ΠΟΛΛΕΣ φορες τα πετσοπ κανουν λαθη με το να ΜΗΝ σου πουλησουν κατι που θα επρεπε. Ας πουμε εδω αν το πετσοπ ηταν οπως λες θα της ειχαν φορτωση και τεστ αξιας 100-120 ευρω. Και αυτο γινεται μερικες φορες αλλα συνηθως απλα βαριουντε που ζουνε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...