Jump to content

ΠΟΛΛΑ ΘΥΜΑΤΑ


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

μας δουλευεις θωμα.....καλα.....εσυ να δω πωσ θατα πας.ποτε βαζεις ψαρια μεσα?σημερα και χτες δεν ειχα καμια απολια...λεω να παω στο πετ σε λιγο να δουμε τι θα μου πει.....να αγορασω και τεστ,....

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά από την στιγμή που έκανες αλλαγές στο νερό σου δεν είχες άλλες απόλειες. Αν ισχύει αυτό, τότε προφανώς η αμμωνία σου στο νερό σου ήταν πολύ αυξημένη με αποτέλεσμα τα ψάρια σου να μην μπορούν να πάρουν οξυγόνο. Αυτό συνέβη γιατί οι αποικίες των βακτηριδίων δεν αναπτύχθηκαν αρκετά για να μπορούν να διασπούν την αμμωνία. Μέχρι να βρεις κάποιον να δώσεις τα ψάρια σου συνέχισε να κάνεις τακτικά αλλαγές στο νερό για να μην ψοφίσουν και αυτά. Αν έχεις κάποια απορία θέσε το ερώτημα σου και αν μπορώ ευχαρίστως θα βοηθήσω. Καλή συνέχεια. :):D:D

Link to comment
Share on other sites

τελικα νιωθω τοσο χαζος :) το ψαρια ολα τα εχασα απο μια αρρωστια που λεγετε ιςκ αστα να πανε.... :thumbup: άλλα ετσι ειναι αρχαραιοι ολο χαζα κανουν.τελικα χεκινησα την θεραπια οπως μου ειπε στο πετ(ηρθε και ειδε τα ψαρια μου οταν του ειπα να τα κρατηση για λιγο)!ολα θα πανε καλυτερα ελπιζω αλλα νιωθω πολυ χαλια και ολα αυτα γιατι εγω φταιω για τισ απωλιες... :excl:

Link to comment
Share on other sites

τελικα νιωθω τοσο χαζος :) το ψαρια ολα τα εχασα απο μια αρρωστια που λεγετε ιςκ αστα να πανε.... :thumbup: άλλα ετσι ειναι αρχαραιοι ολο χαζα κανουν.τελικα χεκινησα την θεραπια οπως μου ειπε στο πετ(ηρθε και ειδε τα ψαρια μου οταν του ειπα να τα κρατηση για λιγο)!ολα θα πανε καλυτερα ελπιζω αλλα νιωθω πολυ χαλια και ολα αυτα γιατι εγω φταιω για τισ απωλιες... :excl:

"...ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΕΦΙ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΤΟΥ ΠΕΤ"

Στο πρώτο σου ποστ φαίνεται ξεκάθαρα ότι δεν φταις εσύ. Το ότι τα ψάρια σου βγάλανε ick, αν πραγματικά βγάλανε, οφείλεται στο λάθος περιβάλλον που δημιουργησες εν αγνοία σου και ακολουθώντας τις οδηγίες του πετσοπα.

Οπότε αν ψόφησαν όλα τα ψάρια σου και τώρα αρχίζεις από την αρχή:

1. Δεν ξαναπατάς σε αυτόν τον πετσοπά.

2. Διαβάζεις με τη σειρά τα άρθρα για αρχαρίους εδώ μέσα.

3. ΠΡΙΝ τονίζω ΠΡΙΝ κάνεις κάτι ρωτάς...

και όλα θα πάνε πλέον καλά. :wub:

Link to comment
Share on other sites

Μην νιωθεις καθολου χαζος. Ολοι μα ολοι εχουμε χασει ψαρια και μαλιστα οι περισσοτεροι με τον τροπο που τα εχασες και εσυ. Δηλαδη λογο αγνοιας.

Η αρρωστια ή οι αρρωστιες (μπορει να μην ηταν μονο το ick) εμφανιστηκαν απο καποιο λογο και στην περιπτωση σου το πιθανοτερο ειναι λογο του αστρωτου ενυδρειου και των αυξημενων τιμων αμμωνιας κτλ.

Απλως τωρα πλεον ξεκινα να στρωσεις σωστα το ενυδρειο σου και ταυτοχρονα διαβασε παρα πολυ τα σχετικα αρθρα και ποστ γλυκου νερου στο φορουμ ωστε να μαθεις απο τις παρατηρησεις, τις εμπειριες και τα λαθη των υπολοιπων και να μην κανεις και εσυ τα ιδια λαθη.

Και μην βασιζεσαι στο τι σου ειπε οποιοσδηποτε μαγαζατορας-πετσοπας. Στο φορουμ ολοι βοηθαν τελειως ανιδιοτελως και εχουν δωθει οι λυσεις σχεδον σε καθε προβλημα.

Μπορεις να διασταυρωνεις τη σωστη ή την λαθος εκτιμηση του καθενος απλα ρωτωντας εδω, πριν κανεις καποια κινηση χωρις να εισαι σιγουρος.

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτος ηρθε στο μαγαζι μου που εχω το ενυδριο και μου ειπε να μην παρω τεστ!(γιατι κανει 19ε τα στικ)το νερο ειναι οκ και οτι τα 10 ψαρια μου εμειναν εχουν αυτην την αρρωστια και μου εδωσε το (κοσταπουρ απο την σερα)φαρμακο και οτι αλλα θα πανε καλα και μετα απο την δευτερη δωση που θα βαλω αν φυγουν τα σημαδακια τα ασπρα απο τα ψαρια ολα θα ειναι καλα και μαλιστα μου ειπε οτι απο εβδομαδα θα μπορω να βαλς καινουργια ψαρια.....τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΟΥΤΕ ΛΕΠΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.

Μήπως σου είπε ο πετσοπάς ότι όταν ρίχνουμε φάρμακα στο ενυδρείο μας τις περισσότερες φορές βλάπτουμε και την βιολογία του φίλτρου μας???

Τώρα δεν θυμάμαι αν το κάνει και το κοσταπουρ που σου έδωσε αλλά να το έχεις υπόψιν σου.

Link to comment
Share on other sites

aytos to eide to filtro!einai lainoyrgio 23 merres to exw!moy eipe pws apo to farmako isws xreiasti na baloyme anthraka mesa giati tha prasinish ligo!to farmako kanei gia thn astheneis to eida stis odhgies poy exei!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε Νίκο, δεν ξέρω τι σου είπε αυτός από το pet shop αλλά αν σου είπε αυτά που γράφεις ο άνθρωπος είναι τελείως γειά σου... :) Δεν φτάνει που δεν σου είπε τίποτα για το στρώσιμο του ενυδρείου με αποτέλεσμα να χάσεις τα ψαράκια σου, συνεχίζει να λέει μα.....ες. Μην βάλεις μέσα άλλα ψάρια αν δεν στρώσεις πρώτα το ενυδρείο σου. Θα αρχίσουν και πάλι τα ίδια προβλήματα αν δεν το κάνεις. Το Ick προφανώς προκλήθηκε επειδή στο ενυδρείο σου δεν υπήρχαν οι συνθήκες οι οποίες έπρεπε να υπάρχουν. Τώρα όσον αφορά το φάρμακο, μπορεί όπως λες να διάβασες στις οδηγίες ότι κάνει για την ασθένεια και δεν αμφιβάλλω καθόλου γι' αυτό, έχε όμως υπόψη σου ότι τα περισσότερα φάρμακα επηρεάζουν την βιολογία του φίλτρου, που σημαίνει ότι καταστρέφουν τις αποικίες των βακτηριδίων που υπάρχουν σε αυτό και οι οποίες είναι απαραίτητες για την σωστή λειτουργία του ενυδρείου. Τώρα όσο για τον άνθρακα τον χρησιμοποιούμε μετά την θεραπεία για να απορροφήσουμε τυχόν κατάλοιπα του φαρμάκου από το νερό μας. Αυτά στα είπε ο πετ-σοπάς; Στην θέση σου θα άλλαζα pet shop. Ο τύπος φαίνεται ότι πάει να σου πουλήσει πάλι ψάρια όσο πιο γρήγορα γίνεται για να τα χάσεις και αυτά και μετά να πάρεις άλλα και ούτω καθεξής μέχρι που κάποια στιγμή θα έχεις στρώσει το ενυδρείο σου θυσιάζοντας τα ψαράκια σου και θα είναι έτοιμο να δεχτεί και να φιλοξενήσει καινούργια ψάρια. Ο τύπος κοιτάζει καθαρά το κέρδος του και το κέρδος του είναι να του κάνεις κατανάλωση σε όλα, είτε πρόκειται για φάρμακα είτε πρόκειται για ψάρια. Στο Forum όπως σου απάντησε και ένας φίλος, υπάρχουν άτομα που αγαπούν αυτό το χόμπυ και οι απαντήσεις και η βοήθεια που δίνουν είναι αφιλοκερδός. Κανείς από εμάς δεν έχει να κερδίσει τίποτα. Βέβαια εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις. Σου εύχομαι ότι καλύτερο. :excl::thumbup::wub:

Υ.Γ. Για τα ψαράκια που έχασες μην στεναχωριέσαι γιατί δεν ευθύνεσαι εσύ γι' αυτό. Ακολούθησες τις οδηγίες κάποιου τρίτου, που δυστυχώς δεν είχε ιδέα. Όλοι περάσαμε από αυτό το στάδιο δυστυχώς. Σημασία έχει από τις εμπειρίες σου να αποκομίζεις γνώση και να γίνεσαι καλύτερος στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

gia psaria paidia den to zhthto ennoeite pws den tha balw.aytos moy eipe oti anthrakas tha aporofish thn prasilila poy tha afhgsh to farmako.pantos sas eyxaristw oloys gia to endiaferon ennoite pws tha sas enhmerono gia to ti pezei!

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτος ηρθε στο μαγαζι μου που εχω το ενυδριο και μου ειπε να μην παρω τεστ!(γιατι κανει 19ε τα στικ)το νερο ειναι οκ και οτι τα 10 ψαρια μου εμειναν εχουν αυτην την αρρωστια και μου εδωσε το (κοσταπουρ απο την σερα)φαρμακο και οτι αλλα θα πανε καλα και μετα απο την δευτερη δωση που θα βαλω αν φυγουν τα σημαδακια τα ασπρα απο τα ψαρια ολα θα ειναι καλα και μαλιστα μου ειπε οτι απο εβδομαδα θα μπορω να βαλς καινουργια ψαρια.....τι να κανω?

Να σου πω εγω τι να κανεις. Πολυ απλα θα του πεις οτι εφοσον λεει οτι το ενυδρειο ηταν ετοιμο για να φιλοξενησει ψαρια αρα αυτος σου εδωσε καποιο αρρωστο ψαρι. Αρα ετσι κολλησαν και τα υπολοιπα που ηταν ενταξει. Αρα τωρα σου χρωσταει τα λεφτα που του εδωσες για τα υγειη ψαρια τα οποια εξαιτιας της ανευθυνοτητας του αρρωστησαν και πεθαναν. Ετσι πολυ απλα ή παιρνει πισω τα ψαρια και τα γιατρευει αυτος και εσυ εχεις αδειο ενυδρειο το οποιο στρωνεις πλεον σωστα και μετα παιρνεις λιγα ψαρακια αφου το ψαξεις ή σου δινει πισω τα λεφτα σου και προσπαθουμε να σωσουμε αυτα που σου μειναν.

Και για τεστ μην παρεις στικ οπως σωστα σου ειπε οχι ομως γιατι ειναι ακριβα. Καλυτερα παρε υγρα, πρωτα ΝΗ4/3, ΝΟ2 και ΝΟ3 και μετα το στρωσιμο GH/ΚΗ και ΡΗ τα οποια μπορει να ειναι ακριβα αλλα θα τα χρησιμοποιεις για πολλους μηνες και ειναι πιο ακριβη και αξιοπιστα απο τα στικ. Και μην τα παρεις απο αυτον :wub::wub: . Πες του και για το παρον φορουμ οπου μπορει να μαθει καποια βασικα πραγματα και να γινει και μελος αν θελει και να συζητησουμε τις οποιες αποψεις του.

Οσο για τον ανθρακα για ρωτησε τον, αν χρειαστει να χρησιμοποιησεις καποιο φαρμακο το οποιο δεν χρωματιζει το νερο δεν χρειαζεται να βαλεις μετα το τελος της θεραπειας;

Γενικα νομιζω το σημαντικοτερο που πρεπει να κανεις ειναι να προσπαθησεις, διαθετοντας οσο το δυνατον περισσοτερο χρονο, να ενημερωθεις διαβαζοντας για το χομπι, ωστε να ξερεις εκ των προτερων πως να αντιμετωπισεις τετοιου ειδους "επαγγελματιες". Αυτο φυσικα χρειαζεται αρκετο χρονο και εμπειρια για να γινει αλλα με λιγη υπομονη, κατανοηση αυτων που διαβαζουμε και φυσικα με την βοηθεια των συνχομπιστων μας ειναι ευκολο πλεον να γινει. :):excl::thumbup:

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι του επιστρεψεις τα ψαρια που σωθηκαν.Εαν δεν σου τα παρει,

κανε αναγκαστικα την θεραπεια με το φαρμακο που σου εδωσε μηπως και σωθουν.Το οτι το νερο

θα πρασινισει μην σε προβληματιζει,παραλληλα αυξησε την οξυγονοση του νερου με αεροπετρα

εαν εχεις μπομπα αερα 'η βαλε την εξοδο του φιλτρου σου να χτυπαει την επιφανεια του νερου με

μεγαλυτερη δυναμη.Οταν με το καλο τελειωσει η θεραπεια βαλε τον ανθρακα στο φιλτρο σου

για μερικες ημερες για να τραβιξει τα υπολοιματα του φαρμακου,μετα αγορασε ετοιμα βακτηριδια

και ριχνε τα στο ενυδρειο συμφωνα με τις οδηγιες του κατασκευαστη για να δημιουργηθει αποικια

βαχτηριδιων στο φιλτρο σου.

Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ.

Link to comment
Share on other sites

πατριδα τι εγινε πολλες απωλειες διαβαζω.αν μπορω να βοηθεισω σε κατι στειλε μου π.μ. για ποιο πετσοπ εχεισ παει.την εχω ψαξει για ολα τα πετ στην σερρεσ ακομα και βυρωνεια εχω φτασει.οτι θες και μπορω να βοηθεισω πες ελευθερα.ελπιζω ολα να πανε καλα. :)

Link to comment
Share on other sites

φιλέ μου Νίκο όταν λες κατι δεν πάει καλά εννοείς με το μαγαζί η γενικά με ψαριά σου?υπομονή θέλει το χόμπι.και εγώ από εκεί πήρα πολλά πράγματα.με κορόιδευαν( με την καλή την έννοια) που έφτιαχναν στρώσιμο 1 μηνά σχεδόν αλλά τώρα οι κιχλίδες μου είναι τζετ χωρίς κανένα πρόβλημα και οι μετρήσεις μου είναι όλες οκ.

Link to comment
Share on other sites

από την σχολή οδηγών?έλα ρε νικο :):excl::thumbup::wub::wub: καλά κατάλαβα αλλά λέω αστό μήπως δεν είναι αυτός.λοιπόν τώρα να σου πω βγάλτα όλα και κανε στρώσιμο δεν θα στο πω γιατί δεν θα το κανείς.αλλά θυμάσε εκείνη την μέρα στο μαγαζί μαζί ήμασταν και τι μου έλεγε για το στρώσιμο.αχ αχ αχ αχ αχ.δεν λέω καλά παιδιά πολύ εξυπηρετικοί αλλά έμποροι είναι.και καταλαβαίνεις πολύ καλά γιατί στο λέω.την πάτησες και εσύ.θα περάσω κάποια στιγμή από το μαγαζί να σε δω λίγο.το είδες το ενυδρείο μου? δες παρακάτω :

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=7667

Link to comment
Share on other sites

φίλτρο άνθρακα?και γιατί δεν πήρες σκέτο άνθρακα χύμα που πουλάει?θα το έβαζες σε ένα τούλι π.χ. και θα το άφηνες μέσα καμιά 3-4 μέρες να τα τραβούσε όλα.δεν το ξερω ομως ισωσ και να κανει καλύτερη δουλεια αυτο που πηρες οι εμπειροτεροι να βοηθεισουν .

δεν γίνεται ετσι δουλεια μου φαίνεται πρέπει να σου φέρω λιγο μπόλι απο το δικό μου το ετοιμο για να κάνουμε λίγη δούλεια.λίγες έτοιμες αποικιεσ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς φίλε υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι θα προσπαθήσουν να σου πουλήσουν κάθε τι άχρηστο. Κάνουν ότι μπορούν για να πουλήσουν, ακόμη και όταν πρόκειται και για τα ίδια τα ψάρια. Το δυστύχημα είναι ότι την πληρώνουν τά ψάρια. Όσο για τα βακτηρίδια, για να μπορέσουν να δημιουργήσουν αποικίες και για να μπορούν να ανταπεξέρχονται στην αποστολή τους θέλουν χρόνο. Δεν δημιουργούνται μέσα σε 3 μέρες. Αυτό να του πεις. Αν ήμουν στην θέση σου θα τον διέγραφα εντελώς και θα του έκοβα την πίστωση για να μάθει ότι δεν μπορεί να κάνει και να λέει ότι θέλει. Ψάξε να βρεις κάποιον και ζήτα να είναι μαζί σου ειλικρινής από την αρχή, διότι διαφορετικά θα σε χάσει από πελάτη. Σε κανέναν έμπορο δεν συμφέρει να είσαι πελάτης τού μόνο για μία φορά. Επίσης πες σε αυτόν τον καραγκ..... ότι αν δεν έχει ιδέα καλύτερα να λέει οτι δεν ξέρει και αν θέλει να μιλάει ας διαβάσει πρώτα μερικά σχετικά άρθρα. Επίσης αυτό που σου είπε η Αγγελική είναι σωστό. Μην αφήνεις τον καθένα να φέρνει ότι ψαράκια θέλει. Υπάρχει το θέμα της συμβίωσης καθώς και οι προϋποθέσεις που πρέπει να υπάρχουν στο ενυδρείο σου για το κάθε είδος. Πρόσεχε το αυτό, είναι πολύ σημαντικό για να μην έχεις μπελάδες και προβλήματα αργότερα. Όχι μόνο εσύ αλλά και τα ψάρια σου. Μπράβο βρε Αγγελική για την παρατήρηση σου. :):excl::thumbup: Καλή συνέχεια φίλε και υπομονή...

Είμαι πολύ νέος στο χόμπυ, αλλά πιστεύω πως είχα την τύχη αφ'ενός να πάρω κατευθύνσεις από πολύ έμπειρο άτομο (τον Νιντάλ) και αφ'ετέρου να μου συστήσει ο ίδιος το Aquazone όπου διαβάζοντας μαθαίνω πάρα πολλά και αναπληρώνω σε κάποιο μικρό βαθμό την έλλειψη εμπειρίας. Δυστυχώς, όμως, έχω παρατηρήσει ότι πάρα πολλοί καταστηματάρχες είναι απλώς έμποροι και καθόλου ζωόφιλοι. Τα πάντα για το κέρδος, στο βωμό του κέρδους ακόμη κι αθώες ζωές...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...