Jump to content

Διακοσμηση Ενυδρειου Με Κιχλιδες Μαλαουι


spiros13

Recommended Posts

Έκανα μια έρευνα και είδα όλα τα θεματα που έχει το φόρουμ μας σχετικά με τις κιχλιδες και νιώθω είδη λίγο πιο έμπειρος επίσης σήμερα θα πάω σε ένα ποτάμι Για να βρω καμία πέτρα που μου έχουν πει πως είναι ασβεστοληθηκες αν πάρω 25-30 κιλά είναι καλα η θέλω περισσότερο ;; Επίσης σε τι χρώμα να τις διαλέξω λευκό η μαύρο ακούω ιδέες

Ευχαριστ΄ω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 372
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Πάρε όσες μπορείς. Και λίγες περισσότερες να έχεις από αυτές που χρειάζεσαι δεν πειράζει.

Για το φελιζόλ δες εδώ.

Σε ότι αφορά το χρώμα, είναι καθαρά δικό σου θέμα. Εγώ θα έβαζα ίδιου χρώματος πέτρες, όσο γίνεται... Βέβαια, σιγά σιγά με τον καιρό και τις άλγες, όλες σου οι πέτρες θα γίνουν ίδιες. :)

ΥΓ. Γράψε μας τις απορίες σου σε ένα θέμα. Δεν είναι ανάγκη να γράφεις και στα δύο θέματα τα ίδια ποστ... :)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω ιλουβαταρ θα γραφω μονο εδω σε αυτο το θεμα και επισης τι προτεινης λευκη η μαυρη πετρα και μετα που λες οτι θα γεμισει αλγη πως μπορω να την καταπολεμησω??????? να βαλω φαρμακο ???????? η με ενα απλο καθαρισμα με σφουγκαρι ειναι ενταξει???????????? και οσο αναφορα τις πετρες θελουν κολλημα ??????????????????????????

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η άλγη είναι κάτι που θέλουμε στην Αφρική. Δεν μας ενοχλεί. Δίνει έναν πιό φυσικό τόνο στο ενυδρείο. Αν δεις παρουσιάσεις φίλων αφρικανών θα δεις πως με τις άλγες ομορφαίνουν τα ενυδρεία.

Για το κόλλημα, δεν θα σου το πρότεινα. Εγώ προσωπικά δεν έχω κολλήσει ποτέ πέτρες στα ενυδρεία μου.

Κατέληξες σε ψάρια? Από αυτά εξαρτάται και το σετάπ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αποφασίσεις να κάνεις τον κόπο να διαβάσεις ώστε να έχεις την εικόνα στο μυαλό σου των αφρικάνικών ενυδρείων.Μέσα στο θεματικό θα τα βρείς όλα ,κάνε προσπάθεια και θα δεις τα πράγματα αλλιώς

Link to comment
Share on other sites

Πάρε διάφορα σχήματα,πλακέ,στρόγγυλες,τετράγωνες,γενικά ότι βρεις,λίγο το μέγεθος να προσέξεις,ώστε όταν τις

στήσεις να σχηματίζονται σπηλιές και περάσματα.Κιλά πάρε μπόλικα για να χρησιμοποιήσεις αρκετές και

αν περισσέψουν, κάπου ή κάποιος μπορεί να χρειαστεί και να τις δώσεις.

Χρώμα δεν σε νοιάζει μιας και θα καλυφθούν από άλγες ^_^

Κόλλα μπορείς να βάλεις εποξική ή ενυδρειακή σιλικόνη,με την πρώτη βάζεις νεράκι απευθείας ενώ με

την σιλικόνη πρέπει να περιμένεις μερικές μέρες.Αφρολέξ αν θές βάζεις δεν είναι απαραίτητο,απλά πρώτα

θα στήσεις τις πέτρες και μετά θα ρίξεις την άμμο ή τον αραγωνίτη

Έγινε επεξεργασία - gregog7
Link to comment
Share on other sites

σε τι μεγεθος να παρω τις πετρες περιπου μικρο μεσαιο μεγαλο ποσα εκατοστα να ειναι ??????????επισης να βαλω αμμο ή αρραγωνιτη και τι χρωμα επισης μηπως ηταν καλυτερο να εβαζα χαλικακι ψηλο???? ή ειναι καλυτερη η αμμος και ο αρραγωνιτης?????????????????????????και ποσα κιλα( αμμο-αρραγωνιτη-ψηλο χαλικακι) :bigemo_harabe_net-69: χρειαζομαι ?????????????????? :bigemo_harabe_net-126::bigemo_harabe_net-64::ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αποφασίσεις να κάνεις τον κόπο να διαβάσεις ώστε να έχεις την εικόνα στο μυαλό σου των αφρικάνικών ενυδρείων.Μέσα στο θεματικό θα τα βρείς όλα ,κάνε προσπάθεια και θα δεις τα πράγματα αλλιώς

Θα συμφωνήσω με τον κύριο Σωκράτη. Κάνε έναν κόπο και διάβασε τα άρθρα του θεματικού της Αφρικής. Δες και διάφορα στησίματα ενυδρείων φίλων αφρικανών, αποφάσισε με ψυχραιμία τι ψάρια θα φιλοξενήσεις και όποια απορία σου μείνει, εδώ είμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

διαβασα και ειδα επισης εικονες απο ενυδρεια μελων και μου αρεσαν πολυ και μαλιστα πηρα και πολλες ιδεες αλλ το μοονο που μου εκανε εντυπωση ηταν ενυδρειο ενος μελουσ 180 λιτρων στο οποιο ειχε βαλει καμια 10αρια labidochromis δεν μπορω να κανω και εγω το ιδιο τωρα που εκατσα και διαβασα και με πολλες πετρες και με επισης πολλυ βοηθεια απο εσας ??????????????? το θελω τοσο μα τοσο πολυ :bigemo_harabe_net-64::nerd::bigemo_harabe_net-123:

Link to comment
Share on other sites

Τις διαστάσεις του ενυδρείου του φίλου τις είδες? στην Αφρική δεν μας ενδιαφέρει τόσο το σύνολο των λίτρων αλλά οι διαστάσεις του, με κύριο, αλλά όχι μόνο, το μήκος του. Το δικό σου μήκος 80 σε περιορίζει δυστυχώς αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση αν θυμάμαι καλά στον φίλο με τις labido ,επείδη τα ψαράκια του ήταν μικρά πρότεινα να μπουν προς το παρόν μαζί και μετά μόλις φανεί το φύλο να αφήσει ένα χαρέμι και μάλλον έιναι αυτό το θέμα http://www.aquazone....showtopic=74972 και το θυμάμαι καλά γιατί είχα απαντήσει και εγώ http://www.aquazone....ndpost&p=658609 ,το μήκος εκείνο ήταν ένα μέτρο ,δείτε το θέμα

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

γεια σου και καλή αρχή

θα ήθελα να μας εξηγήσεις το λόγο που σου αρέσουν τόσο πολύ οι κιχλίδες malaui.

το χρώμα τους, η συμπεριφορά τους, η κίνησή τους ή τι άλλο σε τραβά τόσο πολύ...

τώρα που είσαι στην αρχή ακόμα δες και λίγο και τις άλλες λίμνες και ποτάμια. μπορεί να βρεις εκεί κάτι παρόμοιο ή και ακόμα πιο ενδιαφέρον

όπως σου λένε και οι πιο έμπειροι το μήκος σε περιορίζει σε 4-5 ψαράκια που αν βάλεις και πολλές πέτρες αμφιβάλω αν θα τα βλέπεις και πολύ.

φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσουν πολυ οι μαλαουι γιατι έχουν ωραία χρωματα ωραία κίνηση και ειναι πολυ επιβλητικά έχω κοιτάξει και σε άλλες λίμνες και σε αλλα ποτάμια και λίμνες και δεν μου αρέσουν και θα ήθελα να βάλω και εγω ένα χαρεμακι με πολυ μικρές labido και θα είμαι εντάξει

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Σπύρο, όπως ίσως διάβασες στην αρθρογραφία της Αφρικής, τα ψαράκια που θέλεις, δεν μπορείς να τα φιλοξενήσεις στο συγκεκριμένο ενυδρείο. Υπάρχουν δύο λύσεις. Είτε πας σε αγορά μεγαλύτερου ενυδρείου και να φιλοξενήσεις τα ψαράκια που θέλεις, είτε κοιτάς από τα υπέροχα υπόλοιπα ψάρια που μπορείς να φιλοξενήσεις στο υπάρχον ενυδρείο.

Οι συμβουλές που όλοι σου δίνουμε είναι και για το καλό των ψαριών αλλά και για αποφυγή μελλοντικών προβλημάτων που θα αντιμετωπίσεις ως χομπίστας.

Στο χέρι σου είναι η επόμενη κίνηση. Πιστεύω πως οι υπόλοιποι, λίγο πολύ, ότι είχαμε να πούμε το είπαμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά παρήγγειλα ένα ενυδρειο με διαστάσεις 1,40 *75*65 και περιμένω αύριο να μου το φέρουν ακούω προτάσεις για ψάρια καμία ιδέα για ποσά ψάρια Μαλαουι μπορω να φιλοξένησω στο ενυδρειο μου και για διακόσμηση ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι πολύ καλές και αυτό σου δίνει πάρα πολλές επιλογές. Αντι να αρχίσουμε να σου προτείνουμε εμείς ψάρια, θα ήταν καλύτερο να κάνεις εσύ μια έρευνα και να μας γράψεις εδώ μια λίστα με ψάρια που θα σου άρεσε να φιλοξενήσεις. Μετά μπορούμε να συζητήσουμε πιο συγκεκριμένα και με βάση βέβαια τα ψάρια που μπορούν να βρεθούν τέτοια εποχή στην αγορά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Με το σωστο aquascape μπορεις.....και οπως εχει ήδη αναφερθεί βαζεις χαρεμια (1αρσενικό με 2 ή 3 θηλυκά) οχι ζευγαρια!

65 θα είναι το υψος ή το πλάτος του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Με το σωστο aquascape μπορεις.....και οπως εχει ήδη αναφερθεί βαζεις χαρεμια (1αρσενικό με 2 ή 3 θηλυκά) οχι ζευγαρια!

65 θα είναι το υψος ή το πλάτος του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς μπορω να βάλω 4 ζευγάρια ;;;

ΜΙα τελευταία παράκληση αν θέλεις να μιλάς για malawi σε παρακαλώ μην αναφέρεσαι σε ζευγάρια , κάνε μια τελευταία προσπάθεια να διαβάσεις θέματα που έχοτν ανοικτεί εδώ μέσα δεν αναφέρομαι στα άρθρα αλλά στα θέματα

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τον χρόνο σου και διάβασε στο θεματικό της Αφρικής, όπως σου είπε ο κύριος Σωκράτης, τα θέματα των μελών. Χρειάζεται μελέτη το χόμπι. Εμείς εδώ θα είμαστε, δεν χανόμαστε. :)

Link to comment
Share on other sites

μολησ το παρελαβα το ενυδρειο και ειδη εχω σχηματισει μια γνωμη για το τι χαρεμια θα βαλω . :bigemo_harabe_net-126: θελω να βαλω 1-3 labido 1-3 jewel 1-3 electric blue και μου μενει ενα ακομη χαρεμι που θελω να βαλω αλλα δεν ξερω πιο ακουω ιδεες και επισης μπορω να τα φιλοξενησω ολα αυτα τα ψαρια ή ειναι πολλα και δεν θα χορανε στο ενυδρειο ακουω ιδεες :bigemo_harabe_net-101::bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

μολησ το παρελαβα το ενυδρειο και ειδη εχω σχηματισει μια γνωμη για το τι χαρεμια θα βαλω . :bigemo_harabe_net-126: θελω να βαλω 1-3 labido 1-3 jewel 1-3 electric blue και μου μενει ενα ακομη χαρεμι που θελω να βαλω αλλα δεν ξερω πιο ακουω ιδεες και επισης μπορω να τα φιλοξενησω ολα αυτα τα ψαρια ή ειναι πολλα και δεν θα χορανε στο ενυδρειο ακουω ιδεες :bigemo_harabe_net-101::bigemo_harabe_net-69:

Μπορείς να με βοηθήσεις εξηγώντας μου τι εννοείς juwel :;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...