Jump to content

Διακοσμηση Ενυδρειου Με Κιχλιδες Μαλαουι


spiros13

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 372
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Οι juwel εφόσον εννοείς αυτές https://www.google.gr/search?q=jewel+cichlid&hl=el&client=firefox-a&hs=3oQ&rls=org.mozilla:en-US:official&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=hpISUN-GFMnk4QTnkoCADw&ved=0CFEQsAQ&biw=1920&bih=890

είναι από τα ποτάμια και κάποιες λίμνες http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=2508 δεν συνηθιζετε να μπαίνουν μαζί με malawi ¨η Ταγκανίκα ή βικτώρια αλλά νερά αλλές συμπεριφορές.

Λυπάμαι αλλά βιάζεσαι και δεν έχεις διαβάσει ακόμα ,δεν έχω να πω κάτι άλλο καλή συνέχεια

:) :)

Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω Χαρεμακι απο labido και electric blue να βάλω και κατι άλλο σε τι μέγεθος και με ποια σειρά ίσως λέω να βάλω και χαρεμι aulonacara τι προτείνετε ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 5 ώρες παρέλαβε το ενυδρειο ειναι υπέροχο αλλά δεν ξέρω ποσά κιλά άμμο να βάλω το βλέπω τεράστιο επίσης κάνει η άμμος για κιχλιδες αρραγωνιτη η θέλει χαλικακι ;;;

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις χαλίκι,αραγωνίτη βάλε ή αμμο από θάλασσα.

Την άμμο να την βάλεις αφού στήσεις τις πέτρες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές ποσά κιλά αρραγωνιτη να βάλω και επίσης ο αραγωνιτης ανεβάζει το πχ;;;;Και επίσης στις κιχλιδες αρέσει το σκαψημο κάθε φορά που θα Σκαβουνε θα σηκώνεται σκόνη και με το καθάρισμα κάθε φορά θα λιγοστεύει ;;;;;

Επείγον

Link to comment
Share on other sites

η καλυτερη λυση για τα αφρικανικα φιλε μου ειναι ο αραγωνιτης λογο του οτι κραταει τις τιμες του νερου μας σε επιπεδα "αφρικης"!λογο κοστους ομως συνήθως ανακατευουμε χαλαζιακη με αραγωνιτη παντα ψιλης κοκκομετριας για να βοηθησουμε τα ψαρια στο σκάψιμο και στο να φιλτραρουν την αμμο με ευκολια απο τα βράγχια τους!η θαλλασινη αμμος ειναι καλη λυση αρκει να ξεορυμε οτι ειναι απο καθαρο σημειο και με ενα καλο πλύσιμο(καποιοι την βραζουν κιολας) ειναι οκ!

τωρα για το ποσα κιλα θα χρειαστεις αυτο δεν το ξερω αλλα αν θελεις μπορεις να ακολουθησεις κατι που κανω εγω για να βρω στο περιπου ποσα κιλα θα χρειαστω..πολλαπλασιαζω μηκος χ πλατος χ 5(που συνηθως θελω να ειναι το ύψος της αμμου)και αγοραζω τοση συν κατι παραπανω γιατι το πολυ γινεται λιγο αλλα το λιγο δεν γινεται πολυ!ξερω οτι δεν ειναι 100% σωστο γιατι δεν μπορεις να ξερεις ακριβως το αποτελεσμα αλλα ειναι ενας καλος τροπος για να δεις στο περιπου!

οσο για το τελευταιο σου ερωτημα δεν θα σηκωνεται σκονη οταν σκαβουν..παιρνουν την αμμο με το στομα και την φτυνουν λιγο πιο κατω...και στο καθαρισμα αν εννοεις με την σκουπα μπορει και να φευγει μαζι λιγη αμμος αλλα δεν εγινε και τιποτα..ασε που στο τελος αδειαζοντας το νερο της αλλαγης απο τον κουβα η αμμος συνηθως μενει στον πατο και μπορεις να την ξαναριξεις μεσα!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές ποσά κιλά αρραγωνιτη να βάλω και επίσης ο αραγωνιτης ανεβάζει το πχ;;;;Και επίσης στις κιχλιδες αρέσει το σκαψημο κάθε φορά που θα Σκαβουνε θα σηκώνεται σκόνη και με το καθάρισμα κάθε φορά θα λιγοστεύει ;;;;;

Επείγον

Σε αυτό το χόμπι πολύ λίγα πράγματα ή καταστάσεις έχουν την ταμπέλα "επείγον" και η φάση που είσαι εσύ

δεν είναι,πίστεψε με.Χαλάρωσε,πάρε γνώμες,διασταύρωσε τες,κάτσε διάβασε λίγο τα θεματικά και μην αγχώνεσαι ;)

Link to comment
Share on other sites

spiros13 με το καλό έλαβες ένα ενυδρείο στο οποίο λόγο διαστάσεων μπορείς να κάνεις αρκετά ωραία πράγματα. Μην βιάζεσαι... σιγά σιγά... ο ενθουσιασμός πολλές φορές οδηγεί σε λάθη που μας γυρνάνε στο να ξαναστήσουμε το ενυδρείο από την αρχή.

Νομίζω ότι πρέπει να αποφασίσεις γύρω από πολλά θέματα πριν αρχίσεις... και όπως τα έχω εγώ στο μυαλό μου είναι κάπως έτσι:

παίρνεις χαρτί και μολυβί και γράφεις… και για κάθε θέμα ψάχνεις επιμέρους πληροφορίες που μπορείς να βρεις σε πολλές αντίστοιχες συζητήσεις στο φόρουμ

τι είδη ψάρια θα μπουν στο ενυδρείο

τι πέτρες θα χρειαστείς και πως θα στηθούνε

τι άμμο θα χρειαστείς

θα βάλεις φελιζόλ ή κάτι άλλο πριν τις πέτρες

θα μπουν φυτά, από αυτά τα λίγα είδη που καμιά φορά βάζουμε με τις κιχλίδες

θα έχεις αεραντλία... π.χ. καθημερινά ή εφεδρικά για κάποιες περιπτώσεις, εάν ναι θα πρέπει να σχεδιάσεις πως θα πάνε τα σωληνάκια και οι αερόπετρες.

Τι φίλτρα θα έχεις

Τι θερμαντικά

θα έχεις έξτρα κυκλοφοριτή

σε ενδιαφέρουν οι αναπαραγωγές

πως υπολογίζεις να πιάνεις τα ψάρια

και πολλά άλλα θέματα που προκύπτουν κατά την λειτουργία του ενυδρείου.

Έγινε επεξεργασία - lingistis
Link to comment
Share on other sites

Θα βάλω κιχλιδες Αφρικής μαλαουι στο ενυδρειο εξωτερικό φίλτρο jbl 1500 με άμμο αραγωνιτη πέτρες παρα πολλές 20 25 κιλά αυτόματο θερμοστατη

Link to comment
Share on other sites

Πως θα στήσω τις πέτρες στο ενυδρειο μου για αποφύγει ατυχημάτων και επίσης 30 -35 κιλά πέτρες τα αντέχει εγω έχω σκοπό να φτιάξω το ενυδρειο όπως αυτο που έχω δει σε ένα θέμα ψάξετε το στο google νομίζω αξίζει ακούω ιδέες γνώμες και προτάσεις για κάποιο άλλο στήσιμο

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα λινκ βρε συ :)

Πως αλλιώς;Προσεχτικά

Τα αντέχει τα κιλά,πρώτα οι πέτρες και μετά η άμμος,ωστε και να σκάψουν τα διαολάκια να μην υπάρξει κατολίσθηση.

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορώ να βάλω λινκ ;;;;;;;; Και επίσης ποσα κιλα άμμο να βάλω εγω πιστεύω 20-25 κιλά αφού πρώτα την πλύνω πολύ καλα και την Βρασω ;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο που λέω μοιάζει με το 10" και το 11" + όμως ψηλές vallisneries στο πίσω μέρος του ενυδρειου τώρα δεν ξέρω κατα πόσο θα αντέξουν οι vallisneries με τις αφρικανικές κιχλιδες αλλα πάντως έτσι μοιάζει και επίσης οι πέτρες του ενυδρειου που λέω ειναι ειναι κάπως στρογγυλεμενες ποταμισιες γκρι και μαύρου χρώματος πως σας φαίνεται

Ακούω ιδέες και προτάσεις καθώς και παραλλαγές διαφόρων ενυδρειων

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Σπύρο οσες γώμες και να σου πούμε το αποτέλεσμα πάντα θα απέχει....

Κανε την αρχη και δοκίμασε να στησεις τις πέτρες σου βαση μιας φωτογραφίας που ειδες και σου άρεσε!!!

Θα δεις οτι δεν θα τακαταφερεις να το κάνεις ιδιο αλλα στην πορεια παιζοντας με το στησιμο και συμφωνα με τα δικά σου θέλω θα καταλήξεις μονος σου στο αποτέλεσμα!Παντα ετσι γίνεται!

Επίσης, σκοπός ειναι το στησιμο να είναι και λειτουργικό εκτος απο ομορφο...να εχει δηλαδή κρυψωνες για τα ψαρια!

Προχώρα λοιπόν, στήσε το ενυδρειο σου και μην αγχώνεσαι...αλλωστε εσυ θα το βλέπεις καθε μέρα και θα το χαίρεσαι!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λέω άλλαξα ενυδρειο και πήρα μεγάλο με 1,40 μήκος και μπορώ να βάλω αφρικανικές κιχλιδες και να κάνω όμορφα πράγματα

και μια ερώτηση ποσά κιλά αμμο μπορώ να βάλω ;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λέω άλλαξα ενυδρειο και πήρα μεγάλο με 1,40 μήκος και μπορώ να βάλω αφρικανικές κιχλιδες και να κάνω όμορφα πράγματα

και μια ερώτηση ποσά κιλά αμμο μπορώ να βάλω ;;;;;;;;;;;

Kαι διακοσια κιλα αμα θελεις.Το θεμα ειναι εσυ ποσο παχος θελεις να εχει το στρωμα αμμου που θα βαλεις.

Εγω σε 1,60μ με 0,60 π ειχα βαλει καμια 60αρια με 70 κιλα αν θυμαμαι καλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο λέω άλλαξα ενυδρειο και πήρα μεγάλο με 1,40 μήκος και μπορώ να βάλω αφρικανικές κιχλιδες και να κάνω όμορφα πράγματα

και μια ερώτηση ποσά κιλά αμμο μπορώ να βάλω ;;;;;;;;;;;

Σπύρο,στήσε πρώτα τις πέτρες να το δούμε να σου πούμε μια γνώμη και μετά ρίχνεις την άμμο.Ετσι είναι το σωστό,αν οι πέτρες

πατάνε στην άμμο ενδέχεται με το σκάψιμο να φύγει κάποια από την βάση και να έχεις κατολίσθηση.Γύρω στα 60 κιλά είσαι καλά

μάλλον,βλέπεις και προσθέτεις..

Link to comment
Share on other sites

Moυ είπαν σε πετ σοπ πως πρώτα πρέπει να βάλω το ψηλό χαλικακι γιατι η αμμος. Θα σηκώνει σκόνη και μετα τις πέτρες καθώς επίσης πως δεν χρειάζονται φελιζολ Ούτε κόλλημα καθώς και να μην βάλω τις πέτρες απο το ποτάμι μη και τυχόν έχει νιτρικα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...