Jump to content

Eheim Aqua Pro 80


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα...

θελω να αγορασω το eheim aqua pro 80...Σαν ενυδρειο εχεις κανεις καποια αποψυ??εχει σαν πακετο αρκετα καλουδια οπως το φιλτρο του,τον θερμοστατη,θερμομετρο,λαμπα.

Aπλα επειδη ειμαι "νεος" στο χομπυ και μετα το μικρο 25λιτρο θελω να παω στα "μεγαλα"...

Επισης σκευτομουνα για Guppies,Neon και ισως ενα χρυσο γλυφτη(η εναν απλο τεσπα)....

Eπισης θα ειναι ολο φυτεμενο με ευκολα φυτα οπως Anubias nana, και ειδη fern....

Λοιπον φιλοι ακουω ιδεες...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα ενυδρειο ειναι.Παρτο αφου σου αρεσει,στρωστο καλα(διαβασε μεσα στο φορουμ οδηγιες για στρωσιμο) και μολις το εχεις ετοιμο στρωμενο βλεπεις τι ψαρακια θα βαλεις αφου πρωτα δεις το προφιλ των ψαριων που θα βαλεις και τις απαιτησεις τους ωστε να μην εχεις προβληματα αργοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα μου αρεσε στο ματι πολυ...επισης συν-χομπιστες πειτε αν χρειαζετε να παρω και τπτ αλλο οπως π.χ. αεροαντλια...συμφωνα παντα με τα ψαρακια....ευχαριστω!

Sailor247 Ευχαριστω μαλλον θα το τσιμπισω ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα...

θελω να αγορασω το eheim aqua pro 80...Σαν ενυδρειο εχεις κανεις καποια αποψυ??εχει σαν πακετο αρκετα καλουδια οπως το φιλτρο του,τον θερμοστατη,θερμομετρο,λαμπα.

Aπλα επειδη ειμαι "νεος" στο χομπυ και μετα το μικρο 25λιτρο θελω να παω στα "μεγαλα"...

Επισης σκευτομουνα για Guppies,Neon και ισως ενα χρυσο γλυφτη(η εναν απλο τεσπα)....

Eπισης θα ειναι ολο φυτεμενο με ευκολα φυτα οπως Anubias nana, και ειδη fern....

Λοιπον φιλοι ακουω ιδεες...

Τα άκρως απαραίτητα που θα χρειαστείς, τουλάχιστον για αρχή από οτι φαίνετε διατείθονται μαζί με την αγορά του ενυδρείου. Αφού κάνεις λοιπόν την αγορά ξεκίνα τη διαδικασία του στρωσίματος (χωρίς βιασύνες). Δεν ξέρω βέβαια αν τα καλούδια που συνήθως προσφέρουν οι εταιρείες είναι επαρκή, αλλά αυτό θα το δεις στο μέλλον ανάλογα και με το τι θα δημιουργήσεις.

Πριν επιλέξεις τα ψαράκια που θα φιλοξενήσεις να διαβάσεις πολύ προσεκτικά, τις συνθήκες και τις παραμέτρους του νερού που χρειάζεται το κάθε είδος, και την μεταξύ τους συμβατότητα. :)

Θα χρειαστείς σίγουρα για αρχή να αγοράσεις τεστ νερού για αμμωνία, νιτρώδη, και νιτρικά η αν μπορεί κάποιος συνχομπίστας για αρχή να σε εξυπηρετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Σωτήρη, τα απαραίτητα για να ξεκινήσεις στα παρέχει το πακέτα από εκεί και ύστερα ανάλογα με το τι θα επιλέξεις να φτιάξεις παίρνεις ότι σου χρειαστεί!

Είναι καλό ενυδρείο και μια χαρά λίτρα για τα gappy που θα σου πρότεινα να αρκεστείς μόνο σε αυτά! Με μπόλικα φυτά και κανα ξυλαράκι μπορείς να φτιάξεις ένα πανέμορφο ενυδρείο ζωοτόκων που θα σου προσφέρει κίνηση, χρώμα και πολλές γέννες!

Ρίξε μια ματιά εδω για τα πρώτα και σημαντικά βήματα που πρέπει να ακολουθήσεις! http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς μην διστάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και ευχαριστω...

Αυτον τον μηνα που ξεκινησα με το χομπυ ξεκοκαλιζω ολα τα αθρα του φορουμ οποτε εχω μαθει πολλα οπως και την σωστη αρχη...Δεν το εχω ομως ακομα προς τι ψαρια πανε μαζι και για αυτο πρεπει να διαβασω τα προφιλ του και επισης προς τα ενυδρεια ως μαρκες και τα παρελκομενα τους...Εχω ηδη ξεκινησει και ενα ενυδρειο 25λιτρο(20 καθαρα) για τον μονομαχο μου που ηρθε στα χερια μου υπο οτι να 'ναι συνθηκες αλλα ο μικρος παει πολυ καλα και το καινουργειο του σπιτι πιστευω οτι θα του αρεσει(εχω ξεκινησει θεμα στην αναλογη στηλη)...Τα τεστ τα περιμενω γιατι τα πηρα μεσω νετ(της API)...απλα αν χρειαζομαι κατι να το παρω,να τα παρω ολα μαζι....για τα φυτα κατεληξα επειδη ειναι πολυ ευκολα(Anubia-Java Fern-Moss Ball) δεν θελω να μπλεξω απ την αρχη με δυσκολα φυτα....ενα ενα και χωρο εχω για ακομα ενα ισως του χρονου ομως να το 'χω.....

Υ.Γ:Ευχαριστω ολους και το φορουμ για τις πολυτιμες γνωσεις που προσφερει αυτο και οι χρηστες του.....

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε καλα το προφιλ των ψαριων,τι παραμετρους νερου χρειαζονται,απο ποια περιοχη ειναι(Αφρικη,Ν.Αμερικη)κτλ. και σκεψου με τι ακριβως θα ασχοληθεις και οτι απορια εχεις ρωτας για τα ψαρια,το στησιμο,τι αλλο θα χρειαστεις κτλ.Μην βιαζεσαι και την πατησεις οπως την πατησαμε στην αρχη οι περισσοτεροι και μην παρεις ψαρια χωρις πρωτα να στρωσει το ενυδρειο και προτου μαθεις τι συνθηκες χρειαζονται.Πολλοι πετσοπαδες δεν ξερουν και σου πουλανε οτι να'ναι.Δες,διαβασε,ρωτα και εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Καλα το οτι δεν ακουω τον εμπορο ειναι αληθεια...σπανια βρησκεις ανθρωπους που πραγματικα ξερουν το ειδος σε οτι και αν πουλανε και παντα παιζει ρολο αν εχουν ορεξει να ασχοληθουν μαζι σου...υπομονη υπαρχει και μερακι επισης...οποτε οτι και αν χρειαστω η εδω θα ρωτησω η καποιο βιβλιο θα συμβουλευτω..... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα σου ελεγα πρωτα να επικεντρωθεις στο ειδος ψαριων που θελεις να εχεις, και με βαση το μεγεθος τους και τον αριθμο του κοπαδιου και το ποσα κοπαδακια θελεις μεσα , να επιλεξεις και το αναλογο ενυδρειο σε διαστασεις....

Φιλικα παντα

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα και το Σαββάτο απο εδώ να τα πούμε κι απο κοντά και θα δείς πόσο εύκολα είναι όλα .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα θα σου ελεγα πρωτα να επικεντρωθεις στο ειδος ψαριων που θελεις να εχεις, και με βαση το μεγεθος τους και τον αριθμο του κοπαδιου και το ποσα κοπαδακια θελεις μεσα , να επιλεξεις και το αναλογο ενυδρειο σε διαστασεις....

Φιλικα παντα

Παντα φιλικα...Βασικα θα ηθελα 3 εαν ειναι δυνατων 4 ειδη στα 80 περιπου λιτρα που θα μηνουν...και μεσα σε αυτα καποιο ειδος γατοψαρου η πλακοστομου.....ακουω προτασεις....!:)
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...