Jump to content

180 Λιτρα Και Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Καλησπερα!! Μετα απο καποια χρονια εκπαιδευσεως με μικρα ενυδρειακια ειπα επιτελους να παρω ενα ενυδρειο 180 λιτρα..! Τωρα αρχίζουν οι ερωτήσεις όμως! Τι ψάρια θα βάλω? Δεν θέλω να βάλω αφρικανες! Θα γίνει φυτεμενο με εύκολα φυτά! Στα 180 λίτρα μπορώ να βάλω 4-5 δίσκους? Αν όχι πείτε μου την άποψη σας !

Link to comment
Share on other sites

Για δισκους δεν ξερω να σου απαντησω παντως εχεις πολλες επιλογες σ αυτα τα λιτρα! Αν εχει μεγαλο υψος θα μπορουσες να βαλεις και σκαλαρακια.Εμενα επεισης μου αρεσουν και τα ενυδρεια με μικρα κοπαδοψαρα σε μεγαλο αριθμο οπου μπορεις να δεις ωραιες συμπεριφορες και κοπαδιασματα.Επεισης μια καλη ιδεα κατα τη γνωμη μου ειναι και ενα ενυδρειο με μελανοταινιες και κοπαδοψαρα απο τον ιδιο βιοτοπο.

Link to comment
Share on other sites

τό ενυδρείο Θα είναι 100*50*50.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι οριακα σε παιρνει γα σκαλαρια λογου υψους.Για δισκους που ρωτας θα σου απαντησουν οι δισκαδες :)

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά πάνω από 240 λίτρα μπορούμε να βάλουμε δίσκους, αλλά πρακτικά δεν είναι σωστό! Κάποιοι βάζουν δίσκους και σε λιγότερα!

Και εγώ είμαι της άποψης ότι ένα βιοτοπικο Αμαζόνιου με σκαλαρια ίσως είναι η καλύτερη επιλογή!

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω μελανοταινιες,υπεροχα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

εγώ συμφωνώ να βάλεις 4 με 5 δίσκους και φυσικά το ενυδρείο θα έχει άμμο, ξύλα και από φυτά μόνο επιφανείας και καμιά ανούμπια επίσης από ψάρια βυθού ένα ancistrus σίγουρα οι εμπειρότεροι θα σου πουν για περισσότερα λίτρα αλλά εγώ θα το επιχειρούσα φυσικά με πολύ προσοχή και με συχνές αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά πάνω από 240 λίτρα μπορούμε να βάλουμε δίσκους, αλλά πρακτικά δεν είναι σωστό! Κάποιοι βάζουν δίσκους και σε λιγότερα!

Και εγώ είμαι της άποψης ότι ένα βιοτοπικο Αμαζόνιου με σκαλαρια ίσως είναι η καλύτερη επιλογή!

δλδ αν παρεις wild δισκους ποσα λιτρα θα ηταν το καλυτερο για αυτους?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια τελικα αποφασηστηκε οτι το ενυδρειο θα ειναι το Rio 180!

Οποτε μιλαμε για 180 λιτρα!

Περιμενω να ακουσω τις πιθανες ψαροσυνθεσεις που σας ερχονται!

(Αν βρει καποιος συντονιστης να αλλαξει τα λιτρα στον τιτλο!!)

Link to comment
Share on other sites

δλδ αν παρεις wild δισκους ποσα λιτρα θα ηταν το καλυτερο για αυτους?

Εξαρτάτε από πόσα άτομα θα αποτελείται το κοπάδι!

Εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα δίσκους σε κάτω από 400 λίτρα είτε αγρίους είτε εκτροφής!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάτε από πόσα άτομα θα αποτελείται το κοπάδι!

Εγώ προσωπικά δεν θα έβαζα δίσκους σε κάτω από 400 λίτρα είτε αγρίους είτε εκτροφής!

Σε ευχαριστω για την απαντηση θα το εχω υποψη μου....

φιλε savou αν θες καποια που ειναι λιγο δυσευρετα μπορεις να δεις εδω καποιες επιλογες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=76628 ,εγω παντως τα περισσοτερα ψαρια τα βρηκα...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις μεχρι τωρα επιλογες σας!!

Περιμενω και αλλες για να παιρνω ιδεες!!

Link to comment
Share on other sites

Puntius denisonii ?

Link to comment
Share on other sites

exodon paradoxus,ψαρι με χαρακτηρα

αυτα δεν εχουν δοντακια?ωραια αλλα λιγο επικινδυνα....

Link to comment
Share on other sites

αυτα δεν εχουν δοντακια?ωραια αλλα λιγο επικινδυνα....

Για να φτιαξεις ενα species tank με λιγα φυτα και κλαδακια ειναι εξαιρετικα!

:)

Link to comment
Share on other sites

2-4 αγγελοψαρα... και γεμισε το με καμια 25αρια νεον τετρα και κορυντορακια για το βυθο... εννοειτε πως θα εχεις ασπρη αμμο κατω....

θα ακουσεις βεβαια παρα πολλα να λενε για την ψαροσυνθεση αυτη αλλα εμενα μια χαρα τα πανε....

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...