Jump to content

Στήσιμο νέου ενυδρείου


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά. Στις 3 του μήνα ξεκίνησα να στήνω το νέο μου ενυδρείο. Πρόκειται για το RIO 240. Αποφάσισα να το στρώσω χωρίς ψάρια, αλλά και χωρίς αμμωνία και όσο πάρει. Βάζω μόνο τροφή. Οι μετρήσεις αμμωνίας NO2, NO3 είναι 0. Το κΗ είναι 5, και το pH>7,6. Μέχρι χθες όλα καλά. Σήμερα το βράδυ όμως είδα ότι 2 από τις ρίζες mopani που έχω μέσα είχαν πιάσει ένα άσπρο χνούδι. Μήπως ξέρετε τι είναι; Η μία η μικρή υπήρχε στο 60άρι ενυδρείο μου εδώ και 2 χρόνια. Η άλλη η μεγάλη μπήκε τώρα αφού πρώτα έμεινε 3-4 μέρες σε κουβά με καυτό νερό. Και οι δύο έχουν παρουσιάσει αυτό το χνούδι.

Η θερμοκρασία του ενυδρείου είναι 26-27 βαθμούς και η μόνη αλλαγή που έγινε από χθες είναι η προθήκη CO2 της Nutrafin (έχω αρχίσει και το φυτεύω από την 1η μέρα λειτουργίας του). Έχετε καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να ανυσηχεις μερικα ξυλα παρουσιαζουν αυτη την λευκη μουχλα και ειναι εντελως ακινδυνη για τα ψαρακια σου αν ειχες μονο για αισθητικους λογους οπως εκανα και εγω εβγαλα το ξυλο το καθαρισα με το χερι μου και το ξαναβαλα και ολα οκ

Link to comment
Share on other sites

Ψάρια δεν έχω ακόμα μέσα μιας και το στρώνω. Ξέρεις μήπως, αν φεύγει μόνη της; Ή πρέπει ούτως ή άλλως να την καθαρίσω μηχανικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα καθαρισε τα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όπως ανέφερα και πιο πάνω θέλω να το στρώσω χωρίς ψάρια και χωρίς αμμωνία. Ξέρετε μήπως σε πόσο καιρό περίπου αρχίζει να εμφανίζεται η αμμωνία; Κάθε 2 μέρες περίπου ρίχνω μία ταμπλέτα φαγητού μέσα.

Επίσης τις τελευταίες 2 μέρες όταν ανοίγω το καπάκι έχει μία δυσάρεστη οσμή. Το καταλαβαίνεις μόνο όταν στέκεσαι ακριβώς από πάνω. Παρόλα αυτά οι μετρήσεις που έκανα το Σάββατο έδειξαν ΝΗ4 0, ΝΟ2 0, ΝΟ3 0. Καμιά ιδέα; Μ'ηπως είναι η τροφή που σαπίζει; Μέσα υπάρχουν μόνο ρίζες και φυτά. Ούτε πέτρες ακόμα ούτε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...