Jump to content

Εμαθα Μερικα Πραγματα,αλλα Ειναι Σωστα?


Recommended Posts

Οπως σας εχω πει σε παλαιοτερα θεμα ,εδω εχουμε τωρα αισιως 12 μαγαζια με fish spa.Και επειδη θελω να τα μαθαινω ολα :P με μερικους αρχισα να κανω παρεα ,με επικεντρο το χομπι μας.

Στις ψαροκουβεντες που κανουμε,κατα καιρους,λογο πολλης δουλειας :rolleyes: μου λενε διαφορα πραγματα για να τα κανω στο δικο μου ενυδρειο,που ειναι 700 λιτρα,οποτε οι ποσοτητες που θα αναφερω ειναι για 700 λιτρα,και υποστιριζουν οτι ισχυουν για ολα τα ενυδρεια του γλυκου νερου,ακομα και σε δισκους.( Ο ενας εξ αυτων ειναι και επαγγελματιας με Πετ,που κανει ο ιδιος εισαγωγες ,και προμηθευει,ολη την νοτια Ελλαδα.)

Πολλα απο αυτα ,δεν εχουν αναφερθει ποτε εδω μεσα,γιαυτο θα ηθελα απο τους γκουρου του γλυκου,και οχι μονο,να τα διψευσουν η να τα επιβεβαιωσουν.

1) Αλλαγη νερου

Επειδη εμεις οι γλυκοι ανθρωποι :P ,δεν εχουμε σκιμερ η υπερχειλιση,οταν κανουμε αλλαγη νερου,αν ειναι μικρο ενυδρειο,να το κανουμε με << κουβα>> αν ειναι μεγαλο ενυδρειο να το αδειαζουμε απο την επιφανεια του ενυδρειου,και οχι αφηνοντας το λαστυχο στον βυθο.

Γιατι λεει,οτι,παρολο που μετραμε 0 αμμωνια και νιτρωδη,παντα υπαρχει καποιοα ποσοτητα στο ενυδρειο,που δεν ειναι μετρησιμη,και ολα αυτα συγκετρωνονται,στην επιφανεια του ενυδρειου,και οχι στον βυθο.

2) Αμμωνια

Οταν κοιταζουμε απο ταπλαινα το ενυδρειο,και οχι απο την οθωνη,και μπορουμε να διαβαζουμε την εφημεριδα στο απεναντι γυαλι,αμμωνια δεν υπαρχει.Αν υπαρχει το νερο ειναι λιγο θολο.

3) Νιτρικα

Αν εχουμε νιτρικα πολλα ,το νερο κιτρινιζει

4) Ανθρακας

Α) Τον ανθρακα ποτε δεν τον πεταμε ,μετα απο μια χρηση.Αλλα αφου τον βαλουμε για συγκεριμενη χρηση,μετα απο θεραπεια η να απλυμενει το νερο αποτα χημικα (και καλο ειναι ,λεει να τον βαζουμε καθε μηνα για 3 μερες,ασχετα αν εχουμε κανει θεραπεια) Τον βγαζουμε απο το ενυδρειο ,τον ξεπλενουμε με νερακι,και τον αφηνουμε καπου να αεριζεται (οχι σε ναυλον σακουλα) για να στεγνωσει.Τους ανεφερα οτι εγω εχω ανθρακα της ΑΡΙ,μου ειπαν οτι ειναι ο καλυτερος και θα μπορουσα να τον χρησιμοποιησω και 15 τριημερα,αλλα οτι υπαρχουν και κατωτερε ποιοτητες,που θα μπορουσαμε να τον χρησιμοποιησουμε 8 τριημερα.

Β) Οτι ειναι ωρολογιακη βομβα,και οτι λεει ο κατασκευστης για την διαρκεια χρησης,εμεις παντα να τον κραταμε λιγοτερο,γιατι,οταν σταματησει η δραση του,ξερνα ολα τα χημικα ,που εχει συσορευσει,μεσα στο ενυδρειο,και εαν δεν εχουμε υπερβολικη φιλτρανση,παθαινουμε μεγαλη ζημια στα ζωντανα.

Ζεοληθος

Και αυτον μετα την χρηση του ,δεν τον πεταμε,αλλα τον ξεπλενουμε,τον βαζουμε σε μια λεκανη ,με αρκετο αλατι,και αυτος ξαναφωρτιζει για την επωμενη χρηση.Και ειναι πολυ καλο ,να τον χρησιμοποιουμε σε τακτα διαστηματα,απλα για μας τους αφρικανους ,εχει καποιο προβλημα,γιατι ριχνει το ΡΗ κατα 0,5 μοναδα περιπου.

Λαμπα UV

Απαραιτητο σε καθε ενυδρειο και σε θαλασσινο,και μου προτειναν να την εχω μονιμα στο μικρο μου φιλτρο,αποστειρωνει τα παντα.

Αλατι

Σε καθε αλλαγη νερου,να βαζω 2 χουφτες μαγειρικο αλατι,ειδικα τα καλοκαιρια,γιατι εκτος του οτι σκοτωνει πολλα μικροβια και παρασιτα,βοηθα τα ψαρια,να ανοιγουν λεπια τους και να νιωθουν καλυτερα με τις ζεστες.

Μεταφορα ψαριων

Αν δεν ειναι μεγαλα τα ψαρια που θελουμε να μεταφερουμε,(μπορει να τα τραυματισει) να βαζουμε μερικα πετραδακια ζεολιθου,και απαραιτητος κατι σαν strees coat (αν θυμαμαι καλα),που ουσιαστικα τα ναρκωνει.

Αντιχλωριο

Κακο δεν κανει,αλλα αυτοι που κανουν 3 αλλαγες την ημερα σε καθε ενυδρειο,δεν βαζουν.

Απολυμανση ενυδρειου

Οταν ενα ενυδρειο,κολλησει απο μια μεταδωτικη ασθενεια η οταν αγοραζουμε μεταχειρισμενα ενυδρεια,Το γεμιζουμε νερο,βαζουμε ολα τα αξεσουαρ (φιλτρα αντιστασης κτλ) σε λειτουργεια ριχνουμε μπολικη χλωρινη μεσα,το δουλευουμε κομλε,με συποραξ κτλ>Ατο το επαναλαμβανουμε 3 φορες,πετοντας το πλιο νερο και βαζοντας καινουργιο ,και με χλωρινη.

Αυτα εμαθα,αν μαθω και αλλα θα σας τα γραψω εδω να το κουβεντιασουμε.

Νιωθω λιγο ρουφιανος, :rasp: που καρφωνω τους επαγγελματιες,αλλα αν καποια ειναι σωστα,

θα μας βοηθησουν την σημερον ημερα,που οι καιροι ειναι δυσκολοι. :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ παρα πολυ ενδιαφεροντα τα πραγματα που μασ εχεις γραψει.. :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: Δεν γνωριζω κατα ποσο ειναι αντικειμενικα αλλα με βαση την λογικη ειναι σωστα τα περισσοτερα :bigemo_harabe_net-134: :bigemo_harabe_net-134: Μονο για την χλωρινη κολλησα λιγο αλλα θα περιμενω κ απο αλλους αποψεις να δουμε αν ειναι σωστο κ παλι μπραβο κιχλιδατε!!!!!

υ.γ δεν εχουν αναγκη οι πετσοπαδες :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

υ.γ δεν εχουν αναγκη οι πετσοπαδες :ph34r:

Μην το λες ,ολοι για μεροκαματο παλευουν,δυσκολοι καιροι ειναι σχεδον για ολους

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την γνωμη μου δεν μου γεμιζουν πολυ το ματι ολα αυτα...Πιο πολυ για μυθους (βλεπε mythbusters) που επικρατουν και πολλοι απο αυτους μπορει να αληθευουν.. Εννοω δηλαδη οτι τα δεχομαι με πολυ σκεπτικισμο..

Για παραδειγμα εψαχνα για μια απαντηση για το αν ο εν. ενθρακας επιστρεφει στο ενυδρειο αυτα που απορροφησε. Το νετ εχει και τις 2 αποψεις.. Και οι δυο δεν ειναι σωστα τεκμηριωμενες. Εγω καταληγω σε αυτο

Does Activated Carbon De-Adsorb?

You may hear that once activated carbon has reached its capacity, it will start leaching some materials it previously adsorbed back into the water. This is not an accurate claim. Although technically possible, to de-adsorb requires changes in the water chemistry that simply do not occur in the aquarium.

What is true is that some activated carbon is created using processes that result in phosphate being present in the end product. In those cases, it is possible for the

phosphate

that was already present in the activated carbon to leach into the aquarium water. Some activated carbon products will specifically state if they are phosphate-free.

If you are having difficulties with persistently elevated phosphates, and can find no other cause, remove the activated carbon entirely. Perform normal tank maintenance for a couple of months and see if the phosphates remain elevated or are reduced. If they stay high, the carbon is probably not adding to your phosphate problem.

πηγη

Με απλα λογια λεει οτι για να γινει η αποδεσμευση των στοιχειων που εχει απορροφησει πρεπει να γινουν καποιες χημικες διεργασιες που δεν συμβαινουν στα ενυδρεια μας. Καπου αλλλου εχω βρει να περιγραφονται αυτες οι συνθηκες πχ. αποτομες και μεγαλες αλλαγες ph, θερμοκρασιας κλπ. Σε καθε αλλη περιπτωση θα λειτουργησει σαν ενα κατωτερο υλικο φιλτρανσης λογω της πορωδους επιφανειας του. Μια αλλη αποψη ειναι οτι μπορει να τα αποδεσμευσει αν υπαρξει καποιο αλλο υλικο ποιο απορροφητικο που μπορει να διασπασει τους δεσμους που εχουν δεσμευσει αυτες τις ουσιες. Οπως φαινεται και στις δυο περιπτωσεις καλο ειναι για ασφαλεια να αφαιρειται μετα απο καποιο διαστημα, αλλα προφανως οχι σε τετοιο βαθμο οσο το παρουσιαζει ο μυθος. κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα.

Να προσθεσω βεβαια οτι ουτε η παραπανω πηγη ειναι γραμμενη απο καποιο σχετικο επιστημονα, αλλα τουλαχιστον για εμενα δινει μια πιο λογικη εξηγηση.. Εδω θα ηταν ενδιαφερουσα η αποψη καποιου χημικου.

Να προσθεσω εδω και ενα ενδιαφερον αρθρο , και ενα faq για τα υλικα φιλτραρισματος που ειναι απο επιστημονα, ισως προσκειμμενο προς την εταιρεια που το δημοσιευει, αλλα στην τελικη δεν τα προμοταρει τουλαχιστον αμμεσα. Αφορα γενικα τη χημεια των υλικων για οποιον αντεχει να το διαβασει και να εμβαθυνει.

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα είναι ανακριβή και μπλεγμένα .

Κάποιος τον έχει παραμυθιάσει πολυ χοντρά και παπαγαλίζει .

Μόνο στη χλωρίνη κόλλησες ;

Το αλάτι που ανοίγει τα λέπια και αερίζονται τα ψάρια το καλοκαίρι ;

Η UV απαραίτητη για όλα τα ενυδρεία ;

Το κάρβουνο που ξερνά ;

Ο ζεόλιθος που ναρκώνει ;

Οι 3 αλλαγές νερού την ημέρα οτι κάνουν οι επαγγελματίες ;

Την αμμωνία που την βλέπουμε διαβάζοντας εφημερίδα ;

Τα νιτρικά που χρωματίζουν το νερό ;

Η απολύμανση του ενυδρείου ;

Έχω ταραχτεί τόσο που δεν θέλω να το ξαναδιαβάσω , το μόνο σωστό που διάβασα είναι για το ζεόλιθο που μπορούμε να τον αναγομώσουμε με το αλάτι για κάποιες φορές .

Link to comment
Share on other sites

Στην δουλεια ειμαι κυριε Σταματη,δεν εχω πιει τα κρασκια μου ακομα :D

Δηλ.τζαμπα κουβεντες κανουμε? :D

Παντος στα σοβαρα τωρα,αλλαγες νερου,δεν ξερω αν ειναι 1 η 2 η 3 ,αλλα καθε μερα κανει,γιατι αυτο το βλεπω εγω,και επισης δεν βαζει αντιχλωριο,γιατι και αυτο το βλεπω.Επισης ριχνει και αλατι μπροστα μου.

Για τα υπολοιπα ορκο δεν περνω :D

Link to comment
Share on other sites

1) Αλλαγη νερου

Επειδη εμεις οι γλυκοι ανθρωποι :P ,δεν εχουμε σκιμερ η υπερχειλιση,οταν κανουμε αλλαγη νερου,αν ειναι μικρο ενυδρειο,να το κανουμε με << κουβα>> αν ειναι μεγαλο ενυδρειο να το αδειαζουμε απο την επιφανεια του ενυδρειου,και οχι αφηνοντας το λαστυχο στον βυθο.

Γιατι λεει,οτι,παρολο που μετραμε 0 αμμωνια και νιτρωδη,παντα υπαρχει καποιοα ποσοτητα στο ενυδρειο,που δεν ειναι μετρησιμη,και ολα αυτα συγκετρωνονται,στην επιφανεια του ενυδρειου,και οχι στον βυθο.

Δλδ αν μετρήσω με νερό από το πάνω μέρος και νερό από το κάτω μέρος θα πάρω άλλες μετρήσεις;Δεν νομίζω

Το σκιμερ αυτό που κάνει είνα να οξυγονώνει το νερό και να απο βάλει την πρωτείνη!Εξού και το ότι λέγεται protein skimmer

Ζεοληθος

Και αυτον μετα την χρηση του ,δεν τον πεταμε,αλλα τον ξεπλενουμε,τον βαζουμε σε μια λεκανη ,με αρκετο αλατι,και αυτος ξαναφωρτιζει για την επωμενη χρηση.Και ειναι πολυ καλο ,να τον χρησιμοποιουμε σε τακτα διαστηματα,απλα για μας τους αφρικανους ,εχει καποιο προβλημα,γιατι ριχνει το ΡΗ κατα 0,5 μοναδα περιπου.

Απ όσο ξέρω δεν ρίχνει το ph!Διαφορετικά θα έιχαν προβληματα οι θαλασσινοί!

Λαμπα UV

Απαραιτητο σε καθε ενυδρειο και σε θαλασσινο,και μου προτειναν να την εχω μονιμα στο μικρο μου φιλτρο,αποστειρωνει τα παντα.

Θελουμε να σκοτώσουμε τα πάντα;

Αλατι

Σε καθε αλλαγη νερου,να βαζω 2 χουφτες μαγειρικο αλατι,ειδικα τα καλοκαιρια,γιατι εκτος του οτι σκοτωνει πολλα μικροβια και παρασιτα,βοηθα τα ψαρια,να ανοιγουν λεπια τους και να νιωθουν καλυτερα με τις ζεστες.

Μαγειρικό αλάτι πρώτη φορά ακούω να ρίχνουν!Το τυροκομικό παίζει πολύ και έχει να κάνει με την οσμοτική ισσοροπία!Οποιος δεν τό έχει ψάξει να το κάνει για΄τι μπορείς να ξεπεράσεις ακόμα και αρώστιες με αυτό τον τρόπο.

Μεταφορα ψαριων

Αν δεν ειναι μεγαλα τα ψαρια που θελουμε να μεταφερουμε,(μπορει να τα τραυματισει) να βαζουμε μερικα πετραδακια ζεολιθου,και απαραιτητος κατι σαν strees coat (αν θυμαμαι καλα),που ουσιαστικα τα ναρκωνει.

Ο ζεόλιθος τι συνησφέρει εδώ;

Αντιχλωριο

Κακο δεν κανει,αλλα αυτοι που κανουν 3 αλλαγες την ημερα σε καθε ενυδρειο,δεν βαζουν.

Απολυμανση ενυδρειου

Οταν ενα ενυδρειο,κολλησει απο μια μεταδωτικη ασθενεια η οταν αγοραζουμε μεταχειρισμενα ενυδρεια,Το γεμιζουμε νερο,βαζουμε ολα τα αξεσουαρ (φιλτρα αντιστασης κτλ) σε λειτουργεια ριχνουμε μπολικη χλωρινη μεσα,το δουλευουμε κομλε,με συποραξ κτλ>Ατο το επαναλαμβανουμε 3 φορες,πετοντας το πλιο νερο και βαζοντας καινουργιο ,και με χλωρινη.

Εγώ έχω καθαρίσει πολλά ενυδρέι αμε ακουφορτε και ποτέ δεν είχα πρόβλημα!θέλει πολύ καλό ξέπλυμα μετά! Αυτό δεν μου φαίνεται πολ΄΄υ παράλογο αρκεί να χρησιμοποιηθέι η χλωρίνη με σύνεση και να στην συνέχεια αφού ξεπλυθούν τα πάντα να τρέξει για καμια βδομάδα το ενυδρείο με 100απλάσια ποσότητα αντιχλωρίου

Αυτα εμαθα,αν μαθω και αλλα θα σας τα γραψω εδω να το κουβεντιασουμε.

Νιωθω λιγο ρουφιανος, :rasp: που καρφωνω τους επαγγελματιες,αλλα αν καποια ειναι σωστα,

θα μας βοηθησουν την σημερον ημερα,που οι καιροι ειναι δυσκολοι. :D

Link to comment
Share on other sites

Στα Gara Rufa ;

Ναι τους κάνει καθημερινές αλλαγές νερού γιατί μπαίνουν πολλά πόδια και συσσωρεύονται πολλά νεκρά κύτταρα και θα του ανεβάσουν την αμμωνία .

Όσο για το αλάτι ναι μπορεί να το βάζει ...... δεν σημαίνει οτι χρειάζεται .

Συγγνώμη που είμαι απότομος αλλά τα πήρα στο κρανίο που τα λέει ολα αυτά ένας επαγγελματίας και τα συστήνει για όλα τα ψάρια .

Πάντως για ρώτησέ τον κάθε πότε αγοράζει ψάρια για τα SPA ;

Εγω έχω Gara rufa απο το Δεκέμβρη , δεν έχω χάσει κανένα , έχουν ξεπεράσει τους 10 πόντους και συνεχίζουν .... χωρίς αλάτι και χωρίς αλλαγές νερού .

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εσύ καλά έκανες και το άνοιξες το θέμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Κυριε Σταματη,πολλα χανει,καθε μερα βγαζει νεκρα ψαρια απο το ενυδρειο,αλλα μιλαμε για 8000 ψαρια,γιατι εχει και μπανιερα με αυτα.Σε αυτον λεει δεν πρεπει να περασουν την σεζον,γιατι μετα αλληλοτρωγονται αν μεγαλωσουν παραπανω.

Οσο για τον ζεολυθο,λεει τραβα την αμμωνια στην μεταφορα.

Για να μην παρεξηγηθω,μεταφερω μια ψαροκουβεντα,για να ακουσω διφορετικες γνωμες.και τιποτα αλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Αναλογικά και εγώ θα έπρεπε να έχω κάποιες απώλειες .

75 ψάρια είχα 75 ψάρια έχω σε ένα χώρο 60Χ70Χ25 καθαρό νερό .

Οσο για τη χρήση ζεόλιθου κατα τη μεταφορά των ψαριών , είμαι ο πρώτος στην Ελλάδα που τον χρησιμοποίησε στις αποστολές ψαριών στην επαρχία απο το 1993 . Πράγματι δεσμεύει την αμμωνία , όχι όμως ότι τα ναρκώνει τα ψάρια . Όπως και τη νάρκωση των ψαριών έχω χρησιμοποιήσει , για μεταφορά ψαριών σε ιδιάζουσες περιπτώσεις και ίσως να είμαι ο μοναδικός στην Ελλάδα που το κάνει (δεν έχω ακούσει για συνάδελφο να το έχει κάνει).

Εσυ πάντως δεν παρεξηγήθηκες και καλά έκανες και τα έγραψες .

Link to comment
Share on other sites

Να Κάνουμε αλλαγές απο την επιφάνεια και όχι απο το βυθό δηλαδή καταργεί και την χρησιμότητα της σκούπας...

Link to comment
Share on other sites

Να Κάνουμε αλλαγές απο την επιφάνεια και όχι απο το βυθό δηλαδή καταργεί και την χρησιμότητα της σκούπας...

Οχι δεν την καταργει,αλλα κανεις τη σκουπα σου στην αρχη ,και μετα ανεβαζεις το λαστυχο σχεδον στην επιφανεια,και μαλιστα μου ειπε οτι ,οταν κανουμε αλλαγη σταματαμε τα φιλτρα και τους κυκλοφορητες, για να μην ανακατευεται το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογικά και εγώ θα έπρεπε να έχω κάποιες απώλειες .

75 ψάρια είχα 75 ψάρια έχω σε ένα χώρο 60Χ70Χ25 καθαρό νερό .

Οσο για τη χρήση ζεόλιθου κατα τη μεταφορά των ψαριών , είμαι ο πρώτος στην Ελλάδα που τον χρησιμοποίησε στις αποστολές ψαριών στην επαρχία απο το 1993 . Πράγματι δεσμεύει την αμμωνία , όχι όμως ότι τα ναρκώνει τα ψάρια . Όπως και τη νάρκωση των ψαριών έχω χρησιμοποιήσει , για μεταφορά ψαριών σε ιδιάζουσες περιπτώσεις και ίσως να είμαι ο μοναδικός στην Ελλάδα που το κάνει (δεν έχω ακούσει για συνάδελφο να το έχει κάνει).

Εσυ πάντως δεν παρεξηγήθηκες και καλά έκανες και τα έγραψες .

Οχι ζεολυθος ,αλλα το strees coat ναρκωνει τα ψαρια.(αν θυμαμαι καλα το ονομα του φαρμακου)

Link to comment
Share on other sites

Οχι ζεολυθος ,αλλα το strees coat ναρκωνει τα ψαρια.(αν θυμαμαι καλα το ονομα του φαρμακου)

Το stress coat Βασιλη είναι ένα απλό αντιχλώριο, επίσης περιέχει και aloe vera που βοηθά στην ανάπλαση της βλέννας!

Πως μπορεί να ναρκώσει το ψάρι?

Link to comment
Share on other sites

Το stress coat Βασιλη είναι ένα απλό αντιχλώριο, επίσης περιέχει και aloe vera που βοηθά στην ανάπλαση της βλέννας!

Πως μπορεί να ναρκώσει το ψάρι?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα είναι ανακριβή και μπλεγμένα .

Κάποιος τον έχει παραμυθιάσει πολυ χοντρά και παπαγαλίζει .

Μόνο στη χλωρίνη κόλλησες ;

Το αλάτι που ανοίγει τα λέπια και αερίζονται τα ψάρια το καλοκαίρι ;

Η UV απαραίτητη για όλα τα ενυδρεία ;

Το κάρβουνο που ξερνά ;

Ο ζεόλιθος που ναρκώνει ;

Οι 3 αλλαγές νερού την ημέρα οτι κάνουν οι επαγγελματίες ;

Την αμμωνία που την βλέπουμε διαβάζοντας εφημερίδα ;

Τα νιτρικά που χρωματίζουν το νερό ;

Η απολύμανση του ενυδρείου ;

Έχω ταραχτεί τόσο που δεν θέλω να το ξαναδιαβάσω , το μόνο σωστό που διάβασα είναι για το ζεόλιθο που μπορούμε να τον αναγομώσουμε με το αλάτι για κάποιες φορές .

Και μένα μου σηκώθηκε η τρίχα..

Όσο για τον άνθρακα τι ακριβώς κάνει οκ δεν έχω βάλει ποτέ σε γλυκού νερού μόνο όταν είχα πρόβλημα και ήθελα να απορροφήσω κάποιες ουσίες.Για εμάς του θαλασσινού είναι απο τα πιο χρήσιμα υλικά και αναπόσπαστο κομμάτι κάθε ριφά που σέβεται τον εαυτό του...περισσότερες πληροφορίες εδώ.

http://reefcentral.com/forums/showthread.php?postid=7550121#post7550121

Η αλήθεια είναι οτι ναι απελευθερώνει φωσφόρο λόγω της επεξεργασίας του και θέλει καλό πλύσιμο (εγώ το αφήνω 24 ώρες υπερβολικό βέβαια αλλά είναι αλήθεια).

Για απολύμανση του ενυδρείου υπερμαγγανικό κάλιο και καθάρισες εύκολα και ωραία.Τη χλωρίνη στο μπάνιο...

Link to comment
Share on other sites

Οπως σας εχω πει σε παλαιοτερα θεμα ,εδω εχουμε τωρα αισιως 12 μαγαζια με fish spa.Και επειδη θελω να τα μαθαινω ολα :P με μερικους αρχισα να κανω παρεα ,με επικεντρο το χομπι μας.

Στις ψαροκουβεντες που κανουμε,κατα καιρους,λογο πολλης δουλειας :rolleyes: μου λενε διαφορα πραγματα για να τα κανω στο δικο μου ενυδρειο,που ειναι 700 λιτρα,οποτε οι ποσοτητες που θα αναφερω ειναι για 700 λιτρα,και υποστιριζουν οτι ισχυουν για ολα τα ενυδρεια του γλυκου νερου,ακομα και σε δισκους.( Ο ενας εξ αυτων ειναι και επαγγελματιας με Πετ,που κανει ο ιδιος εισαγωγες ,και προμηθευει,ολη την νοτια Ελλαδα.)

Πολλα απο αυτα ,δεν εχουν αναφερθει ποτε εδω μεσα,γιαυτο θα ηθελα απο τους γκουρου του γλυκου,και οχι μονο,να τα διψευσουν η να τα επιβεβαιωσουν.

1) Αλλαγη νερου

Επειδη εμεις οι γλυκοι ανθρωποι :P ,δεν εχουμε σκιμερ η υπερχειλιση,οταν κανουμε αλλαγη νερου,αν ειναι μικρο ενυδρειο,να το κανουμε με << κουβα>> αν ειναι μεγαλο ενυδρειο να το αδειαζουμε απο την επιφανεια του ενυδρειου,και οχι αφηνοντας το λαστυχο στον βυθο.

Γιατι λεει,οτι,παρολο που μετραμε 0 αμμωνια και νιτρωδη,παντα υπαρχει καποιοα ποσοτητα στο ενυδρειο,που δεν ειναι μετρησιμη,και ολα αυτα συγκετρωνονται,στην επιφανεια του ενυδρειου,και οχι στον βυθο.

Η σκουπα ειναι ενα θεμα και καλο ειναι να γινεται μια στο τοσο εαν οντως χρειαζεται και αναλογα βεβαια το υποστρωμα και το ειδος του ενυδρειου.

Απο εκει και περα το θεμα περι νερου επιφανειας συνδεεται στην συγκεντρωση των λιπων των τροφων, ετσι αυξανοται και η βακτηριακη δραστηριοτητα στην επιφανεια για αυτο εχουμε καποιες φορες και το πρωτεινικο φιλμ και για αυτο υπαρχουν και καποια σκιμερ επιφανειας. Το θεμα ειναι πως το νερο θα πρεπει να ρουφιεται απο την επιφανεια για να μπορεσουμε να αφαιρεσουμε τα λιποειδή και οχι ενα δυο εκατοστα κατω γιατι αλλιως δεν κανουμε τιποτα. Πολλες φορες οταν εχουμε πρωτεινικο φιλμ προτεινουμε καλη αναταραξη αλλα οχι επειδη με αυτον τον τροπο ανακατευεται με το νερο και απλα εξαφανιζεται αλλα επειδη απλα προσφερουμε περισσοτερο υπο πιεση οξυγωνο και αρα βελτιωνουμε την αποτελεσματικοτητα και πολλαπλασιασμο των βακτηριων στο να διασπασουν ποιο γρηγορα τις πρωτεινες.

2) Αμμωνια

Οταν κοιταζουμε απο ταπλαινα το ενυδρειο,και οχι απο την οθωνη,και μπορουμε να διαβαζουμε την εφημεριδα στο απεναντι γυαλι,αμμωνια δεν υπαρχει.Αν υπαρχει το νερο ειναι λιγο θολο.

Η πυκνη ασπρογκριζα θολωτητα του νερου συνηθως μπορει να ειναι λογο βακτηριακης εξαρσης, και τοτε μπορει να εχουμε σε συνδιασμο και μετρησημη αμμωνια, αλλα εαν μιλαμε για μια ελαφρα θολοτητα τοτε μπορει να εχουμε μεγαλο TDS και δεν εχει σχεση με την αμμωνια.

3) Νιτρικα

Αν εχουμε νιτρικα πολλα ,το νερο κιτρινιζει

Αν μιλαμε για ενυδρειο οπως τυπου Αφρικανικο που το μονο που εχει μεσα ειναι ψαρια αμμος και πετρες τοτε μπορουμε να το λαβουμε στα υποψην σαν εμπειρικος δεικτης ενδηξεις νιτρικων, αλλα αν μιλαμε για φυτεμενο ή εχουμε ξυλα ή κανουμε χρηση τυρφης ή cattapa και δεν ξερω και εγω τη αλλο τοτε οπως καταλαβενεται δεν μπορουμε να εχουμε καποιο μετρο συγκρησης.

4) Ανθρακας

Α) Τον ανθρακα ποτε δεν τον πεταμε ,μετα απο μια χρηση.Αλλα αφου τον βαλουμε για συγκεριμενη χρηση,μετα απο θεραπεια η να απλυμενει το νερο αποτα χημικα (και καλο ειναι ,λεει να τον βαζουμε καθε μηνα για 3 μερες,ασχετα αν εχουμε κανει θεραπεια) Τον βγαζουμε απο το ενυδρειο ,τον ξεπλενουμε με νερακι,και τον αφηνουμε καπου να αεριζεται (οχι σε ναυλον σακουλα) για να στεγνωσει.Τους ανεφερα οτι εγω εχω ανθρακα της ΑΡΙ,μου ειπαν οτι ειναι ο καλυτερος και θα μπορουσα να τον χρησιμοποιησω και 15 τριημερα,αλλα οτι υπαρχουν και κατωτερε ποιοτητες,που θα μπορουσαμε να τον χρησιμοποιησουμε 8 τριημερα.

Β) Οτι ειναι ωρολογιακη βομβα,και οτι λεει ο κατασκευστης για την διαρκεια χρησης,εμεις παντα να τον κραταμε λιγοτερο,γιατι,οταν σταματησει η δραση του,ξερνα ολα τα χημικα ,που εχει συσορευσει,μεσα στο ενυδρειο,και εαν δεν εχουμε υπερβολικη φιλτρανση,παθαινουμε μεγαλη ζημια στα ζωντανα.

Οντως υπαρχουν διαφορες ποικιλιες και ποιοτητες ενεργων ανθρακων αλλα για το ποσο μπορουν να φανουν χρησιμη για ολα τα ενυδρεια σε καθημερινη χρηση αυτο ειναι πολυ σχετικο. Αν ειμαστε συνεπεις στις αλλαγες νερου αυτος ειναι ο καλυτερος ανθρακας!

Δεν ξερνα και αν αφηνει καποιες ουσιες δεν τις αφηνει σε καμια περιπτωση μαζικα ή σε μεγαλη ποσοτητα. Απλα σταματα να αποροφα και λειτουργη σαν ενα ειδος βιολογικου φιλτρου χαμηλων απαιτησεων μια που μπορει να φιλοξενηση αποικιες βακτηριδιων αλλα οχι στο βαθμο αλλων εξειδικευμένων υλικων.

Ζεοληθος

Και αυτον μετα την χρηση του ,δεν τον πεταμε,αλλα τον ξεπλενουμε,τον βαζουμε σε μια λεκανη ,με αρκετο αλατι,και αυτος ξαναφωρτιζει για την επωμενη χρηση.Και ειναι πολυ καλο ,να τον χρησιμοποιουμε σε τακτα διαστηματα,απλα για μας τους αφρικανους ,εχει καποιο προβλημα,γιατι ριχνει το ΡΗ κατα 0,5 μοναδα περιπου.

Ο ζεολιθος εχει μεγαλη ικανοτητα ανταλλαγης κατιοντων και λογο και του μικροπορωδες του υλικου εχει την ικανοτητα να δεσμευη την αμμωνια και να την εγκλωβιζει και στο εσωτερικο του χωρις να μπορει να οξειδωθει σε μεγαλο βαθμο απο τα νιτροποιητικα βακτηρια, και εχει ενα ΡΗ κοντα στο 7,5.

Οσο για την αναγεννηση του ειναι σχετικο και σιγουρα δεν το προτεινο ειδικα σε φυτεμενα μια που το αλατι στην ουσια ειναι NaCl και οπως και να εχει μετα απο την χρηση αλατιου πολυ καλο ξεπλυμα με τρεχουμενο νερο!

Λαμπα UV

Απαραιτητο σε καθε ενυδρειο και σε θαλασσινο,και μου προτειναν να την εχω μονιμα στο μικρο μου φιλτρο,αποστειρωνει τα παντα.

Αν και δεν εχω σχετικη εμπειρια θα δειτε πως ακομα και οι κατασκευαστες δεν προτεινουν την απεριορηστη χρηση της μια που μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα.

Αλατι

Σε καθε αλλαγη νερου,να βαζω 2 χουφτες μαγειρικο αλατι,ειδικα τα καλοκαιρια,γιατι εκτος του οτι σκοτωνει πολλα μικροβια και παρασιτα,βοηθα τα ψαρια,να ανοιγουν λεπια τους και να νιωθουν καλυτερα με τις ζεστες.

Τα ψαρια του γλυκου εχουν την αναγκη να διατηρουν ενα μεγαλο ποσοστο νερου και αλατιου στο σωμα τους. Καθως το ποσοστο αλατιου που μαζευεται στο εσωτερικο του ψαριου ειναι μεγαλυτερο απο το εξωτερικο περιβαλλον το νερο προσελκειεται στο εσωτερικο του ψαριου και τα νεφρα συγκρατουν το αλατι και αποβαλλουν τα ουρα. Για να μπορει ο οργανισμος του ψαριου να διατηρηση τις δυνατοτητες του και να διατηρει την υγεια του ειναι βασικο αυτες οι ανταλλαγες να γινονται συμφωνα με τα πολυ συγκεκριμενα χαρακτηρηστικα που εξαρτωνται απο το καθε ειδος και προελευσεις του ψαριου. Το να προσθεσουμε αλατι στο νερο σε καποιες περιπτωσεις θεραπειας ή υπερβολικου στρες μπορει και να βοηθησει μια που μειωνεται η οσμωτικη πιεση ως προς το ψαρι αλλα το να ριχνουμε αλατι σε καθε αλλαγη χωρις να λαμβανουμε τις απαιτησεις ως προς τις παραμετρους του ψαριου τοτε του δημιουργουμε συνεχεις ακαταλληλες συνθηκες και οσμωτικο στρες.

Μεταφορα ψαριων

Αν δεν ειναι μεγαλα τα ψαρια που θελουμε να μεταφερουμε,(μπορει να τα τραυματισει) να βαζουμε μερικα πετραδακια ζεολιθου,και απαραιτητος κατι σαν strees coat (αν θυμαμαι καλα),που ουσιαστικα τα ναρκωνει.

Κακο δεν κανει αλλα δεν τον θεωρο και απαραιτητο για ταξιδια μικροτερα του 24ωρου. Επισης υπαρχουν και αζωτοδεσμευτικα στο εμποριο οπως το Prime και σιγουρα μια αεραντλια την θεωρο ποιο χρησημη για μεγαλες αποστασεις.

Αντιχλωριο

Κακο δεν κανει,αλλα αυτοι που κανουν 3 αλλαγες την ημερα σε καθε ενυδρειο,δεν βαζουν.

Αρκει το νερο να ειναι καταλληλο απο θεμα μεταλλων και χλωριου. Επισης εαν κανουμε 3 αλλαγες την ημερα με καταλληλο νερο δεν χρειαζονται ουτε φιλτρανση τοτε.

Απολυμανση ενυδρειου

Οταν ενα ενυδρειο,κολλησει απο μια μεταδωτικη ασθενεια η οταν αγοραζουμε μεταχειρισμενα ενυδρεια,Το γεμιζουμε νερο,βαζουμε ολα τα αξεσουαρ (φιλτρα αντιστασης κτλ) σε λειτουργεια ριχνουμε μπολικη χλωρινη μεσα,το δουλευουμε κομλε,με συποραξ κτλ>Ατο το επαναλαμβανουμε 3 φορες,πετοντας το πλιο νερο και βαζοντας καινουργιο ,και με χλωρινη.

Με την χλωρινη μια φορα και τελος αλλα σκοτωνουμε τα παντα. Υπαρχουν και ποιο ήπιοι τροποι με σκευασματα του εμποριου οπου δρουν στοχευμενα αναλογα την ασθενεια που ειχαμε περασει στο ενυδρειο μας οπως το sterazin ή υπερ μαγγανικο καλιο σε αναλογια 0,01 γραμ. ανα 5 λιτρα νερου οπως ανεφερε και ο Alex.

Αυτα εμαθα,αν μαθω και αλλα θα σας τα γραψω εδω να το κουβεντιασουμε.

Νιωθω λιγο ρουφιανος, :rasp: που καρφωνω τους επαγγελματιες,αλλα αν καποια ειναι σωστα,

θα μας βοηθησουν την σημερον ημερα,που οι καιροι ειναι δυσκολοι. :D

Αντε ξημερωσαμε παλι για να τα γραψω! :bigemo_harabe_net-101:

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα μαγειρικο αλατι πρωτη φορα το ακουω ,και αντε πες οτι το βαζεις δηλαδη μια χουφτα στο ενυδρειο δεν αλλαζει πολλες παραμετρους του νερου,παμε να κανουμε καλο στα λεπια και κανουμε μεγαλυτερη ζημια αλλου..οσο για τον ανθρακα εγω εχω μονιμα purigen στο δισκοενυδρειο και εχω σωθει απο πολλα πραγματα στο ενυδρειο μου...το αλλαζω καθε 5-6 μηνες αναλογα ......

Link to comment
Share on other sites

Την χλωρινουλα παντος μην την φοβαστε. χρονια την χρησιμοποιω σε παρα πολλα ενυδρεια-δεξαμενες-εξοπλισμο υδατοκαλλιεργειας κλπ χωρις το παραμικρο προβλημα .Αναφερομαι σε ενυδρεια που προκειτε να απολυμανιυμε χωρις ψαρια μεσα (το διευκρινιζω μην παει καποιος αρχαριος και ριξει χλωρινη με τα ψαρακια μεσα :P ) . Απλα θελει ΚΑΛΟ ξεβγαλμα. Προσωπικα την εμπιστευομαι με κλειστα ματια. Στα υπολοιπα με εχετε καλυψει πληρως.

("Αμωνια στην επιφανεια-καθαρο νερο κατω"....."σιφωνι απο την επιφανεια" Μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοι και ψυριζουμε τον ψυλλο? Αμα ηταν κατι ψαρια που κολυμπανε στην επιφανεια θα ειχαν εξαφανιστει και θα κολυμπουσαν ολα στον πατο. Πρωτη φορα το ακουω αυτο.)

Link to comment
Share on other sites

("Αμωνια στην επιφανεια-καθαρο νερο κατω"....."σιφωνι απο την επιφανεια" Μηπως ειμαστε λιγο υπερβολικοι και ψυριζουμε τον ψυλλο? Αμα ηταν κατι ψαρια που κολυμπανε στην επιφανεια θα ειχαν εξαφανιστει και θα κολυμπουσαν ολα στον πατο. Πρωτη φορα το ακουω αυτο.)

P%20oleosa%2013.jpg

Εδω θα δεις σε μεγενθυνση 400Χ των λιποσωματων στην επιφανεια νερου και τα βακτηρια στο εργο.

Οσο για το καντιλακη που βαζουμε νερο και λαδι μεσα σε ενα ποτηρακι θα γνωριζεις βεβαια και το λαδι που παει στον πατο ή στην επιφανεια;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν διαφωνω.Λογικο αυτο που ποσταρες. Αλλα να εχει τοσο δραματικη διαφορα στην συγκεντρωση αμμωνιας σε επιφανεια και πατο ετσι ωστε να πρεπει σιφονι απο την επιφανεια?

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θα το ελεγα, απλα προσπαθησα να δωσω μια εξηγηση στον προβληματισμο του Βασιλη και το σκεπτικο του πετσοπα που του το προτεινε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...