Jump to content

Προβλημα Οξυγονωσης


Recommended Posts

εχω ενα ενυδρειο 200 καθαρων λιτρων φυτεμενο με DIY διοξειδιο απο το 2009 τωρα εχει μεσα 6 γκουραμι και ενα ζευγαρι σκαλαρια. τις τελευταιες 2 μερες παρατηρουσα οτι τα σαλιγκαρια που εχω μεσα ανεβαιναν πανω στην επιφανεια και τα σκαλαρια επισης. αυτο ειχε ξαναγινει και στο παρελθον αλλα μετα απο λιγες μερες ολα επανερχονταν. σημερα πεθανε ομως το ενα σκαλαρι. εκανα αλλαγη νερου 1/2 του ενυδρειου ενω στις εβδομαδιαιες αλλαγες κανω το 1/3.το δευτερο σκαλαρι ηταν ετοιμοθανατο το εβαλα σε μια λεκανη με νερο ενυδρειου και μετα απο μια ωρα συνηλθε και το ξαναεβαλα στο ενυδρειο.επισης εκανα τα τεστ νερου και βγηκε αμμωνια 2 no2 0 no3 5 σημειωτεων εδω και 2 χρονια δεν ειχα προβλημα με τις τιμες του νερου. τωρα εμφανιστηκε προβλημα με την αμμωνια. θερμοκρασια εχω διακυμανση 25-28 με ανεμιστηρακια. τι ειναι αυτο που μου αφαιρει το οξυγονο? και τι συνεβη και ανεβασε ξαφνικα αμμωνια? ph εχω 6.8

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο aquazone!

Άλλαξες κάτι στης ρουτίνες σου?

Έκανες κάποια συντήρηση μήπως στα φίλτρα σου τώρα τελευταία?

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Πως ξέρεις οτι το ΡΗ είναι σταθερό ;

Και δεν υπάρχει διακύμανση ολο το 24ωρο ;

Link to comment
Share on other sites

εκανα καθαρισμο στα φιλτρα ξεπλυμα σε νερο ενυδρειου. το ph την νυχτα πεφτει 6,7 την μερα ειναι 6,8 αν φτασει στο 6,98 κανω αλλαγη διοξειδιου. υποθετω οτι πρεπει να ειναι ελειψη οξυγονου γιατι τα σαλιγκαρια ανεβαινουν στην επιφανεια και τα σκαλαρια επισης και ανεπνεαν γρηγορα. τα γκουραμι περνουν οξυγονο απο την επιφανεια δεν εγινε καποια αλλαγη στην συμπεριφορα τους. τις τελευταιες μερες τα εριχνα λιγο παραπανω φαγητο απο οτι συνηθως. επισης εβγαλα κατι ανουμπιας γιατι χαλασανε, και εκανα κατι μετακινησεις σε φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Συντήρηση φίλτρου, σκάλισμα του βυθού σου με το ξήλωμα των φυτών, αυξημένη ποσότητα τροφής όλα μαζί συντέλεσαν στην αύξηση της αμμωνίας!

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλα δεν την χρησιμοποιω σκεφτομαι μηπως το προβλημα με την αμμωνια το δημιουργησε η τυρφη.προσφατα αλλαξα τυπο τυρφης

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλα δεν την χρησιμοποιω σκεφτομαι μηπως το προβλημα με την αμμωνια το δημιουργησε η τυρφη.προσφατα αλλαξα τυπο τυρφης

Αν το ενυδρείο σου είναι σωστά στρωμένο και έχει την απαιτούμενη βιολογία δεν μπορεί να δημιουργήθηκε πρόβλημα από τη χρήση της τύρφης.

Link to comment
Share on other sites

Η αιτια που ανεβαιναν τα ψαρια για ανασες μπορει να ηταν και απο την αμμωνια και τα νιτρωδη (μειωνουν το ποσοστο οξυγονου στο αιμα)

Νομιζω πως πρεπει να τσεκαρεις την φιλτρανση

Ποσο Co2 παρεχεις?

Η τυρφη μπαινει στο φιλτρο του ενυδρειου ή σε δοχειο προτοιμασιας?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις . εκανα σημερα τεστ στο νερο που παρασκευαζω με τυρφη εχει 0 αμμωνια.το τεστ στο νερο του ενυδρειου 2 αμμωνια δεν επεσε καθολου 0 no2 10 no3.ph 6,7 τωρινη μετρηση.τελικα απο οτι καταλαβαινω το προβλημα ειναι απο την αμμωνια και οχι απο ελλειψη οξυγονου.μειωσα την τροφη στο ελλαχιστο για να μην επιβαρυνω το νερο. κανονικα ομως δεν θα επρεπε να μειωθει εστω και λιγο η αμμωνια μεσα σε μια μερα?γιατι ειχα μια αυξηση στο no3 απο 5 στο 10 αρα λειτουργη η βιολογια οχι ετσι οπως θα επρεπε αλλα δειχνει οτι λειτουργη αλλιως θα ειχε αυξηθει και αλλο η αμμωνια. προσθετω εδω και 2 μερες βακτηρια αν και δεν το θεωρω αξιοπιστη λυση, σκεφτομαι να κανω αλλαγες νερου αλλα λογο τωρα του καλοκαιριου με την εξατμιση απο τα ανεμιστηρακια και την αναπληρωση του νερου οι σκληροτητες εχουν ανεβει στον θεο σημερινη μετρηση kh6 gh9

Link to comment
Share on other sites

Ένα ένα μας τα λες! Οπότε και η διακοπή συνέβαλε στην αύξηση της αμμωνίας μαζί με τα παραπάνω! Να κάνεις αλλαγή και να μην σε απασχολήσουν οι σκληρότητες τώρα και να συνεχίσεις να ρίχνεις και βακτήρια σε αυτό το σημείο, μόνο καλό μπορούν να κάνουν! Εάν έχει αεραντλία βαλτην να δουλεύει!

Όπως ανάφερες, ναι μεν η βιολογία σου υπάρχει αλλά υπολειτουργεί μετά από τα παραπάνω συμβάντα οπότε αν την βοηθήσεις με αλλαγές και με βακτήρια σιγά σιγά θα επανέλθει!

Link to comment
Share on other sites

Ανέφερα και τα προηγούμενα, συντήρηση φίλτρου, σκάλισμα του βυθού, αύξηση τροφής και διακοπή ρεύματος!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα σκαλιζοντας τον βυθο ανοιξες το κουτι της πανδορας. Τη υποστρωμα εχεις; εχεις πολλα σαλιγκαρια; κανεις καθολου σκουπα; Τη φιλτρανση εχεις;

Οπως και να εχει πρεπει να κανεις μια καλη αλλαγη αμεσα και Prime 3πλη δοση.

Link to comment
Share on other sites

χαλικι εχω, αρκετα σαλιγκαρια τα λεγομενα δολοφονοι, σε καθε αλλαγη νερου χρησιμοποιω σκουπα βυθου, φιλτρο εχω εσωτερικο, εκανα και χθες και σημερα αλλαγη νερου πεφτει η ποσοτητα της αμμωνιας βαζω βακτηρια και βλεπουμε. μπορει να εχει παιξει ρολο και το γεγονος οτι ειχα πολυ καιρο να κανω καθαρισμο φιλτρου το αμελουσα.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σε καλό δρόμο, συνέχισε μέχρι να μηδενίσει!

Link to comment
Share on other sites

μετα απο δυο μερες με αλλαγες νερου η αμμωνια ηταν κολημενη στο 0,50 την τριτη μερα δεν εκανα αλλαγη εβαλα μονο βακτηρια οπως εκανα καθημερινα, και σημερα κανοντας μετρηση ειχα επιτελους αμμωνια 0 no2 0 no3 20.δυστυχως αν ηξερα απο πριν τα συμπτωματα τις αμμωνιας στα ψαρια θα καταλαβαινα το προβλημα και δεν θα εχανα το ψαρι. οσο ζεις μαθαινεις. προχθες προσθεσα αλλον εναν ανεμιστηρα στο ενυδρειο και δεν ξεπερναει η θερμοκρασια τους 27 βαθμους στην χειροτερη περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο αυτό είναι ευχάριστο!

Συνέβησαν πολλά το τελευταίο καιρό στο ενυδρείο σου που ταρακούνησαν το σύστημα σου! Προσπάθησε να ταΐζεις συνετά της επόμενες μέρες μέχρι επανέλθει στον σωστό βηματισμό του!

Για λίγο καιρό ακόμα στης ρουτίνες σου καλό θα είναι να προσθέτεις βακτήρια!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...