Jump to content

Λογισμικό διάγνωσης ασθενειών ψαριών


Recommended Posts

Λογισμικό διάγνωσης ασθενειών ψαριών

Το λογισμικό FishDisease v 1.0.1 δημιουργήθηκε και με σκοπό να βοηθήσει τους φίλους των ενυδρείων στην διάγνωση κάποιων ασθενειών, στην εύρεση πληροφοριών σχετικά με 50 περίπου ασθένειες ψαριών καθώς και 101 προφίλ ψαριών. Επίσης παρέχει και βοηθήματα όπως : υπολογισμός λίτρων ενυδρείου και χρήσιμες μετατροπές μονάδων.

Το λογισμικό διανέμεται δωρεάν και μπορεί κάποιος να το κατεβάσει από την διεύθυνση:

http://files-upload.com/files/51485/FishDisease1.zip.html

Άρης Τσιατούχας

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ακόμη οθόνες.

Θα ακολουθήσει στο μέλλον βελτιωμένη έκδοση με περισσότερες δυνατότητες και εργαλεία. Αρχικά θέλησα να φτιάξω μια lite έκδοση, με μικρό μέγεθος, ώστε να είναι εύκολο να κατέβει από το διαδίκτυο.

post-372-1168254408_thumb.jpg

post-372-1168254449_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο ειναι, χρησιμο!

Συγχαρητηρια για την προσπαθεια! :):D !

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα, όσους κατέβασαν το λογισμικό και το εγκατέστησαν, τις παρατηρήσεις τους σχετικά με τυχών προβλήματα που μπορεί να συνάντησαν όπως και για την ποιότητα του λογισμικού (περιεχόμενο – ευχρηστία).

Το λογισμικό έχει στηριχτεί σε συγκεκριμένο άρθρο και περιορίζεται στα στενά όρια αυτού. Μελλοντικά θα γίνουν κάποιες βελτιώσεις.

Αν κάποιος επιθυμεί και έχει στην κατοχή του καλής ποιότητας φωτογραφίες από συμπτώματα ασθενειών θα παρακαλούσα να τις στείλει με πμ ώστε να ενσωματωθούν στην νέα έκδοση.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα και δουλεύει μια χαρά σε Win XP με SP2, εκτός από ένα μικρό προβληματάκι, στα βοηθήματα. Όταν καταχωρώ τις τιμές στον όγκο ενυδρείου, μου βγάζει Run-time error"6":Overflow. Κατά τα άλλα είναι χρησιμότατο και μπράβο για την προσπάθεια :)

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα και δουλεύει μια χαρά σε Win XP με SP2, εκτός από ένα μικρό προβληματάκι, στα βοηθήματα. Όταν καταχωρώ τις τιμές στον όγκο ενυδρείου, μου βγάζει Run-time error"6":Overflow. Κατά τα άλλα είναι χρησιμότατο και μπράβο για την προσπάθεια :)

Αγαπητέ φίλε «amnisia» σε ευχαριστώ για την πολύτιμη παρατήρηση σου. Διαπίστωσα και εγώ το πρόβλημα, το οποίο θα διορθωθεί στην επόμενη έκδοση.

Το πρόβλημα οφείλεται στο γεγονός ότι πληκτρολογώντας δεκαδικούς αριθμούς π.χ. μήκος ενυδρείου = 47.8 (βάζοντας τελεία και όχι κόμμα θα προκύψει το μήνυμα λάθους) πρέπει να πληκτρολογήσεις π.χ. 47,8

Οποιαδήποτε άλλη παρατήρηση, με μεγάλη χαρά, ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Θα παρακαλούσα, όσους κατέβασαν το λογισμικό και το εγκατέστησαν, τις παρατηρήσεις τους σχετικά με τυχών προβλήματα που μπορεί να συνάντησαν όπως και για την ποιότητα του λογισμικού (περιεχόμενο – ευχρηστία).

Το λογισμικό έχει στηριχτεί σε συγκεκριμένο άρθρο και περιορίζεται στα στενά όρια αυτού. Μελλοντικά θα γίνουν κάποιες βελτιώσεις.

Αν κάποιος επιθυμεί και έχει στην κατοχή του καλής ποιότητας φωτογραφίες από συμπτώματα ασθενειών θα παρακαλούσα να τις στείλει με πμ ώστε να ενσωματωθούν στην νέα έκδοση.

Σας ευχαριστώ

Το έχω εγκαταστήσει αλλά τα μενού είναι σε ακαταλαβίστικη γλώσσα

Κάτι πρέπει να συμβαίνει με την γλώσσα

Καμία ιδέα?

Γιάννος Σάββα

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εγκαταστήσει αλλά τα μενού είναι σε ακαταλαβίστικη γλώσσα

Κάτι πρέπει να συμβαίνει με την γλώσσα

Καμία ιδέα?

Γιάννος Σάββα

Τα μενού που αναφέρεις αφορούν και τα list box δηλαδή την λίστα με τα συμπτώματα των ασθενειών, την λίστα με τις ασθένειες κτλ ή μόνο τα μενού βασικού παραθύρου;

Πιθανό το πρόβλημα που αναφέρεις να οφείλεται στην διαδικασία εγκατάστασης των Windows στον υπολογιστή σου. Αν βρω κάποια λύση θα σου στείλω πμ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με τα δεκαδικά. Απλά όταν πάω να βάλω τριψήφια τιμή στο μήκος (σε cm) τότε σκάει.

π.χ. 139

Link to comment
Share on other sites

Τα μενού που αναφέρεις αφορούν και τα list box δηλαδή την λίστα με τα συμπτώματα των ασθενειών, την λίστα με τις ασθένειες κτλ ή μόνο τα μενού βασικού παραθύρου;

Πιθανό το πρόβλημα που αναφέρεις να οφείλεται στην διαδικασία εγκατάστασης των Windows στον υπολογιστή σου. Αν βρω κάποια λύση θα σου στείλω πμ.

οκ :)

Link to comment
Share on other sites

Έγιναν οι κατάλληλες διορθώσεις στα βοηθήματα. Το λογισμικό διορθωμένο μπορεί να κατέβει από την διεύθυνση:

http://files-upload.com/files/56681/FishDisease2.zip.html

Ευχαριστώ τα παιδία που επικοινώνησαν και έκαναν τις πολύ εύστοχες παρατηρήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την άμεση ανταπόκριση και την καινούργια έκδοση :)

Τώρα όλα παίζουν μια χαρά :wub: αλλά έχω τρεις πολύ μικρές λεπτομέρειες για διόρθωση στην επόμενη έκδοση...

1. Το πρόγραμμα στον τίτλο του, λέει ότι είναι στην έκδοση 1.0.2, αλλά στο "Σχετικά με" λέει 1.0.1

2. Το "Έξοδος" δεν έχει τόνο

3. Στο πλαίσιο που σου εμφανίζεται όταν πατάς το "Έξοδος", το τερματίσετε είναι με η αντί για ι (πήρα τηλέφωνο φιλόλογο, για να σιγουρευτώ :excl: )

Ξέρω ξέρω είμαι ψείρας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...