Jump to content

Πως Κραταμε Βιολογια Για Μερικες Μερες?


Recommended Posts

Λοιπον,

εχω ενα 125αρι ενυδρειο το οποιο μεχρι χτες ειχε 6 κριμπενσις και σημερα εχει μονο 2 μωρα. σε μερικες μερες (1-3) θα αλλαξω ψαρια και θα μπουν αρκετα convicts. τα 2 μωρα κριμπενσις θα φυγουν σημερα βραδυ.

θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τι κανουμε με την βιολογια. πως την κραταμε ζωντανη μεχρι να μπουν τα επομενα ψαρακια?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 75
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οταν λες πολλα convict, ποσα και σε τη μεγεθος; Ειναι καποια μικρα απο γεννα ή ενηλικιωμενα;

Βασικα δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα, απλα οταν θα βαλεις τους καινουργιους κατοικους καλο ειναι τις πρωτες μερες να ταιζεις με φειδω.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ρικ,

Απο οσο ξερω τα κονβικτ θα ειναι 2 ενηλικα (γονεις) και αρκετα μικρα νεογεννητα (πριν κανα μηνα).

Αν δεν κανω τιποτα και μεινει το ενυδρειο χωρις αμμωνια (τροφη, ψαρια με αναγκες κτλ) δεν θα χαλασει η βιολογια?

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην τα κρατησεις για πολυ καιρο εκει μεσα γιατι σε λιγο καιρο μπορει να μαζευεις θυματα οταν αρχισουν οι σφαλιαρες μεταξυ τους. Αν θες ριξε τριμμενη τροφη αλλα πριν τα βαλεις μεσα κανε μια καλη αλλαγη νερου, μια που θα μπει τοσο πολυ πληθυσμος αλλιως μην κανεις τιποτα και για καμια εβδομαδα ταιζε λιγο ειδικα τις πρωτες 3, 4 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο απλό θα κάνεις Βαγγέλη, απλά θα ρίχνεις τροφούλα όπως έκανες και στο στρώσιμο για να παραχθεί αμμωνία!!! :)

Link to comment
Share on other sites

γιατι βρε ΡΙκ? δεν ειναι αρκετα 125 λιτρα για 2 ενηλικα? φυσικα και οταν μεγαλωσουν τα μικρα θα αλλαξει κατι! Μην παμε εκει ομως! η βιολογια μας νοιαζει τωρα! οκ μαλλον αυτο θα κανω με την λιγη τροφη. θρυμματισμενη η ολοκληρο το φιλαρακι? σε κουβα το φιλτρο για μερικες ωρες δε θα χασει βιολογια ε?

Link to comment
Share on other sites

Βρε για τα 2 ενηλικα μια χαρα ειναι, απλα τα μικρα σε καποια φαση αρχιζουν και αλληλοσκωτονονται μια που τα ποιο ισχυρα την πεφτουν στα ποιο αδυναμα για να τα εξοντωσουν, ο νομος της αγριας φυσης φιλε μου βλεπεις. Το καλο ειναι πως οσο θα ειναι με τους γονεις αυτο το φαινομενο θα ειναι καπως περιορισμενο μια που θα νιωθουν την ασφαλεια των γονιων.

Η βιολογια δεν χαλαει ετσι απλα οταν δεν υπαρχει τροφη αδρανοποιητε. Για αυτο σου λεω απλα οταν ειναι να βαλεις τους νεους κατοικους σιγα σιγα στην αρχη με την τροφη μεχρι να ξαναδουλεψει η βιολογια στο φουλ, αρκει το φιλτρο να επαρκη και μην βρεθεις να μετρας ΝΟ2.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

παιδια το σφουγγαρι κατω κατω η πανω πανω? αν το φιλτρο (εξωτερικο) εχει πανω ωσ συνηθως και τους δυο σωληνες. εγω το ειχα κατω κατω και δεν εβγαλε ποτε κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν καταλαβα, τη φιλτρο εχεις;

Link to comment
Share on other sites

εξωτερικο ειναι jbl κι εχει τα βανακια με τα λαστιχα απο πανω οπως σχεδον ολα τα φιλτρα. μεσα εχει τα συνηθισμενα συρταρια . εχω 3 συρταρια, τα δυο με βιολογικο υλικο και το κατω κατω με σφουγγαρι

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν γνωριζω καλα τα Jbl, το σφουγγαρι το ειχε απο μαμα κατω κατω;

Link to comment
Share on other sites

Ααα, λεω και εγω, και γιατι ρε Βαγγο; δεν τιθεται θεμα να σου βγαλει προβλημα αλλα δεν φιλτραρη σωστα.

Link to comment
Share on other sites

μα αν δε φιλτραρει σωστα δε σημαινει αυτοματα οτι θα μου βγαλει και προβλημα? να το βαλω πανω πανω δηλαδη? στανταρακι αυτο? Απλα ελεγα αφου δεν μου επαθε τιποτα τοσο καιρο μη το αλλαζω τωρα

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν τιθεται θεμα να σου βγαλει προβλημα απλα ο κατασκευαστης για να το εβαλε εκει καταλαβαινεις δεσμευη σωστα τα αποβλυτα στην θεση που πρεπει να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

.......Η βιολογια δεν χαλαει ετσι απλα οταν δεν υπαρχει τροφη αδρανοποιητε.......

και η βιολογια οταν δεν υπαρχει τροφη "αλληλοεξοντωνεται".

Για να τη διατηρησεις πρεπει να ριχνεις τροφη ή αμμωνια.

Το σφουγγαρι επειδη κανει και μηχανινικη φιλτρανση καλο ειναι να μπαινει αναντη των βιολογικων υλικων τα οποια και προστατευει.

Έγινε επεξεργασία - maneni
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν τιθεται θεμα να σου βγαλει προβλημα απλα ο κατασκευαστης για να το εβαλε εκει καταλαβαινεις δεσμευη σωστα τα αποβλυτα στην θεση που πρεπει να ειναι.

βρε ποιος κατασκευαστης? με υλικο ερχονται τα φιλτρα οταν τα αγοραζεις? ιδεα δεν εχω, μεταχειρισμενο το πηρα. κι εγω για πανω ηξερα αλλα μιας και δουλευε οκ ειπα να το αφησω. καλα αυριο το βαζω πανω αν ειναι!

και η βιολογια οταν δεν υπαρχει τροφη "αλληλοεξοντωνεται".

Για να τη διατηρησεις πρεπει να ριχνεις τροφη ή αμμωνια.

Το σφουγγαρι επειδη κανει και μηχανινικη φιλτρανση καλο ειναι να μπαινει αναντη των βιολογικων υλικων τα οποια και προστατευει.

οκ

Link to comment
Share on other sites

και η βιολογια οταν δεν υπαρχει τροφη "αλληλοεξοντωνεται".

Για να τη διατηρησεις πρεπει να ριχνεις τροφη ή αμμωνια.

Το σφουγγαρι επειδη κανει και μηχανινικη φιλτρανση καλο ειναι να μπαινει αναντη των βιολογικων υλικων τα οποια και προστατευει.

Και πως εξηγεις το οτι φιλτρο ενα χρονο σταματημενο μολις το εβαλα μπρος μετα απο κανα δυο μερες ηταν σε πληρη λειτουργια;;;

Link to comment
Share on other sites

και η βιολογια οταν δεν υπαρχει τροφη "αλληλοεξοντωνεται".

Για να τη διατηρησεις πρεπει να ριχνεις τροφη ή αμμωνια.

Το σφουγγαρι επειδη κανει και μηχανινικη φιλτρανση καλο ειναι να μπαινει αναντη των βιολογικων υλικων τα οποια και προστατευει.

Το νερο στα εξωτερικα φιλτρα περναει πρωτα απο κατω προς τα πανω δηλαδη το σφουγγαρι ειναι το τελευταιο σταδιο της φιλτρανσηςπριν παει ξανα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι κατσε γιατι το δικο σου δεν ξερω εαν ειναι σαν το δικο μου. Εαν η θεση του ειναι να ειναι πανω βατλω πανω εκει που πρεπει να ειναι η θεση του.

Link to comment
Share on other sites

μα ποιος λεει το που ειναι η θεση του? και πριν ειπες για τον κατασκευαστη αλλα απο που να ξερω πως το ειχε ο κατασκευαστεις? σαν ολα τα εξωτερικα ειναι. συρταρια με τρυπα στην ακρη και τα βανακια απο πανω.

*μπορει να μου πει καποιος πως τσεκαρω αν εχει καλη κυκλοφορια το φιλτρο μου και τι μπορω να κανω να την αυξησω? καθαρισα σωστα τα υλικα του λιγο. δεν εχω καθαρισει φτερωτη και λαστιχα ομως. κατι αλλο υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοντελο εχεις βρε ανθρωπε; Ειναι δυνατων να μην ξερεις το φιλτρο σου;; :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

ναι ειναι δυνατον! το φιλτρο λεγεται jbl 120 αλλα ο πωλητης (αυτος που μου το πουλησε απο το φορουμ) μου ειπε οτι εχει γινει αναβαθμιση ωστε να κανει μεχρι και για 200αρι ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Καλα περιμενε να δω, αναβαθμιση; Καλα θα εννοει οτι εχει βαλει καλυτερο βιολογικο προιον σιγα μην του εβαλε και τουρμπο! :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...