Jump to content

Απολύμανση Άμμου


Recommended Posts

Επειδή βρίσκομαι σε ολιγοήμερες διακοπές και το μυαλό μου έχει καθαρίσει κάπως από τα σχετικά με την δουλειά και την καθημερινότητα, άρχισαν πάλι να μου μπαίνουν καινούργιες σκέψεις σχετικά με το ενυδρείο μου. Λέω να κάνω μια ριζική ( ; ) αλλαγή στο ενυδρείο και την σύνθεση του...

Το πρώτο λοιπόν θέμα που με απασχολεί είναι η άμμος που έχω στο βυθό. Κατα καιρούς είχε κανει την εμφάνιση του στο ενυδρείο μου κυανοβακτήριο, το οποίο καταπολέμισα με σχετική επιτυχία. Ποτέ όμως δεν με εγκατέλειψε εντελώς. Πάντα έβρισκα μια ελαφρά πρασινίλα σε διάφορα σημεία πάνω στην άμμο. Τώρα που το ενυδρείο θα γίνει άνω κάτω, υπάρχει τρόπος να απαλλαγώ οριστικά από αυτό; Μπορεί να γίνει κάποια απολύμανση της άμμου ώστε να μη ξαναεμφανιστεί; Με ποιό τρόπο;

Δώστε μου τα φώτα σας, γιατί δεν είναι καιροί να αγοράζουμε καινουργιά αμμό. Γιατί έχω την εντύπωση ότι η πιθανή κακή ποιότητα της αμμου να ευθύνεται εν μέρη για το κυανοβακτήριο, οπότε, άν δε μπορέσω να το απομακρύνω από την άμμο που έχω μάλλον θα πρέπει να πάω σε καλής ποιότητας μη ασβεστολιθική...

Link to comment
Share on other sites

Θόδωρε, σκοπεύεις να την βγάλεις από μέσα την άμμο?

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να απαλλαγώ εντελώς από το κυανοβακτύριο...

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που σκεπτόσουν να την βγάλεις τότε θεωρώ ότι με ένα καλό πλύσιμο με χλωρίνη και αρκετό βράσιμο θα τελειώσει!

Αν μιλάς για γενική απολύμανση πρέπει να την κάνεις σε όλο το ενυδρείο, μεγάλες δουλείες ανοίγεις!

Εγώ πάντως σε αντίστοιχο πρόβλημα με δυο μέρες συσκοτίσεις απαλλακτικά (προσωρινά φαντάζομαι) αλλά 6μηνες τώρα δεν επανήλθε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα να την πλενεις με χλωρινη,απολυμενει τα παντα.Οποτε μαλλον θα εξαφανισει και αυτην :)

Link to comment
Share on other sites

@edit!

...και με μηχανική αφαίρεση! Χέρι!

Link to comment
Share on other sites

χμμμμ???

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο πολύ ώστε να σχηματίζει στρώμα... Απλά μια ελαφρά πρασινίλα στους κόκους της άμμου εδώ και εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Παλιότερα πως την είχες αντιμετωπίσει?

Link to comment
Share on other sites

Τότε πιστεύω ότι αν είναι σε υποφερτά ποσοστά και δεν σε ενοχλεί ιδιαίτερα μην μπαίνεις σε διαδικασίες να ξυλώσεις όλο το ενυδρείο!

Δοκίμασε μερικές μέρες συσκότισης ακόμα και αύξησε και την κυκλοφορία στο σημείο που εμφανίζετε με κάποιον μικρό κυκλοφορητή γιατί συνήθως εμφανίζετε σε σημεία με χαμηλή ροη!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο θέλω οπωσδήποτε να το αλλάξω μορφή. Βέβαια η αφαίρεση της άμμου είναι μεγάλος μπελάς! Πάντως η τετραήμερη συσκότιση που είχα κάνει (πριν από πολύ καιρό) είχε μειώση χωρίς να εξαφανίσει το κυανοβακτήριο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να εξαφανιστεί τελείως να δεν αφαιρέσεις και αρκετό με το χέρι, σίγουρα θα μείνει κάποιο ποσοστό!

Link to comment
Share on other sites

Επομένως να δοκιμάσω μια πενθήμερη βαρβάτη συσκότιση και αν δεν αποδώσει τα αναμενόμενα πάω για ολική επαναφορά! Σωστά; Μόνο που το σκέφτομαι αρχίζω να ιδρώνω ... :D

Link to comment
Share on other sites

Αν στο επιτρέπουν τα φυτά σου κάνε συσκότιση! Από 2-3 μέρες και πάνω θα αποδώσει αλλά βγάλε και με το χέρι ότι μπορείς Θοδωρή!

Πάντως με το ξήλωμα πραγματικά θα ιδρώσεις, αναμένονται και 40αρια της επόμενες μέρες, καλύτερα να απολαυσεις το κλιματιστικό σου την περίοδο αυτή!

Link to comment
Share on other sites

Αν δε το ξηλώσω-αλλάξω σύντομα δε βλέπω να το κάνω αργότερα. Αν κάνω συσκότιση τα φυτα ίσως βγουν και μπουν σε κουβά, αφού θα αλλάξει όλη η μορφή του ενυδρείου.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη δεν σου λεω να διαβασεις το θεμα περι κυανοβακτιριου, μια που με βοηθησες στην ολη προσπαθεια.

Απο εκει και περα εχω παρατηρηση πως ειδικα σε φυτεμενα με ασπρη αμμο το φαινομενο ειναι ποιο συχνο μια που ισως η αντανακλαση του φωτος στην επιφανεια του βυθου ειναι εντονη. Αυτη ειναι καθαρα μια δικια μου υποθεση και δεν ειναι να την λαβεις στα υποψιν σαν στανταρ! Μια δευτερη παρατηρηση που εχω κανει ειναι πως η κυκλοφορια ειδικα στα φυτεμενα ειναι ενας αλλος σημαντικος παραγωντας και παντα οταν την διορθωνω ή στην περιπτωση μου εχω προσθεση και δευτερο κυκλοφωριτη στο ενυδρειο μου απλα για να μπορεσω να καλυψω μερικες νεκρες ζωνες παντα το κυανο κανει το κυκλο του και φευγη αν εμφανιστη. Να ξεκαθαρισω πως ποτε δεν εχω μπλεξει ασχημα με το κυανο ισως γιατι δινω εμφαση στην καλη κυκλοφορια στα ενυδρεια μου και ας εχω νιτρικα ή φωσφορικα ανεβασμενα.

Το σιγουρο ειναι οτι απο την στιγμη που σκεφτεσαι για νεο setup φυτεμενου, να βαλεις τις σωστες βασεις, δηλαδη εαν αποφασησεις να αλλαξεις τον βυθο να κανεις χρηση τουλαχιστον ψιλοκοκκου χαλικιου αν οχι καποιου εξιδηκευμενου υποστρωματος. Βεβαια αυτη ειναι μια αποφαση που μονο εσυ ξερεις εαν εχεις την οικονομικη διαθεση για μια τετοια παρεμβαση αλλα τα λιτρα αν δεν ειναι και πολλα το εξοδο δεν θα ειναι μεγαλο. Εδω εχω κανει μια προσπαθεια στο να αναδειξω τα χαρακτηρηστικα των διαφορων υλικων που μπορουμε να κανουμε χρηση με τα υπερ και τα κατα τους που ισως μπορει να σε βοηθησει ή να σου δωσει καμια ιδεα.

Καλο σου βραδυ φιλε! :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου Rik, μια χαρά τα λες και νομίζω πως αν κάποιος θέλει να πάει σε φυτεμένο αξιώσεων, το σωστό υπόστρωμα αποτελεί βασική προϋπόθεση. Ο δικός μου σκοπός όμως δεν είναι αυτός. Σίγουρα θέλω πράσινα, σωστά αναπτυγμένα και υγειή φυτά, αλλά το ενυδρείο μου θέλω να παραμείνει χαμηλών απαιτήσεων. Δεν πάω δλδ για κάτι εντυπωσιακό ή φουλ φυτεμένο. Φυσικά αυτό δε σημαίνει πως και τα χαμηλών απαιτήσεων φυτά που θα έχω δε θα οφελειθούν από την ύπαρξη υποστρώματος. Όμως η ύπαρξη αμμου δίνει στο ενυδρείο ένα οπτικό αποτέλεσμα που για την ώρα τουλάχιστον θέλω να διατηρήσω.

Βαρύτητα δίνω στα ψαράκια μου και όχι τόσο στα φυτά. Τα λίτρα μου είναι λίγα και σκοπεύω να βάλω ένα κοπαδάκι από μικρά ψαράκια (πιθανόν κάποια tetra) και ένα κοπαδάκι cory. Συνεπώς αν αποφασίσω για cory θα βάλω οποσδήποτε και άμμο. Μακάρι να μπορούσε να συνδιαστεί η άμμος με κάποιο υπόστρωμα, αλλά αυτό είναι μάλλον αδύνατο. Άλλωστε και με σκέτη άμμο έχω πετύχει στο παρελθόν ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Το βασικό μου λοιπόν θέμα είναι να εξασφαλίσω (όσο αυτό βέβαια είναι δυνατό), πως αφού αλλάξω το ενυδρείο δε θα αναγκαστώ να ανέχομαι την αντιαισθητική παρουσιά του κυανοβακτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Corys ε, πολυ τα συμπαθω αυτα τα ψαρακια και σιγουρα η αμμος ειναι οτι καλυτερο για αυτα. Σιγουρα και με την αμμο κανουμε δουλεια δεν αντιλεγω απλα ειναι αλλη η ολη φιλοσοφια μια που βασιζεσαι καθαρα στην υγρη λιπανση κυριως.

Οπως και να εχει αν και νομιζω πως τσαμπα θα παιδευτης με την ολη απολυμανση σιγουρα ειναι μια αρχη που ομως προσωπικα πιστευω πως δεν θα λύσει το προβλημα σου εαν η συνθηκες ειναι ιδιες με το παλιο setup μια που καπου αλλου θα βρισκεται η αιτια και οχι συγκεκριμενα στην αμμο. Σου ευχομε καλη συνεχεια φιλε μου και θα περιμενουμε νεα σου απο το νεο setup για να το καμαρωσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος λόγος, πέρα από την ταλαιπωρία, που με προβληματίζει είναι πως αν βγάλω την άμμο και την καθαρίσω με τον Α ή Β τρόπο, τότε θα χάσω και όλη την βιολογιά που έχει αναπτυχθεί στην επιφάνεια κυρίως του βυθού. Αυτό δεν είναι καλό ούτε για την ανάπτυξη των φυτών, αλλά φυσικά ούτε και για την υγεία των βυθόψαρων.

Θα πρέπει δλδ μάλλον να προσανατολιστώ σε ολιγοήμερη συσκότιση και προσθήκη κάποιου μικρού κυκλοφορητή;

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος λόγος, πέρα από την ταλαιπωρία, που με προβληματίζει είναι πως αν βγάλω την άμμο και την καθαρίσω με τον Α ή Β τρόπο, τότε θα χάσω και όλη την βιολογιά που έχει αναπτυχθεί στην επιφάνεια κυρίως του βυθού. Αυτό δεν είναι καλό ούτε για την ανάπτυξη των φυτών, αλλά φυσικά ούτε και για την υγεία των βυθόψαρων.

Θα πρέπει δλδ μάλλον να προσανατολιστώ σε ολιγοήμερη συσκότιση και προσθήκη κάποιου μικρού κυκλοφορητή;

Γενικά δεν είναι καθόλου φρόνιμο, όχι μόνο για τα βυθόψαρα!

Νομίζω ότι η συσκότιση και ο κυκλοφορητής είναι η πιο ανώδυνη κίνηση Θοδωρή!

Link to comment
Share on other sites

Ένας άλλος λόγος, πέρα από την ταλαιπωρία, που με προβληματίζει είναι πως αν βγάλω την άμμο και την καθαρίσω με τον Α ή Β τρόπο, τότε θα χάσω και όλη την βιολογιά που έχει αναπτυχθεί στην επιφάνεια κυρίως του βυθού. Αυτό δεν είναι καλό ούτε για την ανάπτυξη των φυτών, αλλά φυσικά ούτε και για την υγεία των βυθόψαρων.

Θα πρέπει δλδ μάλλον να προσανατολιστώ σε ολιγοήμερη συσκότιση και προσθήκη κάποιου μικρού κυκλοφορητή;

Εδω ειναι το ολο δίλημμα!

Ή το αφήνεις οπως εχει ή ολα απο την αρχη και δηλαδη γενικη αποστειρωση τα παντα και μετα οτι μπαινει μεσα απο φυτο ή ζωντανο επισης!

Το δευτερο εγχηρημα θα ηταν ενδιαφερων για να εβλεπες την εξεληξει του ολου συστηματος, και ποιον αλγεων ύπαρξη μετα στο ολο συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...