Jump to content

Προταση Ψαροσυνθεσης


Recommended Posts

Καλησπερα σας

Εχω ηδη 3 ενυδρεια γλυκου νερου που ενω ειναι στρωμενα ....δεν ειναι καλαισθητα (στο ματι εννοω)

Σκεφτομαι λοιπον να φιαξω για ενα φιλο μου ενα βιοτοπικο αμαζονιου μιας και ο φιλος εχει ετοιμο το ενυδριο και επηδει προοριζεται για μαγαζι ( μην αρχιζεται να φωναζετε εχουμε βρει σκοτεινη και υσηχη γωνια ) θα ηθελα να μου προτινεται μια ψαροσυνθεση .

Λοιπον το εωυδρει ειναι 120 λιτρα , μηκος 1 μ , με ενσωματομενο φιλτρο , σφουγγαρια , κεραμικο , σακουλακια ανθρακα , υδραντλια και θερμαντηρα 70 βαττ.

επηδει σκεφτομαι να το κανω αμαζονιο , εχω ηδη 2 ριζες μοπανι . Θα ηθελα να αποφυγω τα αληθινα φυτα και να στραφω σε πλαστικα μιας και ο φιλος δεν ειναι εμπειρος και μην πλεξει παραπανω

Οσο αφορα την ψαροσυνθεση , ηδη θα του δωσω 2 δικα μου σκαλαρια που εχω μικρα .θα ηθελα να ρωτησω εσας ποια αλλα ψαρακια θα μου συνηστουσατε και ποσα ( μαζι με τα 2 μικρα σκαλαρια ) να βαλω αλλα να ειναι οσο το δυνατον αρμονικοτερη η συμβιωση τους ? Βασικα θα θελαμε να βαλουμε νεον τετρα αλλα δεν ξερω αν ταιριαζουν με σκαλαρια. Ειμαστε ανοιχτοι σε προτασεις με βαση τα 100 λιτρα και την αρμονικη συμβιωση των ψαριων .

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο??

μπορεις να βαλεις σκαλαρια, καρδιναλιους(οχι νεον γιατι θα γινουν μεζες) και κορυ για τον βυθο.

ισως και ενα ζευγαρι νανοκιχλιδες ραμιρεζι η απιστο

Link to comment
Share on other sites

τωρα ειδα οτι ειναι 100 λιτρα το ενυδρειο. τα 100λιτρα ειναι απαγορευτικα για σκαλαρια :bigemo_harabe_net-127:

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση .Καρδιαλιοι και νεον ειναι πανω-κατω ιδια .Γιατι τα πρωτα δεν θα γινουν μεζες και τα δευτερα θα γινουν ? Εγκυκλοπαιδικα ρωταω.Και γενικα , τι ψαροσυνθεση μου προτεινεις ? Για αμαζονιου παντα μιλαω . Θελω τις αποψεις σας

Link to comment
Share on other sites

οι καρδιναλιοι γινονται πιο μεγαλοι απο τα νεον.

οσο για την ψαροσυνθεση εγω προτεινω οπως στα ειπα παραπανω ΧΩΡΙΣ τα σκαλαρια

Link to comment
Share on other sites

για κοπαδι μπορεις να βαλεις και ροδοστομους

Link to comment
Share on other sites

καρδιναλιους corydoras και ενα ζευγαρι apistograma ειναι οτι καλυτερο , και κινηση με το κοπαδι(καρδιναλιοι)apisτ πολυ ωραια και ποιοτικα, ψαρια και τα cory ολη μερα θα σαρωνουν το βυθο,αλλα για τα apistograma η όσμωση ειναι απαραιτητη για σωστη συμπεριφορα και γιατι οχι για μια γενα στο μελλον

απο φυτα σιγουρα ζωντανα ehinodorus,microsorum,valisneria,anubia ευκολα και σιγουρα φυτα

Link to comment
Share on other sites

καρδιναλιους corydoras και ενα ζευγαρι apistograma ειναι οτι καλυτερο , και κινηση με το κοπαδι(καρδιναλιοι)apisτ πολυ ωραια και ποιοτικα, ψαρια και τα cory ολη μερα θα σαρωνουν το βυθο,αλλα για τα apistograma η όσμωση ειναι απαραιτητη για σωστη συμπεριφορα και γιατι οχι για μια γενα στο μελλον

απο φυτα σιγουρα ζωντανα ehinodorus,microsorum,valisneria,anubia ευκολα και σιγουρα φυτα

:bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι προτάσεις των παιδιών ανταποκρίνονται στα ζητούμενα σου φυσικά χωρίς τα σκαλαρια και απαραίτητα με αληθινά φυτά!

Φυτά χαμηλών απαιτήσεων μην σε φοβίζουν γιατί είναι πολύ εύκολα στην συντήρηση τους!

Εγώ αυτό που έχω να σου τονίσω είναι ότι οι συγκεκριμένοι βιότοποι χρειάζονται όξινο νεράκι δηλαδή ένα ph γύρω στο ph 6-6,5 στην περίπτωση σου που για να το πετύχεις θα πρέπει να γνωρίζεις ότι απαιτεί επεξεργασία και απ’οσο ξέρω το ph σας εκεί είναι αρκετά υψηλό!

Νομίζω ότι είναι ένας παράγοντας που θα πρέπει να το λάβεις υπόψη σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκεινο που θελω να πω ασχετο απο την ψαροσυνθεση,ο θερμαντηρας των 70w ειναι μικρος χρειαζεται

των 100w.

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ , τα σκαλαρια απαγορευονται γιατι γινονται μεγαλα ε ; και να ρωτησω οσο αφορα το ph. Περα απο τα χημικα μεσα (σταγονες ) υπαρχουν φυσικοι τροπ[οι να ριξεις τις τιμες του ; στην Ναξο εχουμε ενα ph γυρω στο 7.8

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ , τα σκαλαρια απαγορευονται γιατι γινονται μεγαλα ε ; και να ρωτησω οσο αφορα το ph. Περα απο τα χημικα μεσα (σταγονες ) υπαρχουν φυσικοι τροπ[οι να ριξεις τις τιμες του ; στην Ναξο εχουμε ενα ph γυρω στο 7.8

με τυρφη η οσμωση

Link to comment
Share on other sites

παιδια σας ευχαριστω πολυ , τα σκαλαρια απαγορευονται γιατι γινονται μεγαλα ε ; και να ρωτησω οσο αφορα το ph. Περα απο τα χημικα μεσα (σταγονες ) υπαρχουν φυσικοι τροπ[οι να ριξεις τις τιμες του ; στην Ναξο εχουμε ενα ph γυρω στο 7.8

Ένας σημαντικός παράγοντας που συνήθως δεν υπολογίζουμε εξ αρχής!

Ήταν κάτι που έπρεπε να σου τονίσω γιατί βλέπεις ότι η τιμή είναι αρκετά πάνω από το επιτρεπόμενο!

Το ph σου μπορείς να το χαμηλώσεις η με Α/Ο η με την χρήση τύρφης!

Η χρήση τύρφης θα σου χρωματίσει αρκετά το νερό πράγμα που για μαγαζί ίσως να μην σου αρέσει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...