Jump to content

Απορίες Για 120Λιτρο Ενυδρείο Αμαζονίου


Recommended Posts

καλημέρα σε όλους :D :D :D

από δευτέρα θα ξεκινήσω το τρίτο 120λιτρο ενυδρείο

σκέφτομαι να το κάνω προς Αμαζόνιο μεριά απλά έχω μερικές απορίες

το ενυδρείο έχει διαστάσεις 100cm(Μ) 30cm(Π) 40cm(Υ) μέσα σκέφτομαι να βάλω ένα μεγάλο κοπάδι νέον ή καρδιναλιους, ένα κοπαδάκι γατόψαρα cory περίπου 8 ψαράκια και δεν ξέρω εάν γίνετε να βάλω και ένα ζευγάρι ramirezi

από διακόσμηση σκέφτομαι το νερό να το κάνω blackwater με μια μεγάλη ρίζα ή δυο ανάλογα με το τι θα βρω στα μαγαζιά

και λίγα φυτά όπως μερικές valisneries και μερικές anubia και λευκή άμμο

και μερικές απορίες :P :P :P

πόσα νέον ή καρδιναλιουσ να βάλω ;

η ποσότητα γατόψαρων είναι καλή είναι μεγάλη ή μικρή ;

για τα ramirezi τι λέτε είναι καλά ένα ζευγάρι εάν βρω ;

η διακόσμηση πώς σας φαίνεται;

και κάτι τελευταίο τι λάμπα να βάλω να βάλω καμιά συγκεκριμένη;

τα ψάρια αυτά χρειάζονται μήπως χαμηλή ροή νερού;

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους :D :D :D

από δευτέρα θα ξεκινήσω το τρίτο 120λιτρο ενυδρείο

σκέφτομαι να το κάνω προς Αμαζόνιο μεριά απλά έχω μερικές απορίες

το ενυδρείο έχει διαστάσεις 100cm(Μ) 30cm(Π) 40cm(Υ) μέσα σκέφτομαι να βάλω ένα μεγάλο κοπάδι νέον ή καρδιναλιους, ένα κοπαδάκι γατόψαρα cory περίπου 8 ψαράκια και δεν ξέρω εάν γίνετε να βάλω και ένα ζευγάρι ramirezi

από διακόσμηση σκέφτομαι το νερό να το κάνω blackwater με μια μεγάλη ρίζα ή δυο ανάλογα με το τι θα βρω στα μαγαζιά

και λίγα φυτά όπως μερικές valisneries και μερικές anubia και λευκή άμμο

και μερικές απορίες :P :P :P

πόσα νέον ή καρδιναλιουσ να βάλω ; πιστεύω 8-10 νεον είναι οκ

η ποσότητα γατόψαρων είναι καλή είναι μεγάλη ή μικρή ; 7-8 είναι οκ

για τα ramirezi τι λέτε είναι καλά ένα ζευγάρι εάν βρω ; Ναι πιστεύω ότι μπορείς να βάλεις ένα ζευγάρι ram(πρόσεχε να είναι τα φυσιολογικά όπως στο λινκ και όχι τα balloon ή τα fin tail) με τα cory(τι είδος ; )

http://www.seriously...hagus-ramirezi/

η διακόσμηση πώς σας φαίνεται; Να προσέξεις η άμμος να ΜΗΝ είναι ασβεστολιθική αλλά ουδέτερη(π.χ. χαλαζιακή ωστέ να μην επηρεάσει το ph σου και πάντα να απαιτείς ένα δείγμα για να ελέγξεις με aquaforte (30 κόκκοι φτάνουν). Προσωπικά θα διάλεγα πολλές ρίζες ξύλων τύπου red moorwood (παράδειγμα http://www.aquazone....FC&fromsearch=1 )

και κάτι τελευταίο τι λάμπα να βάλω να βάλω καμιά συγκεκριμένη; για το συγκεκριμένο θέμα καλύτερα να ανοίξεις ένα θέμα στην κατηγορία του Φυτεμένου Ενυδρείου και να γράψεις διαστάσεις και τι φυτά θες να βάλεις καθώς και ότι θα γίνει βιοτοπικό το ενυδρείο

τα ψάρια αυτά χρειάζονται μήπως χαμηλή ροή νερού;

Ελπίζω να βοήθησα,

Βασίλης

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

τα νέον μήπως είναι λίγα

Link to comment
Share on other sites

τα νέον μήπως είναι λίγα

μπορείς να βάλεις και 12-13 αλλά εγώ προσωπικά 10 θα έβαζα ;)

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω μια ενσταση για τα cory.. ο λογος ειναι οτι ειτε απιστο βαλεις ειτε ραμ ειναι ψαρια που κινούνται κυρίως στο βυθο(οπως και τα cory)...γιατι να μπλεχτουν το ενα στα "ποδια" του αλλου? :D

οσο για τα νεον εγω θα τολμουσα και 15!

επισης εαν πας για βιοτοπικο blackwater οπως το λινκ που σου εδωσε ο bbetta(κατα την γνωμη μου απο τα καλυτερα βιοτοπικα) τοτε δεν θα χρειαστεις ουτε ιδιαιτερο φωτισμό ουτε καποια φυτα(εκτος απο τα επιφανειας) αφου δεν θα την παλεψουν..αντε καμια ανουμπια στην τρελα!

αν πας σε κατι πιο φωτεινο με 2 λαμπες(συνηθως η μια ειναι 6000Κ και η αλλη 4000Κ συν-πλην 500Κ) θα εισαι οκ για ευκολα φυτα!ισως και με μια 6500Κ να την παλεψουν καποια πολυ ευκολα φυτα..οπως ανουμπια, καμια moss...

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

γω εχω μια ενσταση για τα cory.. ο λογος ειναι οτι ειτε απιστο βαλεις ειτε ραμ ειναι ψαρια που κινούνται κυρίως στο βυθο(οπως και τα cory)...γιατι να μπλεχτουν το ενα στα "ποδια" του αλλου

γιατί το λες αυτό λες να μαλώνουνε ή να κυνηγιούνται

Link to comment
Share on other sites

το ενα μετρο ναι μεν ειναι καλο μηκος αλλα πιστευω οχι αρκετο για μια ομαδα cory(8-10 ατομα) και ενα ζευγαρι συγκεκριμενα για την περιοδο ζευγαρωματος!γενικα δεν νομιζω να εχουν προβλημα..απλα εγω δεν θα τα εβαζα για να αφησω το ζευγαρι στην ησυχια του! :D

Link to comment
Share on other sites

άμα βάλω 6 γατόψαρα

τα ραμ που γεννάνε μπορούν να γεννήσουν πάνω στις ρίζες ή σε καρύδες

άμα βάλω 3 καρύδες μισές μέσα θα μπαίνουν τα γατόψαρα ή τα ραμιρεζι μέσα

Link to comment
Share on other sites

gia ραμιρεζι και απιστο πρεπει να εχεις και όσμωση για να την παλευουν και να εχουν και σωστη συμπεριφορα

βαλε pistia stratiotes , και φυλλα catapa εγω ετσι το εχω και μου αρασει πολλυ δες το

Link to comment
Share on other sites

gia ραμιρεζι και απιστο πρεπει να εχεις και όσμωση για να την παλευουν και να εχουν και σωστη συμπεριφορα

βαλε pistia stratiotes , και φυλλα catapa εγω ετσι το εχω και μου αρασει πολλυ δες το

πολύ όμορφο

κάτι τέτοιο θέλω να κάνω και εγώ αλλά φύλλα catapa που θα βρω

διαβάζοντας το προφίλ τούς http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42356&st=0&p=385822entry385822 είδα ότι τούς αρέσει να κοσκινίζουν την άμμο μήπως καλύτερα θα ήταν να μην βάλω γατόψαρα και να βάλω άλλο ένα ή δυο ζευγάρια ραμ

εγώ στην αρχή επέμενα για γατόψαρα για να κρατιέται καθαρή η άμμος

Link to comment
Share on other sites

otocinclus?? :bigemo_harabe_net-64:

αν αφήσεις τα cory μπορείς να δεις και τους oto

Δυο αρσενικά ραμ δεν θα τα προτεινα γιατι θα γινει η ναυμαχια της Σαλαμινας...

1 αρσενικο και 2 θηλυκά μου ακούγεται καλύτερα

Link to comment
Share on other sites

αν αφήσεις τα cory μπορείς να δεις και τους oto

Δυο αρσενικά ραμ δεν θα τα προτεινα γιατι θα γινει η ναυμαχια της Σαλαμινας...

1 αρσενικο και 2 θηλυκά μου ακούγεται καλύτερα

θα το ψάξω για Otocinclus

οκ έχω και εναλλακτική αν δεν βάλω cory θα βάλω Otocinclus

Link to comment
Share on other sites

αα και από φιλτρανση

να βάλω φίλτρο με δύναμη 450 λίτρα ανά ώρα ή 350 ανά ώρα

Link to comment
Share on other sites

Τα otocinclus κάνουν εντελώς διαφορετική δουλειά στο ενυδρείο από τα cory.

Τα πρώτα καταναλώνουν κάποια ήδη άλγης. Δεν ανακατεύουν την αμμό και μετα βίας θα μπορούσε κάποιος να τα χαρακτηρίσει κλασικά βυθόψαρα.

Τα δεύτερα ανακατεύουν συνεχώς την άμμο ψάχνοντας για τροφή και βηθούν να διατηρηθεί η υγεία του βυθού. Καλό είναι να τα βάζουμε τελευταία στο ενυδρείο μας, καθώς ο αστρωτος βυθός μπορεί να οδηγήσει σε απώλειες. Κάποια από αυτά είναι αρκετά ανθεκτικά και κάποια άλλα αρκετά ευαίσθητα. Προσπάθησε να διαλέξεις ανάμεσα από τα πιο μικρόσωμα του είδους ώστε να δημιουργήσεις ένα κοπαδάκι με τον μεγαλύτερο δυνατό αριθμό. Είναι ψαράκια πολύ κοινωνικά.

Τα ram είναι πολύ ντελικάτα και ευαίσθητα ψαράκια. Τόσο από την φύση τους, όσο και από την κακομεταχείριση που τυγχάνουν στις φάρμες εκτροφής (κακής ποιότητας αναπαραγωγές). Θέλουν πεντακάθαρο νερό και χαμηλό ph. Αν μπορείς να τους δώσεις αυτά τα δύο και έχεις μια σχετική εμπειρία, έχεις κάπως περισσότερες δυνατότητες να τα διατηρήσεις...

Γενικά από αυτά που διαβάζω και παρατηρώ, τα περισσότερα δεν επιβιώνουν για πολύ καιρό στα ενυδρεία των χομπιστών. Δε θα συνιστούσα δεύτερο ζευγάρι σε αυτά τα λίτρα ούτε και περισσότερα θυληκά.

Αν πας σε ενυδρείο με είδη αμαζονίου οπωσδήποτε θα πρέπει να μειώσεις το ph και τις σκληρότητεες του νερού σου.

Καλύτερα το φίλτρο με την μεγαλύτερη ροή αλλά διάβασε προσεκτικά και εδώ : http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

όντως πρέπει να έχει μεγάλη ροή για να είναι πεντακάθαρο το νερό για τι τα ραμ δεν ζουν σε βρόμικο νερό

οπότε λογικά τα cory θα μπουν μετά από 1-1.5 μήνα για να στρωθεί ο βυθός

να κρατήσω τις περιμέτρους όπως λέει στο προφίλ των ram δηλαδή PH:5.8-6.5 GH: 5-6°

Link to comment
Share on other sites

Τα otocinclus κάνουν εντελώς διαφορετική δουλειά στο ενυδρείο από τα cory.

Τα πρώτα καταναλώνουν κάποια ήδη άλγης. Δεν ανακατεύουν την αμμό και μετα βίας θα μπορούσε κάποιος να τα χαρακτηρίσει κλασικά βυθόψαρα.

Τα δεύτερα ανακατεύουν συνεχώς την άμμο ψάχνοντας για τροφή και βηθούν να διατηρηθεί η υγεία του βυθού. Καλό είναι να τα βάζουμε τελευταία στο ενυδρείο μας, καθώς ο αστρωτος βυθός μπορεί να οδηγήσει σε απώλειες. Κάποια από αυτά είναι αρκετά ανθεκτικά και κάποια άλλα αρκετά ευαίσθητα. Προσπάθησε να διαλέξεις ανάμεσα από τα πιο μικρόσωμα του είδους ώστε να δημιουργήσεις ένα κοπαδάκι με τον μεγαλύτερο δυνατό αριθμό. Είναι ψαράκια πολύ κοινωνικά.

Τα ram είναι πολύ ντελικάτα και ευαίσθητα ψαράκια. Τόσο από την φύση τους, όσο και από την κακομεταχείριση που τυγχάνουν στις φάρμες εκτροφής (κακής ποιότητας αναπαραγωγές). Θέλουν πεντακάθαρο νερό και χαμηλό ph. Αν μπορείς να τους δώσεις αυτά τα δύο και έχεις μια σχετική εμπειρία, έχεις κάπως περισσότερες δυνατότητες να τα διατηρήσεις...

Γενικά από αυτά που διαβάζω και παρατηρώ, τα περισσότερα δεν επιβιώνουν για πολύ καιρό στα ενυδρεία των χομπιστών. Δε θα συνιστούσα δεύτερο ζευγάρι σε αυτά τα λίτρα ούτε και περισσότερα θυληκά.

Αν πας σε ενυδρείο με είδη αμαζονίου οπωσδήποτε θα πρέπει να μειώσεις το ph και τις σκληρότητεες του νερού σου.

+1000 :thaman:

ΥΓ γιατι τα φοβαστε τα τετρας?

10 σε 120 λιτρα????

Με καλη φιλτρανση και εβδομαδιαιες αλλαγες θα εβαζα σταδιακα 2 ραμιρεζι, 8-10 cory, 30 cardinal, και 5-6 oto

To θεμα ειναι οτι ολα ειναι ευαισθητα ψαρια και θελουν καλα στρωμενο ενυδρειο.

Ποια να βαλεις πρωτα?

Ενα εναμιση μηνα να τρεξει το ενυδρειο αδειο για στρωσιμο (και τη διαδικασια στρωσιματος που θα επιλεξεις)

Μαλλον πρωτα τα Cardinal, σε οχταδες (μια οχταδα ανα εβδομαδα) (πανε οι δυο δυομιση μηνες)

Μετα απο μια εβδομαδα τα ram.

Μετα απο μια εβδομαδα τα oto.

Ειμαστε στους δυομιση τρεις μηνες, αφηνεις και δυο εβδομαδες ακομα και βαζεις και τα cory,

Μετα απο καθε εισαγωγη ψαριων ελεγχομενο ταισμα κα τσεκ νερου αν ειναι δυνατον (ΝΗ3 ΝΟ2 κλπ)

Η περιοχη σου δεν φημιζεται για το καλο νερο, οποτε η ΑΟ για μενα θα ηταν μονοδρομος με τετοια ψαρια.

Απλα πρεπει να στρωθει σε νορμαλ νερο (βρυση προφιλτραρισμενο), να γινει και η εισαγωγη των ψαριων (αναλογα και το νερο που τα διατηρει το πετσοπ μεχρι να πουληθουν - μαλλον σε βρυση) και μετα να αρχισει νε βελτιωνεται το νερο με ΑΟ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο

κάτι τέτοιο θέλω να κάνω και εγώ αλλά φύλλα catapa που θα βρω

διαβάζοντας το προφίλ τούς http://www.aquazone....22 είδα ότι τούς αρέσει να κοσκινίζουν την άμμο μήπως καλύτερα θα ήταν να μην βάλω γατόψαρα και να βάλω άλλο ένα ή δυο ζευγάρια ραμ

εγώ στην αρχή επέμενα για γατόψαρα για να κρατιέται καθαρή η άμμος

ευχαριστώ

φυλλα καταπα η απο το forum η απο το ebay δινουν άλλη αίσθηση στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα ένα ζευγάρι Apistogramma, Όσο για φύλλα μπορείς να βάλεις και πλατανόφυλλα αν μπορείς να μαζέψεις από κάπου καθαρά

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα το φίλτρο με την μεγαλύτερη ροή αλλά διάβασε προσεκτικά και εδώ : http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

όντως πρέπει να έχει μεγάλη ροή για να είναι πεντακάθαρο το νερό για τι τα ραμ δεν ζουν σε βρόμικο νερό

Αν το φίλτρο σου θα κάνει ικανοποιητικά την δουλειά του για ένα συγκεκριμένο ενυδρείο, εξαρτάται από τρεις παράγοντες, ένας εκ των οποίων είναι και η ροή. Εξίσου (αν όχι περισσότερο) σημαντικό ρόλο παίζουν ο όγκος του βιολογικού υλικού και η ποιότητα του.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο (delta66) τα 30 cardinal που προτείνεις μου φαίνονται πολλά. Ίσως να είμαι αρκετά large τύπος όσον αφορά το χώρο που δίνω στα ψάρια μου. Στο rio 125 είχα 15 phantom tetra και μου φαινόταν αρκετά γεμάτο το ενυδρείο μου. Επίσης, για να μη γίνει καμιά παρεξήγηση από όσους διαβάζουν το θέμα, να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν μπορούμε να αυξάνουμε τον αριθμό των ψαριών μας, απλά αυξάνοντας και την φίλτρανση μας. Να το πω πιο χοντρά και άνευ παρεξήγησης, δε μπορούμε να παστώσουμε όσα ψάρια θέλουμε σε ένα ενυδρείο με τέλεια φίλτρανση. Τα ψαράκια θέλουν και το χώρο τους.

Ξέρω πως και εσύ είσαι large τύπος όσον αφορά τα λίτρα και απλά λέω το αυτονόητο :)

Όσον αφορά τα otocinclus ενώ είναι από τα ψαράκια που συμπαθώ ιδιαίτερα και κατα καιρούς είχα αρκετά στην κατοχή μου, πλέον δε πρόκειται να ξαναγοράσω κάποιο από τα χαριτωμένα αυτά ψαράκια γιατί είναι ψάρια που συλλέγονται από την φύση, αλλά το κυριότερο δεν αναπαράγονται σε αιχμαλωσιά παρά μόνο κατα τύχη...

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι σε ενα 120 λιτρο με 80χ40 ή 100χ 30 (μηκος χ πλατος) 30 cardinal χωρις αλλα τετρας θα ειναι ανετα.

Τα cardinal ειναι πιο ομαδικα/φιλικα απο τα phantom και τους αρεσει πιο πολυ το μεγαλο κοπαδι παρα να εχουν "ιδιωτικο" χωρο.

Σε 100χ40 (180 λιτρα) ειχα 40 και ηταν πολυ ανετα παρολο που ειχαν και 3 μεγαλα pearl gourami πανω απο το κεφαλι τους συνεχως (εκτος τα βυθοψαρα 10 κορυ, 2 ανσιστρους)

Με την ιχθυοφορτωση που προτεινα δεν πιστευω οτι θα ειναι κουραστικη η συντηρηση (δλδ πανω απο την κλασσικη, μια φορα την εβδομαδα, αλλαγη νερου)

Ας βαλει μια εικοσαδα τοτε και βλεπει

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έχεις και δίκιο, ποτέ δεν είχα την ευκαιρία να διατηρήσω ένα τόσο μεγάλο κοπάδι cardinal, αλλά πάλι, εγώ εξακολουθώ να θέλω τα ψάρια να κινούνται με αρκετή άνεση στο ενυδρείο...

Να μη λένε και μερικοί πως μόνο οι κιχλίδες έχουν χαρακτήρα :D

Να 'σαι καλά Σπύρο :)

Link to comment
Share on other sites

Την καλυτερη συμπεριφορα την εχω δει οταν τα ειχα σε 100αδα.

Αλλα ηταν σε 150 χ 50 ενυδρειο (και παλι πολυ ανετο ηταν, αλλα 100 τα επαιρνε :) ) (με 15 cory, 2 ram, 4 dicrossus, 2 ancistrus και 6 οτο)

Εμενα δεν θα επαιρνε γιατι θα ηθελαν πιο συχνα (απο εβδομαδιαιες) αλλαγες πιστευω.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω τα παιδια ειπαν τα περισσοτερα. Οσο για τα cardinal η επιλογη των ποσων ατομων ειναι ενα θεμα. Απο την μια τα λιτρα και απο την αλλη ομως ο σχηματισμος κοπαδιου ειναι καλυτερη οταν τα ψαρακια ειναι πολλα και αισθανονται μεγαλυτερη ασφαλεια.

Οσο για τον φωτισμο:

Breeding

The cardinal tetra, in the wild, swims upstream in large numbers to parts of its native river habitat completely enclosed above by rainforest canopy. Such waters are subject to heavy shading by the rainforest trees, and virtually no sunlight reaches them. Here, the fishes spawn in large aggregations. In the aquarium, a single pair can be conditioned for breeding, but the breeding aquarium not only needs to contain water with the correct chemical parameters cited above, but the breeding aquarium also needs to be heavily shaded to mimic the low light conditions of the fish's native spawning grounds. If the fishes are ready to spawn, the male, which will be the slimmer of the two fishes in outline, will pursue the female into fine-leaved plants; her fuller outline, which usually indicates the presence of ripe eggs within her reproductive tract, should be readily apparent at this point. If the female is ready, she will allow the male to swim alongside her, and together, the pair will release eggs and sperm.

Apart from the stringent requirements with respect to water chemistry, one of the major difficulties in captive breeding of the species is the photosensitivity of the eggs; they will die if exposed to bright light. Consequently, after spawning, the fishes should be removed and the aquarium covered to darken it, thus providing the developing eggs with the conditions necessary for development.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cardinal_tetra

Link to comment
Share on other sites

παιδιά σας ευχαριστώ όλους σας για τις πληροφορίες και για την βοήθεια

από δευτέρα ξεκινάω να διακοσμώ το ενυδρείο και από τρίτη αρχίζω το στρώσιμο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...