Jump to content

Aποριες


Recommended Posts

Πλεον αποφασισα να αλλαξω set up και να φτιαξω ενα ενυδρειο με ξυλα και πολλαααα ξερα φυλλα...εβγαλα ολο το χαλικι και θελω αυριο να παω να παρω αμμο....σκεφτομαι να αγορασω απο μαντρα χαλαζιακη αμμο για ψαρια αμαζονιου και ασιας,θα πρεπει να προσεξω τιποτα ?αα υπαρχει και μαυρη αμμος(θα την προτιμουσα περισσοτερο)?

Δευτερον αφου παρω την αμμο και την πλυνω και τα λοιπα θα βαλω λιγο χοντρο στρωμενο χαλικι ωστε να στρωσει γρηγορα η αμμος...σωστα σκεφτομαι?και επειδη θελω να βαλω πολλα ξερα φυλλα τα 3 εκ υψους αμμο φτανουν?το λεω διοτι σκεφτομαι για ενα ζευγαρι ραμ ή απιστο...

Και τελευταιον μπορω να βαλω τυρφη μεσα στο φιλτρο?εχω διαβασει διαφορα αρθρα και αλλοι το προτεινουν και αλλοι το απαγορευουν.......

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και υπάρχει μαύρη χαλαζίακη άμμος, δεν ξέρω ομως πόσο εύκολα μπορείς να την βρεις!

Το στήσιμο με τα φύλλα δείχνει πολύ όμορφο και μπορείς να χρησιμοποιήσεις φύλλα catapa, καποιοι χρησιμοποιουν και ξερα φυλλα πλατανου! Την αμμο θα ελεγα να την βαλεις πιο πολυ απο 3εκ για να δείχνει πιο πλούσια!

Αν και τα ραμιρεζι είναι ψάρια που συνήθως κινούνται στα μεσαία και χαμηλά επίπεδα του ενυδρείου δεν θα έλεγα ότι χρειάζεται να βάλεις χαλίκι, αφού το φίλτρο σου είναι στρωμένο δεν θα αργήσει να στρώσει και ο βυθός οπότε μην σε απασχολεί και τόσο!

Την τύρφη, επίσης αφού έχεις στρωμένο φίλτρο δεν νομίζω ότι θα σου δημιουργήσει πρόβλημα με αμμωνία αλλά καλό θα ήταν να την έχεις να τρέχει σε ένα δεύτερο μικρό εσωτερικό φιλτρακι και όσο είναι φρέσκια, την πρώτη μέρα δηλαδή, να το βάζεις να δουλεύει μέσα σε ένα δοχείο με νερό όλο το φιλτρακι να ξεθυμαίνει και την επομένη μέρα να το βάζεις στο ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα διαφωνησω με τον φιλο απο πανω!

Αρχικα δεν θα εβαζα την τυρφη μεσα στο ενυδρειο!

Η τυρφη προτεινεται να μπαινει σε δοχειο αλλαγης νερου γιατι οσο και να την αφησεις μεσα στο νερο αυτη θα κατεβαζει το ph ετσι θα εχεις αποτομες διακυμανσεις στο ενυδρειο σου!(Υπαρχουν πολλα θεματα στο forum κανε μια αναζητηση)

Για την αμμο τωρα τις περισσοτερες φορες στις μαντρες η αμμο που δινουν ειναι ασβεστολιθικη!(Ανοδο kh, gh)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι θα διαφωνησω με τον φιλο απο πανω!

Αρχικα δεν θα εβαζα την τυρφη μεσα στο ενυδρειο!

Η τυρφη προτεινεται να μπαινει σε δοχειο αλλαγης νερου γιατι οσο και να την αφησεις μεσα στο νερο αυτη θα κατεβαζει το ph ετσι θα εχεις αποτομες διακυμανσεις στο ενυδρειο σου!(Υπαρχουν πολλα θεματα στο forum κανε μια αναζητηση)

Για την αμμο τωρα τις περισσοτερες φορες στις μαντρες η αμμο που δινουν ειναι ασβεστολιθικη!(Ανοδο kh, gh)

Υπάρχουν πολλές απόψεις για την ασφαλή η μη χρίση της τύρφης!

Με σωστή χρήση της τύρφης και ελεγχομένη ποσότητα εντος του ενυδρείου διακυμάνσεις στην μύωση του ph της τάξης των 0.2-0,3 βαθμών την ημέρα δεν δημιουργούν κανενα προβλήματα στου υδρόβιους οργανισμούς!

Εξάλλου μην ξεχνάς ότι η απόδοση της τύρφης έχει να κάνει άμεσα με την ποσοτητα της και με της τιμές της σκληρότητας του νερού που θέλεις να μεταβάλεις!

Η τύρφη δεν αποδίδει συνεχώς, κάποια στιγμή χάνει την απόδοση της, αν το νερό σου είναι πολύ σκληρό τότε η ζωή της μειώνεται αισθητά!

Τότε λοιπόν και αφού έχεις βρει το σημείο σταθερότητας της, αντικαθιστάς μέρος της ήδη χρησιμοποιημένης με φρέσκια έτσι ώστε να συνεχίζουν να διατηρούνται οι τιμές σου σε σταθερά επίπεδα!

Link to comment
Share on other sites

Ξερω πως ειναι ρισκο η τυρφη αλλα εγω θα το δοκιμασω και μετα βλεπω.......υπαρχει καποια δοσολογια για την τυρφη? ποσα γραμμαρια ανα λιτρο?εγω θελω το νερο να παρει τετοιο χρωμα http://www.google.gr/imgres?q=biotope+aquarium+leaf+fish&um=1&hl=el&biw=1920&bih=955&tbm=isch&tbnid=1PhLiRmDRcjCOM:&imgrefurl=http://www.practicalfishkeeping.co.uk/content.php%3Fsid%3D66&docid=K6vjWOh6nH699M&imgurl=http://www.practicalfishkeeping.co.uk/custom/images/large/pcbnfi8y9.jpg&w=620&h=436&ei=zybqT6KGNqPf4QTI7-TxDw&zoom=1&iact=hc&vpx=792&vpy=305&dur=1316&hovh=188&hovw=268&tx=126&ty=123&sig=117926104671579718624&page=1&tbnh=144&tbnw=191&start=0&ndsp=43&ved=1t:429,r:12,s:0,i:102 ζηταω πολλα? :P

για ξερα φυλλα μαζεψα πολλα φυλλα καρυδιας αλλα κατι μου λεει οτι δεν θα φτασουν οποτε θα μαζεψω κι αλλα...ααα επισης εκανα ενα πειραμα με ενα ποτηρι νερο και πεντε-εξι φυλλα και μετα απο μια μερα αρχισε να κιτρινιζει οποτε κι αυτα θα με βοηθησουν να σκουρινω το νερο.....

για αμμο θα δω αυριο....

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις μόνο να δώσεις χρώμα στο νερό η να ρίξεις το ph? Πόσο είναι το ph σου τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις μόνο να δώσεις χρώμα στο νερό η να ρίξεις το ph? Πόσο είναι το ph σου τώρα?

να σου πω την αληθεια οτι εχω να μετρησω δυο μηνες που η τελευταια μετρηση ηταν 7,2 ....θελω να το κατεβασω αλλα και επειδη βρισκεται το ενυδρειο σε συγκεκριμενο χωρο(σαλονι) θα πρεπει να ειναι και ωραιο και εχουμε καταληξει σε παρομοιο ενυδρειο οπως στο λινκ που εδωσα.....απο οτι φαινεται θα χρειαστω πολλη τυρφη..αντε να δω αυριο...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια οτι εχω να μετρησω δυο μηνες που η τελευταια μετρηση ηταν 7,2 ....θελω να το κατεβασω αλλα και επειδη βρισκεται το ενυδρειο σε συγκεκριμενο χωρο(σαλονι) θα πρεπει να ειναι και ωραιο και εχουμε καταληξει σε παρομοιο ενυδρειο οπως στο λινκ που εδωσα.....απο οτι φαινεται θα χρειαστω πολλη τυρφη..αντε να δω αυριο...

Αν αυτό είναι το ph της βρύσης σου μην κάνεις τίποτα! Μην ασχοληθείς με τύρφη!

Βαλε ξύλα και φύλα catapa στον βυθό για να φτιάξεις το aquascape που θέλεις και θα πάρει και χρώμα και θα ρίξει και λίγο το ph οπότε θα είσαι εντάξει!

Αφού το στήσεις και μετρησεις ph αν δεις μικρές διαφορές συνεχίζεις ρουτίνες με νερό βρύσης!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...