Jump to content

Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 94
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι ήμουν ξεκάθαρος στο να βγάλεις μόνο τον άνθρακα και στην θέση του να τοποθετήσεις το βιολογικό υλικό, δεν νομίζω να είπα να αλλάξεις φίλτρο!

Σαφώς το siporax mini που σου προτείνω και χωραει και κάνει την δουλεία που χρειαζόμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε ebenos παρεξηγησα!!(μν με φασ κιολασ ντε!!!)Θα προσπαθισω να το προμιθευτο αυριο αλλα σε ποσο καιρω θα μπορω να βαλω ψαρακια η θα εχει στροθει το υλικο???

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία και νιτρώδη θα πρέπει να είναι στο μηδέν και τα νιτρικά κυμαίνονται ανάλογα την φυτομαζα του ενυδρείου και της ρουτίνες των αλλαγών που πραγματοποιείς από 20 εως 40!

Θα στα πει και ο Φωτης!

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη φιλε ebenos παρεξηγησα!!(μν με φασ κιολασ ντε!!!)Θα προσπαθισω να το προμιθευτο αυριο αλλα σε ποσο καιρω θα μπορω να βαλω ψαρακια η θα εχει στροθει το υλικο???

Μόλις έφαγα δυο πίτες με γύρο, δεν είχα σκοπό να σε φάω!

Μαζί με το siporax θα πρέπει να πάρεις και υγρά βακτήρια όπως πχ sera bionitrivec και υγρά τεστ για αμμωνία, νιτρώδη, και νιτρικά για να παρακολουθείς την εξέλιξη του κύκλου του αζώτου!

Αφού δεις αυτή την διαδικασία να εξελίσσεται και να ολοκληρώνεται (από 15 μέρες έως και ένα μήνα ανάλογα της συνθήκες) μόνο τότε μπορείς να εισάγεις ψάρια με ασφάλεια!

Όλα αυτά βέβαια εφόσον επιστρέψεις πίσω το γκαπι, στήσεις το ενυδρείο σου από την αρχή με τον ανάλογο βυθό, προσθέσεις φυτά, ξύλα, διάκοσμο και κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Υγρα βακτηρια εχω ειδη και βαζω με καθε αλαγη νερου.Τα τεστακια δν ειναι αναγκεα πρωτων γιατι τα κανω σε ενα καταστημα και δευτερον εχω κανει λιγα τεστ και αφου το ενυδρειο εχει καποια βιολογια και γιαυτη νομιζω θα μπορω να βαλω και νοριτερα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

Υγρα βακτηρια εχω ειδη και βαζω με καθε αλαγη νερου.Τα τεστακια δν ειναι αναγκεα πρωτων γιατι τα κανω σε ενα καταστημα και δευτερον εχω κανει λιγα τεστ και αφου το ενυδρειο εχει καποια βιολογια και γιαυτη νομιζω θα μπορω να βαλω και νοριτερα ψαρακια

Τόση ώρα τι λέμε? Αν το ενυδρείο σου είχε βιολογία δεν θα είχες ανισορροπίες ούτε αυξήσεις αμμωνίας ούτε θανάτους!

Και σου ξαναλέω ότι στα υπάρχοντα υλικά είναι αδύνατων να ανατηχθεί βιολογία για να αντέξει την σύνθεση που σκοπεύεις να κάνεις!

Το ενυδρείο για να δεχτεί οργανισμούς απαιτεί δυνατές, ώριμες και σταθερές αποικίες για να τους υποστηρίζει και να μην δημιουργούνται προβλήματα!

Η ψαροσύνθεση που σου πρότεινε ο Φώτης είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και αν κάνεις τα πράγματα μια φορα, σωστά και με την σειρά που απαιτούνται τότε πίστεψε με θα αποκτήσεις ένα ζηλευτό ενυδρείο που πολύ θα ήθελα να το δω να ολοκληρώνεται!

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι ολα αυτα τα λεμε για καλο και εγω θελω να το δω ολοκληρομαινω!!Αλλα ξερεισ ειμαι λιγο βιαστικοσ και αυτο δν ειναι καλο!!Τα τεστακια δν ειναι λιγο ακριβα?Και γενικοσ το να το αρχισω τελειοσ απο την αρχη θα ανεβει πανω απο το μπαντζετ!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα αν θες να εχεις σωστο ενυδρειο θα πρεπει να ξοδεψεις λιγο παραπανω απο οσο χρειαζεται...Αν θες ειτε ακολουθεις τις συμβουλες που σου δινουν τα παιδια εδω ειτε κανεις οτι νομιζεις...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα προσπαθω να ειμαι καπου στη μεση να κανω οτι χρειαζετε αλλα και οικονομικα!Για το φιλτρο δν το σιζηταω θα το παρω αυριο κιολασ αλλα τα τεστακια ειναι λιγο που με προληματιζουν γτ πολυ γνωστη μ αλλα και σε σαιτ που εχω διαβασει δν κανουν ποτε τεστ η κανων μια φορα στα 1000 χρονια και εχουν ενα καθωσ πρεπει ενυδρειο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι που θα στο πω αλλά αν είσαι βιαστικός θα πρέπει να αλλάξεις χόμπι!

Στο λέω έτσι ωμα και με συγχωρείς αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με αθώα ψαράκια που είναι κρίμα να τα βασανίζουμε και να οδηγούμε στον θάνατο επειδή θέλουμε εμείς να ικανοποιήσουμε το οπτικό μας ερέθισμα!

Αν θέλεις περιέγραψε μας λίγο το ενυδρείο σου και τι περιέχει από βυθό και διάκοσμο να δούμε τι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ώστε να μην ανέβει το κόστος!

Link to comment
Share on other sites

Βασικα προσπαθω να ειμαι καπου στη μεση να κανω οτι χρειαζετε αλλα και οικονομικα!Για το φιλτρο δν το σιζηταω θα το παρω αυριο κιολασ αλλα τα τεστακια ειναι λιγο που με προληματιζουν γτ πολυ γνωστη μ αλλα και σε σαιτ που εχω διαβασει δν κανουν ποτε τεστ η κανων μια φορα στα 1000 χρονια και εχουν ενα καθωσ πρεπει ενυδρειο!!!

Ναι, αυτοι εχουν ένα ώριμο ενυδρείο με τον κατάλληλο εξοπλισμό, δυνατά φίλτρα με ισχυρή βιολογία, σωστό αριθμό ψαριών και σταθερές ρουτίνες συντήρησης!

Συμφωνώ, τότε τα τεστ είναι περιττά!

Link to comment
Share on other sites

Στον πατω εχει χαλικι ψιλο,εχω ενα βραχο/πετρα και 2 μικρα αληθηνα φυτα,ειχα και πλαστικα αλλα τα εβγαλα γτ αρχιζαν να μαυριζουν λιγο και επιαναν και πολυ χωρο.Εχω σκοπο να βαλο ενα μι πλαστικο φιτο που ειχα αλλα ποτε δν χρησιμοποιησα καικαπιο αλλα διακοσμητηκο ισοσ κανα κουτσου.Α και κτ που ξεσα εχω και κοχιλια.Και φισικα τον εξοπλισμο

Link to comment
Share on other sites

Στον πατω εχει χαλικι ψιλο,εχω ενα βραχο/πετρα και 2 μικρα αληθηνα φυτα,ειχα και πλαστικα αλλα τα εβγαλα γτ αρχιζαν να μαυριζουν λιγο και επιαναν και πολυ χωρο.Εχω σκοπο να βαλο ενα μι πλαστικο φιτο που ειχα αλλα ποτε δν χρησιμοποιησα καικαπιο αλλα διακοσμητηκο ισοσ κανα κουτσου.Α και κτ που ξεσα εχω και κοχιλια.Και φισικα τον εξοπλισμο

Ωραία, στο ποστ 20 σου έχω επισυνάψει τον οδηγό φυτών!

Αναβάθμισε το φίλτρο σου με τα υλικά που σου είπα, διάλεξε φυτά χαμηλών απαιτήσεων που σου αρέσουν, κράτα το χαλίκι σου, τα κοχυλια δεν χρειαζονται, πρόσθεσε και καμιά ρίζα, εξοπλίσου και με λιγια υπομονή όσο και αν αυτό σε δυσκολεύει και ξεκίνα με σωστά και σταθερά βήματα!

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Ξύλο, ρίζα Μαλαισίας, mopani κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Τα 1000 χρόνια δε λένε κάτι σε ένα ισορροπημένο ενυδρείο με στάνταρ ιχθυοφόρτιση και στάνταρ ρουτίνες.

Αν πιστεύεις οτι το έχεις, κάνε μετρήσεις κάθε 5000 χρόνια. Αν θες να το έχεις κάνε αυτό που σου λέμε. Δε μας πληρώνει κάποιος να πουλήσουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ πειρα το βιολοφικο υλικο και τη ριζα!Μερικεσ ερωτησεισ μονο υλικο πειρα το siporax τησ eheim θα κανει δουλια σωστα?Η ριζα που πηρα ειναι καπωσ μεγαλη αλλα χωραει μπορω ομωσ να το μικρινο λιγο?Απο βιολογικο υγρο και αρχισω ξανα την δωσολογια απο την αρχη η να ριχνω οσο ερυχνα στισ αλλαγεσ νερου?

Link to comment
Share on other sites

Επισεισ το υλικο μολισ το βαλο στο ενυδρειο δν το βγαζω ποτε αλλα επιδι περισεψε λιγο μπορω ναι τα κρατισω η εχουν κτ σαν ημερομηνια λυξεω?Το βιολογικο υλικο να το τοποθετοσω κατω κατω στο φιλτρο η πανω?

Έγινε επεξεργασία - Dimitris1997
Link to comment
Share on other sites

Οκ πειρα το βιολοφικο υλικο και τη ριζα!Μερικεσ ερωτησεισ μονο υλικο πειρα το siporax τησ eheim το siporax ειναι της sera θα κανει δουλια σωστα ? ναι θα κανει μια χαρα δουλεια, μας ξαναρωτησες! Η ριζα που πηρα ειναι καπωσ μεγαλη αλλα χωραει μπορω ομωσ να το μικρινο λιγο? αν χωραει αφησε την οπως ειναι! Απο βιολογικο υγρο και αρχισω ξανα την δωσολογια απο την αρχη η να ριχνω οσο ερυχνα στισ αλλαγεσ νερου? αναλογα της οδειγιες του σκευασματος για νεο ενυδρειο (δηλαδη στρωσημο απο την αρχη)

Link to comment
Share on other sites

Φυτά θα βάλεις? Αν ναι πρέπει να τα βάλεις από τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Φυτα προσ το παρον οχι μπορει να βαλω αργοτερα αναλογα με τα ζωακια που θα βαλω δλδ σκευτομαι να βαλω ντζαβα μοσσ πανω στην ριζα αλλα αργοτερα

Link to comment
Share on other sites

Όταν φυτεύουμε ένα ενυδρείο το κάνουμε από την αρχή, μετά θα πρέπει να ξυλώσεις την ρίζα, να ανακατέψεις τον βυθό σου και γενικώς θα προκαλέσεις μια σύγχυση στο σύστημα σου πράγμα επικίνδυνο για τα ψάρια σου εκτός το πρακτικού κομματιού!

Δεν είναι τίποτα να πάρεις 10 φυτά και να τα φυτέψεις! Εχτες σου είπα την διαδικασία που πρέπει να ακολουθησεις!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...