Jump to content

Νέο Ενυδρείο Με Tetraodon Biocellatus


Recommended Posts

τον Σεπτέμβρη σκέφτομαι να βάλω στο 30αλιτρο μου μερικά παφερακια Tetraodon Biocellatus πόσα μπορώ να βάλω

από ότι διάβασα θέλουν υφάλμυρο νερό τι εξοπλισμό θα χρειαστώ

τα φυτά θα έχουν πρόβλημα

και τι τεστακια χρειάζομαι για γλυκό ή για θαλασσινό νερό

και τι αλατοτητα χρειάζονται

Link to comment
Share on other sites

διαβασες καλα το προφιλ τους????ξαναδιαβασε ποσα λιτρα θελουν http://www.seriouslyfish.com/species/tetraodon-biocellatus/

Link to comment
Share on other sites

πολοι τα διατηρούν σε 30 λίτρα για αρχή και εξαλου γίνονται 8 εκ

αλλά το ενυδρείο μου έχει διαστάσεις 45 χ 30 χ30 αντί για 75 χ12χ12 που λέει είναι παρομιο

Link to comment
Share on other sites

μηπως λες για αυτο το ειδος

Carinotetraodon travancoricus

Dwarf Puffer

που μπαινει σε 30λιτρο?

Link to comment
Share on other sites

όχι λέω το Tetraodon Biocellatus

οχι δεν εννοώ dwarf puffers

Link to comment
Share on other sites

δες και εδώ από άλλα παιδιά που είχαν http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=75173

Link to comment
Share on other sites

Μετά το τελείωμα της Αφρικής που έχω ξεκινήσει είναι η επόμενη μου επιλογή!

Καταπληκτικά ψάρια, με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

μπορεί να απαντήσει κάποιος στης ερωτήσεις μου στο πρώτο ποστ

Link to comment
Share on other sites

κανένας δεν ξέρει ;;;;

Link to comment
Share on other sites

από ότι διάβασα θέλουν υφάλμυρο νερό τι εξοπλισμό θα χρειαστώ

τα φυτά θα έχουν πρόβλημα

και τι τεστακια χρειάζομαι για γλυκό ή για θαλασσινό νερό

και τι αλατοτητα χρειάζονται

θα χρειαστώ καποιο ειδικο αλατι για reef

:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

για αλατοτητα είδα ότι θέλουν 1.005-1.008 ισχύει

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω που παιδεύεσαι από το πρωί και απάντηση δε παίρνεις και δυστυχώς δε ξέρω να σου απαντήσω.......

Απαντήστε βρε παιδιά στον άνθρωπο...... κανείς δε ξέρει??????

Άντε να μάθουμε και εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Για ρίξε μια ματιά εδώ ρε chris99!

Νομίζω ότι ζουν και σε γλυκό νερό, το αναφέρει και εδώ!

http://www.seriouslyfish.com/species/tetraodon-biocellatus/

Link to comment
Share on other sites

όντως το λέει ότι ζει σε γλυκό νερό αλλά λέει επίσης ότι ζει περισσότερο σε υφάλμυρο

Although it’s often considered a true freshwater species, it tends to be more long-lived with the addition of marine salt to a sg of around 1.005 in aquaria. It can also be maintained in freshwater, however.
Link to comment
Share on other sites

Controversy exists over whether or not any puffers are actually true freshwater fish. I believe the Figure 8 Puffer to be one of the few that falls in that category. They originate in the fresh waters of the Southeast Asia region, and although they tolerate brackish or even full saltwater, mine have always fared better in freshwater. Others have reported the opposite, stating that salinity in the range of 1.005 to 1.008 will significantly extend the lifespan of the Figure 8 Puffer. Although I have not seen scientific data to support that, I have also not seen data on lifespan in captivity when kept in fresh water.

ναι όντως το λέει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πάντως από όσους γνωρίζω που διατηρούσαν το συγκεκριμένο είδος puffer τα είχανε σε γλυκό νερό, και αυτό σκόπευα να κάνω και εγώ να σου πω την αλήθεια!

Όπως βλέπεις και η πληροφορίες το ίδιο λένε οπότε δεν υπάρχει λόγος να προσαρμόζεις αλατοτητες κτλ, πάρε όμως και πληροφορίες από εκεί που θα τα αγοράσεις να σου πουν σε τι νερό τα έχουν και αυτοί!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

απλά εγώ επέμενα σε υφάλμυρο γιατί μήπως το ψαράκι θα νιώθει καλύτερα ετσι

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να απευθυνθείς στο κατάστημα να δεις αυτός που τα διατηρεί και αν είναι από αναπαραγωγές τότε δεν θα υπάρχει πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

όταν φέρει το κατάστημα θα τούς ρωτήσω γιατί θα κάνουν εισαγωγή τον Σεπτέμβριο με puffers

αν δεν είναι από αναπαραγωγή ;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα chris99 αν πάλι θέλεις να τα διατηρήσεις σε ελαφρώς υφάλμυρο νερό και θεωρείς ότι μπορείς να μπεις στην διαδικασία να κρατάς σταθερές της τιμές της αλατοτητας κάνε το!

Εμείς εδώ στην Κεφαλονιά για παράδειγμα το νερού του δικτύου μας είναι έτσι και αλλιώς υφάλμυρο οπότε με νερό βρύσης εγώ θα είμαι εντάξει!

Πάντως θεωρώ ότι τα ψάρια θα είναι κατά 90% από αναπαραγωγές και όχι άγρια πιασμένα!

Link to comment
Share on other sites

οκ ας φτάσει ο καιρός που θα τα φέρουν και μετά βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

μιας και πλησιάζει ο καιρός που θα πάρω τα παφερακια μου έχω μια χαζή απορία ξέρω ότι τα παφερ τρελαίνονται για σαλιγκάρια αλλά υπάρχει περίπτωση να φάνε μηλοσαληγκαρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

μιας και πλησιάζει ο καιρός που θα πάρω τα παφερακια μου έχω μια χαζή απορία ξέρω ότι τα παφερ τρελαίνονται για σαλιγκάρια αλλά υπάρχει περίπτωση να φάνε μηλοσαληγκαρα

τα παφεράκια νομίζω πως θα τα δοκιμάσουν και μάλλον θα τους αρέσουν επίσης αν θέλεις να τα κρατήσεις σε υφάλμυρο νερό θα πρέπει να προμηθευτείς ένα αλατόμετρο για να μετράς την πυκνότητα και τα τεστάκια θα πρέπει να είναι για θαλασσινό ενυδρείο μιας και θα περιέχει ουτως ή άλλως αλάτι απλα σε πιό χαμηλή πυκνότητα, πάντως τα ψάρια που ζουν σε υφάλμυρο νερό ζουν εξίσου καλά σε γλυκό και σε θαλασσινό νερό επίσης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...