Jump to content

Black Phantom Tetra Ή Serpae Tetra Και Red Cherry


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!!!!!

Θέλω να πάρω κάποιο κοπαδάκι από black phantom tetra (8-10 σε 80 λτ ενυδρείου).

Το ενυδρείο έχει μέσα 6 corry και 2 guppy, τα οποία θα φύγουν γιατί γνωρίζω ότι θα τα κυνηγούν και πιθανόν να τσιμπούν τις ουρές τους.

Το μόνο που με απασχολεί είναι ότι έχω μέσα και γαρίδες red cherry.

Λέτε να υπάρχει κάποιο πρόβλημα....???

Επίσης, σκέφτομαι αντί για black phantom να βάλω serpae tetra...

Έχουν κάποια σημαντική διαφορά μεταξύ τους όσο αναφορά τη συμπεριφορά τους ή τις μετρήσεις του νερού????

Έγινε επεξεργασία - theodor72
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,απο προσωπική εμπειρία θα σου απαντήσω πως μεγάλο μέρος του πληθυσμού θα εξαφανιστούν από τα ψάρια που έχεις σκοπό να βάλεις και δεν αναφέρομαι για νεοσσούς red cherry.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή λες ότι θα χτυπάνε και τις ενήλικες και τις πιο μεγάλες???

Κρίμα, και φαίνονται ωραία κοπαδόψαρα, ειδικά τα serpae...

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο άλλο ψαράκι εκτός από ζωοτόκα που να μην έχουν πρόβλημα οι red cherry...???

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τα black phantom δεν είχα κανένα μα κανένα πρόβλημα! Οι γαριδούλες αυξάνονταν και πλήθαιναν!

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου ενυδρείο τα serpae εξαφάνισαν 12 ενηλικες γαρίδες σε ένα βραδύ και να επισημάνω ότι το ενυδρείο είναι πυκνοφυτεμένο.Για τα black phantom σου απάντησε ο Θοδωρής.Ένα ωραίο κινητικό κοπαδόψαρο που δε θα βλάψei τις γαρίδες σου είναι τα zebra danio(Danio rerio),harlequin rasbora(Rasbora heteromorpha),Colombian red fin tetra(Hyphessobrycon colombianus).

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις, ακόμα και τα tetras, έχουν τον χαρακτήρα τους! Βέβαια, τα serpae είναι γνωστοί τασαμπουκάδες...

Εγώ απλά θα πρότεινα σε αυτά τα λίτρα να διαλέξεις τα μικρότερα σε μέγεθος ψαράκια από αυτά που σου αρέσουν. Μη ξεχνάμε πως είναι κοπαδόψαρα και ζούνε σε ομάδες με πάρα πολά άτομα. Επομένως όσο περισσότερα τόσο καλύτερα! Και πιο όμορφα χρώματα θα δεις και πιο φυσιολογικές συμπεριφορές και περισσότερη κινητικότητα. Για το λόγο αυτό δε θα διάλεγα ψαράκια μεγαλύτερα από 5 εκατοστά.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!!!!!!!!

NickThe Fish από αυτά που μου πρότεινες τα harlequin rasbora(Rasbora heteromorpha) μου άρεσαν περισσότερο.

Θοδωρή όταν λες τα μικρότερα σε μέγεθος ψαράκια τι εννοείς???

Να διαλέξω απ' το petshop τα μικρότερα σε μέγεθος ή ότι είναι προτιμότερο να πάρω πχ 12 - 15 Rasbora heteromorpha παρά να πάρω 8-10 black phantom tetra ή serpae tetra???

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, αυτά που λέω για το μέγεθος είναι προσωπική γνώμη. Πάντως σε αυτά τα λίτρα θα πήγαινα σε ένα κοπαδάκι (αρχικά μια δωδεκάδα και μετά βλέπουμε) από ψαράκια με μήκος μικρότερο από 6 εκατοστά. Και τα δύο που αναφέρεις είναι σχετικά μκρά με τα rasbora νομίζω να γίνονται λίίίίγο μεγαλύτερα.

Εγώ θα ήθελα πολύ να βάλω στο ενυδρείο μου (120 λίτρα μικτά) ένα ικανοποιητικό κοπαδάκι από Bleeding Heart Tetra αλλά λόγο του τελικού τους μεγέθους μάλλον θα μείνω με την όρεξη...

Μια άλλη δική μου επιλογή μπορεί να ήταν ένα κοπάδι από Red-eye Tetra. Δυστυχώς αυτά τα πολύ κοινά και φτηνά ψάρια σπάνια τυγχάνουν καλής μεταχείρησης και ακόμα σπανιότερα είναι το επίκεντρο ενός ενυδρείου :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Θοδωρή για τις συμβουλές σου!!!!

Αν δεν είχα πρόβλημα με τις γαριδούλες θα διάλεγα σίγουρα τα serpae...

Είναι όμορφα...

Μάλλον για black phantom tetra βλέπω....

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσα να βρω θα έπερνα αυτά, αλλά νομίζω μόνο μια φορά τα είδα σε κάποια λίστα...

http://www.seriously...brycon-bentosi/

http://www.flickr.co...arf/4313044303/

http://www.flickr.co...N02/7324480226/

Θαύμασε και μερικές καταπληκτικές εικόνες!

Serpae tetra : http://www.fishtanks...ycon-eques.html

Black phantom tetra : http://www.fishtanks...galopterus.html

Link to comment
Share on other sites

Όντως, τα ornate tetra είναι πανέμορφα!!!!!!

Μοιάζουν κάπως με τα serpae αλλά πολύ πιο ωραίο σε χρώμα....

Το θέμα είναι όπως είπες που τα βρίσκεις....

Μετά και από τη φωτογραφία που μου ανέβασες όλο και πιο κοντά στα black phantom tetra πάω... :D

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας βρήκα και αυτά: http://www.seriouslyfish.com/species/hyphessobrycon-sweglesi/

Αν και μοιάζουν με τα serpae λογικά δεν πρέπει να είναι...

Γνωρίζεις τίποτα παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι....

Τελικά αγόρασα 7 red eye tetra...

Αύριο λέω να πάρω άλλα 7 να γίνουν 14. :D :D

Τελικά Θοδωρή είχες δίκιο, είναι πιο όμορφα από κοντά απ' ότι τις φωτογραφίες στο ίντερνετ.

Όταν τα έβαλα στο ενυδρείο το ένα ακολουθούσε το άλλο...

Μετά από λίγο όμως είδα να απομακρύνονται και κυνηγιούνται μεταξύ τους.

Είναι φυσιολογική αυτή η συμπεριφορά τους??

Λέτε αν ανεβάσω την ομάδα να έχουν καλύτερη συμπεριφορά κοπαδιού???

Link to comment
Share on other sites

Πως πάνε τα ψαράκια φίλε Βαγγέλη; Για εμένα, με την μικρή μου πείρα, το καλύτερο αποτέλεσμα από πλευράς συμπεριφοράς θα το δεις αν τα ψαράκια σου έχουν σκιερά μέρη στο ενυδρείο. Ωστόσο όσο περισσότερο αισθάνονται πως απειλούνται τόσο περισσότερο κοπαδιάζουν. Όσο "ξεψαρώνουν" και συνηθίζουν το ενυδρείο τόσο περισσότερο απομακρύνονται το ένα από το άλλο. Το κυνήγι μεταξύ τους έχει σχέση με την διατήρησει κάποιας ιεραρχείας στο κοπαδάκι και φυσικά παίζει ρόλο και η αναλογία αρσενικών θηλυκών.

Βέβαια κάθε είδος έχει τον δικό του χαρακτήρα και είναι λιγότερο ή περισσότερο ντροπαλά και ευαίσθητα στο φως.

Βάλε μια φώτο από το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Θοδωρή!!!

Πάνε πολύ καλά!!!

Τα χρώματά τους έχουν γίνει πιο έντονα, ειδικά τα μάτια τους σε ορισμένα έχουν κοκκινίσει αρκετά σαν ανακαλστήρας ποδηλάτου είναι... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Φαίνεται να έχουν ηρεμήσει κάπως με το κυνηγητό, στην αρχή ήταν πολύ τσαμπουκάδες.

Έτρωγε κυνηγητό το ένα, έφευγε (το κυνηγημένο) και πήγαινε και τσαμπουκαλυόταν με άλλο, άσχετα αν ήταν μικρότερο ή μεγαλύτερό του... :-)

Πάντως τα βλέπω και κολυμπούν κυρίως στα πιο σκοτεινά μέρη του ενυδρείου όπως μου είπες.

Το Σάββατο που πήγα να πάρω άλλη μια επτάδα, είχαν τελειώσει και αποφάσισα να πάρω μια εφτάδα colombian tetra.

Μπορώ να πω ότι βάζοντας τα colombian tetra ηρέμησαν αρκετά και παρατηρώ ότι πολλές φορές ξεφεύγουν 2-3 red eye tetra και κοπαδιάζουν μαζί με τα colombian τα οποία είναι πολύ πιο ήσυχα ψαράκια.

Περιμένω να μεγαλώσουν και λίγο ακόμη τα φυτά, για να υπάρχει καλύτερο περιβάλλον γι αυτά (να κάνουν περισσότερες σκιές στο ενυδρείο) και να αρχίσω σιγά σιγά να μαλακώνω και το νερό με τύρφη (να πάρει και λίγο καφετί χρώμα το νερό)...

Έχω και στο νου μου να κάνω και μια παρουσίαση απλά περιμένω να φτιάξω αυτά που έχω στο νου μου και μετά :D :D ...

Ανεβάζω σύντομα και φωτογραφίες...

P.S Τις Red cherry ούτε που ασχολούνται μαζί τους, και τα δύο είδη!!!

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

[attachment=72969:100_3015.JPG

Καλησπέρα Θοδωρή!!!

Πάνε πολύ καλά!!!

Τα χρώματά τους έχουν γίνει πιο έντονα, ειδικά τα μάτια τους σε ορισμένα έχουν κοκκινίσει αρκετά σαν ανακαλστήρας ποδηλάτου είναι... :bigemo_harabe_net-74: :bigemo_harabe_net-74:

Φαίνεται να έχουν ηρεμήσει κάπως με το κυνηγητό, στην αρχή ήταν πολύ τσαμπουκάδες.

Έτρωγε κυνηγητό το ένα, έφευγε (το κυνηγημένο) και πήγαινε και τσαμπουκαλυόταν με άλλο, άσχετα αν ήταν μικρότερο ή μεγαλύτερό του... :-)

Πάντως τα βλέπω και κολυμπούν κυρίως στα πιο σκοτεινά μέρη του ενυδρείου όπως μου είπες.

Το Σάββατο που πήγα να πάρω άλλη μια επτάδα, είχαν τελειώσει και αποφάσισα να πάρω μια εφτάδα colombian tetra.

Μπορώ να πω ότι βάζοντας τα colombian tetra ηρέμησαν αρκετά και παρατηρώ ότι πολλές φορές ξεφεύγουν 2-3 red eye tetra και κοπαδιάζουν μαζί με τα colombian τα οποία είναι πολύ πιο ήσυχα ψαράκια.

Περιμένω να μεγαλώσουν και λίγο ακόμη τα φυτά, για να υπάρχει καλύτερο περιβάλλον γι αυτά (να κάνουν περισσότερες σκιές στο ενυδρείο) και να αρχίσω σιγά σιγά να μαλακώνω και το νερό με τύρφη (να πάρει και λίγο καφετί χρώμα το νερό)...

Έχω και στο νου μου να κάνω και μια παρουσίαση απλά περιμένω να φτιάξω αυτά που έχω στο νου μου και μετά :D :D ...

Ανεβάζω σύντομα και φωτογραφίες...

P.S Τις Red cherry ούτε που ασχολούνται μαζί τους, και τα δύο είδη!!!

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ωραιο το στησιμο του ενυδρειου σου χωρις πλακα!Και αυτο που σου τραβαει την προσοχη ειναι η πλατη!!Τι χρησιμοποιησες για την πλατη του ενυδρειου?

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ!!!

Να σαι καλά φίλε μου...!!!!!!

Αν εννοείς το μαύρο γκρι που φαίνεται από πίσω, δεν είναι πλάτη...

Είναι η ταπετσαρία του τοίχου!!! :D :D :D

Δεν έχω βάλει τίποτα ούτε κάποια πλάτη (θα κλείσει μετά πολύ ο χώρος 80 λιτράκια είναι μόνο) ούτε κάποια αφίσα.

Link to comment
Share on other sites

Πως την πατησα παλι????παντως παει κομπλε με το ενυδρειο σου αυτη η πλατη.....

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις κανει,η αεροπετρα εκει στη μεση με χαλαει..για οξυγονο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το εχεις κανει,η αεροπετρα εκει στη μεση με χαλαει..για οξυγονο ειναι?

Tο είχα κάνει για CO2 diy.

Το δοκίμασα 1-2 φορές και δεν μου πέτυχε το CO2 και επειδή το έχω κολλήσει στο καπάκι με θερμόκολλα δεν το έχω βγάλει ακόμη....

Είναι μέσα στα πραγματάκια που θέλω να φτιάξω στο ενυδρείο για να κάνω την παρουσίαση όπως προανέφερα και παραπάνω. :D :D

Link to comment
Share on other sites

Καλητερα να βρεις αλλο τροπο για να κανεις τη διαχυση του co2,η αεροπετρα δεν κανει τιποτα γι αυτο το σκοπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...