Jump to content

Συζητήσεις Άρθρου "χρυσόψαρα"


xwriatis

Recommended Posts

Σευχαριστουμε Νικολα, :bowdown:

Εγω ηδη το εχω βαλει στον φακελο μου :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια! Το θέμα χρειάζεται κάποιες βελτιώσεις και έχω ήδη επικοινωνήσει με συντονιστή! Οι μελέτες συνεχίζονται και θα προσθέτονται συνεχώς νέες ενημερώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον και ψαγμενο αρθρο,μπραβο Νίκο! Καλό πιστεύω θα ήταν να αναφέρεις σπιτικές τροφές που τους αρέσουν εκτός απο αυτές του εμπορίου. Επίσης ένα σχόλιο, σε οτι αφορά τη μνήμη τους ειναί ίσως τα πιο παρεξηγημέμα ψάρια, εγω είχα ένα oranda telescope eye το οποίο με το που με έβλεπε ερχόταν να το χαιδέψω.απίστευτα ψάρια!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η προσπάθεια ebenos συνέχεισε το έργο το καλό που κάνεις . :bowdown:

Θα ήθελα όμως μια ποιό λεπτομερή καταγραφή των πηγών για να μπορούν τα μέλη να εχουν πρόσβαση .

Καλό θα ήταν μια ομάδα απο τα μέλη μας και με ενα συντονιστή να το δουλέψει για να ανέβει σαν ολοκληρωμένο άρθρο .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια κύριε Σταμάτη!

Το θέμα χρειάζεται κάποιες βελτιώσεις και έχω ήδη επικοινωνήσει με συντονιστή για την τακτοποίηση του γιατί δυστυχώς για κάποιο συστημικο λόγο δεν με άφηνε να το επεξεργαστώ καλύτερα! Αρχικός σκοπός της δημιουργίας αυτού του θέματος ήταν να υπάρχουν συγκεντρωμένες κάπου όλες η πληροφορίες που αφορούν τα ψάρια κρύου νερού και η προσωπικές μου μελέτες συνεχίζονται και θα προσθέτονται συνεχώς!

Εκτός από της δίκες μου έρευνες και την προσωπική μου εμπειρία βασικές πηγές πληροφοριών είναι οι παρακάτω!

www.wikipedia.org

www.thegab.org

www.ornamental-fishes.com

www.kokosgoldfish.com

www.aquazone.gr

Λόγο της μεγάλης βάσης πληροφοριών για τα ψάρια κρύου νερού πιστεύω ότι θα καταφέρουμε να συγκεντρώσουμε όλες της απαιτούμενες πληροφορίες για την σωστή διατηρήσει του είδους στην λίμνη και στο ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Νικολή! Χαιρομε οταν βλεπω τα μελη να προσπαθουν να προσφερουν το κατι παραπανω μια που χρειαζεται χρονος κοπος και ορεξη για αναλογα θεματα.

5 αστερακια και απο εμενα για να μην χανονται τετοια θεματα μεσα στον ογκο πληροφοριων του φορουμ μας!!! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Νικολή! Χαιρομε οταν βλεπω τα μελη να προσπαθουν να προσφερουν το κατι παραπανω μια που χρειαζεται χρονος κοπος και ορεξη για αναλογα θεματα.

5 αστερακια και απο εμενα για να μην χανονται τετοια θεματα μεσα στον ογκο πληροφοριων του φορουμ μας!!! :bigemo_harabe_net-146:

Έτσι για να μην ξεχνάς τα νιάτα σου με τα black moors!!!

Σε ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πολύ καλή δουλειά!Με λίγο συμμάζεμα θα γίνει αστέρι! :bigemo_harabe_net-64:

Pinned από τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι δημοσιεύσεις που έγιναν στο άρθρο "Χρυσόψαρα" μεταφέρονται εδώ, ώστε να παραμείνει το θέμα καθαρό και ευανάγνωστο.

Οποιοσδήποτε θέλει να προσθέσει πληροφορίες,να διορθώσει ή απλά να εκφράσει οποιαδήποτε γνώμη, μπορεί να το κάνει στο παρόν θέμα. Είναι σημαντική η βοήθεια όλως, για να αναβαθμίζονται τα άρθρα που υπάρχουν εδώ μέσα, καθώς και να προστίθενται νέα. Ο φίλος ebenos έχει κάνει μια καλή προσπάθεια.Τον ευχαριστούμε και οφείλουμε να τη στηρίξουμε με τις γνώσεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερων και για τα καλα σας λογια!

Σκοπος της δημιουργιας αυτου του θεματος ειναι να υπαρχουν συγκεντρωμενες ολες οι απαιτουμενες πληροφοριες που αφορουν τα ψαρια κρυου νερου ωστε να διευκολυνουμε με αυτον τον τροπο τα μελη στα πρωτα του βηματα.

Λογο του οτι τα χρυσοψαρα καταλαμβανουν το μεγαλητερο ποσοστο επιλογης απο ανθρωπους που ξεκινουν τωρα την ενασχοληση τους με το χομπι του ενυδρειου στο παρον θεμα θα μπορουμε ολοι να συμμετεχουμε με της γνωσεις και της εμπειριες μας εκφραζοντας οτιδηποτε μπορει να φανει χρησιμο.

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θελω να σε ρωτησω... για τα χρυσοψαρα bubble eye ποιο ειναι το τελικο μεγεθος τους???τα ειδα σε ενα πετ και ξετρελαθηκα μαζι τους για καποιον περιεργο λογο κΙ θα' θελα να παρω ενα.....

Έγινε επεξεργασία - Giannakis27
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν ξεπερνούν τα 5-6 εκατοστά (σώμα) αλλά να ξέρεις ότι λόγο της ιδιομορφίας τους δεν μπορούν να συγκατοικήσουν με άλλα είδη και επίσης θέλουν πολλοί προσοχή στο διάκοσμο του ενυδρείου γιατί οι φούσκες κάτω από τα μάτια τους μπορεί εύκολα να σκάσουν!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως δεν ξεπερνούν τα 5-6 εκατοστά (σώμα) αλλά να ξέρεις ότι λόγο της ιδιομορφίας τους δεν μπορούν να συγκατοικήσουν με άλλα είδη και επίσης θέλουν πολλοί προσοχή στο διάκοσμο του ενυδρείου γιατί οι φούσκες κάτω από τα μάτια τους μπορεί εύκολα να σκάσουν!

εννοειται οτι θα ειναι μονο του,να δοκιμασω λες?θα ειναι σε ενα πλαστικο κουτι που δεν θα εχει τιποτα(bare bottom) μονο φιλτρο αλλα αυτο με τα ματια του ειναι που φοβαμαι...

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς πλαστικό κουτί?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει, συνέχισε εδώ και θα μεταφερθούν αργότερα!

Τι εννοείς πλαστικό κουτί?

εχω τρια κουτια απο το Ικεα και λεω να το εκμεταλευτω διοτι δεν εχω αλλο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα στο πρότεινα να είναι πλαστικό για διάφορους λογούς! Αν θέλεις τόσο πολύ να δοκιμάσεις με ένα bubble eye καλύτερα πάρε έστω ένα μικρό ενυδρείο 30 λίτρων να το ευχαριστηθείς και κράτησε αυτά τα κουτιά για καμιά περίπτωση έκτακτης ανάγκης (πχ καραντίνα)!

Δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις bare bottom μπορείς να βάλεις χαλίκι κάτω να είναι πιο όμορφο αλλά μέχρι εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα στο πρότεινα να είναι πλαστικό για διάφορους λογούς! Αν θέλεις τόσο πολύ να δοκιμάσεις με ένα bubble eye καλύτερα πάρε έστω ένα μικρό ενυδρείο 30 λίτρων να το ευχαριστηθείς και κράτησε αυτά τα κουτιά για καμιά περίπτωση έκτακτης ανάγκης (πχ καραντίνα)!

Δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις bare bottom μπορείς να βάλεις χαλίκι κάτω να είναι πιο όμορφο αλλά μέχρι εκεί!

Οκ...θα το αφησω προς το παρον και αφου αναβαθμισω το 25 λιτρο που εχω θα το σκεφτω ξανα...Σε ευχαριστω που με συμβουλεψες και με απετρψες να κανω ξανα χαζομαρες. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας...Όντως το άρθρο ήταν πολύ καλό! :bigemo_harabe_net-64:

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.Έχω ένα ενυδρείο 200 λίτρων και θέλω να βάλω χρυσόψαρα επειδή είναι σχετικά εύκολα όσον αφορά την προσοχή που θέλουν (απο τα ψάρια του αλμυρού νερού που ήθελα πολύ ποιο εύκολα τα χρυσόψαρα).Είδα στο άρθρο κάποια είδη που δεν τα είχα ξαναδεί και ήθελα να μάθω αν εκείνα τα γλυκούλια τα χρυσόψαρα μπάλες (μου άρεσαν πολύ) μπορώ να τα βάλω μαζί με άλλα χρυσόψαρα?Ξέρετε μήπως πόσο στοιχίζουν?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο aquazone!

Τα χρυσόψαρα είναι και αυτά ψάρια όπως όλα τα υπόλοιπα, που αυτό σημαίνει ότι το καθένα έχει της δικες του ανάγκες και απατήσεις! Ο χαρακτηρισμός “εύκολα” η “δύσκολα” ψάρια δεν νομίζω ότι μπορεί να χαρακτηρίσει κάποιο είδος! Αν μελετήσεις και μάθεις τις ανάγκες του κάθε ψαριού που σε ενδιαφέρει και μπορέσεις να ανταποκριθείς με τυπικότητα τότε τα πράγματα θα γίνουν “εύκολα” και για εσένα αλλά και για αυτό!

Το ενυδρείο σου είναι καλό από άποψη όγκου και μπορεί να φιλοξενήσει αρκετά από τα είδη των χρυσοψαρων! Απαιτεί φυσικά πολύ καλή φιλτρανση μιας που τα χρυσόψαρα είναι εξαιρετικά ρυπαρά ψάρια. Τα pearlscale όπου αναφέρεσαι είναι όντως από τα πιο ιδιαίτερα χρυσόψαρα λόγο του σχήματος τους αλλά δυστυχώς αυτή η ιδιαιτερότητα τα καθιστά ταυτοχρονα και αργούς κολυμβητές. Συνήθως αυτές τις ποικιλίες τις κρατάμε σε species ενυδρεία κυρίως από θέματα διατροφής μιας που αν συνδυαστούν και με άλλα είδη το πιθανότερο είναι να μην προλαβαίνουν να τραφούν με αποτέλεσμα των υποσιτισμό.

Θα σου πρότεινα να επιλέξεις ψάρια μεταξύ των eggfish, vailtail, fantail και oranda και να στήσεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο που πραγματικά θα το χαρείς και θα σου προσφέρει μοναδικές στιγμές χαλάρωσης!

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες στο aquazone!

Τα χρυσόψαρα είναι και αυτά ψάρια όπως όλα τα υπόλοιπα, που αυτό σημαίνει ότι το καθένα έχει της δικες του ανάγκες και απατήσεις! Ο χαρακτηρισμός “εύκολα” η “δύσκολα” ψάρια δεν νομίζω ότι μπορεί να χαρακτηρίσει κάποιο είδος! Αν μελετήσεις και μάθεις τις ανάγκες του κάθε ψαριού που σε ενδιαφέρει και μπορέσεις να ανταποκριθείς με τυπικότητα τότε τα πράγματα θα γίνουν “εύκολα” και για εσένα αλλά και για αυτό!

Το ενυδρείο σου είναι καλό από άποψη όγκου και μπορεί να φιλοξενήσει αρκετά από τα είδη των χρυσοψαρων! Απαιτεί φυσικά πολύ καλή φιλτρανση μιας που τα χρυσόψαρα είναι εξαιρετικά ρυπαρά ψάρια. Τα pearlscale όπου αναφέρεσαι είναι όντως από τα πιο ιδιαίτερα χρυσόψαρα λόγο του σχήματος τους αλλά δυστυχώς αυτή η ιδιαιτερότητα τα καθιστά ταυτοχρονα και αργούς κολυμβητές. Συνήθως αυτές τις ποικιλίες τις κρατάμε σε species ενυδρεία κυρίως από θέματα διατροφής μιας που αν συνδυαστούν και με άλλα είδη το πιθανότερο είναι να μην προλαβαίνουν να τραφούν με αποτέλεσμα των υποσιτισμό.

Θα σου πρότεινα να επιλέξεις ψάρια μεταξύ των eggfish, vailtail, fantail και oranda και να στήσεις ένα πολύ όμορφο ενυδρείο που πραγματικά θα το χαρείς και θα σου προσφέρει μοναδικές στιγμές χαλάρωσης!

Ελπίζω να σε βοήθησα!

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές.Με βοήθησες αρκετά.

Το εύκολα το είπα γιατί είχαμε πάλι χρυσόψαρα και δεν είχαν ιδιαίτερες απαιτήσεις.Με τον άντρα μου συζητάγαμε να στήσουμε ένα ενυδρείο με βράχο,κοράλια και ψάρια αλμυρού νερού αλλά επειδή ψάξαμε τις απαιτήσεις του και το κόστος φυσικά αλλάξαμε γνώμη μιας και περιμένουμε το μωράκι μας όπου να'ναι.Απο ότι καταλαβαίνεις δεν θα έχω πολύ χρόνο για το ενυδρείο (ούτε και μπορούμε να διαθέσουμε πολλά χρήματα) αλλά μου αρέσει πολύ και είναι όντως χαλαρωτικό.

Φίλτρο έχω πάρα πολύ καλό και μεγάλο για το ενυδρείο.Στην καθαριότητα θα βοηθήσει λες αν πάρω και μερικούς "γλύφτες" (δεν ξέρω πώς τα λένε)?Σκέφτομαι επίσης να βάλω πλαστικά φυτά,λες να προκαλέσουν προβλήματα στα ψαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά με το καλό να έρθει το μωράκι σας και να σας ζήσει!

Την άποψη μου περί εύκολου και δύσκολου στην είπα, πιστεύω πως δεν θα πρέπει να είναι κριτήριο επιλογής ο βαθμός δυσκολίας του κάθε είδους! Δεν υπάρχει λόγος να στερούμαστε κάτι που μας αρέσει, υπάρχουν τρόποι (αρκεί να διαβάσουμε και να ενημερωθούμε σωστά) που μπορούν να μας κάνουν την καθημερινότητα μας με το χόμπι απλούστερη!

Θα συμφωνήσω μαζί σου πως ένα reef ενυδρείο απαιτεί περισσότερο χρόνο από ένα ενυδρείο με χρυσόψαρα και σαφώς και ακριβότερο και ποιο ειδικευμένο εξοπλισμό οπότε από την στιγμή που τα παραπάνω δεν υπάρχουν και τα χρυσόψαρα σου αρέσουν εξίσου είναι μια καλή επιλογή!

Όσον αφορά λοιπόν το στήσιμο του καινούργιου σου ενυδρείου θα πρότεινα να χρησιμοποιήσεις φυσικά υλικά για την διακόσμηση του όπως εύκολα φυτά, διάφορες πέτρες και μερικά ξύλα συνθέτοντας έτσι ένα πιο αληθινό, όμορφο και ασφαλές σκηνικό για εσάς αλλά και για τα ψαράκια σας!

Διάβασε μερικά θεματακια στο φόρουμ για το στήσιμο, το στρώσιμο, τον εξοπλισμό του ενυδρείου και ότι χρειαστείς και αποφασίσεις ανοίγεις ένα δικό σου θέμα και συζητάμε εκει ότι θέλεις!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...