Jump to content

Τo Ενυδρειο Εγινε Ψαροσουπα. Νεο Ξεκινημα...


yiannaras71

Recommended Posts

Γυρισα απο διακοπες και η βρωμα εβγαινε εξω απο το σπιτι. 10 σεβερουμ 3 ειδων και 2 συνοδοντις 7 ετων, εγιναν σουπα...μεσα σε 480 λιτρα μαυρου βρωμονερου . Εφαγα 2 μερες με συνεχομενες αλλαγες νερου και εξαγωγη υπολειματων των κατοικιδιων μου...η βρωμα δε βγαινει απο τα χερια μου. Ας μη μιλισουμε για στεναχωρια.

Τελος παντων...

Τι κανουμε τωρα...τα φιλτρα καθαριστηκαν (1 εξωτερικο τερατακι καθαρα βιιολογικο, και το εσωτερικο της μανας του κυριως μηχανικο) ταμια τριφτηκαν χαλικι φιλτραριστηκε...τελως παντων ,καθαρισε. Εχω ριξει βακτηρια, μποχα υπαρχει ακομα μονο πλησιαζοντας τη μυτι πανω απο το καπακι του.

Ερωτηση. ποτε βαζω νεα ψαρακια. Να περιμενω νεο κυκλο αμμωνιας , η εχω ζωντανα βακτηρια ουτως η αλλως λογω υπαρξης σωματιδιων (ολο και καπου κρυβονται εφοσον μυριζει ακομα) πτωματων ? Παλι σεβερουμ θα βαλω.

Ποια η γνωμη και συμβουλη σας ?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι καλό θα κάνει η χρήση ενεργού άνθρακα.Μετά απο σχολαστικό καθάρισμα και πλύσιμο τοποθέτησε τον κάπου να κάνει την δουλειά του.Σίγουρα θα βοηθήσει με την οσμή και την καθαρότητα του νερού.γνώμη μου είναι να μετρήσεις τις τιμές σου και να δείς που είσαι.Αν κρίνεις οτι χρειάζεται καινούργιος κύκλος αζώτου κτλ πράτεις ανάλογα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αναφερα πριν αλλα εχω βαλει και ανθρακα, που εχω σκοπο να τον αφησω καμια εβδομαδα. Το θεμα ειναι οτι ενας φιλος θα μου χαρισει 3 μεγαλα σεβερουμ, τα οποια η τα περνω μεθαυριο που φευγει για διακοπες η μετα απο σχεδον μηνα που γυριζει. Αρα μαλλον βιαζομαι. Απ την αλλη δε θελω να μου παθουν τιποτα μολις τα ριξω μεσα, δεν αντεχω και αλλη καταστροφη. Μετρησεις : Ν03 ΝΟ2 μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν το αναφερα πριν αλλα εχω βαλει και ανθρακα, που εχω σκοπο να τον αφησω καμια εβδομαδα. Το θεμα ειναι οτι ενας φιλος θα μου χαρισει 3 μεγαλα σεβερουμ, τα οποια η τα περνω μεθαυριο που φευγει για διακοπες η μετα απο σχεδον μηνα που γυριζει. Αρα μαλλον βιαζομαι. Απ την αλλη δε θελω να μου παθουν τιποτα μολις τα ριξω μεσα, δεν αντεχω και αλλη καταστροφη. Μετρησεις : Ν03 ΝΟ2 μηδεν.

Αν ειναι τα νιτρικα σου 0 ,κατι δεν παει καλα.

Ποσο καιρο ελειψες και βρηκες τετοιο τραγικο τελος?Μηπως η φιλτρανση σου ειναι ανεπαρκης?

Τεστ Ν3Ν4 κανεις?και τι εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα και καλώς όρισες στο aquazone!

Από τι προήρθε όλη αυτή η καταστροφή, δεν είχες πάρει τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας για μια απουσία τόσων ημερών?

Αν μετράς μηδέν νιτρικά η βιολογία σου λογικά έχει καταστραφεί και δεν είναι καθόλου καλή ιδέα να μπουν ταυτόχρονα τα 3 σεβερουμ μαζί.

Πιστεύω ότι θα πρέπει να ξεκινήσεις την διαδικασία του στρωσίματος από την αρχή και εγώ στην θέση θα πεταγα και το παλιό βιολογικό υλικό εντελώς και θα έβαζα καινούργιο!

Ο άνθρακας και οι συχνές αλλαγές νερού θα σε βοηθήσουν σε αυτή την φάση!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Για ανεπαρκεια φιλτρανσης δυσκολα θα συμφωνησω μια και μιλαμε για επτα ετων ενυδρειο με νερο παντα γυαλι. (με 2 φιλτρα συνολικης ονομαστικης κυκλοφοριας 3600 λιτρων/hr) Anyway, νομιζω καιγω οτι δεν πρεπει να βιαστω, αλλα να το ξανακανω φτου και απ την αρχη δυστυχως, εκτος, ετσι για να κανω μια ακομα ερωτηση, αν παω και αγορασω 2-3 μικρα σεβερουμακια, ειναι δυνατον να μου κανει προβλημα αμμωνιας ? Εννοω στα 480 λιτρα, μετα απο τη κλασικη ριψη μικροβιων και αφου σιγουρα,κατι θα εχει μεινει ζωντανο στο εξωτερικο αποκλειστικα βιολογικο φιλτρο.

Τι λετε ?

Επισης να πω μια σκεψη, δεν ειναι λογικο τα νιτρικα να ειναι μηδεν μετα απο τοσο πολλες και μεγαλες αλλαγες νερου ? Ποτε να προλαβουν να ανεβουν σε 1-2 μερες ?

Έγινε επεξεργασία - yiannaras71
Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι να υποβάλεις τα ψάρια σε τοξικές συνθήκες οπότε μπορείς να το στρώσεις με βακτήρια και τροφή και όταν ολοκληρωθεί ο κύκλος Τίτε να βάλεις μέσα τα ψάρια με ασφάλεια! Το στρώσιμο ενυδρείου με ψάρια είναι κατακριτέο εδώ και χρόνια!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα συμφωνισω με τον Εβενο,να ξεκινισεις απο την αρχη διχως ψαρια.

Συγνωμη που επιμενω στο ερωτημα μου,αλλα αν ξερουμε τι λαθη εχουν γινει στα ενυδρεια μας,τοτε μπορουμε οι επομενοι να τα αποφυγουν.

Ποσο καιρο ελειψες και επαθες αυτο το κακο?Εγω ελειψα 50 μερες,διχως καμια αλλαγη νερου,το μονο που ειχα ηταν μια φιλη που μου τα ταιζε ανα δυο μερες,με 44 ψαρια μεγαλα (αφρικανες)με δυο φιλτρα και ροη σαν την δικη σου ,στα 700 λιτρα,και το μονο που βρηκα,ηταν πολυ αλγη και πολλα νιτρικα.Ερωτω γιατι φοβαμαι οτι κατι αλλο μπορει νε εχει συμβει.Πχ,μακροχρονη διακοπη ρευματος,υπερβολη στην τροφη,η δεν ξερω τι αλλο :)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μονο 2 πραγματα πιθανολογω, η διακοπη ρευματος, η ψοφισε για καποιο λογο καποιο μεγαλο ψαρι και δηλητηριασε το νερο . Μολις 5 μερες. Η θερμοκρασια ηταν καλη ,τα φιλτρα δουλευαν,αν και αρκετα βουλωμενα με τοσα πτωματα και κομματια...

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να έχει η απώλεια είναι πραγματικά μεγάλη και από της περιγραφές σου καταλαβαίνω τι εικόνα αντίκρισες!

Θα πρότεινα να κάνεις όλα τα βήματα από την αρχή με ηρεμία και χωρίς βιασύνες γιατί ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τα κατάλοιπα που μπορεί να έχει αφήσει αυτή η καταστροφή!

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα προτεινα,πριν κανεις οτιδηποτε,να απολυμανεις το ενυδρειο,και ολα οσα υπαρχουν μεσα σε αυτο.Και μετα ξεκινας απο την αρχη κανονικα.Γιατι δεν ξερουμε τι εχει συμβει ακριβως,οποτε δεν αξιζει να ρισκαρεις στην νεα αρχη. :)

Link to comment
Share on other sites

Επισης θα προτεινα,πριν κανεις οτιδηποτε,να απολυμανεις το ενυδρειο,και ολα οσα υπαρχουν μεσα σε αυτο.Και μετα ξεκινας απο την αρχη κανονικα.Γιατι δεν ξερουμε τι εχει συμβει ακριβως,οποτε δεν αξιζει να ρισκαρεις στην νεα αρχη. :)

+1000

Συμφωνω με τον Βασιλη, απαραιτητη η απολυμανση!

Link to comment
Share on other sites

Δες το ενυδρείο σου σαν ένα νέο ενυδρείο καθάρισε το καλά, καθάρισε και τα φίλτρα, βάλε καινούργιο νερό άστο 24 ώρες μαζί με άνθρακα και μετά βγάλε τον άνθρακα πάρε έτυμα βακτήρια και κάνε με ευλάβεια αυτά που λένε η οδηγίες χρήσεως τίποτε παραπάνω και τίποτε λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Τι απολυμανση ακριβως και με τι ?

Ο καλύτερος τρόπος είναι με διάλυμα 5% απλής πράσινης χλωρίνης, τόσο για την γυάλα σου όσο και για όλα τα παρελκόμενα, φίλτρα, ακόμη και βιολογικό υλικό.

Μετά καλό ξέπλυμα πολλές φορές με νερό βρύσης και στην συνέχεια νερό με αντιχλώριο, άνθρακας και ξεκινάς χαλαρά τον κύκλο του αζώτου μέχρι να γυρίσει το φιλαράκι σου απο τις διακοπές.

Καλή συνέχεια

Κ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αν ήμουν στην θέση σου θα απολύμανα με διάλυμα ξυδιού τα πάντα και θα άλλαζα με καινούργια όλα τα υλικά των φίλτρων μου! Μπορεί να θεωρηθώ υπερβολικός αλλά έτσι θα έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω με διάλυμα ξυδιού θα το καθαριζα !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

το ξυδι δεν απολυμαινει.

Για να βγαλει τιποτα αλατα καλο ειναι.

Αλλο καθαρισμα και αλλο απολυμανση....

Link to comment
Share on other sites

το ξυδι δεν απολυμαινει.

Για να βγαλει τιποτα αλατα καλο ειναι.

Αλλο καθαρισμα και αλλο απολυμανση....

Με τι θα μπορούσε να το απολυμάνει?

Link to comment
Share on other sites

με ενα απολυμαντικο :

υποχλωριωδες νατριο (κοινως χλωρινη)

υπερμαγγανικο καλιο

perhydrol

Link to comment
Share on other sites

Με τι θα μπορούσε να το απολυμάνει?

Με το τροπο που αναφερει ο kokkinos.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται απολυμανση.

Δεν φαινεται να εχασε τα ψαρια απο καποιο επικινδυνο παθογονο, με πιθανοτητα μεταδοσης ασθενειων κλπ

Εκτος απο μεγαλη (αν οχι ολικη) αλλαγη με νερο ιδιας θερμοκρασιας, ηθελε μονο ενα καλο καθαριισμα (οπως και εγινε), και αν το φιλτρο δεν πλυθηκε με νερο βρυσης κλπ, σε μια δυο μερες θα ηταν ετοιμο να υποστηριζε την ιδια ιχθυοφορτωση με συγκρατημενο ταισμα,

Ανθρακας καλως μπηκε και καλως να μεινει κι αλλο.

Η θερμοκρασια του νερου σε τι τι μες κυμαινεται και κυμαινοταν οσο ελειπες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...