Jump to content

Πως Στρώσατε Το Ενυδρείο Σας


  

39 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Έχουν γραφτεί πάρα πολλά για το στρώσιμο του ενυδρείου και έχουν ειπωθεί πολλά.

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι μια μερίδα χομπίστων η οποία έχει στρώσει ενυδρείο τους τελευταίους 30 μήνες. Αν στρώσατε ενυδρείο πιο νωρίς παρακαλώ μην συμμετέχετε στην ψηφοφορία αλλά φυσικά μπορείτε να σχολιάσετε αν θέλεται.

Θέλω να δώ πια είναι η τάση στρωσίματος του τελευταίου 30μηνου.

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Το μπολιασμα δεν συμπεριλαμβανεται στις μεθοδους?

Δεν μπορει να εχει δυο ή τρεις επιλογες καποιος που εστρωσε με διαφορους τροπους?

Ενδιαφερει την ερευνα, κατα ποσο επιτυχης ηταν η μεθοδος (γρηγορη - με προβληματα κλπ) ή απλα ρωταει ποια μεθοδος επιπλεχτηκε?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

με βακτηρια εμποριου και εισαγωγη ψαριων σε 24 ωρες

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει ο Σπυρος υπαρχει και το μπολι,εγω το καινουργιο μου ενυδρειο το μπολιασα απο το παλιο.

Link to comment
Share on other sites

Χρηστο, εαν αυτη η ερευνα γινει ΣΩΣΤΑ, μπορει να βοηθησει πολλους. Αλλα τωρα δε νομιζω. Το μπολι που ειναι? Ακομα, σε καμια ερευνα δεν μπορει να χρησιμοποιηθει η λεξη ανορθοδοξα μιας και ο ερευνητης δεν μπορει να αποφασισει απο μονος του τι ειναι σωστο και τι οχι. για αυτο αλλωστε κανει την ερευνα. Ακομα, την μιξη των παραπανω δεν την καταλαβαινω. Ας πουμε θα μπορουσε να ειναι σωστη (λεμε τωρα) των σκευασματων και των ψαριων μαζι. Αλλα θα μπορουσε καποιος να στρσε με αμμωνια ΚΑΙ ψαρια ΚΑΙ βακτηρια μαζι? λογικα οχι. αλλα και οι δυο θα απαντουσαν την μιξη και ετσι θα υπηρχαν λαθος συμπερασματα.

Αν δε βαριεσαι φτιαξτο λιγο για να μαθαινουμε για το πως στρωνουν οι περισσοτεροι

Link to comment
Share on other sites

Εγω πλεον εμπιστευομαι πολυ τα ετοιμα συσκευασματα οπου μπορεις να βαλεις μετα απο 24 ωρες.....Αν κι εγω χρησιμοποιησα μπολι απο αλλο ενυδρειο μονο προβληματα μου εφερε στο νεο μου και δεν το εμπιστευομαι πια.....

Link to comment
Share on other sites

Το μπόλι το άφησα επίτηδες έξω από την ψηφοφορία διότι έχει μια ιδιαιτερότητα. Συνήθως στρώνουν με μπόλι το ενυδρείο αυτοί που είδη έχουν ένα ενυδρείο και έχουν την ανάλογη εμπειρία ή έχουν έναν γνωστό με εμπειρία που τους προσφέρει μπόλι και τους καθοδηγεί.

Βασικά το μπόλι είναι η πρώτη επιλογή και αν έκαμνα μια ψηφοφορία που ρωτούσε «πως θα στρώνατε το ενυδρείο σας σήμερα» σχεδόν όλοι θα επέλεγαν το μπόλι

Κάποιος που έστρωσε το ενυδρείο του με μπόλι απλά δεν απαντά στην ψηφοφορία.

Προσωπικά με ενδιαφέρει πως έστρωσε κάποιος το ενυδρείο του (ιδιαίτερα αρχάριος).

@Vangelis21 Με την μίξη των παραπάνω δεν ξέρω τη δεν καταλαβαίνεις. Έχω διαβάσει κατά καιρούς άτομα που έστρωναν το ενυδρείο τους με αμμωνία και με τροφή, ή με βακτήρια και τροφή, όπως επίσης έχουμε διαβάσει εδώ άτομα που επέλεξαν έναν δικό τους τρόπο στρωσίματος που έχει να κάνει με αχταρμά όλων τον τρόπον στρωσίματος, πχ άρχισε με αμμωνία σταμάτησε την αμμωνία άρχισε με τροφή, μετά μισό έστρωσε και έβαλε ψάρια και στο τέλος για ασφάλεια έβαλε και βακτήρια. Αυτός είναι ο ανορθόδοξος τρόπος που αναφέρω στην ψηφοφορία.

Εγώ δεν θέλω να κάνω μια επιστημονική έρευνα γιατί είναι αδύνατον να γίνει σωστή επιστημονική έρευνα.

Ούτε θέλω να δώ αν ο τρόπος που επιλέχτηκε καρποφόρησε ή όχι και αν ήταν ο σωστός ή όχι.

Εγώ αυτό που θέλω να δω είναι σε γενικές γραμμές αν αλλάξαμε τους τελευταίους μήνες τον τρόπο που στρώνουμε το ενυδρείο μας.

Κατά πόσο είμαστε κολλημένοι με την αμμωνία και κατά πόσο εμπιστευόμαστε τα νέα σκευάσματα με τα βακτήρια και πόσοι είναι αυτοί που δεν στρώνουν το ενυδρείο τους με αμμωνία αλλά δεν εμπιστεύονται και τα σκευάσματα και επιλέγουν άλλο τρόπο στρωσίματος.

Εν ολίγοις θέλω να δω την τάση που επικρατή στον τρόπο στρωσίματος.

Φυσικά δεν επιμένω και αν θέλετε να αλλάξουμε ριζικά την ψηφοφορία δεν έχω πρόβλημα και δεν θα με πείραζε καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εστρωσα μονο με ετοιμα βακτιρια,σε ενα μηνα περιπου,δεν εριξα καθολου τροφη μεσα,γιατι τοτε δεν ηξερα για τον κυκλο του αζωτου,και ακολουθησα πιστα το μαγαζι που με συμβουλευε.Στον μηνα εβαλα τα πρωτα ψαρακια,μετα απο τις μετρησεις που ειχα κανει ,και ηταν ολες σωστες.

Πολυ καλη ερευνα,μακαρι να ψηφισουμε ολοι,για να δουμε ποιος τροπος επικρατει. :)

Τωρα που εμαθα 5 πραγματα,και εγω θεωρω οτι καλως δεν μπηκε το μπολι στον τροπο στρωσιματος,γιατι ειναι μια μεθοδος σωστη μεν,αλλα πιστευω οτι αφορα μονο τους μυημενους αρκετα στο χομπι.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμα βακτηρια και τροφη,ετσι εχω στρωσει ολα μου τα ενυδρεια με απολυτη επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πλεον εμπιστευομαι πολυ τα ετοιμα συσκευασματα οπου μπορεις να βαλεις μετα απο 24 ωρες.....Αν κι εγω χρησιμοποιησα μπολι απο αλλο ενυδρειο μονο προβληματα μου εφερε στο νεο μου και δεν το εμπιστευομαι πια.....

Προφανως κατι δεν εκανες σωστα στο μπολιασμα αλλοιως δεν θα επρεπε να ειχες προβληματα εκτως εαν ειχε καποια αρρωστια το ενυδρειο που πηρες το μπολι.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμα βακτηρια και τροφη,ετσι εχω στρωσει ολα μου τα ενυδρεια με απολυτη επιτυχια!

+1! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια ετημα και μετα απο 2 βδομαδες λιγα ψαρακια και μετα απο 1 βδομαδα τα υπολυπα ψαρακια

Link to comment
Share on other sites

με αντιχλωριο και βακτηρια και μετα απο σχεδον 1 μηνα μπαινουν και τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

με ετοιμα βακτηρια και ψαρι μετα 48 ωρες. αρχαριος και αντι να μαθω απο καποιο σαιτ ακουσα το πετ σοπ. ποσο λαθος εκανα και εβαλα ενα ψαρι σε θαλαμο δηλητηριων χωρις υγρα τεστ χωρις τιποτα και οταν αρχισα να χανω το ενα ψαρι μετα το αλλο καταλαβα ποσο ασχετοι ειναι αυτοι του πετ σοπ και ποσα ψαρια σκοτωσα με την αγνοια μου.

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια ετημα και μετα απο 2 βδομαδες λιγα ψαρακια και μετα απο 1 βδομαδα τα υπολυπα ψαρακια

+ φυτά +λίγη τροφή πριν την εισαγωγή των 4 πρώτων ψαριών.

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο ενυδρειο το εστρωσα με ετοιμα σκευασματα και μετα απο ενα μηνα περιπου εβαλα το πρωτο ψαρι.

τωρα τα υπολοιπα 3 τα μπολιασα απο το πρωτο και εχωσα ψαρι την επομενη ημερα.

και παντα με αντιχλωριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...