Jump to content

Στήσιμο Αμερικανικού Κατάλληλοι Συνδυασμοί


ilias ts

Recommended Posts

Γεια σε όλους. Το ενυδρειο μου είναι 270 λίτρων. 95*45*60.Θέλω να βάλω αμερικανες κιχλιδες. Συγκεκριμένα σκέφτομαι ζευγάρια ή ομάδες των παρακάτω: Firemouth, blue acara, σκαλαρια. Η μεγαλύτερη απορία είναι για τα σκαλαρια. Οποιαδήποτε ιδέα καθώς και άλλες προτάσεις είναι εξαιρετικά χρήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου... Αρχικά θα πρέπει να ξέρεις ότι τα σκαλαρια θέλουν πολύ χώρο... Περίπου 40 ανά ψάρι για να αναπτυχθούν σωστά... Όσο για συνδυασμούς σίγουρα δεν τα βάζεις μαζί με μικρα γτ θα γίνουν γεύμα... Επίσης χρειάζονται αρκετές κρυψώνες και πιθανόν θα ήταν καλή ιδέα να κανείς. Ένα βιοτοπικο.. που δεν κατάφερα να κανω εγώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και απο μένα. Θα σταθώ στο πιο πάνω με τις κρυψωνες. Είναι πολυ σημαντικο να έχεις αρκετές γιατι τους αρέσει να κρύβονται. Τι άλλο που θα πρέπει να προσεχείς είναι να έχεις μόνο ένα αρσενικό. Είναι καλύτερα γιατι όταν έχεις 2 για παράδειγμα οπότε συναντιούνται ίσως να καυγαδιζουν λίγο και αυτο τους δημιουργεί στρες. Ένας και να νιώθει σουλτάνος.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνο απόλυτα και για τα 40 λίτρα άμα ψάρι. Για μένα είναι κανόνας για οτιδήποτε είδος και μέγεθος όσο μικρό και να είναι. 40 λίτρα άμα ψάρι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα να ρωτησω κατι εαν εχεις 20 καρδιναλιους θελεις 800 λιτρα ενυδρειο? :bigemo_harabe_net-58:

Link to comment
Share on other sites

Θελεις να βαλεις και τα τρια ειδη μαζι?

Καλυτερα οχι!

Σκαλαρακια με μια minimal διακοσμηση μπορεις να βαλεις. Αμμος, ξυλα που θα δημιουργησουν κρυψωνες χωρις να πιασουν ογκο και κανα φυτακι καλυπτουν τις απαιτησεις των σκαλαριων.

Σε αυτα τα λιτρα (περιπου 220-230 καθαρα ειναι το ενυδρειο σου!) μπορεις να βαλεις 5-6 σκαλαρακια, λιγα corydoras και ενα ομορφο κοπαδακι ροδοστομους.....

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον nidal φυτά όπως η vallisneria είναι μια χαρά για το backround σου .... Πάρε μια ιδέα http://www.istellas.gr/aquarium/my_aquariums_show_160.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...