Jump to content

Πρόβλημα (Νη3 / Νο2) Με Την Αλλαγή Νερού


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!!!

Αντιμετώπισα χθες ένα πρόβλημα με NH3 &NO2 κάνοντας την συνηθισμένη εβδομαδιαία αλλαγή νερού.

Μετρήσεις

ΝΗ3/ΝΗ4 : σχεδόν 0 (ούτε 0,25) (Υγρά API)

ΝΟ3: 10 (stick eSHa)

ΝΟ2: 5 (stick eSHa)

Αφού έκανα μεγάλη αλλαγή νερού( περίπου 60%) μετά από 3 ώρες ξαναμέτρησα και βρήκα τις εξής μετρήσεις

ΝΗ3/ΝΗ4 : 0 (Υγρά API)

ΝΟ3: 0 (stick eSHa)

ΝΟ2: μεταξύ 0 - 1 (stick eSHa)

Ξαναέκανα μια μεγάλη αλλαγή νερού (περίπου 80%) προσθέτοντας και βακτήρια(microbe-lift) χθες το βράδυ και από χθες το βράδυ οι τιμές mμέχρι και τώρα είναι φυσιολογικές:

ΝΗ3/ΝΗ4 : 0 (Υγρά API)

ΝΟ3: 0 (stick eSHa)

ΝΟ2: μεταξύ 0 (stick eSHa)

Απλά να αναφέρω ότι πιο πριν έκανα κάποια αλλαγή στο aquascape, προσθέτοντας 2 φυτά και μία καρύδα, ακολουθώντας βέβαια πιστά τις οδηγίες για τον καθαρισμό, της σύμφωνα με το συγκεκριμένο τοπικ (http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=19558&hl=%2B%EA%E1%F1%F5%E4%E1+%2B&fromsearch=1).

Επίσης, να προσθέσω ότι σε κάποια σημεία ανακάτεψα την άμμο γιατί είχε μαυρίσει.

Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και την προηγούμενη βδομάδα μετά από αλλαγή νερού.

Καθ όλη την διάρκεια της βδομάδας οι μετρήσεις ήταν φυσιολογικές.

Υ.Γ. Πριν 3 βδομάδες αγόρασα εξωτερικό φίλτρο(το έπλυνα πολύ καλά) και μετέφερα όλη τη βιολογία του παλιού μου φίλτρου στο νέο και πρόσθεσα και ένα λίτρο βιολογικό της Dannerle. Με τη βιολογία που είχα στο προηγούμενο φίλτρο(εσωτερικό) δεν είχα αντιμετωπίσει κάποιο ανάλογο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Μια χαρα ειναι οι μετρησεις σου,αλλαγες τωρα κανε εβδομαδιαιες.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες χρηση σιλικονης στην κατασκευη; Τη σιλικονη και ποσες μερες την αφησες να στεγνωση;

Ποιο ειναι το συγκεκριμενο φιλτρο και τη εχεις μεσα;

Link to comment
Share on other sites

Με μηδέν νιτρικά οι μετρήσεις δεν μπορεί να είναι φυσιολογίες!

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο σου?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δωστε βαση στα λεγομενα του. Στην αρχη ειχε 10 ΝΟ3 και 5 ΝΟ2. Μετα με τις αλλαγες φυσικο και επομενο ειναι να μηδενισουν πρωσωρινα τα ΝΟ3 και ΝΟ2. Το θεμα ειναι γιατι ειχε τοσο πολλα ΝΟ2 και ειναι θεμα βιολογιας του φιλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες χρηση σιλικονης στην κατασκευη; Τη σιλικονη και ποσες μερες την αφησες να στεγνωση;

Ποιο ειναι το συγκεκριμενο φιλτρο και τη εχεις μεσα;

Οχι δεν χρησιμοποίησα σιλικόνη.

Έβαλα μόνο το μισό μέρος της καρύδας, απλά την έκοψα, έβγαλα το εσωτερικό της την έτριψα και έκανα την απολύμανση που λέει ο delta66 στο ποστ.

Το φίλτρο είναι το EHEIM 2213 (80 λίτρα το ενυδρείο μου).

Μέσα στον κάδο του έχω κάτω κάτω το μπλε σφουγγάρι και για βιολογία siporax mini & βιολογικό της DANNERLE (bio filterkugeln XL)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δωστε βαση στα λεγομενα του. Στην αρχη ειχε 10 ΝΟ3 και 5 ΝΟ2. Μετα με τις αλλαγες φυσικο και επομενο ειναι να μηδενισουν πρωσωρινα τα ΝΟ3 και ΝΟ2. Το θεμα ειναι γιατι ειχε τοσο πολλα ΝΟ2 και ειναι θεμα βιολογιας του φιλτρου.

Αναφερει οτι ανακατεψε τον βυθο και οπως λες με τις μεγαλες αλλαγες μηδενισαν τα

ΝΟ2,ΝΟ3.Γιατι ο μηδενισμος τους θεωρεις οτι ειναι προσωρινος;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει απ' το Φλεβάρη περίπου.

Μου κάνει εντύπωση γιατί δεν είχα τέτοια προβλήματα με το προηγούμενο φίλτρο (ήταν εσωτερικό) με σχεδόν το 1/3 απ' το βιολογικό υλικό που έχει τώρα το καινούριο και με πολύ μεγαλύτερη ιχθυοφόρτωση το ενυδρείο.

ebenos μου κάνει και εμένα εντύπωση τα 0 νιτρικά γι αυτό και θα κοιτάξω να πάρω υγρά τεστ τώρα που μου τελειώνουν τα στικάκια.

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

Και τα 10 νιτρικά πάλι λίγο είναι για ένα στρωμένο ενυδρείο εκτός αν είναι φουλ φυτεμένο!

Επίσης δεν σημαίνει ότι με αλλαγή νερού 60% θα τα βρούμε μηδενικά γι’αυτο και η ερώτηση μου για τον πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο, μήπως δεν είναι στρωμένο?

Ακόμα μια πληροφορία που εγκυμονεί αυτήν την υποψία είναι η αύξηση του NO2!

Link to comment
Share on other sites

Αναφερει οτι ανακατεψε τον βυθο και οπως λες με τις μεγαλες αλλαγες μηδενισαν τα

ΝΟ2,ΝΟ3.Γιατι ο μηδενισμος τους θεωρεις οτι ειναι προσωρινος;

Πιστεύεις ότι η αύξηση στην ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 να οφείλονται στο ανακάτεμα του βυθού???

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι η αύξηση στην ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 να οφείλονται στο ανακάτεμα του βυθού???

Ναι,αναφερει αυξηση των ΝΟ2,ΝΟ3 και οχι ΝΗ3-ΝΗ4(δες τις πρωτες μετρησεις).

Link to comment
Share on other sites

Αναφερει οτι ανακατεψε τον βυθο και οπως λες με τις μεγαλες αλλαγες μηδενισαν τα

ΝΟ2,ΝΟ3.Γιατι ο μηδενισμος τους θεωρεις οτι ειναι προσωρινος;

Καλα τα ΝΟ3 ειναι φυσικο και επομενω εαν λειτουργει σωστα η βιολογια του να ανεβουν, αλλα και τα τοσα ΝΟ2 στην αρχη που ειχε ειναι υπερβολικα και πιθανοτατα θα εχει και αμμωνια, για αυτο και υποθετω πως θα ξανα ανεβουν σιγα σιγα μεχρι να στρωσει ξανα το ενυδρειο του καλα.

Link to comment
Share on other sites

Τον προηγούμενο καιρό οι μετρήσεις σου ήταν φυσιολογικές? Δηλαδή πριν από το χθες! Λες ότι τρέχει από το Φεβρουάριο, πως ήταν οι μετρήσεις σου μέχρι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύεις ότι η αύξηση στην ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 να οφείλονται στο ανακάτεμα του βυθού???

Τη βυθο εχεις; Τον μετεφερες απο το παλιο ενυδρειο; Εχεις βαλει καποιο και νουργιο ζωντανο που σκαβει;

Οταν εστησες το καινουργιο ενυδρειο και εβαλες το φιλτρο προσθεσες και ψαρια; Με τη επλυνες το φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Και τα 10 νιτρικά πάλι λίγο είναι για ένα στρωμένο ενυδρείο εκτός αν είναι φουλ φυτεμένο!

Επίσης δεν σημαίνει ότι με αλλαγή νερού 60% θα τα βρούμε μηδενικά γι’αυτο και η ερώτηση μου για τον πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο, μήπως δεν είναι στρωμένο?

Ακόμα μια πληροφορία που εγκυμονεί αυτήν την υποψία είναι η αύξηση του NO2!

Σίγουρα και εγώ αυτό που σκέφτηκα είναι "μήπως είναι άστρωτο??"

Αλλά αν ήταν άστρωτο οι διακυμάνσεις αυτές δεν θα γίνονταν και κατά τη διάρκεια της εβδομάδας???

Εμένα συμβαίνει μόνο κατά την αλλαγή νερού(συνήθως Σάββατο).

Αν προσθέσω νερό (λόγω εξάτμισης) δεν έχω πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τα ΝΟ2 εμφανιζονται μετα την αλλαγη νερου που κανεις;

Κανε μια μετρηση και το νερο αλλαγης που βαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Τον προηγούμενο καιρό οι μετρήσεις σου ήταν φυσιολογικές? Δηλαδή πριν από το χθες! Λες ότι τρέχει από το Φεβρουάριο, πως ήταν οι μετρήσεις σου μέχρι τώρα?

Ναι ήταν φυσιολογικές μέχρι χθες.

Είχα φτάσει σε σημείο που μου γεννούσαν τα γκαπυ και τα ΝΟ3 ήταν 30 και τα υπόλοιπα 0.

Τώρα έχω κρατήσει μόνο 3 γκαπυ τα οποία θα τα δώσω μέσα στην βδομάδα, 6 corydoras και 1 ancistrus και γύρω στις 10 red cherry.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως τα ΝΟ2 εμφανιζονται μετα την αλλαγη νερου που κανεις;

Κανε μια μετρηση και το νερο αλλαγης που βαζεις.

Τα ΝΟ2 εμφανίζονται περίπου 2-3 ώρες αφού γίνει η αλλαγή και προσθέσω το νερό.

Θα κοιτάξω να κάνω και την μέτρηση που μου λες στο νέο νερό.

Link to comment
Share on other sites

Ανυσηχητικο αυτο που λες.

Οπως και να εχει θα σου προτεινα να μην πεινεις το συγκεκριμενο νερο εαν ειναι του δυκτιου μεχρι να δεις τη παιζει!

Link to comment
Share on other sites

Τη βυθο εχεις; Τον μετεφερες απο το παλιο ενυδρειο; Εχεις βαλει καποιο και νουργιο ζωντανο που σκαβει;

Οταν εστησες το καινουργιο ενυδρειο και εβαλες το φιλτρο προσθεσες και ψαρια; Με τη επλυνες το φιλτρο;

Ο βυθός είναι λευκή άμμος.

Δεν το μετέφερα από άλλο ενυδρείο. Την αγόρασα και την έβαλα στο ενυδρείο. Κάποιο καινούριο ζωντανό δεν έχω βάλει που να σκάβει, έχω τα 6 cory που είναι απ' τέλη Μάρτη περίπου. Ίσως και λίγο πιο μετά.

Το φίλτρο το έπλυνα καλά μόνο με νερό βρύσης. (Εννοείτε πως δεν είχα βάλει την βιολογία μέσα όταν το έπλενα με το νερό βρύσης.)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, το θεμα ειναι πιθανοτατα το νερο αλλαγης που βαζεις. Κανε μια μετρηση. Ειναι απο το δυκτιο;

Link to comment
Share on other sites

Ανυσηχητικο αυτο που λες.

Οπως και να εχει θα σου προτεινα να μην πεινεις το συγκεκριμενο νερο εαν ειναι του δυκτιου μεχρι να δεις τη παιζει!

Ναι είναι απ' το δίκτυο.

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό, μήπως κάτι παίζει με το νερό.

Μόλις πάρω μέσ στη βδομάδα τα τεστάκια θα κάνω μέτρηση και στο νερό της βρύσης, για να έχουμε και από εκεί μέτρηση.

Απλά Rik αν φταίει το νερό της βρύσης και τα επόμενα γεμίσματα που κάνω απ' το ίδιο νερό βάζω. (βρύσης με αντιχλώριο)

Λογικά δεν θα έπρεπε να επαναλαμβάνεται συνέχεια αν όντως έφταιγε το νερό???

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

Τον ιδιο προβληματισμο εχω και εγω!

Το βαζεις απευθειας απο το δυκτιο; Τη σωληνωσεις εχει το σπιτι σου, χαλκοσωληνες; Ειναι παλιες οι σωληνωσεις; Την συγκεκριμενη βρυση την κανεις συχνα χρηση ή περισσοτερο μονο για τις αλλαγες;

Αυτο που υποθετω ειναι πως την συγκεκριμενη βρυση δεν την κανεις χρηση συχνα και πιθανοτατα το νερο που μενει εγκλωβισμενο για μερες λογω οξείδωσης μαζευη καποια βαρεα μεταλλα που βλαπτουν την βιολογια και σιγουρα και τα ψαρια σου. Οταν βεβαια ξανακανεις την αλλαγη μετα απο λιγες ωρες το πολυ εχει καθαρηση προσωρινα μεσα στις σωληνωσεις σου οποτε βελτιωνεται και η κατασταση στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγης μπορει και να μην μετρας ΝΟ2 στην βρυση, αλλα λογο των μεταλων να αδρανει την νιτροποιηση των βακτηριων με αποτελεσμα να ανεβαινουν τα ΝΟ2.

Οπως και να εχει την επομενη φορα ασε να τρεξει καλα το νερο πριν κανεις την αλλαγη και βαζε τριπλη δωση καποιου αξιολογου αντιχλωριου!

Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες του σπιτιού είναι από σιδεροσωλήνα.

Νερό για την αλλαγή του νερού παίρνω από τη βρύση του νιπτήρα του λουτρού η οποία έχει αρκετή χρήση κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Επίσης, χθες επειδή βιαζόμουν λόγω του προβλήματος γέμιζα χώρια μια κανάτα γύρω στα 3 λίτρα από τον νεροχύτη της κουζίνας που επίσης έχει μεγάλη χρήση κατά τη διάρκεια της ημέρας.

Το νερό της κανάτας το έριχνα σιγά σιγά μέσα στο ενυδρείο, αφού είχα βάλει αντιχλώριο μέσα στην κανάτα,, παράλληλα νερό που έτρεχε νερό με αντλία από λεκάνη.

Το αντιχλώριο είναι της API.

Θεωρώ λίγο δύσκολο να φταίει το νερό της βρυσης ή οι σωληνωσεις.

Βέβαια για να είμαστε σίγουροι θα κάνω και μετρήσεις και εννοείται πως θα ακολουθήσω τις συμβουλές σου!!!

Έγινε επεξεργασία - vagelis87
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...