Jump to content

Ramirezi


Giannakis27

Recommended Posts

Καλημερα σας....Πριν 3 μερες ειχα παρει 2 ραμιρεζι και τα εκανα μια ωρα προσαρμογη.....Ολα κυλουσαν ομαλα μεχρι που χθες βρηκα το ενα ψοφιο και το αλλο να εχει ικ.Οταν εβγαλα το ψοφιο ειδα οτι ειχε φαγωθει η ουρα του και φανταστηκα οτι τσακωθηκανε τα δυο ραμ..το αλλο επειδη ειχε ικ το εβαλα στο 20λιτρο με φουλ αεραντλια και θερμοστατη στους 30 και σημερα το βρηκα νεκρο...Μηπως φταιει το υπερβολικο στρεςς??διοτι τα αλλα ψαρια αναπνεαν μια χρα καιτα 2 ραμιρεζι γρηγορα αν κι ειχα αεραντλια....τζαμπα 12 ευρω εδωσα αλλα αξιζει να παρω ξανα ραμιρεζι απο αλλο πετ?

Link to comment
Share on other sites

μήπως ήταν και τα 2 αρσενικά ;

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ..παντως το 1 ειχε ροζ στην κοιλια του και το αλλο οχι(και τα 2 ηταν 4 με 5 εκ)...ισως να ηταν αλλα για ποιο λογο δεν αντεξαν και τα δυο?ταλαιπωρημενα φανταζομαι οτι τα πηρα...και τωρα σκεφτομαι αν θα ξαναπαρω ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα έλεγα να ξαναπάρει αλλά να τα παρατηρήσεις πάρα πολύ γιατί όπως με είχανε πει τα παιδιά σε άλλο θέμα υπάρχει περίπτωση στο πετ σοπ να φαίνονται αρσενικό θηλυκό αλλά μπορεί να είναι και τα 2 αρσενικά το λέει εδώ ο delta66 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=77591&st=20

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει αυτο το θεμα...Θα το ξανασκεφτω πριν παρω ραμ διοτι επρεπε να τα παρω απο αλλου και τα πηρα απο αλλου και μου βγηκε συμπερασμα οτι δεν τα φερνει σε καλη κατασταση,και δεν θελω να αγοαζω ψαρια(αν κι εναι λιγο ακριβα)και στην επομενη να ψοφανε...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εψαχνα πολύ καιρό να βρω σε κοντινά πετ σοπ μπλου ραμ. Εφεραν πριν μια εβδομάδα. Σιγουρεύτηκα για το στρωμένο ενυδρείο να είναι οκ από καθαρότητα νερού να τα υποδεχτεί. Τα έριξα σήμερα ο πρωί με προσαρμογή μισής ώρας. Σε 5 λεπτά το αρσενικό άρχισε να αναπνέει με δυσκολία. Μετά σταμάτησαν να κινούνται τα κάτω πτερύγια. Επεσε στο βυθό. Σιγά σιγά έγειρε.Πέθανε πριν λίγο... Αντεξε 6 ώρες. Λυπήθηκα πολύ. Τώρα δε ξέρω τι μπορεί να έφταιξε. Να πάρω άλλο; Και πότε; Ανησυχώ για το δεύτερο. Προς παρόν δείχνει καλά...Φαίνεται μόνο στρεσαρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

ειδικά ευαίσθητα ψαράκι όπως τα ράμι, θα έλεγα προσαρμογή μίνιμουμ 1 ώρα. 1μιση με 2 ακόμα καλύτερα..

επίσης, μήπως οι παράμετροι του νερού σου είναι πολύ διαφορετικές από εκεί απ'όπου αγοράστηκαν? ( από μετρήσεις όλα καλα? )

Link to comment
Share on other sites

ειδικά ευαίσθητα ψαράκι όπως τα ράμι, θα έλεγα προσαρμογή μίνιμουμ 1 ώρα. 1μιση με 2 ακόμα καλύτερα..

επίσης, μήπως οι παράμετροι του νερού σου είναι πολύ διαφορετικές από εκεί απ'όπου αγοράστηκαν? ( από μετρήσεις όλα καλα? )

Να σου πω τοτε που τα αγορασα ειχαν ερθει μιση ωρα πριν τα αγορασω....Αυτη τα εβαλε κατευθειαν χωρις προσαρμογη σε σκληρο και βρωμικο νερο κι εγω τα εκανα προσαρμογη 2 ωρες και τα εβαλα σε μαλακο νερο...Μηπως επαθαν σοκ απο το ph?

Link to comment
Share on other sites

Oι τιμές ήταν οκ. ...

Τώρα το δεύτερο ξεθάρρεψε (από το πρωί ήταν σε μα γωνιά) και εξερευνά το ενυδρείο. Οσο περνά η ώρα δε, γίνεται και πιο κινητικό... Είναι υπέροχο! Κρίμα που έμεινε μονάχο. (Mπορεί να είναι καλά και μόνο του, χωρίς ταίρι; )

Τείνω να πιστέψω, ότι το αρσενικό ήταν προβληματισμένο ήδη από το πετ σοπ.

Αν το δεύτερο δεν παρουσιάσει πρόβλημα θα επιβεβαιώσει την θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας δεν αγοραζουμε ποτε ψαρι την ιδια ημερα που φτανουν στο καταστημα, και οσο αφορα την προσωπικη μου εμπειρια δεν μου παρουσιασαν ποτε προβλημα και δεν εχω οσμωση ή τυρφη. Απλα τα εβαλα στο φυτεμενο μου με μισαωρη προσαρμογη και απο τοτε ζουνε μια χαρα σε ΡΗ 6,8 με 7,0.

Το ενυδρειο ειναι καλα στρωμενο και ποσο καιρο τρεχει;

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας δεν αγοραζουμε ποτε ψαρι την ιδια ημερα που φτανουν στο καταστημα, και οσο αφορα την προσωπικη μου εμπειρια δεν μου παρουσιασαν ποτε προβλημα και δεν εχω οσμωση ή τυρφη. Απλα τα εβαλα στο φυτεμενο μου με μισαωρη προσαρμογη και απο τοτε ζουνε μια χαρα σε ΡΗ 6,8 με 7,0.

Το ενυδρειο ειναι καλα στρωμενο και ποσο καιρο τρεχει;

συνφωνω απολυτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 10 μηνών. Μια μέρα μετά, το δεύτερο δείχνει να έχει προσαρμοστεί και φαίνεται εντάξει. Να ψάξω για αρσενικό; Ti με συμβουλεύετε;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 10 μηνών. Μια μέρα μετά, το δεύτερο δείχνει να έχει προσαρμοστεί και φαίνεται εντάξει. Να ψάξω για αρσενικό; Ti με συμβουλεύετε;

Λογικα δεν πρεπει να εχεις προβλημα εαν κρινω απο το ψαρακι που σου εμεινε. Εαν ειναι να παρεις καντου καλη προσαρμογη για να αποφυγεις καποιο ατυχημα. Τα ψαρακια κατα το ταξιδι τους μπορουν να μεινουν και πολλες ημερες μεσα στα σακουλακια πριν φτασουν στο καταστημα ή να κολλησουν και σε καποιο τελωνειο με αποτελεσμα να φτανουν πολυ ταλαιπωρημενα πολλες φορες.

Τη ΡΗ εχεις;

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν πρεπει να εχεις προβλημα εαν κρινω απο το ψαρακι που σου εμεινε. Εαν ειναι να παρεις καντου καλη προσαρμογη για να αποφυγεις καποιο ατυχημα. Τα ψαρακια κατα το ταξιδι τους μπορουν να μεινουν και πολλες ημερες μεσα στα σακουλακια πριν φτασουν στο καταστημα ή να κολλησουν και σε καποιο τελωνειο με αποτελεσμα να φτανουν πολυ ταλαιπωρημενα πολλες φορες.

Τη ΡΗ εχεις;

Εγω λεω να ξαναδοκιμασω ραμιρεζι german blue ram αλλα θα τα παρω μετα 3-4 μερες απο την παραλαβη.Τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να ξαναδοκιμασω ραμιρεζι german blue ram αλλα θα τα παρω μετα 3-4 μερες απο την παραλαβη.Τι λες?

Ναι ρε φιλε, εμενα προσωπικα εδω και εξι μηνες περιπου δεν μου εχουν δειξει καποια ευαισθησία, τη να πω!

Ή εγω ειμαι πολυ τυχερος ή εσυ πολυ ατυχος, ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου, τη μετρησεις εχεις και ποσα τα λιτρα σου;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε φιλε, εμενα προσωπικα εδω και εξι μηνες περιπου δεν μου εχουν δειξει καποια ευαισθησία, τη να πω!

Ή εγω ειμαι πολυ τυχερος ή εσυ πολυ ατυχος, ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου, τη μετρησεις εχεις και ποσα τα λιτρα σου;

Απο τον Ιανουριο του φετινου χρονου μεχρι σημερα τρεχει το ενυδρειο....80λιτρα με πλεον 4 emperor tetra,1 white skirt,1 kuhli loach και 2 gourami pearl που δεν ξερω αν θα τα κρατησω τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε αυτη την φαση θα εβαζα αλλα 4 emperor δεινεις το white skirt και τελος. Εκτος εαν θελεις να αλλαξεις ψαροσυνθεση βαζοντας ραμ.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα emperor δεν εχω σκοπο να τα αυξησω τωρα ισως τα χριστουγεννα διοτι θελω να ξεψαρωσουν καλα καλα και μετα να προσθεσω...κι το αλλο δεν το δινω με τιποτα λογω οτι το εχω 2,5 χρονια και εχω δοκιμασει απειρες φορες κι αλλα τετρα και τα σκοτωνε...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα emperor δεν εχω σκοπο να τα αυξησω τωρα ισως τα χριστουγεννα διοτι θελω να ξεψαρωσουν καλα καλα και μετα να προσθεσω...κι το αλλο δεν το δινω με τιποτα λογω οτι το εχω 2,5 χρονια και εχω δοκιμασει απειρες φορες κι αλλα τετρα και τα σκοτωνε...

Ισα ισα που θα ξεψαρωσουν ποιο ευκολα εαν μεγαλωσεις το κοπαδι, οσο για τον κιλλερ :P καταλαβαινω το δεσιμο, κανε οπως νομιζεις...........

Link to comment
Share on other sites

PH GH NH4NH3 N02 N03

7.5 3 0.5 0.2 10

Αυτές είναι σημερινές μετρήσεις μετά από 30% αλλαγή νερού, 4 μέρες μετά την είσοδο-"έξοδο" του αρσενικού ramirezi, τα υπόλοιπα δείχνουν εντάξει. Οι μετρήσεις έγιναν με τεστ της API, tropic marin και JBL... Eως τώρα δεν μετρούσα αμμωνία. Στο Online Lab Sera βρίσκει αυξημένες τιμές σε αμμωνία και νιτρικά. Είναι πράγματι; Θα μπορούσαν αυτά να "έστειλαν" τον ramirezi;

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου;

Ανοιξε καινουργιο θεμα και συμπληρωσε την φορμα δίνοντας οσες ποιο πολλες πληροφοριες μπορεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...