Jump to content

Jack Wattley.λιγα Λογια Του Για Το Σκορδο.


Recommended Posts

Επειδη γραφτηκαν καποια πραγματα για το σκορδο τις τελευταιες μερες,ας διαβασουμε και καποια πραγματα που εγραψε για το σκορδο ο Jack Wattley στο Tropical Fish Hobbyist(TFH) τον Μαιο του 1999.

Συγνωμη αλλα βαριεμαι να μεταφρασω,οποτε σας παραθετω το λινκ.

Καλο διαβασμα και ευχαριστω

:)

http://www.discusnews.com/article/cat-02/carlic.shtml

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλο σκόρδο!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα είπαμε και εμείς, ποιος μας άκουσε?

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειμαστε εμεις,και αμφισβητηθηκαμε.Ε...αν αμφισβητησουν κι αυτον,τοτε θα περιμενω να διαβασω και το βιβλιο που θα γραψουν!!!:D

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειμαστε εμεις,και αμφισβητηθηκαμε.Ε...αν αμφισβητησουν κι αυτον,τοτε θα περιμενω να διαβασω και το βιβλιο που θα γραψουν!!! :D

χααχαχαχαχαχχαχαχαχαχα!!! :thaman:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ειμαστε εμεις,και αμφισβητηθηκαμε.Ε...αν αμφισβητησουν κι αυτον,τοτε θα περιμενω να διαβασω και το βιβλιο που θα γραψουν!!! :D

Σιγά, και ποιος είναι αυτός? Φτιάχνει την σκορδαλιά που φτιάχνει η μάνα μου!!!

Χαχαχαχ….

Link to comment
Share on other sites

Σιγά, και ποιος είναι αυτός? Φτιάχνει την σκορδαλιά που φτιάχνει η μάνα μου!!!

Χαχαχαχ….

http://www.discusnada.org/show/JackWattley.html

Link to comment
Share on other sites

Σιγά, και ποιος είναι αυτός? Φτιάχνει την σκορδαλιά που φτιάχνει η μάνα μου!!!

Χαχαχαχ….

Λες να το διαβασε κανεις,η τους επιασε η μυρωδια απο τη σκορδαλια;;;; :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερουσα και τεκμηριωμενη με τεστ η ερευνα που εκανε. Βλεπω ομως παλι πως αντικρουονται οι αποψεις.. Στο thread με τη συζητηση για το σκορδο ειπωθηκε οτι ισως να μην οφειλεται το σκορδο αλλα η το καθημερινο ταισμα με αυτο. Στην ερευνα που ποσταρες βλεπω οτι τα ταιζε καθημερινα. Εγω τους εδινα 1 γευμα απο τα 3 καθε μερα για μια βδομαδα με σκορδο. Επισης το αρρωστο στην καραντινα το ταιζα με ενα γευμα παντα βουτηγμενο σε φαρμακο και σκορδο και εγινε καλα.. φτου σκορδα.

Τελικα Δια, εσυ κατα τη γνωμη σου θεωρεις οτι ο οποιος θανατος ηταν απο αλλους παραγοντες και οχι απο διατροφη? Θα ταιζες καθε μερα σκορδο σε περιοδο που φοβοσουν bloat? Τι γνωμη εχεις για την Tropical Vegetable? Σε τι συχνοτητα θα την εδινες;

Επισης περιμενω με αγωνια την συμβολη σου στο θεμα με τις διατροφες. Δεν σου κρυβω οτι προσπαθουσα να μαζεψω τροφες καταλληλες για ντεμασονι και ειχα δει και το δικο σου θεμα με τα κουκλια σου οταν ξεκινουσα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερουσα και τεκμηριωμενη με τεστ η ερευνα που εκανε. Βλεπω ομως παλι πως αντικρουονται οι αποψεις.. Στο thread με τη συζητηση για το σκορδο ειπωθηκε οτι ισως να μην οφειλεται το σκορδο αλλα η το καθημερινο ταισμα με αυτο. Στην ερευνα που ποσταρες βλεπω οτι τα ταιζε καθημερινα. Εγω τους εδινα 1 γευμα απο τα 3 καθε μερα για μια βδομαδα με σκορδο. Επισης το αρρωστο στην καραντινα το ταιζα με ενα γευμα παντα βουτηγμενο σε φαρμακο και σκορδο και εγινε καλα.. φτου σκορδα.

Τελικα Δια, εσυ κατα τη γνωμη σου θεωρεις οτι ο οποιος θανατος ηταν απο αλλους παραγοντες και οχι απο διατροφη? Θα ταιζες καθε μερα σκορδο σε περιοδο που φοβοσουν bloat? Τι γνωμη εχεις για την Tropical Vegetable? Σε τι συχνοτητα θα την εδινες;

Επισης περιμενω με αγωνια την συμβολη σου στο θεμα με τις διατροφες. Δεν σου κρυβω οτι προσπαθουσα να μαζεψω τροφες καταλληλες για ντεμασονι και ειχα δει και το δικο σου θεμα με τα κουκλια σου οταν ξεκινουσα.

Την εδινα ασυστολα!

Επισης στο αρθρο που ανεβασα,ειναι φανερο οτι ποτε δεν αναφερθηκε κατι κακο στα ψαρια,ακομα και σε εντατικο ταισμα ειτε με ζωμο,ειτε με κομματιασμενο σκορδο,ταισμα που διηρκεσε εως και εξι εβδομαδες.

Απο κει και περα,τι αλλο να πουμε;

Link to comment
Share on other sites

Την εδινα ασυστολα!

Επισης στο αρθρο που ανεβασα,ειναι φανερο οτι ποτε δεν αναφερθηκε κατι κακο στα ψαρια,ακομα και σε εντατικο ταισμα ειτε με ζωμο,ειτε με κομματιασμενο σκορδο,ταισμα που διηρκεσε εως και εξι εβδομαδες.

Απο κει και περα,τι αλλο να πουμε;

Ναι το ειδα για αυτο το αναφερω, γιατι ειπωθηκαν διαφορες αποψεις. Τεσπα, εγω θα ειμαι επιφυλακτικος ακομα και συνεχιζω να παρατηρω την εξελιξη του ενυδρειου μου με τις τροφες που τα ταιζα οταν ηταν ακομα κουτσικα και δεν μου ειχαν παρουσιασει προβλημα. Προς το παρον τα μαθαινω να τρωνε απο το χερι μου. Tα demasoni λογω λαιμαργιας μαθαινουν γρηγορα..Τα labido ειναι πιο ντροπαλα. :)

Έγινε επεξεργασία - fmnstr
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, γιατί ακόμα πρέπει να θεωρείτε ότι το σκόρδο η ο τρόπος που χορηγήθηκε προκάλεσε το πρόβλημα?

Το αναλύσαμε τόσο πολύ της προάλλες που πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να εχετε ακόμα αμφιβολίες.

Ασχέτως με το ποστ του Δια δεν υπάρχουν πουθενά αναφορές ότι η χρήση του μπορεί να προκαλέσει θάνατο!

Υπάρχουν τόσα πολλά πιθανά αίτια που μπορεί να προκάλεσαν τον θάνατο του ψαριού και ακόμα στέκεστε σε αυτό?

Καλό θα είναι να παραμερίσουμε εντελώς αυτό το σενάριο και να ερευνήσουμε τι ακριβός μπορεί να έφταιξε!

Εξάλλου και η ίδια η εταιρία αναφέρει ότι μπορούμε να το χρησιμοποιούμε 1-2 φορές την ημέρα για 2 εβδομάδες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το διάβασα αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω αν το "πόρισμα" είναι οτι το σκόρδο είναι πράγματι θεραπεία απο μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, γιατί ακόμα πρέπει να θεωρείτε ότι το σκόρδο η ο τρόπος που χορηγήθηκε προκάλεσε το πρόβλημα?Υπαρχει απαντηση αλλα δεν θελω να την πω

Το αναλύσαμε τόσο πολύ της προάλλες που πιστεύω ότι δεν θα έπρεπε να εχετε ακόμα αμφιβολίες.

Ασχέτως με το ποστ του Δια δεν υπάρχουν πουθενά αναφορές ότι η χρήση του μπορεί να προκαλέσει θάνατο!Οχι θανατο αλλα ουτε παρενεργεια.

Υπάρχουν τόσα πολλά πιθανά αίτια που μπορεί να προκάλεσαν τον θάνατο του ψαριού και ακόμα στέκεστε σε αυτό?Σωστος.

Καλό θα είναι να παραμερίσουμε εντελώς αυτό το σενάριο και να ερευνήσουμε τι ακριβός μπορεί να έφταιξε!

Εξάλλου και η ίδια η εταιρία αναφέρει ότι μπορούμε να το χρησιμοποιούμε 1-2 φορές την ημέρα για 2 εβδομάδες!

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο σημείο του το άρθρο αναφέρει

"At the same time we saw a gradual buildup of the garlic oil throughout the control tanks, which in time would certainly have caused a number of problems."

Την ίδια στιγμή είδαμε μια σταδιακή συσσώρευση του λαδιού από το σκόρδο στα υπο έλεγχο ενυδρεία, το οποίο στην διάρκεια του χρόνου σίγουρα θα προκαλούσε διάφορα προβλήματα.

Στην ουσία αναφέρεται σε θεραπεία συγκεκριμένης διάρκειας και με συγκεκριμένο σκοπό και όχι σε ρουτίνα διατροφής.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι το σκόρδο δεν είναι επικίνδυνο, αλλά και πάλι όπως και στις βιταμίνες θα πρόσεχα και την δοσολογία και την συχνότητα. Ο φίλος πάντως σίγουρα θα πρέπει να αποκλείσει άλλους παράγοντες πριν φτάσει στο σκόρδο για τον θάνατο των ψαριών του.

:)

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία αναφέρεται σε θεραπεία συγκεκριμένης διάρκειας και με συγκεκριμένο σκοπό και όχι σε ρουτίνα διατροφής.

Έχει αναφερθεί και διευκρινιστεί στο αντίστοιχο θέμα!

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι το σκόρδο δεν είναι επικίνδυνο, αλλά και πάλι όπως και στις βιταμίνες θα πρόσεχα και την δοσολογία και την συχνότητα. Ο φίλος πάντως σίγουρα θα πρέπει να αποκλείσει άλλους παράγοντες πριν φτάσει στο σκόρδο για τον θάνατο των ψαριών του.

+1000

:)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο σημείο του το άρθρο αναφέρει

"At the same time we saw a gradual buildup of the garlic oil throughout the control tanks, which in time would certainly have caused a number of problems."

Την ίδια στιγμή είδαμε μια σταδιακή συσσώρευση του λαδιού από το σκόρδο στα υπο έλεγχο ενυδρεία, το οποίο στην διάρκεια του χρόνου σίγουρα θα προκαλούσε διάφορα προβλήματα.

Στην ουσία αναφέρεται σε θεραπεία συγκεκριμένης διάρκειας και με συγκεκριμένο σκοπό και όχι σε ρουτίνα διατροφής.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι το σκόρδο δεν είναι επικίνδυνο, αλλά και πάλι όπως και στις βιταμίνες θα πρόσεχα και την δοσολογία και την συχνότητα. Ο φίλος πάντως σίγουρα θα πρέπει να αποκλείσει άλλους παράγοντες πριν φτάσει στο σκόρδο για τον θάνατο των ψαριών του.

:)

Ιδια ακριβως συσσωρευση με αυτη που δημιουργειται οταν ταιζουμε <<γατοκεφαλα>>:Dτα ζωντανα του ενυδρειου μας.Ενα προβλημα μπορει να ειναι η μειωση οξυγονωσης....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...