Jump to content

Το Ενυδρείο Μου Ανοιξε Απο Κάτω Και Τρέχει Νερό.


Recommended Posts

βρες καποιο κουβα - λεκανη - βαρελι ( καθαρο ) να βαλεις οσο νερο μπορεις και τα ψαρια που εχεις μεσα στο ενυδρειο σου , απο εκει και περα βρες σφουγγαριστρα και κουβα για να μαζεψεις τα νερα που τρεχουν και στη συνεχεια οταν εχει αδειασει το ενυδρειο μαλλον θα πρεπει να του αλλαξεις πατο .

καλο κουραγιο .

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι 180λιτ

τα ψαρια τα παω σε ενα αλλο που εχω ενα χρυσοψαρο ....

τι ψαρια ειναι και τα πας εκει που εχεις το χρυσοψαρο? εχει το νερο τις ιδιες συνθηκες? καπου με το δικο τους νερο πρεπει να τα βαλεις

Link to comment
Share on other sites

τι ψαρια ειναι και τα πας εκει που εχεις το χρυσοψαρο? εχει το νερο τις ιδιες συνθηκες? καπου με το δικο τους νερο πρεπει να τα βαλεις

Φίλε Βαγγέλη. δε λέω και εγώ τα αγαπάω τα ζώα και τα προσέχω,

αλλά όταν εχω 180 λίτρα έτοιμα να χυθούν στο σαλόνι

και να καταστρέψουν έπιπλα (που κοστίζουν κάμποσο )

, ...... η ερώτηση είναι αν ταιριάζουν ;

Link to comment
Share on other sites

Βρες φιλε μου κανα βαρελι,κουβα,λεκανη η αλλο ενυδρειο βαλε τα ψαρια σου με το φιλτρο εκει και αδειασε το ενυδρειο σου με λαστιχο για να μην κλαις και αλλα πραγματα.Τωρα τις συνθηκες νερου κτλ ασε να τις ψαχνουν αλλοι.

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς να μου πει, γιατί μπορεί να έγινε; είναι κάτι συνηθισμένο; έχουν εγγύηση ; (RIO 180 είναι και το εχω 3+ χρόνια). υπάρχει κάπου που θα μου το κολησουν (καλά) , και πόσο περίπου πάει μια τέτοια ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

το χρυσοψαρο σου ειναι μεγαλο???εγω θα εβαζα τα γκαπυ για ενα-δυο μερες μεχρι να διορθωσω ή να παρω νεο ενυδρειο και θα το εστρωνα με μπολι...

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς να μου πει, γιατί μπορεί να έγινε; είναι κάτι συνηθισμένο; έχουν εγγύηση ; (RIO 180 είναι και το εχω 3+ χρόνια). υπάρχει κάπου που θα μου το κολησουν (καλά) , και πόσο περίπου πάει μια τέτοια ιστορία.

συνηθισμενο δεν θα το ελεγα , δεν τυχαινει καθε τρεις και λιγο ( τουλαχιστον απο οτι ξερω ) .

θεωριτικα μπορει να μπει καινουργιος πατος αλλα θα πρεπει να το κανει καποιος που το κατεχει το αθλημα ( επαγγελματιας ) για να εχεις το κεφαλι ησυχο .

για το κοστος θα παει το τζαμι - πατος που θα χρειαστεις συν τα εξοδα του ανθρωπου οπου θα στο κολλησει ( τα εξοδα δεν γνωριζω ποσο ειναι )

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι εχω δει μέχρι τώρα δεν φαίνεται να έχει σπάσει ο πατος. Να ξεκόλλησε η σιλικόνη!!!! Αύριο που θα το κατεβασω από το έπιπλο θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

οπως και να εχει θελει ξεκολλημα και ξανα κόλλημα , οποτε τον τεχνικο δεν τον γλιτωνεις

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δακρύζει από κάπου;Μην είναι κάτι άλλο;το έχεις εντοπίσει σίγουρα;

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα σήμερα και βλέπω οτι έχει δυο σημεία (πάτος και μπροστινό) που στάζει........

Ενας φίλος που έχει pet shop μου είπε αν βάλω αλλη σιλικόνη απο πάνω θα είναι εντάξει,

αλλά ...... τωρα δεν εμπιστεύομαι οχι αυτό, αλλα κανένα μεσα στο σαλόνι

Link to comment
Share on other sites

Το κατέβασα σήμερα και βλέπω οτι έχει δυο σημεία (πάτος και μπροστινό) που στάζει........

Ενας φίλος που έχει pet shop μου είπε αν βάλω αλλη σιλικόνη απο πάνω θα είναι εντάξει,

αλλά ...... τωρα δεν εμπιστεύομαι οχι αυτό, αλλα κανένα μεσα στο σαλόνι

με αυτο τον τροπο θα το στεγανοποιησεις αλλα το προβλημα στην κολληση θα παραμεινει και καποια στιγμη θα ανοιξει η ραφη. πρεπει να ξεκολλησεις τον πατο και οποιο τζαμι εχει διαροη και να το ξανακολλησεις. οπως ειπε και ο geosid αν δεν εισαι σιγουρος για τις ικανοτητες σου καλυτερα να πας σε καποιον επαγγελματια.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα αν είναι μικρή η επιφάνεια που δακρύζει να προσθέσεις ενυδρειακη σιλικόνη και βλέπεις πως θα πάει μιας και το να μπεις στην διαδικασία να ξυλώσεις όλο τον πάτο και να τον κολλήσεις από την αρχή είναι μεγάλος μπελάς!

Προσπάθησε αν τελικά βάλεις σιλικόνη το κομμάτι να είναι όσο πιο στεγνό γίνετε για να πιάσει!

Link to comment
Share on other sites

εγω απο την αλλη δεν θα εβαζα απο πανω σιλικονη και αν εβαζα δεν θα ειμουν σιγουρος οτι εχει γινει σωστη δουλεια .....

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ούτε και εγώ το είπα για την απόλυτη σιγουριά αλλά πιστεύω ότι αξίζει των κόπο να κάνει μια προσπάθεια! Έχει κάποιες πιθανότητες να γλυτώσει όλοι αυτή την ταλαιπωρία!

Link to comment
Share on other sites

Καλά, ούτε και εγώ το είπα για την απόλυτη σιγουριά αλλά πιστεύω ότι αξίζει των κόπο να κάνει μια προσπάθεια! Έχει κάποιες πιθανότητες να γλυτώσει όλοι αυτή την ταλαιπωρία!

καμια πιθανοτητα, εχεις σκεφτει 180 λιτρα στο σαλονι ?

Link to comment
Share on other sites

καμια πιθανοτητα, εχεις σκεφτει 180 λιτρα στο σαλονι ?

Έχω πολλά περισσότερα λίτρα στο σαλόνι μου και φαντάζομαι τι μπορεί να συμβεί σε ανάλογη περίπτωση!

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα γίνει και τσουναμι αν αποτύχει το πείραμα με την προσθήκη της σιλικόνης, το πολύ πολύ να αρχίσει πάλι να δακρύζει!

Link to comment
Share on other sites

το πιο πιθανο να ανοιξη η ραφη, γιατι εχει χασει την συνοχη της.

Link to comment
Share on other sites

Η πορεία θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι απλή διαρροή παίξε με orca. Αν βλέπεις οτι το κακό παραμονεύει μην το ρισκάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εαν εισαι καπου τριγυρω απο Κορυδαλλο, μπορεις να ρωτησεις εκτος των αλλων και τον Νινταλ, να

σου πει και ποσο περιπου θα σου κοστισει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...