Jump to content

Ψάρια Εκτροφής Και Η Προσαρμοστικότητα Τους!


Recommended Posts

Εγω θα κανω μερικες ερωτησεις....

1. Πόση πιστευετε οτι είναι η αριβεια ακομα και των υγρών τεστ που χρισημοποιούμε??

Ακομα και 0,5 ml έξω να πέσεις ή να έχει λιγο βουλωσει το μπουκαλακι με τις σταγονες, αλλαζει η μετρηση.

2. Ποσοι πιστευετε οτι είσαστε ικανοι να διακρίνεται σε χρωματα το σωστο νουμερο που αντισοιχοι?

Οι περισσοτεροι βλεπουν αυτό που θελουν, αναλογα με την ψυχολογία τους.

3. Πόσο σημαντική είναι η διαφορα του 7,5 με το 7 στο ph και μπορειτε να το διακρίνεται??

4. Το ξερετε οτι ακομα και απο συσκευασια σε συσκευασία θα βρείτε διαφορα στη μετρηση?

5. Το ξερετε οτι ακομα και όταν δεν τα συντηρείτε σωστά αλαζουν οι μετρησεις τους??

6. Τελικα.... σε τι συνθηκες έχεουμε τα ψαρια μας???

Δεκτές και εύλογες οι απορίες σου όμως θεωρώ ότι αυτές της μικρές αποκλείσεις εμείς της έχουμε έτσι και αλλιώς αποδεχτεί και προφανώς είναι και από τα ψάρια μας αποδεκτές.

Το θέμα είναι ότι εδώ ξεφεύγουμε από της πιθανές αποκλίσεις των τεστ και μιλάμε για χειροπιαστές και σημαντικές διαφορές που αλλάζουν εντελώς την χημεία του νερού όχι μόνο από άποψη αυξημένου ph που μπορει να φτασει και τις 2,5 μοναδες διαφορα αλλά και των υπόλοιπων τιμών που το ακολουθουν!

Ποια είναι η γνώμη σου σε αυτό?

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πιστευω οτι η σωστη θερμοκρασια, οι σταθερες τιμες, αλλα και καθαρο νερο ειναι το βασικο για την υγεια των ψαριων. η αποψη μου για τα υγρα τεστ ειναι οτι απλα βλεπεις αν κατι αλλαξε προς τα πανω η προς τα κατω, η ακριβεια τους ειναι ελαχιστη.

Link to comment
Share on other sites

Και σε ολα αυτα που γραφονται,εγω θα προσθεσω την λεξη εμπειρια.Και μιλαω για μινιμουμ 2-3 χρονια με ενα ειδος για να αρχισεις να σχηματιζεις μια καλη εικονα.Σε βαθος χρονου μπορουμε να δουμε πραγματικα τι καταφερα.Ενυδρειο λιγων μηνων δεν προσφερεται για ισχυρα συμπερασματα.Ετσι θα δουμε τι χρειαζονται τα ψαρια μας,και αναλογως θα κινηθουμε.Χρειαζεται μια γνωση,για να μπορεις ελιχθεις εγκαιρα αναλογα.Φυσικα η εμπειρια δεν λυνει τα παντα.Ευλογη και η σκεψη του Στρατου πιο πανω για τους δισκους του καποτε,ειχα την τυχη να δω το συμβαν.

Καθαρο νερακι πανω απ'ολα και σωστη διατροφη.Βοηθεια σημαντικη ειναι και η γνωση των συνθηκων διαβιωσης και διατροφης(κατα περισταση βεβαια) του εκτροφεα προελευσης των ψαριων.

:)

Link to comment
Share on other sites

Και σε ολα αυτα που γραφονται,εγω θα προσθεσω την λεξη εμπειρια.Και μιλαω για μινιμουμ 2-3 χρονια με ενα ειδος για να αρχισεις να σχηματιζεις μια καλη εικονα.Σε βαθος χρονου μπορουμε να δουμε πραγματικα τι καταφερα.Ενυδρειο λιγων μηνων δεν προσφερεται για ισχυρα συμπερασματα.Ετσι θα δουμε τι χρειαζονται τα ψαρια μας,και αναλογως θα κινηθουμε.Χρειαζεται μια γνωση,για να μπορεις ελιχθεις εγκαιρα αναλογα.Φυσικα η εμπειρια δεν λυνει τα παντα.Ευλογη και η σκεψη του Στρατου πιο πανω για τους δισκους του καποτε,ειχα την τυχη να δω το συμβαν.

Καθαρο νερακι πανω απ'ολα και σωστη διατροφη.Βοηθεια σημαντικη ειναι και η γνωση των συνθηκων διαβιωσης και διατροφης(κατα περισταση βεβαια) του εκτροφεα προελευσης των ψαριων.

:)

Νομίζω Δημήτρη ότι αυτό είναι ίσως το πιο σημαντικό στοιχείο για να ορίσουμε μια βάση για την συζήτηση μας, αλλά της περισσότερες φορές είναι πολύ δύσκολο να γνωρίζουμε την προέλευση των ψαριών που αγοράζουμε και της συνθήκες της οποίες διατηρούνται εκτός βέβαια και αν προερχονται από κάποιον Έλληνα χομπιστα η εκτροφέα!

Link to comment
Share on other sites

Πριν πω τη γνώμη μου και επειδή δε γνωρίζω, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και αν κάποιος γνωρίζει με σιγουριά ας μας διαφωτίσει:

Σε τι τιμές νερού αναπαράγονται και σε τι τιμές νερού μεγαλώνουν τα ψάρια στις φάρμες; Γιατί θεωρούμε ως δεδομένο πως οι τιμές αυτές είναι τιμές διαφορετικές από αυτές που βρήσκουν στη φύση; Θεωρώ σχεδόν σίγουρο πως οι φάρμες τις ασίας έχουν νερό που ταιριάζει στα ψάρια που αναπαράγουν. Γνωρίζει κανείς τις τιμές που επικρατουν στις φάρμες της Γερμανίας, της Τσεχίας ή καποιας άλλης ευρωπαϊκής χώρας που αναπαράγονται τροπικά ψάρια;

Και να μη μπερδεύουμε τις τιμές νερού στις φάρμες με τις τιμές νερού που διατηρούν τα ψάρια τους οι χονδρέμποροι-εισαγωγείς και τα περισσότερα ελληνικά pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Πριν πω τη γνώμη μου και επειδή δε γνωρίζω, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι και αν κάποιος γνωρίζει με σιγουριά ας μας διαφωτίσει:

Σε τι τιμές νερού αναπαράγονται και σε τι τιμές νερού μεγαλώνουν τα ψάρια στις φάρμες; Γιατί θεωρούμε ως δεδομένο πως οι τιμές αυτές είναι τιμές διαφορετικές από αυτές που βρήσκουν στη φύση; Θεωρώ σχεδόν σίγουρο πως οι φάρμες τις ασίας έχουν νερό που ταιριάζει στα ψάρια που αναπαράγουν. Γνωρίζει κανείς τις τιμές που επικρατουν στις φάρμες της Γερμανίας, της Τσεχίας ή καποιας άλλης ευρωπαϊκής χώρας που αναπαράγονται τροπικά ψάρια;

Και να μη μπερδεύουμε τις τιμές νερού στις φάρμες με τις τιμές νερού που διατηρούν τα ψάρια τους οι χονδρέμποροι-εισαγωγείς και τα περισσότερα ελληνικά pet shop.

Απο που αντλεις αυτη τη σιγουρια;

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω πως το νερό σε αυτές τις χώρες είναι γενικά μαλακό. Όπως στην Ελλάδα το νερό είναι γενικά σκληρό με ελάχιστες εξαιρέσεις έτσι θεωρώ πως και στην Μαλαισία για παράδειγμα όπου οι περισσότεροι υγρβιότοποι έχουν μαλακό νερό, και το νερό που θα χρησιμοποιούν στις φάρμες τους θα είναι της ίδιας περίπου σύστασης.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι από ασία μεριά έρχονται και πολλές αφρικάνες κιχλίδες ή κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Θεωδορε, ενας απο τους μεγαλους εκτροφης δισκων εκ της γερμανιας αν δεν κανω λάθος έχει πει ανοιχτα οτι συντηρεί και αναπαραγει τους δισκους του σε ph 8.

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι από ασία μεριά έρχονται και πολλές αφρικάνες κιχλίδες ή κάνω λάθος;

Οχι μονο αφρικανικες κιχλιδες Θοδωρη,και δισκους,και αλλα ειδη.....

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια τώρα που το ξανασκέφτομαι από ασία μεριά έρχονται και πολλές αφρικάνες κιχλίδες ή κάνω λάθος;

Οχι μονο αφρικανικες κιχλιδες Θοδωρη,και δισκους,και αλλα ειδη.....

Link to comment
Share on other sites

Θεωδορε, ενας απο τους μεγαλους εκτροφης δισκων εκ της γερμανιας αν δεν κανω λάθος έχει πει ανοιχτα οτι συντηρεί και αναπαραγει τους δισκους του σε ph 8.

Καλα θυμασαι Νικο.Για τον Stendker προκειται,ο οποιος και στο Ντουισμπουργκ ειχε αφισα που ελεγε οτι ολα τα ψαρια του ειναι μεγαλωμενα και συντηρουνται σε νερο δικτυου.Κυκλοφορησε εδω μεσα και καποια φωτογραφια.

Link to comment
Share on other sites

Κάποια άλλη παρατήρηση, τοποθέτηση, αναφορά, εμπειρία, άποψη, απορία, υπάρχει από κάποιον φίλο η θα το αφήσουμε το θέμα εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι, δε ξέρω αν πρέπει να μπουν στη συζήτηση μας οι δίσκοι. Χωρίς βέβαια να είμαι γνώστης, αλλά οι λόγοι κατά τη γνώμη μου είναι δύο:

1ον : Όσοι δισκάδες, τόσες γνώμες :D . Χωρίς παρεξήγηση, έχω την αίσθηση πως καμιά συζήτηση που αφορά δίσκους δεν κατέληξε σε συμπέρασμα.

2ον : Οι δίσκοι (πάλι κατά την γνώμη μου) έχουν περάσει μέσα από πολλές επιλεκτικές αναπαραγωγές και δε ξέρω αν έχουν κάτι έστω και ελάχιστα κοινό με τους προγόνους τους.

Γνωρίζει όμως κανείς σε τι συνθήκες αναπαράγονται στις φάρμες τα tetras, οι αμερικάνικες ή οι αφρικάνικες κιχλίδες, τα gourami κλπ;;;

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκαθαρίσω ότι η αναφορά στους δίσκους ξεκίνησε από εμένα απλά ως παράδειγμα και δεν θα πρέπει να αποτελούν σημείο αναφοράς για την συζήτηση μας!

Όποιος φίλος έχει ανάλογες εμπειρίες και από άλλα ψάρια σαφώς και θα θέλαμε να ακούσουμε την άποψη του!

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνετε και διερευνάτε το θέμα αλλά εφόσον δεν υπάρχει κάποιο σχετικό επίσημο πείραμα μόνο υποθέσεις θα είμαστε και στην τελική ο κάθε ένας θα εφαρμόζει τα πιστεύω του.

Το θέμα με είχε απασχολήσει παλιότερα και είχα έντονες συζητήσεις με βιολόγους και ιχθυολόγους και άκρη δεν βγήκε.

Δυστυχώς στο χόμπι μας δεν έχουν γίνει πολλά σοβαρά πειράματα ώστε να μιλάμε με αποδείξεις και όχι με ενδείξεις και με πιστεύω.

Τα πειράματα που πρέπει να γίνουν είναι περίπλοκα και απαιτούν χρόνο.

Θα μπορούσα να τα αναφέρω αλλά δεν είναι επί του παρόντος.

Έως ότου δεν έχουμε κάποια σοβαρά αποτελέσματα από σχετικά περάματα θα μιλάμε με βάση τα πιστεύω μας και θα προσπαθεί η μια ομάδα να πείσει την άλλη στην ουσία αυτή η συζήτηση είναι μια ατέρμονη συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι σε αυτό που γράφτηκε νωρίτερα σχετικά με το νερό που γεννήθηκαν τα ψάρια.Ας πούμε ότι εκεί που γεννήθηκαν 50 άτομα ενός συγκεκριμένου είδους το νερό είχε 7pH (αυτό της βιβλιογραφίας), πού ξέρουμε ότι αυτός που τα έφερε Ελλάδα τα διατήρησε στις ίδιες συνθήκες και ότι το πετ έκανε το ίδιο; Έχω την εντύπωση ότι από 'ράφι' σε 'ράφι' ενός πετ δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στο νερό αφού στα περισσότερα πετ που έχω δει τα ράφια αυτά αποτελούν ένα δίκτυο και φιλοξενούν διαφορετικά είδη με διαφορετικές ανάγκες.

Μόνο από αυτό εγώ θα διάλεγα να πάρω ένα είδος και ξεκινώντας από συνθήκες κοντά σε αυτές της βρύσης (που πιστεύω είχε και το πετ από όπου αγόρασα τα ψάρια) να αρχίσω σταδιακά να το προσαρμόζω εκεί που ορίζει η βιβλιογραφία ή κάπου κοντά τέλος πάντων στις κατάλληλες τιμές.

Αν τώρα τα πάρω από χομπίστα και μου πει σε τι τιμές τα διατηρεί, θα αρχίσω από τις ίδιες και αναλόγως θα τις προσαρμόσω κατάλληλα.

Στο κάτω κάτω χόμπι είναι και ο καθένας καθορίζει αυτό που θέλει να κάνει, πράγμα που αναγκαστικά μας βάζει σε ένα 'δρόμο' για το ποια είδη θα προτιμήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνετε και διερευνάτε το θέμα αλλά εφόσον δεν υπάρχει κάποιο σχετικό επίσημο πείραμα μόνο υποθέσεις θα είμαστε και στην τελική ο κάθε ένας θα εφαρμόζει τα πιστεύω του.

Το θέμα με είχε απασχολήσει παλιότερα και είχα έντονες συζητήσεις με βιολόγους και ιχθυολόγους και άκρη δεν βγήκε.

Δυστυχώς στο χόμπι μας δεν έχουν γίνει πολλά σοβαρά πειράματα ώστε να μιλάμε με αποδείξεις και όχι με ενδείξεις και με πιστεύω.

Τα πειράματα που πρέπει να γίνουν είναι περίπλοκα και απαιτούν χρόνο.

Θα μπορούσα να τα αναφέρω αλλά δεν είναι επί του παρόντος.

Έως ότου δεν έχουμε κάποια σοβαρά αποτελέσματα από σχετικά περάματα θα μιλάμε με βάση τα πιστεύω μας και θα προσπαθεί η μια ομάδα να πείσει την άλλη στην ουσία αυτή η συζήτηση είναι μια ατέρμονη συζήτηση.

Χρήστο,

από την στιγμή που υπάρχουν αναφορές ότι τα ψάρια αναπαράγονται κάτω από αυτές τις συνθήκες άρα αυτομάτως υπάρχουν και κάποιες αποδείξεις ότι τα καταφέρνουν.

Αυτό που πιθανών να μην έχει εξακριβωθεί και το ψάχνουμε είναι το κατά πόσο επηρεάζονται μακροπρόθεσμα τα ψάρια από άποψη μακροβιότητας και από άποψη μιας πιθανής αποδυναμωσεις του γόνου!

Συμφωνώ ότι η μελέτη μια θεωρίας θα πρέπει να γίνει πολύ στοχευμενα και για μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά στην παρούσα ας πορευτούμε με αυτή που έχουμε μιας και ο σκοπός του θέματος είναι καθαρά διερευνητικός!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι σε αυτό που γράφτηκε νωρίτερα σχετικά με το νερό που γεννήθηκαν τα ψάρια.Ας πούμε ότι εκεί που γεννήθηκαν 50 άτομα ενός συγκεκριμένου είδους το νερό είχε 7pH (αυτό της βιβλιογραφίας), πού ξέρουμε ότι αυτός που τα έφερε Ελλάδα τα διατήρησε στις ίδιες συνθήκες και ότι το πετ έκανε το ίδιο; Έχω την εντύπωση ότι από 'ράφι' σε 'ράφι' ενός πετ δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στο νερό αφού στα περισσότερα πετ που έχω δει τα ράφια αυτά αποτελούν ένα δίκτυο και φιλοξενούν διαφορετικά είδη με διαφορετικές ανάγκες.

Μόνο από αυτό εγώ θα διάλεγα να πάρω ένα είδος και ξεκινώντας από συνθήκες κοντά σε αυτές της βρύσης (που πιστεύω είχε και το πετ από όπου αγόρασα τα ψάρια) να αρχίσω σταδιακά να το προσαρμόζω εκεί που ορίζει η βιβλιογραφία ή κάπου κοντά τέλος πάντων στις κατάλληλες τιμές.

Αν τώρα τα πάρω από χομπίστα και μου πει σε τι τιμές τα διατηρεί, θα αρχίσω από τις ίδιες και αναλόγως θα τις προσαρμόσω κατάλληλα.

Στο κάτω κάτω χόμπι είναι και ο καθένας καθορίζει αυτό που θέλει να κάνει, πράγμα που αναγκαστικά μας βάζει σε ένα 'δρόμο' για το ποια είδη θα προτιμήσουμε.

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου και καλό θα ήταν αν μπορούσαμε να το εξακριβώναμε αυτό! Αν κάποιος γνωρίζει ας μας απαντήσει γιατί και εγώ κάτι τέτοιο θεωρώ πως συμβαίνει ειδικά για τα συστήματα που φιλοξενούν ψάρια γλυκού νερού!

Link to comment
Share on other sites

Με σταδιακή προσαρμογή τα τελευταία 30 χρονια έχουμε φτάσει στο σημείο να αναπαράγουμε λαβράκια σε γλυκό νερό. Οπότε μην τη βλέπετε ως τεράστια προσαρμογή την επιβίωση και αναπαραγωγή των "διακοσμητικών" ψαριών (μετάφραση από το ornament fish) σε pH διαφοράς +/- 2 μονάδων, διαφορετική σκληρότητα και θερμοκρασία.

Link to comment
Share on other sites

Καλως την Ειρηνη!

Δεν γνωρίζω αν συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά για να το λες έτσι θα είναι!

Πάντως πιθανών και να κρύβονται σοβαρά πειράματα πίσω από μια τέτοια προσαρμογή από το θαλασσινό στο γλυκό νερό και σίγουρα η γενετική τροποποίηση μπορεί να είναι ένα από αυτά! Κάνουν τρελά πράγματα με τα ψάρια!

http://www.tovima.gr...cle/?aid=356848

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Λόγω ενασχόλησης με τον τομέα της υδατοκαλλιέργειας σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχουν σχετικά πειράματα γενετικής τροποποίησης (με την έννοια της εισαγωγής γονιδίων από τελείως ξένο οργανισμό) σίγουρα για τσιπουρα και λαβράκι.

Στο λινκ που παρέθεσες δες ότι στον πίνακα τα γονίδια που εισάγονται προέρχονται κυρίως από συγκενικά είδη. Όλα τα πειράματα που γίνονται γενετικής τροποποίησης έχουν περιορισμούς, όχι μόνο ηθικούς, (αυτό είναι το λιγότερο) αλλά περισσότερο τεχνικούς και βιολογικούς.

Έγινε επεξεργασία - irinichan
Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας λοιπόν γενικά, είμαι τις γνώμης πως στην ενασχόληση μας οι περισσότερες γνώσεις που έχουμε βασίζονται στην παρατήρηση και την εμπειρία από την στιγμή που κάποιος αποφάσισε να κάνει κατοικίδιο το πρώτο χρυσόψαρο μέχρι σήμερα. Δύσκολα θα έχουμε επιστημονικά αποτελέσματα και εμπεριστατωμένες μελέτες που θα καλύπτουν το σύνολο των γνώσεων μας σχετικά με τους υδρόβιους φίλους μας. Ίσως τα ψαράκια είναι από τα κατοικίδια που τυγχάνουν της μικρότερης προσοχής από την επιστημονική κοινότητα σε σχέση με τα άλλα κατοικίδια. Μπορεί να είναι η δυσκολία λόγω μεγέθους, μπορεί να φταίει ότι οι ιδιοκτήτες τους δε "δένονται" ιδιαίτερα με αυτά και θεωρούνται γενικά "αναλώσιμα".

Συνεπώς νομίζω πως για πολλά πράγματα θα μπορούσαμε να βασιστούμε στην παρατήρηση και στην εμπειρία. Βέβαια για να βγάλουμε σαφή και ορθά συμπεράσματα απαιτείται μακροχρόνια ενασχόληση με το χόμπυ. Ένας άπειρος δύσκολα θα μπορέσει να καταλάβει αυτό που βλέπει σε ένα ψαράκι.

Να πω λοιπόν και την δική μου εμπερία: Για πολλά χρόνια είχα ενυδρείο χωρίς να γνωρίζω το παραμικρό για την σωστή του συντήρηση αλλά και τις απαιτήσεις των ψαριών που κατά καιρούς είχα στην κατοχή μου. Σιγά σιγά και κυρίως μπαίνοντας σε ενυδρειακά fora αρχισα να μαθαίνω περισσότερα και να τα εφαρμόζω. Άρχισα λοιπόν να μην έχω τόσες απώλειες και να αισθάνομαι κάποια σιγουριά. Σε αυτό το σημείο (και ενώ διατηρούσα στο ενυδρείο μου καρδινάλιους και ροδοστομους) ξεκίνησα να διαβάζω για την αντίστροφη όσμωση. Στην αρχή το θεωρούσα περιτό, κάτι που χρησιμοποιούν οι πιο "ψαγμένοι" για να έχουν κάτι να λένε... Με τα πολλά αποφάσισα και εγώ να δώσω στα ψαράκια μου καταλληλότερες συνθήκες νερού αποκτώντας μια ΑΟ, χωρίς όμως να περιμένω πως κάτι θα άλλαζε στο ενυδρείο μου. Για να μη τα πολυλογώ, μετά από σταδιακή μείωση των σκληροτήτων και του ph από 7,8 σε 7,0 είδα στο ενυδρείο μου ψάρια εντελώς διαφορετικά από αυτά που είχα μέχρι πριν από λίγες εβδομάδες! Οι καρδινάλιοι άστραφταν και ιρίδιζαν όπως ποτέ αλλωτε. Η μούρη των ροδόστομων ήταν πλέον όχι κόκκινη αλλά βυσσινί. Οι κινιτικότητα των ψαριών αυξήθηκε και σε βάθος χρόνου είδα πως οι απώλεις ψαριών σταμάτησαν. Νομίζω πως τα ψάρια μου δείξαν πως εκτίμησαν ιδιαίτερα την αλλαγή που τους πρόσφερα.

Link to comment
Share on other sites

Με σταδιακή προσαρμογή τα τελευταία 30 χρονια έχουμε φτάσει στο σημείο να αναπαράγουμε λαβράκια σε γλυκό νερό. Οπότε μην τη βλέπετε ως τεράστια προσαρμογή την επιβίωση και αναπαραγωγή των "διακοσμητικών" ψαριών (μετάφραση από το ornament fish) σε pH διαφοράς +/- 2 μονάδων, διαφορετική σκληρότητα και θερμοκρασία.

Χωρίς να γνωρίζω πολλά, νομίζω πως το λαβράκι περνά ένα μέρος της ζωής του στα γλυκά νερά και τα αφήνει για να κατέβει στη θάλασσα όπου γεννά τα αυγά του. Δε ξέρω αν αυτό το ταξίδι το κάνει μια φορά στη ζωή του ή πιο συχνά αλλά αυτό δείχνει πως έχει καποια ιδιαίτερα χαρακτηριστικά ως προς την επιβιώση του σε γλυκό ή αλμυρό νερό και αυτό δε το κάνει χαρακτηριστικό παράδειγμα! Μάλλον είναι η εξαίρεση παρά ο κανόνας.... :)

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ενασχόλησης με τον τομέα της υδατοκαλλιέργειας σε διαβεβαιώ ότι δεν υπάρχουν σχετικά πειράματα γενετικής τροποποίησης (με την έννοια της εισαγωγής γονιδίων από τελείως ξένο οργανισμό) σίγουρα για τσιπουρα και λαβράκι.

Στο λινκ που παρέθεσες δες ότι στον πίνακα τα γονίδια που εισάγονται προέρχονται κυρίως από συγκενικά είδη. Όλα τα πειράματα που γίνονται γενετικής τροποποίησης έχουν περιορισμούς, όχι μόνο ηθικούς, (αυτό είναι το λιγότερο) αλλά περισσότερο τεχνικούς και βιολογικούς.

Γνωρίζω την ιδιότητα σου και αυτός είναι και ένας λόγος που περίμενα και μια δικια σου παρέμβαση στο θέμα!

Αρχικά στο καλωσόρισμα είχα γράψει “έλα βρε Ειρήνη και σε ψάχναμε” αλλά το έσβησα και περιορίστηκα μόνο στο “καλώς την”!

Σε καμία περίπτωση δεν αναφέρθηκα σε εξωγονιδιακα στοιχεία τροποποίησης μιας και κάτι τέτοιο θα αποτελούσε έγκλημα για την ζωική αλυσίδα!

Μιας και έχω ασχοληθεί αρκετά με το θέμα “γενετική τροποποίηση” αναφέρθηκα απλός στις πιθανές παρεμβάσεις σε ψάρια γλυκού με θαλασσινού νερού αντίστοιχα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...