Jump to content

Ψάρια Εκτροφής Και Η Προσαρμοστικότητα Τους!


Recommended Posts

Συμφωνω με τα παρακατω Ωραιος!

Επίσης Σπυρο αν τελικά επιλέξουμε να επαναφέρουμε τα ψάρια μας στα αρχικά τους επίπεδα βάση βιβλιογραφίας οπως αναφερει και η Ειρηνη αυτή η προσαρμογή δεν θα πρέπει καν να διαρκέσει κάποιες μέρες μόνο αλλά σίγουρα απαιτεί πολύ παραπάνω χρόνο έως και αρκετούς μήνες!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετά από όσα ειπώθηκαν στο συγκεκριμένο θέμα θα έρθω να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου μιας και τα ψάρια έχουν ήδη προσαρμοστεί (καλός η κακός) σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον με συγκεκριμένες συνθήκες οπότε πιστεύω ότι θα πρέπει να συνεχίσουν να ζουν έτσι όπως έχουν μάθει να ζουν είτε αυτό λέγετε εκτροφέας είτε pet shop είτε το προσωπικό ενυδρείο κάποιου χομπιστα!

Έτσι λοιπόν αν αυτό το σκεπτικό μπορούμε να το υιοθετήσουμε ως ασφαλή ίσως να είναι και μια βασική συμβουλή από μας ως προς τα νέα μέλη!

Εμένα προσωπικά με καλύπτει απόλυτα αυτή η απάντηση!

Εμένα όχι και θα σου πω γιατί.

Ο κάθε ένας γράφει τα πιστεύω του και της εμπειρίες του που αντί να ξεδιαλύνουν το θέμα το μπερδεύουν, να γράψω και εγώ τα δικά μου και να σας μπερδέψω ακόμη περισσότερο και περιμένω απαντήσεις και εξηγήσεις

Έχω στο 60αρι ετλες σε ph 6,5 επειδή πλήθυναν πείρα 5 ζευγάρια και τα έβαλα στο καλοκαιρινό ενυδρείο που έχει Ph 8. Προσέξτε τα πείρα από το ένα και τα έβαλα στο άλλο χωρίς προσαρμογή.

Και γέννησαν και με γέμισαν το ενυδρείο και κάποια τα πείρα και τα ξανά έβαλα στο 60αρι με το χαμηλό Phενώ τα άλλα τα δώρισα σε ενυδρεία από ph 6 έως 8+. Ρωτούσα ανά διαστήματα πως πάνε τα ψάρια και με έλεγαν μια χαρά.

Πείρα σκαλαρα απο ph 8 και τα έβαλα κατευθείαν στο ενυδρείο με Ph 6.

Έδωσα σε φίλους κριπενσης που μεγάλωσαν σε pH 6 και τα βάλανε σε Ph 7 και 7,5.

Με έδωσαν ψάρια από νερό με ph 6,5 και τα έβαλα στο ίδιο ph με της ίδιες σκληρότητες και ψόφησαν.

Στα 30 χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπι έχω κάνει πολλά παρόμοια πράγματα και αν γράψω και άλλα παραδείγματα θα βαριέστε να διαβάζεται.

Θα αναρωτιέστε για τα ποιο πάνω που γράφω ότι εγώ θα συντηρώ τα ψάρια μου μόνο σε νερό που είναι κοντά στο φυσικό τους περιβάλλων και τώρα ανατρέπω όλα όσα γράφω.

Δεν είναι έτσι. Όλα όσα έκανα αναγκάστηκα να τα κάνω γιατί δεν γινόταν αλλιώς και όχι γιατί έτσι μου κάπνισε να πειραματιστώ.

Και διερωτώμαι:

Αυτή η ταλαιπωρία τελικά μείωσε το προσδόκιμο ζωής των ψαριών ή όχι;

Αν κάποιο ψάρι ψόφησε στους 6 μήνες πως μπορούμε να ξέρουμε ότι ψόφησε από την αλλαγή των συνθηκών και όχι από άλλα αίτια;

Γιατί δεν ψόφησαν τα ψάρια αμέσως;

Γιατί ενώ μεταφέρω ψάρια από ένα ενυδρείο σε άλλο με σχεδόν ίδιες συνθήκες τα ψάρια ψόφησαν;

Γιατί άλλοτε τα ψάρια είναι ευαίσθητα και άλλοτε όχι;

Κανείς εδώ δεν μπορεί να πει με ασφάλεια οτιδήποτε, όλα είναι στον αέρα.

Το σίγουρο είναι ότι μπορώ να δημιουργήσω πολλά ερωτήματα όπως ο φίλος μας ο Δελτα66.

Link to comment
Share on other sites

Αντε να βγαλεις ακρη!!! Σιγουρα οι μετρησεις ειναι ενα θεμα αλλα απο εκει και περα υπαρχουν σιγουρα πολλες παραμετροι που πιστευω δεν προκειται να απομονωσουμε στο ενυδρειο του καθε ενος και να βγουν καποια συμπερασματα!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης Σπυρο αν τελικά επιλέξουμε να επαναφέρουμε τα ψάρια μας στα αρχικά τους επίπεδα βάση βιβλιογραφίας οπως αναφερει και η Ειρηνη αυτή η προσαρμογή δεν θα πρέπει καν να διαρκέσει κάποιες μέρες μόνο αλλά σίγουρα απαιτεί πολύ παραπάνω χρόνο έως και αρκετούς μήνες!

Καλα παει μακρια η βαλιτσα!!!! Σε 5, 6 χρονια θα το στειλουμε και φανταρο!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όχι και θα σου πω γιατί.

Ο κάθε ένας γράφει τα πιστεύω του και της εμπειρίες του που αντί να ξεδιαλύνουν το θέμα το μπερδεύουν, να γράψω και εγώ τα δικά μου και να σας μπερδέψω ακόμη περισσότερο και περιμένω απαντήσεις και εξηγήσεις

Έχω στο 60αρι ετλες σε ph 6,5 επειδή πλήθυναν πείρα 5 ζευγάρια και τα έβαλα στο καλοκαιρινό ενυδρείο που έχει Ph 8. Προσέξτε τα πείρα από το ένα και τα έβαλα στο άλλο χωρίς προσαρμογή.

Και γέννησαν και με γέμισαν το ενυδρείο και κάποια τα πείρα και τα ξανά έβαλα στο 60αρι με το χαμηλό Phενώ τα άλλα τα δώρισα σε ενυδρεία από ph 6 έως 8+. Ρωτούσα ανά διαστήματα πως πάνε τα ψάρια και με έλεγαν μια χαρά.

Πείρα σκαλαρα απο ph 8 και τα έβαλα κατευθείαν στο ενυδρείο με Ph 6.

Έδωσα σε φίλους κριπενσης που μεγάλωσαν σε pH 6 και τα βάλανε σε Ph 7 και 7,5.

Με έδωσαν ψάρια από νερό με ph 6,5 και τα έβαλα στο ίδιο ph με της ίδιες σκληρότητες και ψόφησαν.

Στα 30 χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπι έχω κάνει πολλά παρόμοια πράγματα και αν γράψω και άλλα παραδείγματα θα βαριέστε να διαβάζεται.

Θα αναρωτιέστε για τα ποιο πάνω που γράφω ότι εγώ θα συντηρώ τα ψάρια μου μόνο σε νερό που είναι κοντά στο φυσικό τους περιβάλλων και τώρα ανατρέπω όλα όσα γράφω.

Δεν είναι έτσι. Όλα όσα έκανα αναγκάστηκα να τα κάνω γιατί δεν γινόταν αλλιώς και όχι γιατί έτσι μου κάπνισε να πειραματιστώ.

Και διερωτώμαι:

Αυτή η ταλαιπωρία τελικά μείωσε το προσδόκιμο ζωής των ψαριών ή όχι;

Αν κάποιο ψάρι ψόφησε στους 6 μήνες πως μπορούμε να ξέρουμε ότι ψόφησε από την αλλαγή των συνθηκών και όχι από άλλα αίτια;

Γιατί δεν ψόφησαν τα ψάρια αμέσως;

Γιατί ενώ μεταφέρω ψάρια από ένα ενυδρείο σε άλλο με σχεδόν ίδιες συνθήκες τα ψάρια ψόφησαν;

Γιατί άλλοτε τα ψάρια είναι ευαίσθητα και άλλοτε όχι;

Κανείς εδώ δεν μπορεί να πει με ασφάλεια οτιδήποτε, όλα είναι στον αέρα.

Το σίγουρο είναι ότι μπορώ να δημιουργήσω πολλά ερωτήματα όπως ο φίλος μας ο Δελτα66.

Αρχή αυτής της συζήτησης ήταν να μπορέσουμε να καταλήξουμε κάπου και δεν είναι απαραίτητο ότι αυτή την άποψη θα την ασπαστούν όλοι Χρήστο!

Γι'αυτο λοιπόν εγώ προσωπικά ζήτησα να ακουστούν όλες οι απόψεις και οι εμπειρίες και πόσο μάλλον απόψεις μελών με μια 30χρονη εμπειρία στο χόμπι όπως την δίκια σου!

Καλύτερα λοιπόν θα ήταν να συμμετέχεις και εσύ με τα δικά σου συμπεράσματα και να μας καταθέσεις αυτούσια και την δικια σου άποψη/εμπειρία πάνω στο θέμα μιας και το να μας θέτεις ερωτήματα δεν θα μας βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites

Καλα παει μακρια η βαλιτσα!!!! Σε 5, 6 χρονια θα το στειλουμε και φανταρο!

Διάβασε άλλη μια φορά το ποστ της Ειρήνης μήπως καταλάβεις λίγο καλύτερα τι εννοεί!

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε άλλη μια φορά το ποστ της Ειρήνης μήπως καταλάβεις λίγο καλύτερα τι εννοεί!

Χαχαχα, τελικα τσιμπισες Νικολα!

Μην προσπαθεις να βγαλεις απολυτα συμπερασματα απο το ολο θεμα, συζητηση κανουμε και δεν προκειτε να βγαλεις ακρη!

Link to comment
Share on other sites

Στα 30 χρόνια που ασχολούμαι με το χόμπι έχω κάνει πολλά παρόμοια πράγματα και αν γράψω και άλλα παραδείγματα θα βαριέστε να διαβάζεται...............

Όλα όσα έκανα αναγκάστηκα να τα κάνω γιατί δεν γινόταν αλλιώς και όχι γιατί έτσι μου κάπνισε να πειραματιστώ.

Κανείς εδώ δεν μπορεί να πει με ασφάλεια οτιδήποτε, όλα είναι στον αέρα.

Το σίγουρο είναι ότι μπορώ να δημιουργήσω πολλά ερωτήματα όπως ο φίλος μας ο Δελτα66.

κ.χρηστο εμενα ενα ερωτημα μου δημιουργειτε................γιατι αναγκαστηκατε να τα κανετε ολα αυτα με αυτους τους τροπους?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα, τελικα τσιμπισες Νικολα!

Μην προσπαθεις να βγαλεις απολυτα συμπερασματα απο το ολο θεμα, συζητηση κανουμε και δεν προκειτε να βγαλεις ακρη!

Δεν είχα σκοπό να τσιμπήσω σε κάτι, εξάλλου ξεκίνησα αυτό το θέμα το οποίο είναι κάτι που απασχολεί γενικός το χορό μας και ακούγονται πολλά γύρο από το θέμα και όπως βλέπεις υπάρχει αρκετά μεγάλη συμμετοχή από τα μέλη του φόρουμ!

Αυτή λοιπόν η συμμετοχή εμένα μου δείχνει ότι πιθανών και κάποιοι άλλοι να έχουν την ανάγκη αυτής της συζήτησης για την συνολική άποψη της ενυδρειακης κοινωνίας και όχι για να βγάλω εγώ προσωπικά κάποια άκρη!

Link to comment
Share on other sites

Σαφως ο καθενας καταθετει την αποψη του και καλα κανει αλλα απο εκει και περα μην περιμενεις να βγαλεις απολυτα συμπερασματα, πραγμα που τινεις να κανεις!

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου προσωπικά συμπεράσματα απο την συζητηση σαφώς και τα έχω βγάλει (σωστά η λάθος) η πορεία θα δήξει και σίγουρα δεν μπορώ ούτε και εγώ να τα θεωρήσω από τωρα απόλυτα!

Δεν περιμένω να επικρατήσει η δικια μου άποψη και μερικών ακόμα αν αυτό πιστεύεις, απλά παρακολουθώ την συζήτηση με εξαιρετικό ενδιαφέρων και μπορώ να σου πω ότι την απολαμβάνω κιόλας!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου προσωπικά συμπεράσματα απο την συζητηση σαφώς και τα έχω βγάλει (σωστά η λάθος) η πορεία θα δήξει και σίγουρα δεν μπορώ ούτε και εγώ να τα θεωρήσω από τωρα απόλυτα!

Δεν περιμένω να επικρατήσει η δικια μου άποψη και μερικών ακόμα αν αυτό πιστεύεις, απλά παρακολουθώ την συζήτηση με εξαιρετικό ενδιαφέρων και μπορώ να σου πω ότι την απολαμβάνω κιόλας!

Σωστα ή λαθος αρα τη συμπερασματα εχεις βγαλει;

Τελος παντων ας μην χαλαμε το θεμα, και εγω το απολαμβανω! B)

Link to comment
Share on other sites

Ολοι εχουμε κανει λιγο πολυ λαθη σε εισαγωγη ψαριων στο ενυδρειο μας, ειτε απο αγνοια ειτε απο εξαναγκασμο σε ωρα αναγκης κλπ

Καποιοι ειχαν και αμεσες απωλειες, καποιοι κανενα εμφανες προβλημα (με καποια τουλαχιστον καλη προσαρμογη - οχι την μακρας διαρκειας που ανεφερα)

Το σιγουρο που εχω μαθει απο τη ζωη ειναι οτι ολα τα στραβα που κανουμε στο σωμα μας και οι κακουχιες που περναμε εμεις σαν ανθρωποι, καποια στιγμη πληρωνονται.

Καπως ετσι πρεπει να ειναι και για τα ψαρια πιστευω, χωρις να χρειαζομαι αποδειξεις και πειραματα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα λοιπόν θα ήταν να συμμετέχεις και εσύ με τα δικά σου συμπεράσματα και να μας καταθέσεις αυτούσια και την δικια σου άποψη/εμπειρία πάνω στο θέμα μιας και το να μας θέτεις ερωτήματα δεν θα μας βοηθήσει!

Τα ερωτήματα που έθεσα δεν τα έθεσα μόνο σε εσάς αλλά και στον ίδιο μου τον εαυτό.

Όπως καταλαβαίνεις σε αυτά τα μυστήρια δεν έχω απαντήσεις και θα ήθελα να απαντηθούν.

Έχω ζήσει πολλά κουλά πράγματα που δεν ξέρω τη να πιστέψω και τη όχι.

Όπως έγραψα και στις αρχές αν δεν γίνουν σοβαρά περάματα δεν θα μάθουμε την αλήθεια. Και ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι που δεν δίνουν μεγάλη σημασία στην προσαρμογή των ψαριών η στο Ph του νερο, ίσος δεν γράφουν εδώ γιατι να φοβούντε το κράξιμο.

Θα σου πω ένα τελευταίο, έρχονται από την Βουλγαρία εδώ δίσκοι δεύτερης επιλογής (σε χρώματα) όπως έρχονται κάναμε μετρήσεις στα σακουλάκια με νερό και το νερό είχε 8 Ph. Πήγαν στο πετ σοπ όπου το ph ήταν 7. Μετά από δυο μήνες τα ψάρια πουλήθηκαν και κάποια από αυτά πήγαν σε γνωστό μου όπου τα έβαλε σε ενυδρείο με Ph 6.

12 μήνες αργότερα ο γιος του με την κατσαρόλα σπάει το ενυδρείο και άρον άρον τα ψάρια τα βάλαμε σε ενυδρείο με αφρικάνες 8,3 ph έμειναν εκεί 1 μήνα και τσουρουφλίστηκαν πολύ από της αφρικάνες ώσπου αναγκάστηκα να τα πάρω και να τα βάλω με τα σκαλάρια όπου έχω Ph 6. Μετά από ένα μήνα λόγο χώρου αναγκάστηκα να τα δώσω στο πετ σοπ σε ph 7 και αυτός αργότερα τα πούλησε.

Και μετά ακούς κάποιους άλλους να παίρνουν δίσκους να τους έχουν μη μου απτου και να ψοφούν. δεν είναι κουλά αυτα;

Μπορεί να ασχολούμαι 30 χρόνια με τα ενυδρεία αλλά υπάρχουν τομής που είμαι ακόμη αρχάριος και δεν μπορώ να δώσω εξηγήσεις.

Όσο σκληρό και να ακούγεται αν θέλουμε να μάθουμε την αλήθεια πρέπει να γίνουν πειράματα και πρέπει να θυσιαστούν ψάρια. Και σίγουρα το κάθε ψάρι και το κάθε είδος έχει την δικιά του ιδιοσυγκρασία και η παράγοντες που πρέπει να λάβουμε υπόψη είναι πάρα πολύ και δυσδιάκριτη.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ή λαθος αρα τη συμπερασματα εχεις βγαλει;

Τελος παντων ας μην χαλαμε το θεμα, και εγω το απολαμβανω! B)

Σωστα η λάθος!

Ας βάλουμε λοιπόν μια άνω τελεία και ας συνεχίσουμε αυτή την τόσο εποικοδομητική κουβεντούλα!

Link to comment
Share on other sites

κ.χρηστο εμενα ενα ερωτημα μου δημιουργειτε................γιατι αναγκαστηκατε να τα κανετε ολα αυτα με αυτους τους τροπους?

Ξεφεύγουμε από το θέμα αλλά θα απαντήσω για να μην δημιουργούνται εντυπώσεις.

Όταν σου λέει ο άλλος ότι θα πετάξω τα σκαλαρια μου τα θές ή όχι τη να κάνω;

Όταν τα κριπενσης πληθαίνουν και γίνονται μάχες και δεν βρίσκεις έγκαιρος άτομα να τα δώσεις τη να κάνεις;

Κτλ…. Κτλ… κτλ….

Πολύ η παράγοντες και τα αίτια που μας αναγκάζουν να φερόμαστε ακραία.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από όσα ειπώθηκαν στο συγκεκριμένο θέμα θα έρθω να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου μιας και τα ψάρια έχουν ήδη προσαρμοστεί (καλός η κακός) σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον με συγκεκριμένες συνθήκες οπότε πιστεύω ότι θα πρέπει να συνεχίσουν να ζουν έτσι όπως έχουν μάθει να ζουν είτε αυτό λέγετε εκτροφέας είτε pet shop είτε το προσωπικό ενυδρείο κάποιου χομπιστα!

Έτσι λοιπόν αν αυτό το σκεπτικό μπορούμε να το υιοθετήσουμε ως ασφαλή ίσως να είναι και μια βασική συμβουλή από μας ως προς τα νέα μέλη!

Εμένα προσωπικά με καλύπτει απόλυτα αυτή η απάντηση!

Απλα δεν συμφωνω στο συμπερασμα σου και θεωρω κακηστη συμβουλη ως προς τα νεα μελη!

Συνηθως οταν αγοραζουμε ψαρια απο πετ δεν ξερουμε σε τη παραμετρους τα συντηρουν ή ποιο απλα οι ποιο πολλοι πετσοπαδες τα εχουν σε νερο δυκτιου και τελιωσε η υποθεση, οποτε το θεμα μετα εξαρτατε απο εμας στην καλη προσαρμογη και καραντινα για να αποφυγουμε να αρρωστησουν και να αποφυγουμε το αποτομο οσμωτικο στρες του ψαριου. Απο εκει και περα οι σωστες παραμετρους το καθαρο περιβαλλον η προσαρμοστηκοτητα του καθε ειδους και η ευαισθησια τους σε συνδιασμο με την εμπειρια του καθε χομπυστα στο συγκεκριμενο ειδος καθοριζουν και το μελλον του ψαριου.

Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτήματα που έθεσα δεν τα έθεσα μόνο σε εσάς αλλά και στον ίδιο μου τον εαυτό.

Όπως καταλαβαίνεις σε αυτά τα μυστήρια δεν έχω απαντήσεις και θα ήθελα να απαντηθούν.

Έχω ζήσει πολλά κουλά πράγματα που δεν ξέρω τη να πιστέψω και τη όχι.

Όπως έγραψα και στις αρχές αν δεν γίνουν σοβαρά περάματα δεν θα μάθουμε την αλήθεια. Και ξέρω ότι υπάρχουν και άλλοι που δεν δίνουν μεγάλη σημασία στην προσαρμογή των ψαριών η στο Ph του νερο, ίσος δεν γράφουν εδώ γιατι να φοβούντε το κράξιμο.

Θα σου πω ένα τελευταίο, έρχονται από την Βουλγαρία εδώ δίσκοι δεύτερης επιλογής (σε χρώματα) όπως έρχονται κάναμε μετρήσεις στα σακουλάκια με νερό και το νερό είχε 8 Ph. Πήγαν στο πετ σοπ όπου το ph ήταν 7. Μετά από δυο μήνες τα ψάρια πουλήθηκαν και κάποια από αυτά πήγαν σε γνωστό μου όπου τα έβαλε σε ενυδρείο με Ph 6.

12 μήνες αργότερα ο γιος του με την κατσαρόλα σπάει το ενυδρείο και άρον άρον τα ψάρια τα βάλαμε σε ενυδρείο με αφρικάνες 8,3 ph έμειναν εκεί 1 μήνα και τσουρουφλίστηκαν πολύ από της αφρικάνες ώσπου αναγκάστηκα να τα πάρω και να τα βάλω με τα σκαλάρια όπου έχω Ph 6. Μετά από ένα μήνα λόγο χώρου αναγκάστηκα να τα δώσω στο πετ σοπ σε ph 7 και αυτός αργότερα τα πούλησε.

Και μετά ακούς κάποιους άλλους να παίρνουν δίσκους να τους έχουν μη μου απτου και να ψοφούν. δεν είναι κουλά αυτα;

Μπορεί να ασχολούμαι 30 χρόνια με τα ενυδρεία αλλά υπάρχουν τομής που είμαι ακόμη αρχάριος και δεν μπορώ να δώσω εξηγήσεις.

Όσο σκληρό και να ακούγεται αν θέλουμε να μάθουμε την αλήθεια πρέπει να γίνουν πειράματα και πρέπει να θυσιαστούν ψάρια. Και σίγουρα το κάθε ψάρι και το κάθε είδος έχει την δικιά του ιδιοσυγκρασία και η παράγοντες που πρέπει να λάβουμε υπόψη είναι πάρα πολύ και δυσδιάκριτη.

Έχω συμφωνήσει ήδη μαζί σου για τα πειράματα σε μερικά ποστ πιο πίσω που σίγουρα μόνο τέτοιες διαδικασίες μπορούν να μας επιφέρουν τα απόλυτα αποτελέσματα

Τώρα στην παρούσα κατάσταση που αναφέρεσαι εσύ ποια πιστεύεις ότι θα ήταν η κατάληξη αυτων των δίσκων? Η απλή λογική λέει ότι αυτά τα ψάρια μετά από τόσες επανωτές κακουχίες και μόνο από τον παράγοντα στρες θα έπρεπε να είχαν ψοφήσει και αν την γλύτωναν από όλα αυτά τότε οι βλάβες που θα είχαν προκληθεί στα εσωτερικά τους όργανα από τα απαντά σκαμπανεβάσματα του ph και προφανώς και των υπόλοιπων παραμέτρων θα ήταν τόσο σοβαρές που δεν θα άντεχαν για πολύ καιρό ακόμα!

Κάνω λάθος? Αν όχι που θέλεις να καταλήξεις? Γνωρίζουμε τι έχουν απογίνει αυτά τα ψάρια και αν ζουν ακόμα?

Link to comment
Share on other sites

Ας θέσω κάτι ακόμα για συζήτηση: ωσμωτικό στρες δεν προκαλεί μόνο η αλλαγή του pH και των ιόντων στο νερό. Αλλαγή στην ιοντική ρύθμιση επάγεται δευτερογενώς από κάθε στρεσσογόνα κατάσταση, και σε αυτή περιλαμβάνεται η μεταφορά του ψαριού, η εισαγωγή του σε νέο χώρο, οι κοινωνικές του σχέσεις (εδραίωση χώρου, αψιμαχίες, ερωτοτροπία), η βίαιη αλλαγή της φωτοπεριόδου.

Το στρες με τη σειρά του προκαλεί κατακόρυφη πτώση της ανοσολογικής απάντησης του ψαριού, άρα γίνεται ακόμα πιο ευάλωτο.

Και κάτι ακόμα: ποιο είναι το προσδόκιμο ζωής ενός είδους και πώς καθορίζεται; Είναι η μάξιμουμ ηλικία που έχει βρεθεί στη φύση (το άτομο Τσακ Νόρις του πληθυσμού που μελετήθηκε δηλαδή); Είναι η μάξιμουμ ηλικία ενός ψαριού που περίσσεψε από ένα διδακτορικό ή ένα ξεχασμένο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο πιστεύω και εγώ, αλλά τη γίνεται αν έχουμε μόνο ένα σκαμπανέβασμα, δηλαδή αν πάρουμε τα ψάρια από Ph 8 και τα βάλουμε σε Ph 6 αυτό το στρες τελικά μειώνει το προσδόκιμο ζωής ή όχι; Ή μήπως το αυξάνουμε; Και τη γίνεται αν τα κρατήσουμε σε Ph 8;

Νομίζω ότι αυτό δεν μπορεί να απαντηθεί έτσι απλά.

Link to comment
Share on other sites

Ας θέσω κάτι ακόμα για συζήτηση: ωσμωτικό στρες δεν προκαλεί μόνο η αλλαγή του pH και των ιόντων στο νερό. Αλλαγή στην ιοντική ρύθμιση επάγεται δευτερογενώς από κάθε στρεσσογόνα κατάσταση, και σε αυτή περιλαμβάνεται η μεταφορά του ψαριού, η εισαγωγή του σε νέο χώρο, οι κοινωνικές του σχέσεις (εδραίωση χώρου, αψιμαχίες, ερωτοτροπία), η βίαιη αλλαγή της φωτοπεριόδου.

Το στρες με τη σειρά του προκαλεί κατακόρυφη πτώση της ανοσολογικής απάντησης του ψαριού, άρα γίνεται ακόμα πιο ευάλωτο.

Και κάτι ακόμα: ποιο είναι το προσδόκιμο ζωής ενός είδους και πώς καθορίζεται; Είναι η μάξιμουμ ηλικία που έχει βρεθεί στη φύση (το άτομο Τσακ Νόρις του πληθυσμού που μελετήθηκε δηλαδή); Είναι η μάξιμουμ ηλικία ενός ψαριού που περίσσεψε από ένα διδακτορικό ή ένα ξεχασμένο ενυδρείο;

Δεν μπορω παρα να συμφωνησω για αυτο αλλωστε λεμε πως οι παραμετροι ειναι παρα πολυ και το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να του δωσουμε οσο ποιο φιλικο και βολικο περιβαλλον προσπαθωντας να το στρεσαρουμε οσο λιγοτερο μπορουμε αλλα απο εκει και περα τα πραγματα ειναι πολυ ρευστα στο πως ενεργει ο καθε χομπυστας και ποσο καλα τα καταφερνει και στην πραξη!

Link to comment
Share on other sites

Απλα δεν συμφωνω στο συμπερασμα σου και θεωρω κακηστη συμβουλη ως προς τα νεα μελη!

Συνηθως οταν αγοραζουμε ψαρια απο πετ δεν ξερουμε σε τη παραμετρους τα συντηρουν ή ποιο απλα οι ποιο πολλοι πετσοπαδες τα εχουν σε νερο δυκτιου και τελιωσε η υποθεση, οποτε το θεμα μετα εξαρτατε απο εμας στην καλη προσαρμογη και καραντινα για να αποφυγουμε να αρρωστησουν και να αποφυγουμε το αποτομο οσμωτικο στρες του ψαριου. Απο εκει και περα οι σωστες παραμετρους το καθαρο περιβαλλον η προσαρμοστηκοτητα του καθε ειδους και η ευαισθησια τους σε συνδιασμο με την εμπειρια του καθε χομπυστα στο συγκεκριμενο ειδος καθοριζουν και το μελλον του ψαριου.

Έχεις κάθε δικαίωμα να μην συμφωνείς, απλά να σου απαντήσω πως ένας σωστός χομπιστας κάλλιστα θα μπορούσε να ζητήσει να μάθει τις τιμές του νερού που ζουν τα ψάρια που αγοράζει και να προσαρμόσει ανάλογα και το δικό του ενυδρείο έτσι ώστε να μην υποβάλει τα ψάρια σε απότομα σκαμπανεβάσματα επηρεάζοντας με αυτό τον τρόπο την υγεία τους! Αργότερα και αν αυτό του το επιτρέψουν και τα ψάρια του έχει στην διάθεση του των απαραίτητο χρόνο να κινηθεί ανάλογα!

Αυτό που συζητάμε τόση ώρα δηλαδή!

Συνεχίζεις ακόμα να την θεωρείς κάκιστη συμβουλή?

Υ.Γ. σου παραθέτω και μια τοποθέτηση το FotisGt πάνω στο ίδιο θέμα

Το να έχει προετοιμάσει κανείς ένα ενυδρείο που είναι πλέον έτοιμο να δεχθεί τα ψάρια, στις τιμές που αναφέρονται ως ιδανικές, αρκετές φορές είναι φάουλ.

Τα ψάρια που εισάγονται έχουν μάθει να ζουν σε νερά διαφορετικών παραμέτρων και απαιτείται μακροχρόνια προσαρμογή.Σε τέτοιες περιπτώσεις ίσως είναι καλύτερο να διατηρηθούν στο νερό που έχουν συνηθίσει, παρά να γίνει απότομη μεταβολή που θα τα επηρεάσει σημαντικά.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από όσα ειπώθηκαν στο συγκεκριμένο θέμα θα έρθω να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου μιας και τα ψάρια έχουν ήδη προσαρμοστεί (καλός η κακός) σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον με συγκεκριμένες συνθήκες οπότε πιστεύω ότι θα πρέπει να συνεχίσουν να ζουν έτσι όπως έχουν μάθει να ζουν είτε αυτό λέγετε εκτροφέας είτε pet shop είτε το προσωπικό ενυδρείο κάποιου χομπιστα!

Έτσι λοιπόν αν αυτό το σκεπτικό μπορούμε να το υιοθετήσουμε ως ασφαλή ίσως να είναι και μια βασική συμβουλή από μας ως προς τα νέα μέλη!

Εμένα προσωπικά με καλύπτει απόλυτα αυτή η απάντηση!

Συγνωμη αλλα λες τελιως διαφορετικα πραγματα απο οτι εχεις αναφερει!!!

Δηλαδη εαν παρω εναν δισκο που τον εχουν σε ΡΗ 8 θα πρεπει στο μελλον να συνεχισω να τον συντηρω στο ιδιο ΡΗ ή να το κατεβασω σταδιακα σε λογικες τιμες για το συγκεκριμενο ψαρι. Εννοειτε πως δεν επικρωτο μια βιαιότερη αλλαγη των παραμετρων και να σου πω και κατι. Στην πραξη οταν αγοραζουνε ενα ψαρι κανεις δεν μπαινει στην πραγματικοτητα στον κοπο να αλλαξει το ΡΗ του ενυδρειου του αμεσα, οποτε προσαρμοζουν το ψαρι στις συνθηκες του ενυδρειου σταδιακα, για να μην σου πω πως το ριχνουνε και αμεσως μεσα και το ψαρι αγκωμαχα μεχρι να ερθει στα ισα του. Αυτη ειναι η αληθεια.

Και το τη ΡΗ εχει ο πετσοπας και απο τη ΡΗ προηλθε το ψαρι αυτο παλι ειναι αλλο ανεκδοτο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα λες τελιως διαφορετικα πραγματα απο οτι εχεις αναφερει!!! Δεν νομιζω, πιστευω οτι ειμουν απο την αρχη ξεκαθαρος στο οτι συμφωνησα απολυτα με τα γραφομενα της Ειρηνης στο ποστ 70!

Δηλαδη εαν παρω εναν δισκο που τον εχουν σε ΡΗ 8 θα πρεπει στο μελλον να συνεχισω να τον συντηρω στο ιδιο ΡΗ ή να το κατεβασω σταδιακα σε λογικες τιμες για το συγκεκριμενο ψαρι. Ναι, που ειναι το παραλογο? Εννοειτε πως δεν επικρωτο μια βιαιότερη αλλαγη των παραμετρων και να σου πω και κατι. Στην πραξη οταν αγοραζουνε ενα ψαρι κανεις δεν μπαινει στην πραγματικοτητα στον κοπο να αλλαξει το ΡΗ του ενυδρειου του αμεσα, οποτε προσαρμοζουν το ψαρι στις συνθηκες του ενυδρειου σταδιακα,σωστα, σταδιακα και με συμβατα ψαρια μεταξυ τους στο ιδιο ενυδρειο για να μην σου πω πως το ριχνουνε και αμεσως μεσα και το ψαρι αγκωμαχα μεχρι να ερθει στα ισα του.καποιοι πιθανων να το κανουν, μεγα λαθος! Αυτη ειναι η αληθεια.Οχι για ολους!

Και το τη ΡΗ εχει ο πετσοπας και απο τη ΡΗ προηλθε το ψαρι αυτο παλι ειναι αλλο ανεκδοτο.Οι σωστοι επαγγελματιες κρατανε τουε τυπους, αναφερθηκε και πιο πανω!

Link to comment
Share on other sites

Καλα, καληνύχτα γιατι ξημερωσαμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...