Jump to content

Ψάρια Εκτροφής Και Η Προσαρμοστικότητα Τους!


Recommended Posts

Καλό βραδύ σε όλους!

Μπορούμε να συνεχίσουμε και αύριο την κουβέντα!

Πηγε αργα!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 136
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για να κλείσω το θέμα από την δικιά μου πλευρά.

Πέρα από τα ευτράπελα και τα περίεργα που κατά καιρούς αναγκάστηκα να κάνω, η πάγια μου τακτική είναι:

Όποτε παίρνω κάποιο νέο ψάρι μέσα σε 20 μέρες το φέρνω το νερό όσο κοντά μπορώ στο φυσικό του περιβάλλων, ποτέ δεν είχα πρόβλημα και δεν είχα ενδείξεις ότι μειώθηκε το προσδόκιμο ζωής του. Όλα αυτά είναι εμπειρικά αλλά όχι επιστημονικά αποδειγμένα.

Έως ότου μάθω κάτι το νέο εγώ θα συνεχίζω να συντηρώ τα ψάρια μου σε νερό κοντά στο φυσικό τους ανεξαρτήτως από τη νερό ήρθαν στο ενυδρείο μου

γιατί όπως προανέφερα δεν είχα ποτέ εμφανή προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη η άποψη σου Χρηστό και σαφώς και αποδεκτή μιας που δεν προσπαθούμε να επικροτήσουμε κάποια συγκεκριμένη άποψη σαν δεδομένη αλλά την γενική άποψη του συνόλου!

Αν παρόλα αυτά θεωρείς ότι σε ενδιαφέρει να παρακολουθήσεις την συζήτηση και ότι μέσα από αυτόν τον διάλογο πιθανόν να αποκομίσεις και εσύ κάποιες έξτρα πληροφορίες μπορείς να συνεχίσεις να τον παρακολουθείς και οπού το κρίνεις σκόπιμο να επενεβεις ξανά!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι δεν θα παρακολουθώ το θέμα απλά δεν έχω να προσθέσω κάτι εκτός και αν προκύψει κάτι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσω το θέμα από την δικιά μου πλευρά.

Πέρα από τα ευτράπελα και τα περίεργα που κατά καιρούς αναγκάστηκα να κάνω, η πάγια μου τακτική είναι:

Όποτε παίρνω κάποιο νέο ψάρι μέσα σε 20 μέρες το φέρνω το νερό όσο κοντά μπορώ στο φυσικό του περιβάλλων, ποτέ δεν είχα πρόβλημα και δεν είχα ενδείξεις ότι μειώθηκε το προσδόκιμο ζωής του. Όλα αυτά είναι εμπειρικά αλλά όχι επιστημονικά αποδειγμένα.

Έως ότου μάθω κάτι το νέο εγώ θα συνεχίζω να συντηρώ τα ψάρια μου σε νερό κοντά στο φυσικό τους ανεξαρτήτως από τη νερό ήρθαν στο ενυδρείο μου

γιατί όπως προανέφερα δεν είχα ποτέ εμφανή προβλήματα.

:thaman:

Επειδη και εγω δεν μπορω να αναλωνομε σε συμπερασματα του, "οτι νανε", και επειδη σε λιγο θα βλεπουμε χομπυστες να δοκιμαζουν δισκους και σε θαλασσινο νερο, θα παραμεινω στην δηλωση του Χρηστου η οποια με καλυπτει και στις δηλωσεις μου εως τωρα και θα συμβουλευα τον καθε αρχαριο να ακολουθησει ποιο περπατημενα μονοπατια και παν μετρο αριστο για ενα ευτιχισμενο μελλον των αγαπημενων τους φιλων!

Link to comment
Share on other sites

:thaman:

Επειδη και εγω δεν μπορω να αναλωνομε σε συμπερασματα του, "οτι νανε",ποια ειναι αυτα; και επειδη σε λιγο θα βλεπουμε χομπυστες να δοκιμαζουν δισκους και σε θαλασσινο νερο,το νερο δικτυου εννοεις; θα παραμεινω στην δηλωση του Χρηστου η οποια με καλυπτει και στις δηλωσεις μου εως τωρα και θα συμβουλευα τον καθε αρχαριο να ακολουθησει ποιο περπατημενα μονοπατια και παν μετρο αριστο για ενα ευτιχισμενο μελλον των αγαπημενων τους φιλων!

Link to comment
Share on other sites

:thaman:

Επειδη και εγω δεν μπορω να αναλωνομε σε συμπερασματα του, "οτι νανε", και επειδη σε λιγο θα βλεπουμε χομπυστες να δοκιμαζουν δισκους και σε θαλασσινο νερο, θα παραμεινω στην δηλωση του Χρηστου η οποια με καλυπτει και στις δηλωσεις μου εως τωρα και θα συμβουλευα τον καθε αρχαριο να ακολουθησει ποιο περπατημενα μονοπατια και παν μετρο αριστο για ενα ευτιχισμενο μελλον των αγαπημενων τους φιλων!

Συμφωνώ μαζί σου!

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναλώνεσαι σε συμπεράσματα του “ότι νάνε” αλλά αν θέλεις μέχρι να δούμε τελικά χομπιστες να δοκιμάζουν δίσκους σε θαλασσινό ενυδρείο επέτρεψε στους υπόλοιπος 18 φίλους που συμμετέχουν και τους δεκάδες αναγνώστες που διαβάζουν να συνεχίσουν να ενδιαφέρονται και να καταθέτουν τις απόψεις τους που αμιτι άλλο είναι και πιο ευγενικοί από εσένα!

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν τιθεται θεμα ευγενειας γιατι δεν νομιζω να προσβαλα κανεναν, απλα η ολη συζητηση ειναι πολυ γενικη και αοριστη μεχρι σε ουτοπικο βαθμο. Παλι καλα που ο Bleher δεν μπορει να διαβαση στα ελληνικα καποια πραγματα γιατι αν διαβαζε πως πρεπει να διατηρουμε καποια ψαρια σε απιθανα ΡΗ θα τραβουσε τα μαλλια του. Οταν μιλαμε για ΡΗ 6 σε σχεση με το ΡΗ 8 υπαρχει μια αβυσσος για την βιωσημοτητα του καθε ζωντανου. Ερχομαι συχνα στην Αθηνα και το νερο ακομα και το καλοκαιρι δεν το εχω δει να περνα το 7,5 στην χειροτερη περιπτωση και δεν μιλαω για γεωτρηση αλλα για δυκτιου, και αν εσεις το μετρατε για 8 τοτε στο Βολο εχουμε 9 και 10.

Σε οξινο νερο εχουμε κυριως αμμωνιο, λιγα ορυκτα μεταλα, επισης μειωνονται οι μικροργανισμοι και τα ψαρια που ζουν σε αναλογο περιβαλλον ειναι αρκετα ευαισθητα σε ασθενειες σε ενα ποιο αλκαλικο περιβαλλον,και η οσμωτικη πιεση που δεχονται δεν ειναι στο DNA τους, και, και, και. Ενταξει να μιλησουμε για δισκους του εμποριου, σαφως και δεν ειναι σαν τους αγριους αλλα οχι και να τους συντηρησω σε ΡΗ 8, ελεος.

Εχουμαι καταρηψη καθε βιβλιογραφια απο ανθρωπους που εχουν φαει την ζωη τους στην επιστημονικη ερευνα και οτι γραφουν αυτοι ειναι χαζομαρες ενω εμεις ειμαστε οι εξυπνη.

Μπορει να ειμαι λαθος για πολλους αλλα εως οτου δεν θα εχουμε μια σοβαρη μελετη περι του θεματος απλα αερολογουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω δεν τιθεται θεμα ευγενειας γιατι δεν νομιζω να προσβαλα κανεναν, απλα η ολη συζητηση ειναι πολυ γενικη και αοριστη μεχρι σε ουτοπικο βαθμο. Παλι καλα που ο Bleher δεν μπορει να διαβαση στα ελληνικα καποια πραγματα γιατι αν διαβαζε πως πρεπει να διατηρουμε καποια ψαρια σε απιθανα ΡΗ θα τραβουσε τα μαλλια του. Οταν μιλαμε για ΡΗ 6 σε σχεση με το ΡΗ 8 υπαρχει μια αβυσσος για την βιωσημοτητα του καθε ζωντανου. Ερχομαι συχνα στην Αθηνα και το νερο ακομα και το καλοκαιρι δεν το εχω δει να περνα το 7,5 στην χειροτερη περιπτωση και δεν μιλαω για γεωτρηση αλλα για δυκτιου, και αν εσεις το μετρατε για 8 τοτε στο Βολο εχουμε 9 και 10.

Σε οξινο νερο εχουμε κυριως αμμωνιο, λιγα ορυκτα μεταλα, επισης μειωνονται οι μικροργανισμοι και τα ψαρια που ζουν σε αναλογο περιβαλλον ειναι αρκετα ευαισθητα σε ασθενειες σε ενα ποιο αλκαλικο περιβαλλον,και η οσμωτικη πιεση που δεχονται δεν ειναι στο DNA τους, και, και, και. Ενταξει να μιλησουμε για δισκους του εμποριου, σαφως και δεν ειναι σαν τους αγριους αλλα οχι και να τους συντηρησω σε ΡΗ 8, ελεος.

Εχουμαι καταρηψη καθε βιβλιογραφια απο ανθρωπους που εχουν φαει την ζωη τους στην επιστημονικη ερευνα και οτι γραφουν αυτοι ειναι χαζομαρες ενω εμεις ειμαστε οι εξυπνη.

Μπορει να ειμαι λαθος για πολλους αλλα εως οτου δεν θα εχουμε μια σοβαρη μελετη περι του θεματος απλα αερολογουμε!!!

Αμφισβητεις τα γραφομενα μου με αυτο που εγραψες;Γιατι εγω αναφερθηκα σε αυτο.Και βαση προσωπικης εμπειριας.

Θεωρεις οτι ενας παλιος χομπιστας δεν ξερει να μετρησει pH;

Και μη μου αρχισεις τα κολπα,ενας παλιος χομπιστας δε βαζει δισκους σε τετοιο pH.Εγω τους εβαλα σε νερο βρυσης,και αυτη τη μετρηση μου εδειξε.Ασχετως αν σταδιακα φυσικα επεσε.Και να αναφερω οτι το τοτε ενυδρειο το ειχαν δει και φιλοι απο εδω μεσα,και μπορουν να το επιβεβαιωσουν.

Τελος φιλε Rik να σου πω οτι εγω ειμαι πολλες φορες εριστικος και νευρικος,εσυ ομως εισαι προσβλητικος.Και σου βγαινει πολυ!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αμφισβητεις τα γραφομενα μου με αυτο που εγραψες;Γιατι εγω αναφερθηκα σε αυτο.Και βαση προσωπικης εμπειριας.

Θεωρεις οτι ενας παλιος χομπιστας δεν ξερει να μετρησει pH;

Και μη μου αρχισεις τα κολπα,ενας παλιος χομπιστας δε βαζει δισκους σε τετοιο pH.Εγω τους εβαλα σε νερο βρυσης,και αυτη τη μετρηση μου εδειξε.Ασχετως αν σταδιακα φυσικα επεσε.Και να αναφερω οτι το τοτε ενυδρειο το ειχαν δει και φιλοι απο εδω μεσα,και μπορουν να το επιβεβαιωσουν.

Τελος φιλε Rik να σου πω οτι εγω ειμαι πολλες φορες εριστικος και νευρικος,εσυ ομως εισαι προσβλητικος.Και σου βγαινει πολυ!!!!!!!

Λυπαμε που το πειρες προσωπικα γιατι δεν αναφερομουν συγκεκριμενα σε καποιον και δεν εννοω πως δεν μπορουν να για καποιο χρονικο διαστημα να ζησουν σε καποιες μετρησεις αλλα δεν το θεωρω σωστω! Απο εκει και περα ο καθενας ειναι ελευθερος να πραξει οπως θελει.

Προσβολη για μενα ειναι να μην προσφερουμε τις καταλληλες συνθηκες σε ενα ζωντανω, για αυτο ισως και να γίνομε αποτομος. Αν νομιζεις πως σε προσβαλα συγνωμη αλλα οι αποψεις μου πανω σε καποια θεματα ειναι αλλο καπελο. Το ξερω οτι εισαι ενταξει παλικαρι, μονο που προσωπικα δεν συμφωνω!

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμε που το πειρες προσωπικα γιατι δεν αναφερομουν συγκεκριμενα σε καποιον και δεν εννοω πως δεν μπορουν να για καποιο χρονικο διαστημα να ζησουν σε καποιες μετρησεις αλλα δεν το θεωρω σωστω! Απο εκει και περα ο καθενας ειναι ελευθερος να πραξει οπως θελει.

Προσβολη για μενα ειναι να μην προσφερουμε τις καταλληλες συνθηκες σε ενα ζωντανω, για αυτο ισως και να γίνομε αποτομος. Αν νομιζεις πως σε προσβαλα συγνωμη αλλα οι αποψεις μου πανω σε καποια θεματα ειναι αλλο καπελο. Το ξερω οτι εισαι ενταξει παλικαρι, μονο που προσωπικα δεν συμφωνω!

Για ελα στη θεση μου και πες μου.Εσυ αν ειχες κανει το ποστ αυτο δεν θα το επαιρνες προσωπικα;

Στο φιναλε δεν αναφερθηκα αν ειναι σωστο η ηθικο.Αλλο συζηταμε εξ'αλλου σε αυτο το θεμα.Και πανω σε αυτο εφερα σαν παραδειγμα προσωπικη εμπειρια!Πραγμα που τελικα πολυ λιγοι εδω μεσα εχουν να παραθεσουν!!!

Αυτο ειναι και το τελευταιο μου ποστ σε αυτο το θεμα.Καλη κουβεντα.

Link to comment
Share on other sites

Για ελα στη θεση μου και πες μου.Εσυ αν ειχες κανει το ποστ αυτο δεν θα το επαιρνες προσωπικα;

Στο φιναλε δεν αναφερθηκα αν ειναι σωστο η ηθικο.Αλλο συζηταμε εξ'αλλου σε αυτο το θεμα.Και πανω σε αυτο εφερα σαν παραδειγμα προσωπικη εμπειρια!Πραγμα που τελικα πολυ λιγοι εδω μεσα εχουν να παραθεσουν!!!

Αυτο ειναι και το τελευταιο μου ποστ σε αυτο το θεμα.Καλη κουβεντα.

Εγω κολησα απο εδω που ο Νικος λεει οτι θα συνεχιζε να κρατα τους δισκους στο 8 και οχι 8,5 οπως αναφερεις εσυ, και επειδη συμφωνω απολυτα με τα bold αναγραφωμενα σου (και ας αναφερεσαι και σε εμενα πλαγιως) επειδη ο Νικος εχει μαυρα μεσανυχτα περι του θεματος καλο θα ηταν να μην βγαζει ετσι απλα συμπερασματα κολλωντας στα γραφωμενα του καθε φιλου για να δειξει δειθεν το σωστω δρομο γιατι τα παιδια καταθετουν τις αποψεις τους αλλα δεν παιρνουν θεση, και ετσι ειναι το σωστω σε ενα θεμα που δεν μπορουμε απλα να μενουμε στην απλη θεωρια της λογικης αλλα και της πραξης.

Και δευτερων εσυ εισαι αλλο θεμα μια που ειμαι σιγουρος πως ο Νινταλ θα σε εβαλε στο σωστω δρομο!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω κολησα απο εδω που ο Νικος λεει οτι θα συνεχιζε να κρατα τους δισκους στο 8 και οχι 8,5 οπως αναφερεις εσυ, και επειδη συμφωνω απολυτα με τα bold αναγραφωμενα σου (και ας αναφερεσαι και σε εμενα πλαγιως) επειδη ο Νικος εχει μαυρα μεσανυχτα περι του θεματος καλο θα ηταν να μην βγαζει ετσι απλα συμπερασματα κολλωντας στα γραφωμενα του καθε φιλου για να δειξει δειθεν το σωστω δρομο γιατι τα παιδια καταθετουν τις αποψεις τους αλλα δεν παιρνουν θεση, και ετσι ειναι το σωστω σε ενα θεμα που δεν μπορουμε απλα να μενουμε στην απλη θεωρια της λογικης αλλα και της πραξης.

Και δευτερων εσυ εισαι αλλο θεμα μια που ειμαι σιγουρος πως ο Νινταλ θα σε εβαλε στο σωστω δρομο!!!

Αγαπητέ ρικ!

Το ότι συνεχώς ασχολιέσαι κακοπροαίρετα με το πρόσωπο μου είναι πλέων οφθαλμοφανές από όλους και δεν σκοπεύω να ξαναπέσω στην παγίδα σου! Αν αυτό σε ιντριγκαρει μπορείς να συνεχίσεις να το κάνεις!

Επέτρεψε μου όμως τώρα να σε αφήσω……να μιλάς μόνο σου!

Όσο για το αν έχω μαύρα μεσάνυχτα αυτό άστο να το κρίνουν κάποιοι άλλοι!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ ρικ!

Το ότι συνεχώς ασχολιέσαι κακοπροαίρετα με το πρόσωπο μου είναι πλέων οφθαλμοφανές από όλους και δεν σκοπεύω να ξαναπέσω στην παγίδα σου! Αν αυτό σε ιντριγκαρει μπορείς να συνεχίσεις να το κάνεις!

Επέτρεψε μου όμως τώρα να σε αφήσω……να μιλάς μόνο σου!

Όσο για το αν έχω μαύρα μεσάνυχτα αυτό άστο να το κρίνουν κάποιοι άλλοι!

Συμφωνω απολυτα, ενας ομως απο τους αλλους ειμαι και εγω.

Απο εκει και περα δεν θα ξαναενοχλησω γιατι οτι ειχα να πω το ειπα. Αλλωστε εδω αλλος βγαζει τα συμπερασματα και αλλος ειναι ο κακος της υποθεσης.

Καλη συνεχεια και οταν θα εχεις καποια εμπειρια με δισκους ελα να τα ξαναπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα, ενας ομως απο τους αλλους ειμαι και εγω.

Απο εκει και περα δεν θα ξαναενοχλησω γιατι οτι ειχα να πω το ειπα. Αλλωστε εδω αλλος βγαζει τα συμπερασματα και αλλος ειναι ο κακος της υποθεσης.

Καλη συνεχεια και οταν θα εχεις καποια εμπειρια με δισκους ελα να τα ξαναπουμε.

εγω μπορω να μιλησω Η δεν εχω ακομα την εμπειρια που χρειαζεται στους δισκους ?

μην το κανουμε σαν το αλλο ποστ που διαβασα

που επρεπε για να μιλησει καποιος να εχει κανει παρουσιαση το ενυδρειου του πρωτα !!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω πως ένα τόσο ενδιαφέρον θέμα κάποιοι καταφέρνουν πάλι να το πάρουν προσωπικά και να βαρύνουν την συζήτηση!!! Κρίμα! Γιατί κατά την γνώμη μου σε αυτό το θέμα θα έπρεπα ο καθένας να καταθέσει τις εμπειρίες του και όχι τις απόψεις του. Οι απόψεις μπορεί σε μικρό ή σε μεγάλο βαθμό να θεωρηθούν αυθαίρετες! Ούτε και μπορούν να αποδειχτούν αφού όπως πρώτος ανέφερε ο Χρήστος δεν υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις. Οι εμπειρίες όμως δε μπορούν να αμφισβητηθουν!

Όσον αφορά τους δίσκους, δυστυχώς η άποψη που κατέθεσα παραπάνω επαληθεύεται! Κακώς πάλι η κουβέντα γυρίζει σε αυτούς...

Αφήστε τα προσωπικά σας και τα άσχετα σχόλια που δεν βοηθούν την κουβέντα εκτός θέματος

Link to comment
Share on other sites

Μιληστε μια φορα με ονοματα επιτελους.Και ριξτε το αδικο εκει που πρεπει!!!!!!!!!!!!Εστω για μια φορα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι συνχομπιστες παρακολουθω την συζητηση αυτη με πολυ ενδιαφερων.Πιστευω οτι μπορω να μαθω πολλα πραγματα

απο τετειου ιδους συζητησης και αναφορες. Το μονο που με χαλαει ειναι οτι πολλες φορες σας πιανω σε διαφορους

προσωπικους διαξιφισμους που χαλαει την ολη εικονα. Θα σας παρακαλουσα εκ βαθος καρδιας ( αν και ειμαι νεο μελος ) να

αρκεστουμε σε αυτο που αγαπαμε.Ολοι περνουμε και ολοι δινουμε απο τον μεγαλυτερο εως τον μικροτερο.

Σας ευχαριστω παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αυτο το χομπι εχει πολλους γκουρου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω ποιοι είναι οι άλλοι και ποιοι είναι οι "άλλοι"...

Πιστεύω οτι είμαστε μια μικρή κοινωνία με τον ίδιο σκοπό, οπότε θα παρακαλέσω πολύ να πάψουν οι ομαδοποιήσεις και να φερθούμε σαν ομάδα.

Το θέμα πιστεύω οτι δεν ανοίχθηκε για να παρθούν κάποια συμπεράσματα, αλλά για να κατατεθούν γνώμες και εμπειρίες από όλους.

Αν η συμπεριφορά μας δεν είναι "ανάλογη", θα αποτρέψει πολλούς στο να γράψουν την άποψη τους, ή απλά θα τους κουράσει το θέμα,κάτι που δεν το θέλω.

Το forum είναι ανοιχτό για όλους και όχι εγκυκλοπαίδεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε αναφορες των προλαλισαντων ειδα οτι,υπαρχουν δυο τινα.

Πρωτον, οτι ψαρια με μικρη αποκληση ph, μπορουν να συνηπαρξουν χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα στιν συμβιωση τους.

Και δευτερον, οτι εαν εχουν ενα τελειος διαφορετικο ph, απο αυτο τις βιβλιογραφιας τους αλλα η συνθηκες του ενυδρειου ειναι

σταθερες και δεν μεταβαλονται συνεχως μπορουν να ζησουν χαρουμενα, να ειναι προσχαρα και κινητικα και να προσφερουν ακομα

και γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Χαρούμενα και ευτυχισμένα μπορούν να ζουν αλλά για πόσο;

Πόσοι είναι αυτοί που συντηρούν καρδινάλιους ή σκαλάρια σε Ph 7,5 και τα ψάρια τους έζησαν τα προβλεπόμενα χρόνια.

Θα σας το πω ποιο απλά.

Το κάθε ψάρι έχει διαφορετική ιδιοσυγκρασία και κατά συνέπια έχει μεγαλύτερες ή μικρότερες ανοχές σε μεγάλες αποκλίσεις του Ph. Αβίαστα συμπεραίνουμε ότι ότι ισχύει για το χ΄ ψάρι δεν ισχύει για το ψ΄.

Πάμε παρακάτω.

Όσο έμπειρός και μακροχρόνιος να είναι ο χομπιστας σίγουρα δεν έχει άποψη για όλα τα ψάρια αλλά για κάποια.

Άλλο παράδειγμα

Ένας χομπιστας που ασχολείται πχ 6 χρόνια και έχει διαβάσει τα έντερα του και έχει αποκτήσει μεγααααλη εμπειρία δεν μπορεί να έχει τεκμηριωμένη άποψη για την διάρκεια ζωής ψαριών που ζουν πολλά χρόνια πχ σκαλάρια γιατί απλά τα σκαλάρια ζουν >10 χρόνια.

Στο θέμα αυτό ούτε εγώ μπορώ να έχω τεκμηριωμένη άποψη αν και έχω σκαλάρια ηλικίας >10 χρόνων αλλά συντηρημένα σε χαμηλό Ph και όχι σε 7,5.

Για να είχα τεκμηριωμένη άποψη για τα σκαλάρια θα έπρεπε ταυτόχρονα να είχα και ένα πανομοιότυπο ενυδρείο με Ph 7,5 και να έβλεπα αν τελικά ζουν το ίδιο ή λιγότερο σε Ph διαφορετικό από την φύση τους.

Δεν ξέρω αν αντιλαμβάνεστε την δυσκολία και της παραμέτρους που πρέπει να προσέξουμε. Παρατηρούμε ότι υπάρχει μεγάλη δυσκολία στο να έχουμε σαφή συμπεράσματα που να βασίζονται σε μακροχρόνια μελέτη και όχι σε επιπόλαια βραχυπρόθεσμα ή μεμονωμένα γεγονότα.

Πειράματα μπορούν σχετικά εύκολα να γίνουν με ψάρια που ζουν λίγο πχ γκαπυ ενώ δύσκολα με ψάρια που ζουν πολύ γιατί χρειαζόμαστε πολλά χρόνια.

Ποιος μπορεί από εδώ μέσα να μου πει ότι τα σκαλάρια μου θα ζήσουν >10 χρόνια σε 7,5 ph.

Ακόμη και να βρεθούν 1-2 που συντηρούν σκαλάρια >10 χρόνια σε 7,5 ph πάλι ξέρεται δεν βγάζουμε σαφή συμπεράσματα. Όταν γίνονται πειράματα για κάποιο νέο φάρμακο δεν δοκιμάζεται μόνο σε 2-3 άτομα και ούτε για μικρό χρονικό διάστημα.

Ακόμη και παγκόσμια δημοσκόπηση να κάνουμε ο κάθε ένας μπορεί να λέει ότι θέλει και να βγουν εντελώς λανθασμένα συμπεράσματα.

Κλείνω με μια παράκληση , μην βγάζεται συμπεράσματα που δεν έχουν βάση σε κάποια μελέτη, αυτά τα λέμε στα μέρη μας δουλειές του ποδαριού.

Αντίθετος αν συντηρείτε ψάρια σε τιμές που είναι δοσμένες από την φύση τους δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Όλα τα ψάρια που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν σε λάθος Ph μπορούν να προσαρμοστούν στο φυσικό τους ph γιατί αυτό είναι δοσμένο και καταγραμμένο στο DNA τους. Εξαίρεση τα γενετικά τροποποιημένη αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Αρα βαδιζουμε με την πεπατημενη οδο!

Με τις εμποιριες του καθ` ενος που παραθετη στην καθε αναφορα ενος θεματος.

Link to comment
Share on other sites

Σε αναφορες των προλαλισαντων ειδα οτι,υπαρχουν δυο τινα.

Πρωτον, οτι ψαρια με μικρη αποκληση ph, μπορουν να συνηπαρξουν χωρις καποιο ιδιαιτερο προβλημα στιν συμβιωση τους.

Και δευτερον, οτι εαν εχουν ενα τελειος διαφορετικο ph, απο αυτο τις βιβλιογραφιας τους αλλα η συνθηκες του ενυδρειου ειναι

σταθερες και δεν μεταβαλονται συνεχως μπορουν να ζησουν χαρουμενα, να ειναι προσχαρα και κινητικα και να προσφερουν ακομα

και γεννες.

Αυτο ηταν που ηθελα να αποφυγω φιλε Ebenos και δεν εχω τιποτα μαζι σου ουτε με καποιον αλλον εδω μεσα, αλλα εσυ νομιζεις οτι εγω ειμαι κολλημενος με την παρτη σου.

Τεσπα, καλη συνεχεια everybody.......................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...