Jump to content

Συγκατοικουν Τα Colomesus Asellus Με Σκαλαρια???


Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω αν θα μπορουσαν να συμβιωσουν τα Colomesus asellus με τα σκαλαρια και τα νεον τετρα σε ενυδρειο 100λιτρα....φυτεμενο....

επισης εχω απορια για το τι κανει ο τυπος εδω

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχααααα.... και τι ειναι για να κανει ελεγχο στα δοντια τους? οδοντιατρος κατοικιδιων???????

Link to comment
Share on other sites

Αν και είναι από τα λιγοστά ήρεμα puffers γλυκού νερού δεν μπορώ να σου απαντήσω με βεβαιότητα πως θα συγκατοικήσουν με τα σκαλαρια! Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που το έχει δοκιμάσει! Με δίσκους ακούγεται ότι τα βάζουν χωρίς πρόβλημα! Καλύτερα να ρωτήσεις των ΤΑΝ για περισσότερες λεπτομέρειες!

Τα δόντια των puffers μεγαλώνουν πολύ με αποτέλεσμα να μην μπορούν να τραφούν! Οι περισσότεροι κάτοχοι αναγκάζονται να κάνουν αυτό που βλέπεις, να τους κόβουν τα δόντια μιας και αν δεν επέμβουν τα ψάρια θα πεθάνουν από ασιτεία!

Αυτό μπορεί βέβαια να αποφευκτει αν τα ταΐζουμε ζωντανά με σκληρά κελύφη όπως σαλιγκάρια και άλλα!

Υ.Γ. τα λατρεύω αυτά τα ψάρια, θα είναι τα επόμενα μου!

Link to comment
Share on other sites

Προφανως μην τρωγοντας κατι σκληρο ωστε να κρατουν κοντα τα δοντια τους,αυτα μακριναν αρκετα.

Ο τυπος εκανε καποια αναισθησια,και τους εκοψε τα δοντια στο επιθυμητο μεγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Στράτο και εσύ δεν είχες κάποιο?

Link to comment
Share on other sites

Στράτο και εσύ δεν είχες κάποιο?

Φιλαρακι ειχα τα ιδια στους δισκους.Δεν χρειαστηκε ομως να μπω σ'αυτη τη διαδικασια.Οι λαθρεπιβατες που ειχα ηταν χιλιαδες :D οποτε τα ακονιζαν καλα τα δοντακια τους.:)

Link to comment
Share on other sites

Καλα το θυμομουν!

Όχι, δεν ρώτησα για αυτό, για την συμβίωση τους με τα υπόλοιπα ψάρια ρώτησα!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη ειναι ρισκο να τα βαλω με σκαλαρια λετε..... εχω κι ενα αλλο ενυδρειο με ενα χρυσοψαρο... βεβαια ειναι 35 λιτρα... δεν ξερω αν κανει....αν κανει θα μπορουσα ν ατο βαλω στην αρχη στο μεγαλο και αν βλεπω επιθεσεις να το βαλω στο μικρο???

ειναι πραγματικα πολυ ομορφο και θεωρω οτι πρεπει να ειναι και πολυ εξυπνο....

δεν το ηξερα αυτο για τα δοντια.... !!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι Μιχάλη, δεν μπορείς να τα βάλεις μαζί με το χρυσόψαρο!

Έχουν εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις το ένα ψάρια από το άλλο!

Εγώ θα σου πρότεινα επειδή πραγματικά είναι πολύ όμορφα ψάρια (γούστα είναι αυτά) να κάνεις υπομονή και κάποια στιγμή να πάρεις ένα ενυδρείο καμιά 100λιτρα και να βάλεις ένα μικρό κοπαδακι από αυτά να τα ευχαριστηθείς!

Αυτό τουλάχιστον θα κάνω εγώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τα δικα μου τα 6 colomesus τα εχω με αγγελοψαρο με surinamensis και braziliensis σε 260 λιτρα.ολα πανε τελεια αλλα εχω θεμα με τα δοντια

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου τα 6 colomesus τα εχω με αγγελοψαρο με surinamensis και braziliensis σε 260 λιτρα.ολα πανε τελεια αλλα εχω θεμα με τα δοντια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...