Jump to content

Υποστρομα?


Recommended Posts

επειδη μεσα στην εβδομαδα θα παρω νεο υποστρομα χαλαζιακη αμμο μπεζ,ελεγα να κρατιζω και ενα χαλαζια χαλικι που εχω μεσα,για να με βοηθισει να κανω σε μερικα σημεια μεγαλα υψοματα...και απο πανω του να μπει η χαλαζιακη αμμος ειναι λαθος αυτο?

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστα.και αυτο γιατι αν βαλεις την αμμο πανω απο το χαλικι αργα η γρηγορα θα παει απο κατω,οποτε.....

Link to comment
Share on other sites

επειδη μεσα στην εβδομαδα θα παρω νεο υποστρομα χαλαζιακη αμμο μπεζ,ελεγα να κρατιζω και ενα χαλαζια χαλικι που εχω μεσα,για να με βοηθισει να κανω σε μερικα σημεια μεγαλα υψοματα...και απο πανω του να μπει η χαλαζιακη αμμος ειναι λαθος αυτο?

Το υποστρωμα ειναι το λιπασμα που μπαινει κατω απο το χαλικι για τα φυτα,μη μπερδευεσαι με την αμμο,αλλο υποστρωμα και αλλο βυθος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ρωτας το ιδιο πραγμα..κατω απο την αμμο δεν μπαινει κανενα υποστρωμα!Η αμμος μπαινει σκετη,αν θες υποστρωμα πας σε ψιλοκοκο χαλικακι.

Link to comment
Share on other sites

οκ στη χαλαδιακη φυτευω οτι θελω ε?για 120 λιτρα ενυδρειο και 80 μηκος ποσα κιλλα να θελω αμμο περιπου?για 5 εκατοστα?

Έγινε επεξεργασία - panagiotis1
Link to comment
Share on other sites

Αν θες να φυτεψεις δυσκολα και μετριας δυσκολιας φυτα σε σκετη αμμο θα πρεπει να περιμενεις αρκετα.Αν βαλεις υποστρωμα και χαλικακι μπορεις να φυτεψεις οτι θες αμεσως.Να ξερεις οτι δεν παιζει μονο ρολο η αμμος η το υποστρωμα και το χαλικι για το τι φυτα θα βαλεις αλλα και το φως,το co2 και τα υγρα λιπασματα.Εσυ τι φυτα θες να φυτεψεις και απο τα παραπανω εχεις?

Οσο για την αμμο παιζει ρολο και η κοκομετριατης αμμο,εγω στο δικο μου 30λιτρο με πατο 30χ35 εβαλα 12 κιλα αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατι η αμμος θα χαθει απο χαλικι λογο κοκομετριας.

Για βαλισνεριες μιλαε τοση ωρα?Βαλε αμμο και εισαι μια χαρα.Ρωτησες πιο πανω αν μπορεις να φυτεψεις οτι θες στην αμμο και υπεθεσα οτι θες αλλου ειδους φυτα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...