Jump to content

Σωστη Χρηση Ανθρακα Και Αντιφωσφορου


Recommended Posts

παιδια καλησπερα το θεμα αυτο ισως και στους ποιο εμπειρους χομπιστες να ακουγεται καπως απλο αλλα σιγουρα θα μπορει να φανει χρησιμο στους ποιο νεους οπως και σε μενα :bigemo_harabe_net-134: αλλα δεν εχω καταληξει ακομα στην σωστη χρηση αυτων τον δυο υλικων.

οι γνωμες που εχω παρει ειναι πολλες αλλοι μιλουν για χρηση ανθρακα μονο για λιγο καιρο αλλοι για παντα στον αντιφωσφορο το ιδιο και ρωτω λοιπον ποιος ειναι ο σωστος τροπος εφαρμογης τους σε ενα ενυδρειο??

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα κανω πιο δυσκολο το ερωτημα... κυρίως για τον ανθρακα.

Με τον αντιφισφωρο, μετρας φωσφορικα, βαζεις. Με μετρησεις μπορεις να κρινεις ποσο θέλει και πραττεις ανάλογα.

Με τον άνθρακα όμως.....

1. πως κρινεις πόσο θες?

2. Πως κρινεις αν κανει δουλεια?

3. Πως κρινεις αν θελει αλλαγή ή προσθηκη?

4. Πως κρινεις οτι χρειαζεται στο ενυδρείο?? (Εξαιρείται η περίπτωση θεραπείας)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,εξαρτάται απο το είδος του ενυδρείου και τις συνθήκες που επικρατούν σε αυτό.

φωσφορικα υπαρχουν βαζω αντιφωσφορο και πεφτουν το ξανα βγαζω η τον αφηνω οσο για τον ανθρακα αν δεν εχει γινει καποια θεραπεια τον αχω μονιμα?
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα κανω πιο δυσκολο το ερωτημα... κυρίως για τον ανθρακα.

Με τον αντιφισφωρο, μετρας φωσφορικα, βαζεις. Με μετρησεις μπορεις να κρινεις ποσο θέλει και πραττεις ανάλογα.

Με τον άνθρακα όμως.....

1. πως κρινεις πόσο θες?νομιζω αυτο το αναφερουν οι οδηγιες αναλογα με τα λιτρα σου

2. Πως κρινεις αν κανει δουλεια?αυτο το ψαχνω και εγω!!

3. Πως κρινεις αν θελει αλλαγή ή προσθηκη?και αυτο το λεει ο κατασκευστης ποτε να αλλαζετε

4. Πως κρινεις οτι χρειαζεται στο ενυδρείο?? (Εξαιρείται η περίπτωση θεραπείας)και αυτο το ψαχνω

Link to comment
Share on other sites

1. Οι οδηγίες σε πολλα χημικά στο θαλασσινο δεν ισχύουν!! Πολλα απο τα φαρμακα αντιδρουν αναλογα με το πρόβλημα του ενυδρείου. Οι οδηγίες είναι στο περίπου!!!

2. Περιμενω καποιον να μας λύσει την απορία.

3. Κι αυτό δεν ισχύει σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή, κι αυτό γιατι προκειται για απλή χημεια. Αν έχεις μεγαλύτερο προβλημα απο αυτο που πιαθνον να εχει υπολογίσει ο κατασκευαστής, τότε η συγκεκριμένη ποσότητα ανθρακα θα αντιδραση με συγκερινενη ποσοτητα "προβληματος", οποτε το υπολοιπο τι θα γινει? Μηπως μετα αρχίζει να "ξερναει" πίσω ο ανθρακας οτι μαζεψε και δουλευει αντιστροφα?

4. Και γιαυτο χρειαζομαι απαντηση που να με πείσει κι εγω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν χρησιμοποιω ουτε αντιφωσφορο ουτε ανθρακα στο ενυδρειο μου για τους παρακατω λογους:

Ανθρακα δεν χρησιμοποιω γιατι ειμαι της λογικης οτι και στην φυση υπαρχουν χημικοι πολεμοι αναμεταξυ κοραλιων

Αντιφωσφορο δεν χρησιμοποιω γιατι εχω σχεδον μηδενικα φωσφορικα, αλλα και να ειχα φοσφωρικα πρωτα θα εψαχνα να βρω απο που προερχονται και μετα θα εκανα 1 μεγαλη αλλαγη νερου.....

Υ.Γ. Παντα μιλαω για το δικο μου ενυδρειο.......

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη είχα και γω αυτή την απορία, πιστεύεται ότι ένα ενυδρείο μπορεί να δουλέψει χωρίς άνθρακα και αντιφώσφορο?

Και κατα πόσο απαραίτητο είναι κάποιος να προμηθευτεί τεστ φωσφορικών?

Έγινε επεξεργασία - ΠαναγιώτηςCR7
Link to comment
Share on other sites

Πάμε στη σωστή χρήση.

Αντιφώσφορος.

Καλύτερα είναι να χρησιμοποιούμε GFO.Η σωστή χρήση είναι σε ριάκτορα...όπου το υλικό τρέχει με τούρμπο και σε απόδοση αλλά και οικονομία.Μηδενίζει ΡΟ4 σε λίγες μέρες με λίγη ροή 150-200λ/ω.Καλό είναι όταν χρησιμοποιούμε τέτοια υλικά να παρακολουθούμε τι γίνεται με τα φωσφορικά γιατί αν μηδενίσει η τιμή δεν δουλεύουν και τα βακτήρια που χρειάζονται ΡΟ4 για να καταναλώνουν ΝΟ3 όπως λέει και ο φίλος Vrillo πιο πάνω.

Το υλικό θέλει καλό ξέβγαλμα σε νερό αλλαγής(είναι βολικό να κάνουμε μαζί τις διαδικασίες με την αλλαγή νερού και να μείνει αρκετές ώρες)Απο περιέργεια έβαλα λίγο ενυδρειακό υαλοβάμβακα στην έξοδο του ριάκτορα(TLF150) να δώ τι βγάζει.Τις πρώτες 4-5 μέρες έβγαζε συνέχεια GFO πράγμα που σημαίνει οτι θέλει προσοχή και σεβασμό γιατι έτσι και πέσει πάνω σε κοράλλι μπορεί να προκαλέσει εγκαύματα και μολύνσεις.

Προσωπικά τρέχω 2 κουταλιές της σούπας στον ριάκτορα 4-5 μέρες τον μήνα μόνο μετά απο αλλαγή νερού και βαρύ τάισμα.

Ενεργός άνθρακας.

Είμαι της άποψης οτι είναι απο τα βασικά υλικά στην φίλτρανση του θαλασσινού,ειδικά σε μικρό όγκο και λίτρα που οι μεταβολές και οι ισορροπίες αλλάζουν γρήγορα εξαιτίας της ανάγκης των κοραλλιών για εδαφική κυριαρχία.

Οτι μάρκα και να άλλαξα κατέληξα οτι το κάρβουνο είναι κάρβουνο και δεν με πείθει η ΚΖ οτι μπορεί να κρατήσει 30 μέρες...Το υλικό περιέχει σχεδόν πάντα ΡΟ4 και αυτό οφείλεται στην επεξεργασία του πράγμα που σημαίνει οτι πρέπει να μείνει στο νερό τουλάχιστον 6-12 ώρες πριν τοποθετηθεί στο ενυδρείο.Αν μπεί σε σειρά με άλλο ριάκτορα για ΡΟ4 πρέπει να τοποθετηθεί πρίν τον αντιφώσφορο.

Η ποσότητα που θα χρειαστούμε είναι ενα ερώτημα όπως λέει και ο φίλος Nikoloutso.Είναι γεγονός οτι αιχμαλωτίζει και ιχνοστοιχεία απαραίτητα για τα ζωντανά μας,απο την στήλη νερού.Αν μείνει αρκετό καιρό στο ενυδρείο το υλικό αποικείτε απο βακτήρια και λειτουργεί σαν βιολογικό υλικό.Οπότε η σωστή χρήση του δεν έχει την λογική θα βάλω περισσότερο υλικό για να αντέξει πιο πολύ.Μέσος όρος μέγιστης απόδοσης είναι 7-10 μέρες θα έλεγα μετά θέλει αλλαγή γιατί δεν μας προσφέρει κάτι.

Προσωπικά βάζω την μισή δόση απο αυτή που προτείνει ο κατασκευαστής(περίπου 3 κουταλιές της σούπας) και αλλάζω υλικό κάθε βδομάδα, έτσι ανακυκλώνω και το βακτηριακό πληθυσμό.

Σε περίπτωση χρήσης φαρμάκων/θεραπείας κτλ θα συνιστούσα περισσότερες αλλαγές του υλικού (κάθε 3-4 μέρες)με πιο μικρή ποσότητα και πάντα καλό ξέπλυμα πριν τη χρήση.

Έγινε επεξεργασία - Alexpsycho
Link to comment
Share on other sites

Αρια υπάρχουν μείον και συν στην χρήση αντιφόσφωρου και άνθρακα!

Αν ενα ενυδρείο δεν χρησιμοποιεί τίποτα απο τα 2 θα έχει πρόβλημα?

Στην ουσία αν έχουμε καλή βιολογία δεν χρειάζεται τίποτα απο τα 2!

Link to comment
Share on other sites

Μην ανακατεύεις την βιολογία.Για να πετύχεις την σωστή βιολογία πρέπει να φτιάξεις ένα τόνο σάμπ με βιολογία για 300λίτρα καθαρό ενυδρείο όπως είχε γράψει και ο Eric Borneman.

Aπο την άλλη μεριά δεν θα διαφωνήσω οτι η συνταγή που δουλεύει είναι οτι τα προβλήματα στο θαλασσινό είναι αντιστρόφως ανάλογα με τις αλλαγές νερού...

(αυτό πρέπει να το κάνει σλόγκαν ο Σταύρος) :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Aπο την άλλη μεριά δεν θα διαφωνήσω οτι η συνταγή που δουλεύει είναι οτι τα προβλήματα στο θαλασσινό είναι αντιστρόφως ανάλογα με τις αλλαγές νερού...

Τι εννοείς με αυτό?

Ποιές είναι οι σωστές αλλαγές νερού?

Έχω ακούσει ότι θέλει περίπου κάθε μήνα το 40%!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με αυτό?

Ποιές είναι οι σωστές αλλαγές νερού?

Έχω ακούσει ότι θέλει περίπου κάθε μήνα το 40%!

10-15-% την εβδομάδα Παναγιώτη.Πολύ καλύτερα απο 40% το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

10-15-% την εβδομάδα Παναγιώτη.Πολύ καλύτερα απο 40% το μήνα.

+1000

Παναγιωτη φαντασου οτι για 1 μηνα αφηνεις να αυξηθουν τα νιτρικα και τα φωσφορικα και ξαφνικα αλλαζεις 40% καινουργιο νερακι....

μετα απο την αλλαγη νερου τα νιτρικα - φωσφορικα θα πεσουν αισθητα ......

Πιστευεις οτι ακομα και οι μεγαλες αλλαγες (εστω προς το καλο) κανουν καλο στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

10-15-% την εβδομάδα Παναγιώτη.Πολύ καλύτερα απο 40% το μήνα.

Σε'μενα παλυ οι εβδομαδιαιες αλαγες μου φαινονται υπερβολη.Κανω 15% το πολυ, καθε δυο εβδομαδες και ολα καλα.Τις εβδομαδιαιες αλαγες παντα τις συνδυαζα με προβλημα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...