Jump to content

Ερώτηση σχετικά με pH, kH, CO2


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι μιας και το παρατήρησα σήμερα στο ενυδρείο μου που έκανα ξανά μετρήσεις.

Λοιπόν όταν είχα μετρήσει στις 10/10 οι τιμές που είχα για pH, kH => CO2 ήταν 6.8, 8 =>38 αντίστοιχα. Σήμερα 19/10 που ξαναμέτρησα παρατήρησα ότι οι μετρήσεις μου ήταν 6.9, 10 => 38 αντίστοιχα. Δηλ. αυτό που είδα ήταν ότι η περιεκτικότητα σε CO2 παρέμεινε σταθερή αλλά το pH και κυρίως το kH αυξήθηκε. Δικαιολογείται τέτοια αλλαγή στο kH? Μπορεί μήπως κανείς να μου εξηγήσει γιατί συνέβη αυτό?

thanx

Υ.Γ. Αλλαγή νερού θα κάνω το ΣΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογείται. Υπάρχει πάντα και το φαινόμενο της εξάτμισης. Από αλλαγή σε αλλαγή υπάρχουν πάντα διαφορές.

Δες επίσης τον τύπο που υπολογίζει το διοξείδιο :

CO2 (in PPM) = 3 * KH * 10( 7-pH )

Link to comment
Share on other sites

Δικαιολογείται. Υπάρχει πάντα και το φαινόμενο της εξάτμισης. Από αλλαγή σε αλλαγή υπάρχουν πάντα διαφορές.

Δες επίσης τον τύπο που υπολογίζει το διοξείδιο :

CO2 (in PPM) = 3 * KH * 10( 7-pH )

2872[/snapback]

Και τον έψαχνα. Thanks :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, αλλά μάλλον εγώ έθεσα λάθος την ερώτηση. Τον τύπο τον ξέρω, έτσι υπολογίζω κι εγώ το CO2.

Θα προσπαθήσω να διατυπώσω διαφορετικά την ερώτηση: Είναι φυσιολογικό να έχω διαφορά 2 στο kH μέσα σε 9 ημέρες? Αν ναι, και θεωρώντας σταθερή τη ροή του CO2, αυτός ήταν ο λόγος που αυξήθηκε το pH? Δηλ. αν ανέβαινε κι άλλο το kH και με δεδομένη τη ροή του CO2 σταθερή, θα είχα κι άλλη άνοδο του pH?

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας μπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να έχω διαφορά 2 στο kH μέσα σε 9 ημέρες? Αν ναι, και θεωρώντας σταθερή τη ροή του CO2, αυτός ήταν ο λόγος που αυξήθηκε το pH? Δηλ. αν ανέβαινε κι άλλο το kH και με δεδομένη τη ροή του CO2 σταθερή, θα είχα κι άλλη άνοδο του pH?

2897[/snapback]

Ας τα πάρουμε ένα-ένα.

Αν έχεις εξάτμιση είναι πιθανή η άνοδος του KH. GH μέτρησες; Έχει αντίστοιχη αύξηση;

Αν δεν έχεις εξάτμιση μήπως πρέπει να υποπτεύσαι κάτι στο ενυδρείο που ανεβάζει τη σκληρότητα (πέτρες, χαλίκι);

Link to comment
Share on other sites

Εξάτμιση δεν είχα. Το GH ανέβηκε από 8.5 σε 9 (πιστεύω πολύ μικρή διαφορά για μέτρηση με σταγόνες). Πέτρες δεν έχω στο ενυδρείο και το χαλίκι είναι όλο λάβα (κακό για τα φυτά και τα γατιά - το γνωρίζω). Δεν υπάρχει κάτι το οποίο να αυξάνει την σκληρότητα (kH ή GH) ή τελωσπάντων έτσι νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να έχω διαφορά 2 στο kH μέσα σε 9 ημέρες? Αν ναι, και θεωρώντας σταθερή τη ροή του CO2, αυτός ήταν ο λόγος που αυξήθηκε το pH? Δηλ. αν ανέβαινε κι άλλο το kH και με δεδομένη τη ροή του CO2 σταθερή, θα είχα κι άλλη άνοδο του pH?

Ευχαριστώ και συγνώμη αν σας μπέρδεψα.

2897[/snapback]

Η διαφορά στο ΚΗ μπορεί να ειναι φυσιολογική μέσα σε 9 μέρες αν ειναι μόνον 2 μονάδες.

Τις περισσότερες φορές ο ένοχος για την αλλαγή του pH ειναι το co2.

To co2 το ρυθμίζουμε σύμφωνα με τις ανάγκες του pH οπότε ΔΕΝ πρέπει να έχουμε σταθερή ροή αλλιώς δεν θα ήταν αναγκαίος ο ηλεκτρονικός έλεγχος μέ pHcontrolers.

Η αλλαγή του νερού επηρεάζει τόσο το ΚΗ όσο το pH.

Η αλλαγή κατεύθυνσης της ροής εξόδου νερού απο το φίλτρου επίσης μπορεί να επηρεάσει το ph.

Αντί να παραμένει το co2 στο νερό ισως το διώχνει προς την επιφάνεια τότε εχουμε χαμένο co2.

Επίσης και το ανακάτεμα του βυθού μπορεί να επηρεάσει το GH

στην περίπτωση που υπάρχουν άλατα καθισμένα.

Μερικά άλατα ειναι αδιάλυτα στο νερό και κατακάθονται και οταν βρεθούν στην στήλη του νερού τότε αλλάζουν οι τιμές.

Μισή μονάδα στο Gh ειναι απόλυτα δικαιολογημένη.

Οπότε καταλαβαίνεις οτι με μια ανθρώπινη παρέμβαση

μπορούν να αλλάξουν οι τιμές.

ΥΓ.

Και το τελευταίο που μου ήρθε στον νού.

Ακόμη και με την προσθήκη spraybar μπορείς να έχεις απώλεια σε co2.

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Lasal καλημέρα.

Για το CO2 η ροή όπως τη ρυθμίζεις από την μπουκάλα πρέπει να είναι σταθερή (περίπου 1 φυσ/δευτερ για τις δικές μου ανάγκες). Από κει και πέρα τον pH contr. τον βάζεις ώστε να σου κόψει τη ροή εντελώς μόλις φτάσεις στο επιθυμητό pH. Εμένα ουσιαστικά το pH δεν φτάνει σχεδόν ποτέ την τιμή 6.6 που έχω δώσει στον pH contr. με αποτέλεσμα η ροή του CO2 να είναι σχεδόν πάντα σταθερή. Έχω παρατηρήσει επίσης ότι αν αυξήσω τη ροή προκειμένου να πέσει το pH, τότε έχω πολλές απώλειες μια και χρησιμοποιώ την σκάλα της Hagen. Επίσης έχω παρατηρήσει όσες φορές το έχω κάνει ότι η τιμή του CO2 αυξάνεται δραματικά (pH:6.6 kH:9-10, CO2:68-75) όταν θελήσω να ρίξω κι άλλο το pH. To θέμα είναι πως θα μπορέσω να ρίξω λίγο ακόμα το kH ώστε πτώση του pH να μην προκαλέσει τόσο μεγάλη αύξηση τοιυ CO2. Σημειωτέον δεν έχω ακόμα RO. Επιθυμητές τιμές για μένα θα ήταν pH:6.5-6.6 kH:4-5 CO2:~38-47.

Να σημειώσω επίσης πως δεν έχω spraybar και πως η αεραντλία λειτουργεί μόνο για 1 ώρα το βράδυ στο ενυδρείο.

Μάλλον η RO θα είναι λύση για μένα :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η RO θα είναι λύση για μένα :)

2945[/snapback]

Τη λύση την πρότεινες μόνος σου.

Όταν έχεις ph controller, δεν ασχολείσαι με την ποσότητα των φυσαλίδων. Απλά ορίζεις το όριο πάνω από το οποίο θα ανοίγει η βαλβίδα και θα διοχετεύει CO2. ΑΠό την άλλη ευτυχώς που εσύ το έχεις ρυθμίσει στη μία φυσαλίδα αλλιώς το ph θα έφτανε κάποια στιγμή στο 6,6. αλλά και τα ψάρια στον άλλο κόσμο... :rolleyes:

Πρέπει να ρίξεις τη σκληρότητα επειγόντως. Το ανθρακική σκληρότητα (KH)λειτουργεί ως σταθεροποιητής του Ph. Όσο πιο ψηλό, τόσο πιο δύσκολα θα ρίξεις το ph. Αν φτάσεις την ΚΗ στο 4 π.χ., τότε το να κατεβάσεις το PH θα είναι παιχνιδάκι...

Link to comment
Share on other sites

Α μπράβο σου neon. :) Αυτό λέω κι εγώ!!! Μήπως υπάρχει άλλος τρόπος πλην της RO να ρίξεις το kH? Το νερό της βρύσης μου είναι άστα να πάνε pH:7-7.5 GH:10-15 kH:10-12 και όλα αυτά ανάλογα τα κέφια του. Το ξέρω γιατί κάθε φορά πριν κάνω αλλαγή τα μετράω! Οι ρυτίνες από όσο ξέρω ρίχνουν μόνο το GH (Am I right? :D ) Κανένας άλλος τρόπος? Τύρφη είχα δοκιμάσει (μέσα στο καλοκαίρι) να βάλω στο φίλτρο, αλλά μου είχαν πει τότε σε ένα forum ξένο (δεν ήξερα ακόμα το Aquazone :D ) ότι με την τύρφη δεν μπορείς να μετρήσεις σωστά το CO2 (γιατί για να είμαι ηλικρινής ποτέ δεν κατάλαβα). Τώρα έχω και κάτι mopani μέσα στο ενυδρείο.

Καλά, τόσα ζουμιά έχουν βγάλει (pH up, down, top, bottom :rolleyes: ) ένα για κΗ down δεν μπορούσαν να έχουν?

thanx everybody

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ουσιαστικά το pH δεν φτάνει σχεδόν ποτέ την τιμή 6.6 που έχω δώσει στον pH contr. με αποτέλεσμα η ροή του CO2 να είναι σχεδόν πάντα σταθερή. Έχω παρατηρήσει επίσης ότι αν αυξήσω τη ροή προκειμένου να πέσει το pH, τότε έχω πολλές απώλειες μια και χρησιμοποιώ την σκάλα της Hagen.

Χμμμ σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεσαι εναν διαχυτήρα ειτε αγορασμένο είτε diy

κάτι σαν αυτό ας πούμε.

http://tsamisaquarium.com/Selides/Themata/co2d.htm

To θέμα είναι πως θα μπορέσω να ρίξω λίγο ακόμα το kH ώστε πτώση του pH να μην προκαλέσει τόσο μεγάλη αύξηση τοιυ CO2. Σημειωτέον δεν έχω ακόμα RO.

Μάλλον η RO θα είναι λύση για μένα :)

2945[/snapback]

Μπορείς φυσικά και με την χρήση τύρφης (που ειναι λίγο ψυχοφθόρο) η όπως είπες και συ με μια R/O ειναι οτι πρέπει :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεσαι εναν διαχυτήρα ειτε αγορασμένο είτε diy

κάτι σαν αυτό ας πούμε.

http://tsamisaquarium.com/Selides/Themata/co2d.htm

Καταπληκτικό DIY!!! Παρόλο ότι είχα δει τις σελίδες αυτές δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου.

Thanx

Έγινε επεξεργασία - istellas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

kh down υπάρχει(τετρα μάλιστα!) μόνο που δεν είναι κάτι παραπάνω από οξύ,και συντιστάται να μην μπαίνει σε ενυδρείο με ζωντανά μέσα.....

Η τύρφη όπως και τα μοπάνι,σου κατεβάζει το ph τόσο με ιοντοανταλακτικές ικανότητες όσο και με το χουμικό οξύ,έτσι μπορεί να σε μπερδέψει όσον αφορά τον πίνακα co2 kh,ph !!

Έγινε επεξεργασία - tasos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...