Jump to content

Recommended Posts

εχω παρατηρησει μια συνεχεις αυξηση του ph σχεδον 0.09 καθε μερα στο ενυδρειο .

μετραω με το ph point του reactora .

το μοναδικο προσθετο που ριχνω ειναι διατανθρικη σοδα (καλογεροπουλος)για το kh , ξερω οτι εχουμε μια μικρη ανοδο στην αρχη που μπαινει το χημικο αλλα ενω εχει περασει μα μερα το ph ανεβαινει , αυτην την στιγμη εχω 8,73 ,

τη να κανω ??

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η σόδα ρίχνει το pH και δεν το ανεβάζει εκτός αν είναι εξαιρετικά καθαρή(ψημένη) που ανεβάζει το pH ελάχιστα.Τι ποσότητα ρίχνεις και γιατί?

Με το ριάκτορα απο όσο γνωρίζω δεν χρειάζεσαι την σόδα γιατί αναπληρώνει και ασβέστιο αλλά και διττανθρακικά(dKH).

Eγώ πιστεύω οτι κάποια λάθος ρύθμιση έχεις στον ριάκτορα και καλό είναι να το κοιτάξεις pH πάνω απο 8,5 είναι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρικα παντα ,σε 100 λιτρα ενυδρειο ενα κουταλακι του γλυκου σοδα ανεβαζει κατα 1οdh την kh περιπου.Η αυξηση του ph ειναι επακολουθο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ριακτορα ασβεστιου και ριχνεις σοδα για να σου κραταει το ph ψηλα?Με τον ριακτορα λογικο ειναι να σου πεφτει το ph.Εσυ αυτο που πρεπει να κοιτας στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι το kh σου που πρεπει να ειναι σταθερο.Με αλλα λογια κατεμε σταματα να ριχνεις διατανθρικη σοδα γιατι δεν σου χρειαζεται.Το ph σου αν ριθμισεις τον ριακτορα να παιρνει λιγο διοξειδιο του ανθρακα και να λιωνει αργα το υλικο που εχει μεσα δεν θα εχει μεγαλη πτωση

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά η σόδα ρίχνει το pH και δεν το ανεβάζει εκτός αν είναι εξαιρετικά καθαρή(ψημένη) που ανεβάζει το pH ελάχιστα.Τι ποσότητα ρίχνεις και γιατί?

Με το ριάκτορα απο όσο γνωρίζω δεν χρειάζεσαι την σόδα γιατί αναπληρώνει και ασβέστιο αλλά και διττανθρακικά(dKH).

Eγώ πιστεύω οτι κάποια λάθος ρύθμιση έχεις στον ριάκτορα και καλό είναι να το κοιτάξεις pH πάνω απο 8,5 είναι πολύ.

ριχνω περιπου 2 κουταλακια σε 300 λιτρα ενυδρειο , βεβαια την διαλυω σε 2 λιτρα νερο απο οσμωση και πεφτει σταγονα σταγονα στο σαμπ σε 4 ωρες περιπου , προσπαθω να το εχω στο 8,5 εως 9 το kh

ειναι σοδα απο τα χημικα Καλογεροπουλος , ο ριακτορας δεν δουλευει αυτο τον καιρο

Έγινε επεξεργασία - telis
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τι εχεις μεσα?

μια σινουλαρια κατι ζωανθους δυο φραγκακια απο εφυλιες, μανηταρια χαιρ , φραγκακαι απο μοντιπορα 2 φραγκακαι ακροπορες (μπηκαν πριν απο 2 μερες οι ακρο και η μοντιπορα ),χυστριξ , ψαρια εναζευγαρι τοματο κλοουν

Έγινε επεξεργασία - telis
Link to comment
Share on other sites

Ποιο αλατι δουλευεις?Εγω θα το εβλεπα σιγουρα αυτο.Με ενα καλο αλατι σε kh και εβδομαδιαιες αλαγες νερου δεν θα εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

coral pro reef (red sea) υποτιθετε οτι εχει kh 9-12 αλλα ο συγκεκριμενος κουβας τον μετρησα και εχει 7 , ετσι προσθετα την σοδα σιγα σιγα για να το φτασω εκει που θελω , απλα εδω και ενα μηνα μονο αυξηση εχω στο ph , αλλαγη νερου εκανα 70 λιτρα πριν 4 μερες

Link to comment
Share on other sites

coral pro reef (red sea) υποτιθετε οτι εχει kh 9-12 αλλα ο συγκεκριμενος κουβας τον μετρησα και εχει 7 , ετσι προσθετα την σοδα σιγα σιγα για να το φτασω εκει που θελω , απλα εδω και ενα μηνα μονο αυξηση εχω στο ph , αλλαγη νερου εκανα 70 λιτρα πριν 4 μερες

Την ειχα πατησει και εγω καπως ετσι παλαιοτερα.Αυτα τα προιοντα ανεβαζουν και τις δυο τιμες.Το 7 kh δεν ειναι κακο,ιδανικο θα το ελεγα αν το εχεις σταθερα εκει.Οπως και να εχει δοσε βαρυτητα στο αλατι και κοψε τις σοδες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...