Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφία
- - - - -

Γκαπυ Σε Γενηστρα.. Βοηθεια

• Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 lefterisR21

lefterisR21

A.......

• Μέλος του Aquazone
  • 12 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:120 lt
  • Φύλο:'Ανδρας
  • Εμπειρία:Αρχάριος
  • Νομός:Αττικής
  • Χώρα:Hellas

Καταχωρήθηκε 30 Σεπτέμβριος 2012 - 10:43

Παιδια ειχα τησ προαλεσ μια εγκυο θυλικια γκαπυ η οποια γεννησε κ δυστηχωσ δεν εχω δει μικρα.. ετσι αποφασισα και πηρα γεννηστρα..ειναι μια η οποια μπορει και χωριζεται στην μεση ετσι ωστε να χωρεσει μεσα 2 ετοιμογεννεσ θυλικιες... δυστηχωσ δεν μπορω ν καταλαβω ποτε πλησιαζει η ωρα που γεννουν τα γκαπυ , με αποτελεσμα να εχω τοποθετησει τις 2 ετοιμογεννεσ μεσα στην γεννηστρα εδω και τρεισ μερες... πειραζει που τισ εχω εκει μεσα??? πωσ μπορω ν καταλαβω οτι ερχεται η ωρα ν αγεννησουν?? μπορειται ν μ δειξετε φωτο απο μικρα νεογεννητα γκαπυ??? ( ο χωροσ μεσα στην γεννηστρα δεν ειναι και πολυ μεγαλος φανταστειτε 2 τετραγωνακια 2χ2 εκατοστα και μεσα σε αυτα 2 θυλικιες, υπαρχει προβλημα αν τισ κρατησω εκει μεσα μεχρι να γεννησουν???) βοηθεια παρακαλω.. :/

#2 ch_kyriakos

ch_kyriakos

AQUAZ...

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 231 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:110lt Κεντρικής Αμερικής
    Ζωοτόκα και Shrimps
    Προσεχώς:
    Nano Reef Aquel 30lt....!!!

Καταχωρήθηκε 30 Σεπτέμβριος 2012 - 10:54

Από προχθεσινή δική μου εμπειρία, αφού είδα ένα μικρό μέσα στο ενυδρείο (γιατί και εγώ δεν ήξερα το πότε ''σπάνε τα νερά'') πήγα και πήρα μία γεννήστρα. Αφόυ τα έπιασα και τα έβαλα εκεί, παρατήρησα ότι η μαμά στρεσαριζόταν πάρα πολύ και τα έβγαζε νεκρά. Οπότε την έβγαλα από τη γεννήστρα και γεννάει κανονικότατα και ζωντανά. Ηδη έχω μαζέψει 6-7 ζωηρότατα guppakia. Βέβαια με αυτό τον τρόπο μπορεί και να χάσεις μερικά, λόγω του ότι θα τα κάνουν μεζέ τα υπόλοιπα. Εγώ ότι βλέπω σε μικρό το βάζω με τα άλλα στη γεννήστρα.

#3 ShadowVValker

ShadowVValker

AQU.....

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 130 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:450 lt (main) Reef
    197 lt με guppy, ξιφοφόρους, cory και purple apple snail
    120 lt μονομαχοενυδρείο
    15 lt γαριδάδικο
  • Εμπειρία:Σχετικά καλή
  • Νομός:Θεσσαλονίκης

Καταχωρήθηκε 30 Σεπτέμβριος 2012 - 11:43

Ναι, πειράζει. Στρεσάρονται και μαζεύεται πολύ αμμωνία και ανεβάζεις τις πιθανότητες κατακόρυφα εκτός από τα μικρά να χάσεις και τις μαμάδες. Βγάλ'τες από τη γενίστρα και αν θες να δεις μικρά, βάλε φυτά επιφανείας (κερατόφυλλο κατά προτίμηση, και roccia και φακή κάνει, αλλά το κερατόφυλλο έχε το σαν πρώτη επιλογή)

#4 lefterisR21

lefterisR21

A.......

• Μέλος του Aquazone
  • 12 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 30 Σεπτέμβριος 2012 - 20:52

Ναι, πειράζει. Στρεσάρονται και μαζεύεται πολύ αμμωνία και ανεβάζεις τις πιθανότητες κατακόρυφα εκτός από τα μικρά να χάσεις και τις μαμάδες. Βγάλ'τες από τη γενίστρα και αν θες να δεις μικρά, βάλε φυτά επιφανείας (κερατόφυλλο κατά προτίμηση, και roccia και φακή κάνει, αλλά το κερατόφυλλο έχε το σαν πρώτη επιλογή)

Φιλε μου εχω χαλικακι στο ενυδρειο ειναι 120 λιτρα.. θα μπορεσω ν βαλω κερατοφυλλο??? και αν βαλλω χρειαζεται ν ριξω μεσα τπτ αλλο για ν μπορεσει ν διατηρηθει το φυτο???

#5 vtsuk

vtsuk

AQU.....

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 142 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:760lt + 180lt sump Αμερικης
  • Νομός:Κερκύρας

Καταχωρήθηκε 30 Σεπτέμβριος 2012 - 21:03

Φιλε μου το κερατοφυλλο και η φακη ειναι πολυ ευκολα φυτα.
Εχω κι απο τα δυο και αναπτυσονται χωρις καμια προσπαθεια.

#6 toyomania8617

toyomania8617

AQUAZONE POSTER

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 704 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:335 litra(main)115 litra(sump) "ReeF"

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2012 - 11:27

καλησπερα φιλε μου.............εγω προσωπικα τις εβαζα τις εγκυες στην γεννηστρα......αυτες με το δυχτακι που ειναι τις μεγαλες...........καρτερουσα καθε λιγο και λιγακι................ποτε θα γεννησουν και με το που εβλεπα μικρα ετρεχα με το διχτυ να τα μαζεψω να τα βαλω στο αλλο μικρο ενυδρειο που ειχα αποκλειστικα για γεννες!!!ενα φεγγαρι ειχα στο ενυδρειο πανω απο 60 γκαμπυ μικρα!!!!τρελλα ειναι!!!και οπως ειπε πιο πανω ο φιλος χρειαζεται κερατοφυλλο για να κρυβονται τα μικρα..........................και καλο καθαρο νερο.................!!!θα σε ανεβασω και φωτο να τα δεις ποσο μικρα ειναι οταν γεννιουνται.....................με το καλο να γινεις μπαμπας!!!ειναι Τελεια ευχαριστηση ιδιως οταν θα τα μεγαλωνεις..........................................!!!

#7 toyomania8617

toyomania8617

AQUAZONE POSTER

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 704 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2012 - 11:33

[attachment=73506:DSC00395 (Αντιγραφή).JPG][attachment=73507:DSC00359 (Αντιγραφή).JPG][attachment=73508:DSC00360 (Αντιγραφή).JPG][attachment=73509:DSC00384 (Αντιγραφή).JPG][attachment=73510:DSC00392 (Αντιγραφή).JPG][attachment=73511:DSC00393 (Αντιγραφή).JPG][attachment=73512:DSC00394 (Αντιγραφή).JPG]

#8 toyomania8617

toyomania8617

AQUAZONE POSTER

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 704 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2012 - 11:36

πιστευω να σε βοηθησα οσο μπορουσα..................να θυμασαι οτι θελουν κερατοφυλλο και ειδικη τροφη για μωρα!!καλο ειναι να εχεις καραντινα ενα ενυδρειο αλλο για να τα τοποθετεις εκει!!!λογω του ταισματος του συνεχους!!!υπομονη και ειναι πανευκολα ψαρακια!!!

#9 ch_kyriakos

ch_kyriakos

AQUAZ...

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 231 Δημοσιεύσεις:
    Ζωοτόκα και Shrimps
    Προσεχώς:

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2012 - 11:48

Καλησπέρα παίδες. Επειδή κ εγώ με τα φυτά δεν το 'χω ακόμα, θα μπορούσε κάποιος να ανεβασει κάποιο " tutorial" για τον τρόπο φυτέματος πχ: κερατόφυλλο, ντομάτα, φακή κ γενικώς διαδικασίες εύκολων φυτών πως μπαίνουν στο ενυδρείο μας από τη στιγμή που τα αγοράζουμε.
Sorry που παρεμβαίνω στο θέμα, απλά μια κ αναφέρθηκε για να μην ανοίγω νέο θέμα το γράφω εδώ..!!!

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από ch_kyriakos: 01 Οκτώβριος 2012 - 11:50

#10 dpap

dpap

AZ team

• Ομάδα Συντονισμού
  • 6.707 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:54L - Betta & 200L Calvus Black , Lamprologus Ocellatus Gold
  • Νομός:Εκτός Ελλάδας
  • Χώρα:Germany

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2012 - 11:53

Καλησπέρα παίδες. Επειδή κ εγώ με τα φυτά δεν το 'χω ακόμα, θα μπορούσε κάποιος να ανεβασει κάποιο " tutorial" για τον τρόπο φυτέματος πχ: κερατόφυλλο , ντομάτα, φακή κ γενικώς διαδικασίες εύκολων φυτών πως μπαίνουν στο ενυδρείο μας από τη στιγμή που τα αγοράζουμε.
Sorry που παρεμβαίνω στο θέμα, απλά μια κ αναφέρθηκε για να μην ανοίγω νέο θέμα το γράφω εδώ..!!!

Αυτά που σου έχω μαρκάρει δεν τα φυτεύεις τα αφήνεις στην επιφάνεια.

Στην κατηγορία φυτεμένο ενυδρείο μπορείς να βρεις πάρα πολλά ενδιαφέροντα βιντεάκια με οδηγίες. :)

Εδώ και εδώ

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από dpap: 01 Οκτώβριος 2012 - 11:55

#11 toyomania8617

toyomania8617

AQUAZONE POSTER

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 704 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2012 - 11:57

πρωσοπικη μου αποψη την ντοματα την ειχα φυτεψει μεσα στο χαλικι.....................την ειχα θαψει με λιγα λογια μεσα στο χαλικι εβαλα και απο πανω μερικες πετρουλες για να μη σηκωνετε................και το κερατοφυλλο το ειχα χυμα επανω στην επιφανεια.........................................η μπορεις να το τυλιξεις αναμεσα σε καμμια ριζα αν εχεις η οτιδηποτε ειναι στερεο!!!αν δεις φωτο μου θα καταλαβεις πιο πανω!!απο ζουμια δεν εριχνα τιποτα!μου ειχαν μεγαλωσει αρκετα σε διαστημα 10 μηνων!!!

#12 toyomania8617

toyomania8617

AQUAZONE POSTER

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 704 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2012 - 11:59

Στην κατηγορία φυτεμένο ενυδρείο μπορείς να βρεις πάρα πολλά ενδιαφέροντα βιντεάκια με οδηγίες. :)

Εδώ και εδώ

:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από toyomania8617: 01 Οκτώβριος 2012 - 12:00

#13 ch_kyriakos

ch_kyriakos

AQUAZ...

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 231 Δημοσιεύσεις:
    Ζωοτόκα και Shrimps
    Προσεχώς:

Καταχωρήθηκε 01 Οκτώβριος 2012 - 12:30

Εδώ και εδώ

Σε ευχαριστώ για την άμεση απαντήση. Θα τα δω τα video γιατί φαίνονται πολύ χρήσιμα..!!!!

#14 ebenos

ebenos

OVER 4.000 Posts

• Mελη με δικαιωμα ψηφου
  • 6.108 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:25Lt malawi
    30Lt nano reef
    120Lt nano reef under construction
    180Lt cold water + 20Lt καραντινα
    350Lt malawi
  • Νομός:Κεφαλληνίας

Καταχωρήθηκε 02 Οκτώβριος 2012 - 08:13

Δημοσιευμένη  εικόνα

Για να μην μπερδεύεστε όταν μιλάμε για φυτά επιφάνειας π.χ. κερατοφυλλο εννοούμε κάτι τέτοιο! Σε αυτή την περίπτωση ο γόνος μπορεί να προφυλαχτεί με ασφαλή και φυσικό τρόπο!

#15 lefterisR21

lefterisR21

A.......

• Μέλος του Aquazone
  • 12 Δημοσιεύσεις:

Καταχωρήθηκε 03 Οκτώβριος 2012 - 22:21

παιδια καλησπερα.. εχοω γεννητουρια τελικα.. ανακαλυψα 3 μικρα γκαπακια πισω απο ενα πλαστικο φυτο π ειχα στο ενυδρειο τα πηρα και τα εβαλα στην γεννηστρα( πλαστικη μεσαιου μεγεθους) και τωρα πριν απο λιγο βρηκα αλλα 4 στο κερατοφυλλο π εχω βαλλει.. τ οποια και αυτα τ εβαλλα στην γεννηστρα με τ αλλα.. πειραζει που τα εβαλλα στην γεννηστρα?? πρεπει ν τ αφησω ελλευθερα στο κερατοφυλλο??? σασ ευχαριστω παντωσ εκ των υστερων για τισ χρησιμες και πολυτιμεσ συμβουλεσ σασ..!!!!

#16 dpap

dpap

AZ team

• Ομάδα Συντονισμού
  • 6.707 Δημοσιεύσεις:
  • Τα Ενυδρεία μου:54L - Betta & 200L Calvus Black , Lamprologus Ocellatus Gold
  • Νομός:Εκτός Ελλάδας
  • Χώρα:Germany

Καταχωρήθηκε 03 Οκτώβριος 2012 - 23:12

Για να μην μπερδεύεστε όταν μιλάμε για φυτά επιφάνειας π.χ. κερατοφυλλο εννοούμε κάτι τέτοιο! Σε αυτή την περίπτωση ο γόνος μπορεί να προφυλαχτεί με ασφαλή και φυσικό τρόπο!

Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις με το κερατόφυλλο. Αν μπορείς βάλε λίγο ακόμα ώστε να υπάρχουν περισσότερες κρυψώνες.

Τη γνώμη μου για τις γεννήστρες στην είπα. :)

Καλύτερα να μην προσθέτεις στρες στα ζωντανά.

Αυτή το μήνυμα έχει επεξεργαστεί από dpap: 03 Οκτώβριος 2012 - 23:12

#17 ch_kyriakos

ch_kyriakos

AQUAZ...

• Mέλη με δικαίωμα ψήφου
  • 231 Δημοσιεύσεις:
    Ζωοτόκα και Shrimps
    Προσεχώς:

Καταχωρήθηκε 03 Οκτώβριος 2012 - 23:13

Προσωπική μου άποψη με τη λίγη εμπειρία μου και μετά από διάβασμα είναι ότι από τη στιγμή που έχεις κερατόφυλλο, να τα αφήσεις στη φύση και να μη τα εγκλωβίσεις στη γεννήστρα, με φόβο να τα στρεσάρεις και να τα πιέζεις. Περισσότερες πληροφορίες περίμενε από ποιο έμπειρα παιδιά του forum.

0 Χρήστης (ες) διαβάζουν αυτό το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users