Jump to content

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΚΑΙ CO2??


Recommended Posts

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΙΣΚΑΚΙΑ ΜΟΥ ,ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ MELAFIX ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1Ο ΗΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ 30% ΚΑΙ ΕΒΑΛΑ ΑΝΘΡΑΚΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΑΖΙ ΜΕ CO2????ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΤΟΥ PH ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΗΣ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ....ΚΑΛΑ ΚΑΝΩ ???Η ΜΗΠΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΝΘΡΑΚΑΣ ΣΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ CO2??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!!!!!!!!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

ωρε μπραβο :thumbup::thumbup: κανεις δεν ξερει??????? :):excl: η εγω ρωταω πραγματα για :thumbup::wub::wub::wub::wub:

Link to comment
Share on other sites

ωρε μπραβο :thumbup::thumbup: κανεις δεν ξερει??????? :):excl: η εγω ρωταω πραγματα για :thumbup::wub::wub::wub::wub:

το CO2 τι ακριβως ειναι?Εγω ξερω πως ειναι αεριο(δυοξιδιο του ανθρακα).Μηπως εννοεις το μηχανιμα που βγαζει φυσαλιδες?Εκεινο νομιζω πως βγαζει απλα αερα...

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα χρησιμοποιούμε μόνο μετά από θεραπεία.

Ο άνθρακας έχει την ιδιότητα να συγκράτα όλες της ανόργανες ουσίες μεταξύ αυτών και όλα τα ιχνοστοιχεία. Αποτέλεσμα, τα φυτά δεν αναπτύσσονται. Επίσης ύπαρχοι κίνδυνος μετά από θεραπεία άμα κρατήσουμε τον άνθρακα πάνω από 2 εβδομάδες να καταρρεύσει και να δώσει πίσω στο ενυδρείο ότι μέχρι τότες καθάρισε.

Επίσης ο άνθρακας δεν επηρεάζει καθόλου το ΡΗ. (Άλλο άνθρακας για καθάρισμα άλλο CO2)

Γενικά δεν έχει νόημα να έχουμε συνεχή φιλτράρισμα με άνθρακα.

Υ.Γ.

Ερώτηση: Εχεις αυξομειώσεις στο ΡΗ

Link to comment
Share on other sites

το CO2 εγω ξερω πως ειναι καυσαεριο.Δεν ξερω και πολλα απο ενυδρεια,θα ηθελα να μαθω αν χρησιμοποιηται το CO2 στα ενυδρεια??αν ναι,γιατι?

thnx :)

Link to comment
Share on other sites

Άνθρακα χρησιμοποιούμε μόνο μετά από θεραπεία.

Ο άνθρακας έχει την ιδιότητα να συγκράτα όλες της ανόργανες ουσίες μεταξύ αυτών και όλα τα ιχνοστοιχεία. Αποτέλεσμα, τα φυτά δεν αναπτύσσονται. Επίσης ύπαρχοι κίνδυνος μετά από θεραπεία άμα κρατήσουμε τον άνθρακα πάνω από 2 εβδομάδες να καταρρεύσει και να δώσει πίσω στο ενυδρείο ότι μέχρι τότες καθάρισε.

Επίσης ο άνθρακας δεν επηρεάζει καθόλου το ΡΗ. (Άλλο άνθρακας για καθάρισμα άλλο CO2)

Γενικά δεν έχει νόημα να έχουμε συνεχή φιλτράρισμα με άνθρακα.

Υ.Γ.

Ερώτηση: Εχεις αυξομειώσεις στο ΡΗ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ! εκανα 10 μερες θεραπεια με melafix την 11η μερα εκανα μια γενναια αλλαγη νερου και εβαλα ανθρακα για να τραβηξει ολο το φαρμακο απο το ενυδρειο...πριν ειχα 6.5 αυστηρα χρησιμοποιοντας ph controller + φιαλη co2 .. μετα την αλλαγη και τοποθετηση του ανθρακα ειχει παει 6.9-7.0 :):excl::thumbup:τον ανθρακα ποσες μερες να τον αφησω μεσα..???

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

το CO2 τι ακριβως ειναι?Εγω ξερω πως ειναι αεριο(δυοξιδιο του ανθρακα).Μηπως εννοεις το μηχανιμα που βγαζει φυσαλιδες?Εκεινο νομιζω πως βγαζει απλα αερα...

Δεν εννοω την αεραντλια...υπαρχει καποια συσκευη που μετραει το ph του ενυδρειου συνεχεια η οποια ειναι συνδεδεμενη με μια ηλεκτροβανα η οποια ειναι και αυτη συνδεδεμενη με μια φιαλη co2.αφου ορισεις το επιθυμητο p :):excl: h που θελεις να εχεις στο ενυδρειο σου στην δικη μου περιπτωση 6.5 οταν το νερο παει 6.9 το phmetro δεινει εντολη στην ηλεκτροβανα να ανοιξει και να διοχετευσει co2 στο ενυδρειο ετσι ωστε να παει παλι στο 6.5 .οταν παει τοσο σταματαει .

Link to comment
Share on other sites

IMHO και απ' όσο γνωρίζω το melafix δεν χρειάζεται άνθρακα μετά τη χρήση του. Κι αυτό γιατί είναι φυτικό προϊόν και δεν βλάπτει ούτε τη βιολογία αλλά ούτε και τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

IMHO και απ' όσο γνωρίζω το melafix δεν χρειάζεται άνθρακα μετά τη χρήση του. Κι αυτό γιατί είναι φυτικό προϊόν και δεν βλάπτει ούτε τη βιολογία αλλά ούτε και τα ψάρια.

Sunepos Gianni ofilos mas tzampa ebale an8raka sto filtro tou Etsi :):excl: gia na ma8ainoume kai oi neoteroi kapia nea praamata

Link to comment
Share on other sites

IMHO και απ' όσο γνωρίζω το melafix δεν χρειάζεται άνθρακα μετά τη χρήση του. Κι αυτό γιατί είναι φυτικό προϊόν και δεν βλάπτει ούτε τη βιολογία αλλά ούτε και τα ψάρια.

Σε ευχαριστω πολυ για ολες τις συμβουλες σου οχι μονο τωρα αλλα και για τις γνωμες σου και σε αλλα θεματα περι ενυδρειου!!! :excl: ως αρχαριος με εχεις βοηθησει πολυ......!!!!!!!! :thumbup::)

Link to comment
Share on other sites

το CO2 εγω ξερω πως ειναι καυσαεριο.Δεν ξερω και πολλα απο ενυδρεια,θα ηθελα να μαθω αν χρησιμοποιηται το CO2 στα ενυδρεια??αν ναι,γιατι?

thnx :)

Δες εδώ:

Διοξείδιο του άνθρακα και απαραίτητος εξοπλισμός

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1315

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...