Jump to content

Προιόντα Αύξησης Kh-Ca


Recommended Posts

Αρα εφοσον η κοραλλινη αποροφα ολο το kh δεν μπορω να κανω κατι σε αυτο ετσι δεν ειναι?Εκτος απο το οτι να διορθωσω το προβλημα με καποιο συμπληρωμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν δεν την αφηνεις να αναπτυσεται στο τζαμι δεν θα εχειςμεγαλη καταναλωση Kh...... μεχρι να γνωρισεις τα SPS......

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε ποιες ειναι οι διαφορες των 2 αυτων προιοντων?Kent Marine Superbuffer dKH-Kent Marine Pro Buffer dKH

Link to comment
Share on other sites

Σωστό !!!

Απ την άλλη όμως μου κάνει και εντύπωση ότι το αλάτι αυτό έχει ΚΗ στα ύψη.. πόσο κατανάλωση να έχεις πια?

oxi παντα . κουβας που πηρα εγω εχει 7 ενω λεει 9-12 . το μετρησα πριν κανω την αλλαγη

Link to comment
Share on other sites

oxi παντα . κουβας που πηρα εγω εχει 7 ενω λεει 9-12 . το μετρησα πριν κανω την αλλαγη

5-6 κουβάδες που είχα καταναλώσει στο παρελθόν 12-14 μου έδιναν.... και αυτός ήταν ο λόγος που το σταμάτησα.

Μακάρι να το διορθώσανε.

Link to comment
Share on other sites

Μπορειτε να μου πειτε ποιες ειναι οι διαφορες των 2 αυτων προιοντων?Kent Marine Superbuffer dKH-Kent Marine Pro Buffer dKH

Kent Marine Superbuffer dKH (Σκόνη)

http://www.kentmarin...erbufferdkh.htm

Kent Marine Pro Buffer dKH (υγρό)

http://www.kentmarin...obuffer-dkh.htm

Δεν ξέρω αν έχουν και άλλες ουσιαστικές διαφορές... θα λέει στις οδηγίες

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Λοιπον ξαναγραφω σε αυτο το θεμα διοτι μετα απο το ακουσμα του Aiolos να αυξησω την αλατοτητα μου απο το 1022 στο 1026,ειχα και τα ακολουθα αποτελεσματα.Συγκεκριμενα η αλατοτητα πηγε σταδιακα στο 1025 και οι μετρησεις ηταν:Με αλατοτητα 1022(Mg 1250 Ca 365 Kh 5,5).Με αλατοτητα 1025(Mg 1350 Ca 405 Kh 5,5).Οι μετρησεις εγιναν ακριβως την ιδια ωρα λιγο πριν σβησουν τα φωτα,με μια μερα διαφορα,χωρις καποιο χημικο παραπανω απλα μονο με τη διαφορα απο 1022 στο 1025.Το μοναδικο που παρεμεινε ιδιο ηταν το Kh.

Link to comment
Share on other sites

Περιεγραψε μας πως κανεις το τεστακι ..... γιατι εχω ακουσει τρελες ιστοριες για το πως κανουν τα τεστακια....

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οδηγίες για τα τεστ της Salifert μπορείς να δεις εδώ.. http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40045&st=0

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχουν πολλοι τροποι για το τεστακι,ενας ειναι ο τροπος.Εαν καποιος δεν ξερει η δεν καταλαβαινει υπαρχει και το youtube που μπορει να το δει.Εαν με ρωτας για τις σταγονες εαν τις ριχνω ολες μαζι,οχι δεν το κανω,διοτι αυτο κανουν πολλοι λαθος δλδ ριχνουν σχεδον τη μιση ποσοτητα της συριγγας μεσα στο ποτηρακι επειδη βαριουνται να το κανουν σταγονα-σταγονα μεχρι να αλλαξει χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Το να προσθέτει κάποιος το αντιδραστήριο μονομιάς δεν είναι απαραίτητα και λάθος με την προϋπόθεση να ρίξει το 80% της ποσότητας.

π.χ.... αν υποθέσουμε ότι το τεστ αντιδρά όταν το έμβολο (λαστιχάκι) της σύριγγας φτάσει στο 0,1ml (το οποίο ορίζεται και ως το 100%), θα μπορούσαμε να προσθέσουμε μονομιάς τα 0,8 ml και από εκεί και μετά να αρχίσουμε να το προσθέτουμε σταγόνα-σταγόνα.

Αν νομίζει ότι οι τιμές θα είναι χαμηλότερες των φυσιολογικών, θα μπορούσε να προσθέσει το 70% ή το 60%

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Πότε ληγει το τεστακι? που το αποθηκευεις? το μπουκαλακι με το μπλε υγρο το κουνας πριν ριξεις τις 4 σταγονες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια.Λοιπον ξαναγραφω σε αυτο το θεμα διοτι μετα απο το ακουσμα του Aiolos να αυξησω την αλατοτητα μου απο το 1022 στο 1026,ειχα και τα ακολουθα αποτελεσματα.Συγκεκριμενα η αλατοτητα πηγε σταδιακα στο 1025 και οι μετρησεις ηταν:Με αλατοτητα 1022(Mg 1250 Ca 365 Kh 5,5).Με αλατοτητα 1025(Mg 1350 Ca 405 Kh 5,5).Οι μετρησεις εγιναν ακριβως την ιδια ωρα λιγο πριν σβησουν τα φωτα,με μια μερα διαφορα,χωρις καποιο χημικο παραπανω απλα μονο με τη διαφορα απο 1022 στο 1025.Το μοναδικο που παρεμεινε ιδιο ηταν το Kh.

1022 αλατοτητα 5,5Kh

THN EΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ

1025 αλατοτητα 5,5 Kh

Tην καταναλωση που εχει το ενυδρειο σου σε 1 μερα την σκεφτηκες???

Link to comment
Share on other sites

Μισο να τα παρω ενα-ενα γιατι και εγω αποριες εχω.Λοιπον το τεστακι ληγει 4-2016,το αποθηκευω στο συρταρι κατω απο το ενυδρειο που δεν το χτυπαει φως ουτε εχει ζεστη ουτε τιποτα και εννοειται οτι το κουναω το μπουκαλακι.Τωρα οσο αναφορα τον Aiolo συμφωνω με την παρατηρηση του για ολοκληρη την ποσοτητα ή το 80% του περιεχομενου,απλα εγω το κανω σταγονα-σταγονα για πιο σιγουρα.Οσο για την καταναλωση του Kh σε μια μερα εννοειται οτι την σκεφτηκα και αυτη ειναι η απορια μου γι αυτο και το εγραψα με διαφορετικη αλατοτητα εχω την ιδια μετρηση.Τωρα απο που προερχεται ολο αυτο δεν ξερω.....

Link to comment
Share on other sites

Μισο να τα παρω ενα-ενα γιατι και εγω αποριες εχω.Λοιπον το τεστακι ληγει 4-2016, (ποσο καιρο το εχεις?) το αποθηκευω στο συρταρι κατω απο το ενυδρειο που δεν το χτυπαει φως ουτε εχει ζεστη ουτε τιποτα (την υγρασια που ειναι συμαντικος παραγοντας , την υπολογιζεις?) και εννοειται οτι το κουναω το μπουκαλακι.Τωρα οσο αναφορα τον Aiolo συμφωνω με την παρατηρηση του για ολοκληρη την ποσοτητα ή το 80% του περιεχομενου,απλα εγω το κανω σταγονα-σταγονα για πιο σιγουρα.Οσο για την καταναλωση του Kh σε μια μερα εννοειται οτι την σκεφτηκα και αυτη ειναι η απορια μου γι αυτο και το εγραψα με διαφορετικη αλατοτητα εχω την ιδια μετρηση.Τωρα απο που προερχεται ολο αυτο δεν ξερω.....το εχουμε ξαναπει ..... η κοραλινη καταναλωνει Kh για να αναπτυχθει..

Υ.Γ. 1

Προσπαθησε να παρεις μετρησεις (και τις τρεις .. Kh,Ca,Mg) καθημερινα και την ιδια ωρα (κατα προτιμηση λιγο πριν κλεισουν τα φωτα) συνεχομενα για 1 βδομαδα.... σημειωσε τες και θα δεις τι καταναλωσεις εχεις καθε μερα....

Υ.Γ. 2

Μην προσθετεις κανενα ιχνοστοιχεια απο τα παραπανω για να δεις τις καταναλωσεις....

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστακια τα αγορασα ολα μαζι πριν 4 μηνες,επισης εαν ειχε υγρασια εκει που τα εχω θα τα επηρεαζε ολα και οχι μονο ενα και τελος ολοι οι υπολοιποι που τα εχουν τα τεστ τους δλδ σε αφυγραντηρα?Σε συρταρι ειναι και τα δικα μου οπως ολοι πιστευω....Για την κοραλλινη οκ το ειπαμε αλλα εκει δεν μπορω να κανω κατι...

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ δεν θέλουν κάτι ιδιαίτερο στη συντήρηση τους... θερμοκρασία δωματίου, καλό κλείσιμο τα καπάκια τους και όχι φως και υγρασία.

Κάποιες χρήσιμες πληροφορίες θα δείτε εδώ... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=73582&hl=&fromsearch=1

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστακια τα αγορασα ολα μαζι πριν 4 μηνες,επισης εαν ειχε υγρασια εκει που τα εχω θα τα επηρεαζε ολα και οχι μονο ενα (και ποιος σου ειπε οτι δεν τα επιρρεαζει) και τελος ολοι οι υπολοιποι που τα εχουν τα τεστ τους δλδ σε αφυγραντηρα? Εγω προσωπικα το φυλαω σε ντουλαπι μακρια απο το ενυδρειο.. Σε συρταρι ειναι και τα δικα μου οπως ολοι πιστευω....Για την κοραλλινη οκ το ειπαμε αλλα εκει δεν μπορω να κανω κατι...

Υ.Γ. Στο πρωτο μου ενυδρειο τα φυλαγα και εγω κατω απο το ενυδρειο........ Λιγες μερες πριν κανω την μετακομιση των κοραλιων - ζωντανων στο καινουργιο ενυδρειο .......... πηρα στα χερια αρκετες ακροπορες...

Ο λογος ηταν οτι το Kh ειχε φτασει 5,9 (με το ολοκαινουργιο τεστακι) και εγω με το παλιο μετραγα Kh 6,3 (τεραστια διαφορα)

Για τις υπολοιπες μετρησεις ας μην μιλησω.....

Σε 1 αλλο γεγονος

1 φιλος με πηρε και μου ειπε οτι μετρουσε Ca 330 με το τεστακι του (το ειχες 9 μηνες και αποθηκευμενο κατω απο το ενυδρειο)

πηρα το δικο μου τεστακι (το ειχα 5 μηνες) και πηγα να μετρησω .... το αποτελεσμα ....Ca 350

Τελικα πηγαμε και πηραμε 1 καινουργιο τεστ και ξαναμετρησαμε ...... CA 370

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΠΟΡΙΣΜΑ

τα τεστακια τα αποθηκευω μακρια απο υγρασια (ενυδρειο) και μετα το 3μηνο τα πεταω και περνω καινουργια

Έγινε επεξεργασία - VRILO
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο αυτο το ποσταρισμα απο τον Vrilo ουτε καν το περιμενα και μου εκανε εντυπωση.Τετοιες διαφορες ε?Δεν ξερουμε πως να φυλασσομαστε δλδ.Αρα καπου πιο μακρια απο εκει που εχει εστω και λιγακι υγρασια....

Link to comment
Share on other sites

στο φυλλαδιο οδηγιων της salifert για το kh λεει οτι το θαλασσινο νερο εχει 7-8 kh, εκει το κραταμε γιατι ακουω κατι 10ρια.

Link to comment
Share on other sites

στο φυλλαδιο οδηγιων της salifert για το kh λεει οτι το θαλασσινο νερο εχει 7-8 kh, εκει το κραταμε γιατι ακουω κατι 10ρια.

7-11 είναι δεκτό αλλά 7-7,5 είναι ακόμα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως της salifert το kh έχει kh διαλυμμα γνωστης τιμής για να δεις αν έχει πρόβλημα το τεστακια σου ή ίσως ο τρόπος μέτρησης.

Έγινε επεξεργασία - fmnstr
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...