Jump to content

Σύνθεση - 40L


Recommended Posts

Μπορείτε να μου προτείνετε ψαράκια για ένα 40L ενυδρείο στο οποίο ήδη υπάρχουν χρυσόψαρα τα οποία θα μεταφερθούν σε μεγαλύτερο. Το PH στη περιοχή μου είναι γύρω στο 8.0.

Θα προτιμούσα τα ψαράκια να είναι κινητικά (όχι όμως πάρα πολύ) και να μην είναι πάρα πολύ μικρά.

Από φυτα; (Λίγα)

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις γκαπυ ή μολυ σε αναλογιες 1 αρσενικο με 2 θηλυκα, δεν θα εχεις προβλημα με το ph εφοσον το ενυδρειο ειναι στρωμμενο, και απο φυτα καμια ανουμπια ειναι ο,τι πρεπει.

μεγαλυτερο ψαρι πιστευω οτι θα εχει προβλημα σε τοσα λιγα λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου προτείνετε ψαράκια για ένα 40L ενυδρείο στο οποίο ήδη υπάρχουν χρυσόψαρα τα οποία θα μεταφερθούν σε μεγαλύτερο. Το PH στη περιοχή μου είναι γύρω στο 8.0.

Θα προτιμούσα τα ψαράκια να είναι κινητικά (όχι όμως πάρα πολύ) και να μην είναι πάρα πολύ μικρά.

Από φυτα; (Λίγα)

Ευχαριστώ.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΙΔΕΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΛΑ ΑΦΗΣΕΙ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΤΡΟΠΙΚΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ(ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ:):excl: . ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΤΡΟΠΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΤΙ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟΤΕΡΗ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δίκιο σε αυτό που λές, κάθε χρυσόψαρο θέλει 50 λίτρα, οπότε αφου μιλαέι στον πληθυντικό προφανώς έχει περισσότερα από ένα και τα 40 λίτρα είναι λίγα...

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο είναι 120L, μ'αρέσουν τα fancy χρυσόψαρα, έχω ήδη δύο στο 40άρι και θα τα πάω σύντομα στο 120άρι . Με άλλα ψάρια όμως δεν έχω ασχοληθεί για αυτό ρώτησα προτάσεις.

Τώρα τα 50L ανά χρυσόψαρο ίσως είναι υπερβολή ίσως όμως και να μην είναι αν μιλάμε για commons, comets ή shubunkins.

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΑ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΟ, ΤΟΤΕ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΨΑΡΙΑ.ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΟ ΦΥΤΕΨΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ. ΓΙΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΚΙΝΗΤΙΚΑ ΟΠΩΣ ΤΙΓΡΑΚΙΑ Η RED EYE TETRA. ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ "ΔΕΙΞΕΙ" ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΧΑΛΙΚΙΟΥ, ΣΥΗΝ ΑΦΙΣΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ, ΠΑΡΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΨΑΡΙΩΝ. ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΕΠΙΛΕΧΘΟΥΝ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ. ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΜΗ ΣΚΑΒΟΥΝ ΚΑΙ ΣΟΥ ΞΕΠΑΤΩΝΟΥΝ ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ. ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω σου πρωτινω γκαπι 2 θυλικα και 1 αρσενικο.επισης μαζι με τα γκαπι και μολυ παλι 2 θυλικα με 1 αρσενικο.επισης και κανα γατοψαρο corudoras aenus μαζι με ενα μικρο γλυφτη.

ομως ριξε λιγο το ph τουλαχιστον στο 7.5

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...