Jump to content

ΝΟ3 ΒΡΥΣΗΣ 100 mg/l !!! Λυση?


Recommended Posts

ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΝΟ3 100 mg/l!!!! ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΕ STICK ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ.

ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ 80ΑΡΙ JEWEL ΜΕ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΠΕΦΤΟΥΝ ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100 ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΕΚΑΝΑ 40% ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΠΟΥ ΕΦΕΡΑ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΟΧΗ! ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΤΟΥ ΔΥΚΤΙΟΥ?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τα στικ δεν ειναι τοσο αξιοπιστα για δοκημασε με υγρα........

και ειναι αδυνατο να μην πεφτει αυτο σημενει οτι το φιλτρο σου δεν ειναι στρωμενο

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΤΡΩΣΕΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑ ΝΟ2 ΥΨΗΛΑ? ΤΟ ΝΟ2 ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝ!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΣΤΡΩΣΕΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΑ ΝΟ2 ΥΨΗΛΑ? ΤΟ ΝΟ2 ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝ!!

Ναί.Άν δέν έχεις NH3/NH4,NO2 και έχεις ΝΟ3 το φίλτρο σου φαίνεται στρωμένο.

Καλό θα είναι να κάνεις και μία μέτρηση με υγρά τέστ.

Τα 100ΝΟ3 μου φαίνονται πολλά για δικτύου.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΥΔΡΕΥΣΗΣ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΝΟ3 100 mg/l!!!! ...

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρος αλλά νομίζω 100mg για πόσιμο νερό είναι απαγορευτικό. Αν δεν κανω λαθος το οριο είναι 50mg.Ρώτα εκεί της αρμόδιες αρχές ίσος να υπάρχει πρόβλημα στο δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΤΑ STICKS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΟΣΟ ΣΕ ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ, ΣΕ ΝΕΡΟ ΑΛΛΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΝΕΡΟ ΚΟΝΤΙΝΗΣ ΠΗΓΗΣ. ΚΑΙ ΣΤΙΣ 3 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΝΟ3=0 ΕΝΩ ΣΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ 100!!!!!!!!!!

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΩ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΗ ΑΟ, ΑΡΑ ΠΑΓΟΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ.

ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 300LIT ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ 120LIT ΝΕΡΟΥ ΚΑΘΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Ποια sticks ειναι αυτα που ξεχωριζουν το 50 απο το 100 ?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΤΑ STICKS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ, ΤΑ ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΤΟΣΟ ΣΕ ΑΠΙΟΝΙΣΜΕΝΟ, ΣΕ ΝΕΡΟ ΑΛΛΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΝΕΡΟ ΚΟΝΤΙΝΗΣ ΠΗΓΗΣ. ΚΑΙ ΣΤΙΣ 3 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΝΟ3=0 ΕΝΩ ΣΤΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ 100!!!!!!!!!!

ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΕΙΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΠΕΝΔΥΣΩ ΣΕ ΣΥΣΚΕΥΗ ΑΟ, ΑΡΑ ΠΑΓΟΥΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΗΓΗ.

ΚΡΙΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΗΔΗ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 300LIT ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΩ ΔΙΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΒΑΡΥ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ 120LIT ΝΕΡΟΥ ΚΑΘΕ 20 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΕΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ

Eαν μπορεις μονο μην γραφεις με κεφαλαια γιατι φαινεται σαν να φωναζεις.. :)

Εαν οντως το δικτυο σας εχει τοσα νιτρικα, δεν κανει για ποσιμο με τιποτα! Προσεξε το και αυτο γιατι η υγεια μας ειναι η ζωη μας. Πρωτη φορα παντως ακουω για τετοιο νερο. Μηπως το νερο ειναι απο γεωτρηση σε καποια περιοχη με πολλα χωραφια και λιπασματα?

Link to comment
Share on other sites

Είναι γεγονός οτι η περιοχή που βρίσκομαι είναι αγροτική και μαλλον ο υδροφόρος ορίζοντας έχει πάρει δρόμο απο τα αζωτούχα λιπάσματα....

Παρ'ολα αυτά θα κάνω άλλη μια προσπάθεια μέτρησης των τιμών με υγρό τέστ, αν και αμφιβάλω αν βρώ εδω στην Κόρινθο. Όπου και αν έχω παει εδω έχουν μόνο στίκς και με κοιτάνε κάπως όταν ζητάω υγρό!

Link to comment
Share on other sites

Το Water Inn δεν ειναι πανω απο 40 λεπτα απο την Κορινθο.

Θα πιεις και καφε στην Κηφισια! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...