Jump to content

Λιμνη Με Κοι Στο Μπαλκονι!!!!!


Recommended Posts

Εδω και 6 μηνες εχω εγκαταστησει μια λιμνη 240 λιτρων στο μπαλκονι μου μετα απο χρονιο σχεδιασμο. Εχω φυτεμενα 2 νουφαρα 1 λευκο και ενα ροζ, 6-7 παπυρους και 1 ανουμπια. Απο ψαρια εχω 2 ΚΟΙ γυρω στα 14 εκατοστα πλεον, 2 SAE, 1 πλακωστομο γυρω στα 15 εκατοστα, 6 γαριδες red cherie και ενα σαλιγκαρι golden aplle.To ενα κοι μου τελευταια εχει χασει τη διαθεση του και το χρωμα του και δεν το βλεπω να πολυτρωει.Λετε να αρωστησε? Ph και λοιπα δεν ελεγχω μιας και τα κοι δεν εχουν υπερβολικες απαιτησεις στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα αλλα τα λιτρα ειναι υπερβολικα πολυ λιγα για κοι

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το χειμωνα θα εχεις προβλημα με το κρυο η λιμνη σου δεν εχει μεγαλο βαθος(για να καθονται τα ψαρια οταν εχει πολυ κρυο) και το νερο θα γινει παγος περα οτι τα κοι δεν κανουν για τη λιμνη σου καΙ τα αλλα ψαρια ειναι τροπικα και δεν θα αντεξουν το κρυο μετρήσεις εχει κανει αμμωνια και νιτρικα???αν κανω καπου λαθος ας με διορθώσει καποιος.....

Link to comment
Share on other sites

εχω 60 εκ βαθος στη λιμνη, τον χειμωνα θα πεσουν σε χειμερια ναρκη, εχω δει σε πολλα μπλογκ λιμνες (στην Αγγλια, Γερμανια) να παγωνει η επιφανεια και να ζουν τα κοι μια χαρα, για τα σαε δεν ξερω...... Ισως να κανω ενα καλυμμα για τη λιμνη για το χειμωνα να κοβει το πολυ κρυο... (ειμαι και στον 5ο οροφο....)..... Μετρησεις στο νερο δεν εχω κανει ποτε.... εχω ενα 1200 φιλτρο με UV και το νερο ειναι κρυσταλλο, ταιζω 4 φορες τη μερα το καλοκαιρι αλλα τον χειμωνα θα το κανω 1 φορα λογω χειμεριας ναρκης.

Link to comment
Share on other sites

το apple snail τα σαε oi γαριδες kai o pleco σιγουρα δεν θα αντξουν το κρυο οτι καλυμα και να βαλεις , 60 cm μου φαίνεται λιγο αλλα αμα το ξερεις εσυ τοτε ok βαλε 2-3 comet golfish και αμα μεγαλωσουνε βαλτλα σε μεγαλυτερη δεξαμενη , πρεπει να κανεις τεστ αμμωνιας και νιτρικων καθε ποτε κανεις αλαγες νερου?? βαλε και καμια φωτο να την χαζεψιυμε τη λιμνούλα

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες στο aquazone!

Συμφωνώ απόλυτα με τον piranhas2!

Το πρόβλημα δεν θα το αντιμετωπίσεις μόνο τον χειμώνα με την πτώση της θερμοκρασίας αλλά και το καλοκαίρι μιας που θα ανέβει αρκετά και τα ψάρια δεν θα αντέξουν τέτοιες μεταβολές!

Link to comment
Share on other sites

το καλοκαιρι με τους καυσωνες πηγαμε οκ εκτος απο ενα επιπολαιο θολωμα αλλα με συχνες αναπληρωσεις

Link to comment
Share on other sites

Τα τροπικα μολις πιασουν τα κρυα θα τα χαιρετησεις,,,θελουν θερμοκρασια 26 βαθμους.

Τα κοι γινονται τερατα και δεν κανουν για την λιμνη σου,Καλητερα να βαλεις αλλο ειδος χρυσοψαρου ιδανικο για τα λιτρα σου.

Link to comment
Share on other sites

τα κοι γινονται μεγαλα αναλογα τον χωρο που τους δινεται, ετσι δεν ειναι? Μ'αρεσουν τα μεγαλα ψαρια.... Τα σαε θα δουμε αν θα ζησουν..... θα προσπαθησω να την κρατησω οσο μπορω ζεστη με καποιο τροπο......του αγγλου τα κοι ζουσαν μια χαρα με παγωμενη επιφανεια νερου και νερο πυθμενα 10 C ....!!!!! τι να πω..... καμια ιδεα??? θερμοστατη???......

ΠΡΟΣΕΧΩΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Link to comment
Share on other sites

Ενα Κοι θελει περιπου 150 λιτρα ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

ενα κοι κανονικα θελει 1000 λιτρα... αν διαβασεις τους μεγαλους που εκτρεφουν θα δεις οτι εχουν πολυ δικιο .και εγω που εχω 4 στα 2κιβικα λαθος ειμαι .ενας φιλος μου κρατουσε 2 σε 250 λιτρα σαν εσενα και τα λυπομουνα. παθαινουν νανισμο. αυτο που λες οτι θα μεγαλωσουν αναλωγα με τον χωρο τους ειναι ο νανισμος και ειναι κριμα.

Link to comment
Share on other sites

Νανισμο παθαινει και ενα χρυσοψαρο στη γυαλα ή στα 20 λιτρα ενυδρειο. Θαυμαζω 2 τονους νερο?????? Που το εχεις????

Link to comment
Share on other sites

Ενα χρυσοψαρο θελει 30 λιτρα ενυδρειο και οχι γυαλα.Κανενα ψαρι δεν ζει σε γυαλα!

Οσο για το νανισμο που σου λεει ο Κουμαν εχει απολυτο δικιο,τα ψαρια δεν μεγαλωνουν εξωτερικα αλλα εσωτερικα τα οργανα τους συνεχιζουν να μεγαλωνουν κανονικα με αποτελεσμα τον θανατο!

Καλητερα να τα δωσεις και να βαλεις χρυσοψαρα μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Νανισμο παθαινει και ενα χρυσοψαρο στη γυαλα ή στα 20 λιτρα ενυδρειο. Θαυμαζω 2 τονους νερο?????? Που το εχεις????

Ναι φυσικά και παθαίνει, όπως και τα κοι σε τέτοια λίτρα!

Σκοπός μας είναι από την στιγμή που επιλέγουμε να διατηρούμε ζωντανούς οργανισμούς στην κατοχή μας να τους προσφέρουμε σωστές συνθήκες διαβίωσης!

Οι προτάσεις και τα επιχειρήματα των παιδιών παραπάνω είναι σωστές και με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο στο να κρατήσεις μόνο μερικά κοινά χρυσόψαρα που θα τα χαρείς και εσύ χωρίς απρόοπτα προβλήματα και έχεις και πολύ μεγάλες πιθανότητες για αναπαραγωγή μιας που οι εξωτερικές καιρικές μεταβολές ανταποκρίνονται περισσότερο στις φυσικές τους ανάγκες διαβίωσης!

Τα υπόλοιπα πρέπει να φύγουν!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

ναι πιστευω πως με χρυσοψαρα θα ειναι πολυ σουπερ! κοιτα στην υπογραφη μου για την λιμνη

Link to comment
Share on other sites

Πάρε comet χρυσόψαρα που είναι ωραία και τέλος.

Fancy μην βάλεις πιθανότατα να σου πεθάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ψάρια και φυτά για τόσα λίτρα !!!

Με τα πρώτα κρύα μόνο τα 2 κοι θα σου μείνουν αφού τα άλλα δεν θα την βγάλουν καθαρή. Μην κοιτάς τώρα που έχουμε 70 Αυγούστου και όλα είναι μια χαρά. Κάτσε να φτάσει 15 βαθμούς και θα αρχίσουν οι απώλειες…..

Σε πολλά blog από λίμνες σε Αγγλία και Γερμανία σωστά έχεις διαβάσει ότι ακόμα και να παγώσει η επιφάνεια του νερού τα ψάρια θα επιβιώσουν. Όταν η επιφάνεια φτάνει ακόμα και στους 0C σε βάθος 60-80 εκατοστά έχει πάνω από 4C. Κάποιο μέρος της λίμνη τους την έχουν πάνω από το έδαφος, αλλά το μεγαλύτερο μέρος είναι κάτω από το έδαφος. Αρκετές λίμνες στο εξωτερικό έχουν βάθος μεγαλύτερο από 1.5 μέτρο. Με αυτόν τον τρόπο εκμεταλλεύονται την γεωθερμία για να ζεσταθεί το κάτω μέρος της λίμνης και να επιβιώσουν τα ψάρια. Δυστυχώς εσύ δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς αυτή την φυσική θερμική ενέργεια. Όχι μόνο θα σου παγώσει η επιφάνεια (σε δύσκολες συνθήκες, χτύπα ξύλο) αλλά θα σου παγώσουν τα τοιχώματα και ο πυθμένας. Θερμοστάτη ξέχνατο. Αντιοικονομικό για εξωτερικό χώρο. Για εσωτερικό χώρο και θερμοκήπια το συζητάμε.

Είπα ποιο πριν πολλά ψάρια και φυτά. Και τα 2 έχουν ανάγκη από οξυγόνο. Έχεις καλή αντλία για τα λίτρα σου αλλά βάζω στοίχημα ότι δεν θα προλαβαίνει να οξυγονώσει το νερό. Ελπίζω να έχεις κάποιο καταρράκτη για αυτή την δουλειά. Σίγουρα θα χρειαστείς και κάποια αεραντλία. Ειδικά τα κοι έχουν μεγάλες ανάγκες για οξυγόνο. Αυτή είναι προσωρινή λύση γιατί μετά από κανα χρόνο(μπορεί και ποιο σύντομα) πάλι θα χρειαστείς αλλαγές για να μπορούν να επιβιώσουν τα κοι.

Εγώ στο ένα κυβικό με 2 κοι +25 εκατοστά και κυκλοφοριτή 3000 lt/h είδα τεράστια αλλαγή στην συμπεριφορά των ψαριών όταν έβαλα αεραντλία. Μεγαλώνουν τα άτιμα και είναι μικρός ο χώρος που τους παρέχω…

Πάρε asap μετρήσεις από PH, αμμωνία, νιτρικά κτλ. Δεν έχει νόημα να κάνουμε υποθέσεις. Προχωράμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα :P Με στοιχεία και νούμερα θα είναι ποιο εύκολο να λάβεις διάφορα μέτρα.

Θέλουμε φωτοοοοοςςςςςςςς και μπόλικες μάλιστα :) Ειδικά αν έχεις και από τα στάδια κατασκευής (λίμνη, φίλτρο, κυκλοφοριτής, καταρράκτης κτλ). Ελπίζω να μην σε αποθαρρύναμε και να καταφέρεις να σώσεις το ψαράκι σου με την λίμνη να ομορφαίνει το μπαλκόνι σου !!!

Keep walking !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά ψάρια και φυτά για τόσα λίτρα !!!

Με τα πρώτα κρύα μόνο τα 2 κοι θα σου μείνουν αφού τα άλλα δεν θα την βγάλουν καθαρή. Μην κοιτάς τώρα που έχουμε 70 Αυγούστου και όλα είναι μια χαρά. Κάτσε να φτάσει 15 βαθμούς και θα αρχίσουν οι απώλειες…..

Σε πολλά blog από λίμνες σε Αγγλία και Γερμανία σωστά έχεις διαβάσει ότι ακόμα και να παγώσει η επιφάνεια του νερού τα ψάρια θα επιβιώσουν. Όταν η επιφάνεια φτάνει ακόμα και στους 0C σε βάθος 60-80 εκατοστά έχει πάνω από 4C. Κάποιο μέρος της λίμνη τους την έχουν πάνω από το έδαφος, αλλά το μεγαλύτερο μέρος είναι κάτω από το έδαφος. Αρκετές λίμνες στο εξωτερικό έχουν βάθος μεγαλύτερο από 1.5 μέτρο. Με αυτόν τον τρόπο εκμεταλλεύονται την γεωθερμία για να ζεσταθεί το κάτω μέρος της λίμνης και να επιβιώσουν τα ψάρια. Δυστυχώς εσύ δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς αυτή την φυσική θερμική ενέργεια. Όχι μόνο θα σου παγώσει η επιφάνεια (σε δύσκολες συνθήκες, χτύπα ξύλο) αλλά θα σου παγώσουν τα τοιχώματα και ο πυθμένας. Θερμοστάτη ξέχνατο. Αντιοικονομικό για εξωτερικό χώρο. Για εσωτερικό χώρο και θερμοκήπια το συζητάμε.

Είπα ποιο πριν πολλά ψάρια και φυτά. Και τα 2 έχουν ανάγκη από οξυγόνο. Έχεις καλή αντλία για τα λίτρα σου αλλά βάζω στοίχημα ότι δεν θα προλαβαίνει να οξυγονώσει το νερό. Ελπίζω να έχεις κάποιο καταρράκτη για αυτή την δουλειά. Σίγουρα θα χρειαστείς και κάποια αεραντλία. Ειδικά τα κοι έχουν μεγάλες ανάγκες για οξυγόνο. Αυτή είναι προσωρινή λύση γιατί μετά από κανα χρόνο(μπορεί και ποιο σύντομα) πάλι θα χρειαστείς αλλαγές για να μπορούν να επιβιώσουν τα κοι.

Εγώ στο ένα κυβικό με 2 κοι +25 εκατοστά και κυκλοφοριτή 3000 lt/h είδα τεράστια αλλαγή στην συμπεριφορά των ψαριών όταν έβαλα αεραντλία. Μεγαλώνουν τα άτιμα και είναι μικρός ο χώρος που τους παρέχω…

Πάρε asap μετρήσεις από PH, αμμωνία, νιτρικά κτλ. Δεν έχει νόημα να κάνουμε υποθέσεις. Προχωράμε στο άγνωστο με βάρκα την ελπίδα :P Με στοιχεία και νούμερα θα είναι ποιο εύκολο να λάβεις διάφορα μέτρα.

Θέλουμε φωτοοοοοςςςςςςςς και μπόλικες μάλιστα :) Ειδικά αν έχεις και από τα στάδια κατασκευής (λίμνη, φίλτρο, κυκλοφοριτής, καταρράκτης κτλ). Ελπίζω να μην σε αποθαρρύναμε και να καταφέρεις να σώσεις το ψαράκι σου με την λίμνη να ομορφαίνει το μπαλκόνι σου !!!

Keep walking !!!

Πολύ σωστή η παρατήρηση σου! Γι’αυτο φωνάζω ότι είναι περιορισμένα τα είδη που μπορούμε να διατηρήσουμε σε τέτοιου είδους λίμνες στα μπαλκόνια μας!

Επίσης να τονίσω ότι αντίστοιχα φαινόμενα θα αντιμετωπίζουμε και το καλοκαίρι με την αύξηση της θερμοκρασίας, (καζάνι που βράζει)! Έτσι λοιπόν ψάρια που μπορούμε να διατηρήσουμε με ασφάλεια και στα ανάλογα λίγα λίτρα μιας πλαστικής λίμνης δεν είναι άλλα από τα κοινά χρυσόψαρα που αντέχουν σε μεγάλο εύρος θερμοκρασιών!

Η γεωθερμία που απαραίτητα χρειάζεται μια λίμνη για να μπορέσει να διατηρήσει σωστές παραμέτρους θερμοκρασίας για την διαβίωση των ψαριών όπως στην φύση απορρόφα και αποβάλει θερμότητα στην λιμνη ανάλογα με της εξωτερικές ατμοσφαιρικές θερμοκρασίες!

Link to comment
Share on other sites

Μερικες φωτογραφιες προχειρες ......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...