Jump to content

Γιατι Μου Ψωφανε Τα Περισσοτερα Μικρα Σκαλαρια Την Ενατη Μερα??


peristeri02

Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 750 ΛΙΤΡΑ.ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΞΕΧΩΡΙΣΕΙ ΔΥΟ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΚΡΑ.ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΧΩΡΙΣΕΙ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΛΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΓΕΝΝΑΕΙ ΑΠΟ ΔΩ ΤΟ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΚΕΙ.ΓΕΝΝΑΝΕ ΤΑ ΑΥΓΑ ΤΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ,ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ,ΜΟΛΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΦΥΓΕΙ ΤΟ ΜΑΖΕΥΟΥΝ,ΤΑ ΑΕΡΙΖΟΥΝ ΚΛΠ.ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΟΥΣ ΒΑΖΩ ΖΩΝΤΑΝΑ ΑΡΤΕΜΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ 7 ΗΜΕΡΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΗΝ 8 ΜΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΣΩΡΟ ΜΙΚΡΑ(100-200)ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΝΑΤΗ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟΣΤΕΥΟΥΝ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΩΣΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΜΕΝΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΕΙΚΟΣΑΡΙΑ???

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην ταιζεις αρκετα και να μην τρωνε ολα...

οπως και να χει τα πιο δυνατα επιβιωνουν

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Υπαρχει λογος που τα θελεις τοσα πολλα?

Πιστευω οτι ειναι μεγαλο το ενυδρειο,και δεν τρωνε,οπως ειπε και ο φιλος.Μαζεψε τα με ενα λαστιχο σε ενα μικροτερο,και εκει να τα ταιζεις.

Link to comment
Share on other sites

ταιζω 4-5 φορες την ημερα.δε νομιζω να παιζει ρολο το ενυδρειο γιατι και τα δυο ζευγαρια μαζευουν τα μικρα σε ενα μερος.τι τα θελω?να τα αφησω να ψωφανε?και τοτε ποιος ο λογος της αναπαραγωγης?

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μου τα τρωγανε επιδει δεν μπορουσαν να τα προστατευσουν(ασχετος που εγω δεν τα ειχα χωρισει απο τα υπολοιπα).

μηπως επιδει ειναι πολλα γιαυτο τα τρωνε.

στην τελικη κανενα δεν μενει;

Link to comment
Share on other sites

μεινανε καμια εικοσαρια απ το καθε ζευγαρι μεχρι στιγμης (15 ημερων).αλλα το εχω ξαναπαθει κ τα εβαλα σε μια γεννηστρα μηπως κ τα σωσω κ ψοφησαν μετα απο λιγο.τοτε ειχα κ αλλα ψαρια μεσα στο ενυδρειο αλλα τωρα τα μετεφερα σε αλλο.αυτη τη φορα τα αφησα στη τυχη τους.και για τα δυο ζευγαρια ειναι η δευτερη γεννα τους.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βοηθεια γιατι θα τρελαθω.15 ημερων τα μικρα και οι γονεις ξαναγεννανε.τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της...

τα πιο δυνατα θα επιβιωσουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα βλεπω οτι μια οι γονεις τα εχουνε κοντα τους και μια τα κυνηγανε.να τα απομακρυνω η να τους τα αφησω?να τα βαλω στο διπλα ζευγαρι(στο ιδιο ενυδρειο) που εχει μικρα και αυτο αλλα τεσσερις ημερες μικροτερα?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα βλεπω οτι μια οι γονεις τα εχουνε κοντα τους και μια τα κυνηγανε.να τα απομακρυνω η να τους τα αφησω?να τα βαλω στο διπλα ζευγαρι(στο ιδιο ενυδρειο) που εχει μικρα και αυτο αλλα τεσσερις ημερες μικροτερα?

Το ενυδρειο αυτο ειναι ακαταλληλο για αναπαραγωγη.Οι γονεις απλα δεν μπορουν να ελγξουν τα μικρα.

Link to comment
Share on other sites

δεν τους το εχω αφησει ολο.το εχω χωρισει στα τρια.απο τη μια το ενα ζευγαρι,απο την αλλη το αλλο και στη μεση τους εχω κανει με τουλι σα νεκρη ζωνη γιατι σκοτωνοντουσαν μονο με το τουλι ,οποτε πηγαιναν κοντα.γι αυτο δε νομιζω οτι δεν μπορουν να τα ελενξουν

Link to comment
Share on other sites

Bρηκα ενα βιντεο που αναφερεται σε αναπαραγωγες δισκων,αλλα δεν πειραζει.Δες πως ειναι τα ενυδρεια αναπαραγωγης

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και στο παρακατω θεμα, μια που πιστευω θα σου λυση πολλες αποριες.

Σκαλάρια

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω παρα πολυ.πραγματικα με βοηθησες γιατι ειχα καποιες αμφιβολιες για το πως χειριζομαι την κατασταση και τελικα οντως εκανα λαθος.πχ φωτισμος 24 ωρες,εριχνα μπολικα αρτεμια,αλλα δεν περιμενα να φανε ολα,παροτι ειχα παρατηρησει τις πορτοκαλι κοιλιες των χορτατων,πιστευα οτι και τα αλλα θα βρουν τη τροφη μεσα στο ενυδρειο.παντως με κατατοπισες πληρως.σ ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλα και να νε καλα ο Χρηστος μας! :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,τελικα ξαναγεννησε και το αλλο ζευγαρι οταν τα μικρα ηταν 14ημερων.Τα μικρα πηγαιναν και ψευτοπειραζαν τα αυγα και οι γονεις δεν αντιδρουσαν.Ετσι σκεφτηκα συμφωνα και με το θεμα που διαβασα παραπανω οτι πανε τα αυγα.εχθες λοιπον ειδα τις πρωτες ουριτσες να κουνιουντε.Τα μικρα πηγαιναν και παλι και τα τσιμπολογουσαν με τους γονεις να μενουν αμετοχοι.Ετσι παρεμεινα σταθερος στο οτι τα μικρα δεν θα εχουν κανενα μελλον.Σημερα ζουσαν ακομα ολα.Μαλιστα οι γονεις τα ειχαν μεταφερει πανω στο πλεγμα που εχω για χωρισμα.Τα πρωτα μικρα που εχω ειναι 18 ημερων και τα δευτερα 4 ημερων.Ειναι φυσιολογικο?Πρεπει να κανω κατι η να τα αφησω στη μοιρα τους?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Προσπαθω επι μηνες να μου επιβιωσουν μωρα σκαλαρια αλλα τιποτα.σε 350 λιτρα εχω ενα ζευγαρι με κανενα συγκατοικο.ταιζω απ την.πρωτη μερα ζωντανη αρτεμια και διχνουν πως τρωνε γιατι χρωματιζοντε οι κολιτσες τους.μεσα σε μερικες μερες δεν υπαρχει.ουτε ενα μωρο.εχω χασει πανω απο 1000 μικρα συνολο.λετε να φταινε τα 350 λιτρα?

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω επι μηνες να μου επιβιωσουν μωρα σκαλαρια αλλα τιποτα.σε 350 λιτρα εχω ενα ζευγαρι με κανενα συγκατοικο.ταιζω απ την.πρωτη μερα ζωντανη αρτεμια και διχνουν πως τρωνε γιατι χρωματιζοντε οι κολιτσες τους.μεσα σε μερικες μερες δεν υπαρχει.ουτε ενα μωρο.εχω χασει πανω απο 1000 μικρα συνολο.λετε να φταινε τα 350 λιτρα?

Κρίμα φίλε μου, τα λιτρα σου γιατι πιστεύεις οτι φταίνε? κανε μετρήσεις μήπως ανεβαίνουν πολύ τα νιτρικά και νιτρώδη και δημιουργείτε αμμωνία από το πολύ τάισμα κατα την 8η προς 9η μερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.Oι μετρησεις ειναι αψογες μιας και καθημερινα κανω μικρες αλλαγες νερου και δεν επιρεαζονται οι μετρησεις απ τα ταισματα.τα νο3 δεν ανεβαινουν πανω απ το 10 και το ενυδρειο τρεχει 3 χρονια με ph κατω του 7.Δεν εχω πραγματικα ιδεα τι μπορει να φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε ένα νέο θέμα συμπληρώνοντας στην φόρμα τις απαραίτητες πληροφορίες για να μπορέσει κάποιος να σε βοηθήσει.

Τα στοιχεία που μας δίνεις προς το παρόν είναι πολύ γενικά .

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως την εννατη ημερα εχανα και εγω τα ραμιρεζι.Ποτε δεν καταλαβα το γιατι αλλα νομιζω οτι την ογδοη ημερα τελειωνει ο λεκιθικος σακος αρα θεωρω οτι δεν εφαγαν ποτε κι ας ταιζα microworms και artemia.Νομιζω οτι ο γοννος (για τα ραμιρεζι λεω,για τα σκαλαρια δεν εχω ιδεα για το μεγεθος) ηταν πολυ μικρος για να φαει οτιδηποτε αλλο περα απο infusoria.

 

Αν ξαναδοκιμαζα με αυτα τα ψαρια θα προσπαθουσα να μην ειμαι τοσο σχολαστικος με τις αλλαγες νερου και τα χαμηλα νιτρικα γιατι νομιζω οτι καπου εκει ειναι το κλειδι της ισορροπιας.Ειναι ευαισθητα ψαρια αλλα μερικες φορες το παρακανουμε και κρατωντας τοσο χαμηλα τα νιτρικα "ισως" διατηρουμε ενα αποστειρωμενο περιβαλλον απο ζωοπλαγκτον και φυτοπλαγκτον που "ισως" ειναι απαραιτητο για τις δυο πρωτες ημερες της αναπτυξης.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Θελει καθε δυο μερες αλλαγη νερου αλλα με ιδιες συνθηκες, με αυτες του κυριως ενυδρειου. Τα μωρα ειναι πολυ ευαισθητα στις αλλαγες.

Οταν τρωνε, φαινεται η κοιλιτσα φωσφοριζουσα σαν πορτοκαλι.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...