Jump to content

Τα Αγγελοψαρα Μου Φιλιουντε


Recommended Posts

Γεια σας παιδια...εχω ενα 300αρι με 9 αγγελοψαρα μεσα 1 pleco.απο τα 9 αγγελοψαρα τα 2 που ειναι και τα πιο μεγαλα συνεχεια φιλιουντε.παει το ενα και δαγκωνει το στομα του αλλο ψαρι και οποτε βρεθουν μεσα στο ενυδριο μαλωνουν.αλλα μαλωνουν μονο αυτα τα 2 ψαρια...σας ρωταω παιδια γιατι εγω δεν εχω πολυ εμπειρια....γιατι το κανουν αυτο(το να μαλωνουν το καταλαβαινω αλλα το να φιλουντε)?α παιδια και κατι ακομα.τα ψαρια μου γιατι εκει που οι μαυρες ριγες ειναι εντονο μαυρο δεν φαινοντε καθολου και ειναι σαν ασημι το ψαρι.γιατι το κανουν αυτο?ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - ΒΑΓΓΕΛΗΣ13
Link to comment
Share on other sites

Τα σκαλάρια μαλώνουν για την ιεραρχία, όπως και όλες οι κιχλίδες.

Προφανώς θα είναι τα δυο κυρίαρχα αρσενικά γι’ αυτό και έχουν έντονους καυγάδες,

μάλιστα αν δεν κάνει κάποιο πίσω τότε δαγκώνονται και μοιάζουν σαν να φιλιούνται.

Ανέβασε καμιά φωτογραφία και δώσε μας πληροφορίες για το ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω καλο κινητο για φωτο...το ενυδριο ειναι 300 λιτρα με τρια μεγαλα ξυλα...θερμοκρασια 25-26..εχω μεσα 9 σκαλαρια και ενα pleco(18cm)...για νιτρικα και αμμωνια δεν ξερω...δεν εχω λεφτα δυστηχος να αγορασω τεστ και στεναχωριεμαι....εχει φιλτρο τις EHEIM 2217 με φουλ βιολογια(μακαρονια).

Link to comment
Share on other sites

Ως αναφορά τον pleco ,εάν είναι Hypostomus plecostomus ή glyptoperichthys gibbiceps καλό θα είναι να τον δώσεις, γιατί γίνεται τεράστιος (-50cm) και βγάζει και πολλές ακαθαρσίες .

Στη θέση του μπορείς να πάρεις ένα ζευγάρι ancistrus…

Ποια είναι η ρουτίνα των αλλαγών σου?

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Αν συμπεριφέρονται όπως το βίντεο τότε μαλώνουν για την διεκδίκηση του χώρου η για μια θυληκιά.

http://www.youtube.com/watch?v=u2FMQW3oWek&feature=plcp

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες νερου κανω καθε εβδομαδα με αντιχλωριο PRIME και μια φορα τον μηνα ριχνω βακτηριδια της TROPICAL.ετσι ακριβως οπως το βιντεο κανουν και τα δικα μου..οσο για το pleco δεν ξερω πιο ακριβως ειναι...θα ανοιξω θεμα για να μου πουν πιο ειναι...μου το ειχε δωσει ενας φιλος μου γιατι το ειχε σε ενα 100αρι ενυδριο και το ψαρι ειχε ταλαιπωρηθει παρα πολυ και το πηρα εγω...απλα με το pleco προσεξα οτι οταν ριχνω την ταμπλετα για να φαει γινετε πολυ επιθετικο...πηγαινουν πανω στην ταμπλετα τα αγγελοψαρα και τσιμπανε και παει και τα ορμαει(κολυμπαει γρηγορα και παει τα χτυπαει).θελω να παρω ancistrus απλα εδω στην πτολεμαϊδα που μενω δεν εχει τετοια ψαρια..εχει τα πολυ απλα ψαρια(guppy, χηρες και τετοια, απο γατοψαρα μονο τα cory εχει).ειχα βρει απο εναν χομπιστα εδω μεσα αλλα δεν εκανε αποστολες(δυστηχως γιατι θελω πολυ να παρω αυτα τα ψαρια)..ευχαριστω για την ανταποκριση..

Link to comment
Share on other sites

το πλεκο που εχω φιλε μου ειναι το Hypostomus plecostomus...το δικο μου ειναι ακριβως ιδιο με αυτο το ψαρι http://greekmacedones.blogspot.gr/2011/04/hypostomus-plecostomus.html...δεν ξερω να ανεβαζω φοτο φιλε μου..συγνωμη που στο ανεβαζω ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...