Jump to content

Σκέψη Για Emersed Καλλιεργεια


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κώστα, με ψήνει κι ο Νικόλας για τέτοιο!Ξεκίνα το,να δω αν θα πάρω κι εγώ μπρος!

Γιωτα,τωρα που ανοιγει ο καιρος εχω στο νου μου να βγαλω εξω ενα μικρο ενυδρειακι με μερικα φυτα να δω πως θα παει.:)

Link to comment
Share on other sites

Άντε Κώστα ξεκίνα το για να ξεκινήσουμε και εμείςςςς

Link to comment
Share on other sites

Έμ ποιόν άλλον !!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Λοιπον,μιας και ο ηλιος εσκασε μυτη και ο καιρος εφτιαξε ηρθε η ωρα για την emersed καλλιεργεια μου!

Εχω ενα ενυδρειακι 10 λιτρων περιπου οπου θα βαλω λιγο φυτοχωμα που εχω αγορασει για το πειραμα της dry start το οποιο ειναι το Geo Compost.Απο φυτα για αρχη εχω ενα κλαδακι απο Lysimachia και αλλο ενα απο καποιο ειδος ludwigia.Θα ξεκινησω με αυτα και μετα θα προστεθουν polysperma,fissidens fontanus,cuba και ισως microsorum pteropus mini.Το ενυδρειο θα τοποθετηθει στην ταρατσα οπου θα μενει εκει ολο το 24ωρο και θα ειναι σκεπασμενο με ζελτινη.

Απο αυριο ξεκιναει η καλλιεργεια οπου θα ανεβασω και φωτογραφιες.:)

Link to comment
Share on other sites

Αντε Κωστα, με το καλο, το δικο μου ναυαγισε, λιγη μαρσιλεα επεζισε και πλεον φιλοξενη αβοκαντο :-Ρ

Link to comment
Share on other sites

Άντε καλό ξεκίνημα Κώστα και αναμένουμε και τις φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Η καλλιεργεια ειναι ετοιμη και εχει τοποθετηθει στην ταρατσα,σε σημειο που εχει παντα ηλιο,βεβαια σημερα δεν εχουμε πολυ ηλιο αλλα δεν πειραζει. :P

Ακολουθει φωτογραφικο υλικο.

Το ενυδρειακι με το λιπασμα,εβαλα αρκετο για να πιασουν καλα οι ριζες.

DSCN3911.jpg

DSCN3912.jpg

Φυτεψα τα 2 κλαρακια που ειχα αυτη τη στιγμη.

DSCN3913.jpg

Μετα εριξα νερο στο λιπασμα τοσο οσο για γινει απλα νωπο και να μην κολυμπανε τα φυτα μεσα και το εκλεισα απο πανω με ενα κομματι ζελατινα στην ποια εχω κανει μικρες τρυπες μ οδοντογυφιδα για να αεριζεται

DSCN3914.jpg

Καθημερινα θα το ψεκαζω με νερακι για να ειναι παντα υγρο και θα παρακολουθω την αναπτυξη του.Σιγα σιγα θα προστεθουν και αλλα κλαδεματα οπως και φωτογραφιες απο την εξεληξη του. :)

Link to comment
Share on other sites

Άντε Κώστα καλή αρχή.Και εύχομαι να πάνε όλα προς το καλύτερο !!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε Κώστα καλή αρχή.Και εύχομαι να πάνε όλα προς το καλύτερο !!!!!!!

Ευχαριστω Μανο!:)

Πιστευω οτι μια χαρα θα παει η καλλιεργεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή σου εύχομαι και περιμένω φωτογραφίες από την εξέλιξη του πειράματος.

Ψήνομαι να βάλω και εγώ

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή σου εύχομαι και περιμένω φωτογραφίες από την εξέλιξη του πειράματος.

Ψήνομαι να βάλω και εγώ

Σ ευχαριστω!

Νομιζω οτι απο τωρα και μετα ειναι η καταλληλη εποχη για κατι τετοιο,εκτος αν το βαλεις μεσα με λαμπα οπου εκει μπορεις να το εχεις ολο το χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Κώστα!

Μάλλον όλοι ψηνόμαστε για κάτι τέτοιο, γιατί είναι σχετικά εύκολο να γίνει με μικρό κόστος. :)

Λίγο νωρίς δεν είναι για την θερμοκρασία? Τουλάχιστον σε μένα, το βράδυ πέφτει αρκετά.

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή Κώστα!

Μάλλον όλοι ψηνόμαστε για κάτι τέτοιο, γιατί είναι σχετικά εύκολο να γίνει με μικρό κόστος. :)

Λίγο νωρίς δεν είναι για την θερμοκρασία? Τουλάχιστον σε μένα, το βράδυ πέφτει αρκετά.

Σταθη ολοι ψηνοσαστε αλλα περιμενετε εμενα να κανω την αρχη :P

Κοιτα να σου πω,αν δω οτι πεφτει πολυ η θερμοκρασια το βραδυ και δεν την παλευουν θα το βαζω μεσα και παλι εξω το πρωι μεχρι να ζεσταθει για τα καλα ο καιρος.Εδω στην Αθηνα δεν εχουμε και πολυ χαμηλες θερμοκρασιες,παντως αν δω τιποτα περιεργο θα μπαινει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Σταθη ολοι ψηνοσαστε αλλα περιμενετε εμενα να κανω την αρχη :P

Κοιτα να σου πω,αν δω οτι πεφτει πολυ η θερμοκρασια το βραδυ και δεν την παλευουν θα το βαζω μεσα και παλι εξω το πρωι μεχρι να ζεσταθει για τα καλα ο καιρος.Εδω στην Αθηνα δεν εχουμε και πολυ χαμηλες θερμοκρασιες,παντως αν δω τιποτα περιεργο θα μπαινει μεσα.

Αφού εσύ είσαι ο πρωτοπόρος! :P

Εμένα μάλλον δεν με παίρνει ακόμα για κάτι τέτοιο γιατί έχουμε πιο χαμηλές θερμοκρασίες το βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Αφού εσύ είσαι ο πρωτοπόρος! :P

Εμένα μάλλον δεν με παίρνει ακόμα για κάτι τέτοιο γιατί έχουμε πιο χαμηλές θερμοκρασίες το βράδυ.

Σιγα το πρωτοπορος ρε,το εχουν κανει πολλοι πριν απο μενα!

Αν νομιζεις οτι εχει κρυο το βραδυ το βαζεις μεσα ρε και το ξαναβγαζεις το πρωι παλι.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα το πρωτοπορος ρε,το εχουν κανει πολλοι πριν απο μενα!

Αν νομιζεις οτι εχει κρυο το βραδυ το βαζεις μεσα ρε και το ξαναβγαζεις το πρωι παλι.

Το ξέρω ρε Κώστα αλλά δεν μου πήγαινε η καρδιά να πω "πάρε το ρίσκο να δούμε πως θα πάει και βλέπουμε"! :bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

Πέρα απο την πλάκα, επειδή παρακολουθώ το θέμα σου και βλέπω συνέχεια εκείνο το 15 λιτρο να κάθεται, με έχεις μπριζώσει αρκετά! :D

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ρε Κώστα αλλά δεν μου πήγαινε η καρδιά να πω "πάρε το ρίσκο να δούμε πως θα πάει και βλέπουμε"! :bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

Πέρα απο την πλάκα, επειδή παρακολουθώ το θέμα σου και βλέπω συνέχεια εκείνο το 15 λιτρο να κάθεται, με έχεις μπριζώσει αρκετά! :D

Εμ βεβαια να την πατησει αλλος οχι εμεις! αχαχαχαχαχαχααχαχαχ :P

Αφου το εχεις και καθετε,τι περιμενεις ρε,βουρ για καλλιεργεια! :)

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Εμ βεβαια να την πατησει αλλος οχι εμεις! αχαχαχαχαχαχααχαχαχ :P

Αφου το εχεις και καθετε,τι περιμενεις ρε,βουρ για καλλιεργεια! :)

Έχω για το χώμα κάποιες απορίες και μετά θα το προχωρήσω. Αλλά ας μην χαλάμε το θέμα σου Κώστα. Θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα μου. ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχω για το χώμα κάποιες απορίες και μετά θα το προχωρήσω. Αλλά ας μην χαλάμε το θέμα σου Κώστα. Θα τα πούμε όταν έρθει η ώρα μου. ;)

Δεν χαλαμε κανενα θεμα Σταθη,οι πληροφοριες ειναι πληροφοριες,μπορει και καποιος αλλος να εχει τις ιδιες αποριες με σενα.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Κώστα, πως πάει η καλλιέργεια?

Πέτυχε το εγχείρημα? Αναπτύχθηκαν τα φυτά ?

Διάβαζα το θέμα και σκέφτηκα να το δοκιμάσω με cryptocorina και με anubias αλλά δεν ξέρω αν οι δεύθτερες θα θέλουν φύτεμα ή δέσιμο σε

κανένα ξύλο όπως στο ενυδρείο. Λογικά το δεύτερο.

Περιμένουμε νέα.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντινε καποια φυτα πανε καλα και καποια οχι.

Η Lysimachia παει αρκετα καλα,αργα αλλα σταθερα,η ludwigia δεν τα καταφερε.

Το microsorum mini και το fissidens πανε και αυτα καλα,τα εχω δεσει σε ενα ξυλο.

Να πω οτι λογο του κακου καιρο που ειχαμε τις προηγουμενες μερες,το εχω βαλει μεσα και για φως εχω ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπα οικονομιας

6500Κ αναμενη για 12 ωρες.

Την ανουμπια δεστη σε ενα ξυλο η πετρα.

Αντε τι περιμενεις,ξεκινα :)

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται θα βάλω καμια αγγελία για ανταλλαγή Valisneria gigantea Που έχω αρκετές με καμια ρίζα cryptocorina και θα το ξεκινήσω.

Άσε που μόλις μου είπαν απο την παραγωγή στο εργοστάσιο πως βγάζουν απίστευτης ποιότητας λίπασμα απο τις οινολάσπες στον βιολογικό.

Βάλε και τον ήλιο, χαμός θα γίνει. :bigemo_harabe_net-64:

Κ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...