Jump to content

Διατροφη Μικρων Σκαλαριων


peristeri02

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.Εχθες τα σκαλαρακια μου εφτασαν την εβδομη μερα τους,αλλα δυστυχως τα αρτεμια που ειχα βαλει δεν εκολαφθηκαν λογω θερμοκρασιας.Ετσι επρεπε να βρω κατι να τα ταισω.Πηγα μεχρι τα pet city να ζητησω κατι σαν υποκαταστατο να καταφερω να τα κρατησω ζωντανα.Μου εδωσε αρτεμια σε υγρη μορφη (nobil fluid jbl).Εριξα στα σκαλαρακια και φαγανε λαιμαργα,μαλιστα κοκκινισε και η κοιλια τους λες και ειχανε φαει ζωντανα αρτεμια.Η ερωτηση μου ειναι:μπορω να ταιζω τα μικρα με αυτη την τροφη αντι για ζωντανα αρτεμια(για να γλιτωσω την φασαρια) και αν ναι εως ποτε?

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου προτεινα να ταισεις με ζωντανη ειναι φασαρια αλλα την θεωρω απαραιτητη στην ηλικια τους!

+1

Link to comment
Share on other sites

σιγουρα η ζωντανη τροφη ειναι καλυτερη απο οποιοδηποτε υποκαταστατο αλλα αν ταισω με εκεινη τη τροφη θα χασω μικρα η θα δω καποια διαφορα στην αναπτυξη τους?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Και τί χρειάζεται για να εκολαψεισ ζωντανή αρτέμια;

ενα μπουκαλι, αλατι, αυγα αρτεμιας, μια αεραντλια και θερμοκρασια πανω απο 20 βαθμους

Link to comment
Share on other sites

Βεβαια μεχρι να το πετυχεις δεν ειναι τοσο απλο οσο ακουγεται

για πρωτη φορά καλύτερα

να παρεις μειγμα με αναλογια αλατιου ετοιμη και αυτγων ετοιμη

διοτι οι πρωταριδες την πατανε στην θερμοκρασια και στην αναλογια

και μετα θελει και λιγη εξοικειωση με τον διαχωρισμο τους απο τα κελυφη που αιωρουνται

η μεθοδος ειναι ο φακος - λαμπα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα. παρε δυο μπουκαλια απο κοκα κολα και κοφτα να χωρανε περιπου 1λ νερο. παρε αρτεμια τις sera που εχει ετοιμη αναλογια σε αλατι και αυγα (ειναι σε σακουλακια ετοιμη) βαλε στο ενα μπουκαλι μισο λιτρο νερο και ριξε μεσα το σακουλακι. παρε ενα κουβα και βαλε λιγο νερο και ενα μικρο θερμοστατη στους 26-28β, και βαλε μεσα το μπουκαλι. βαλε και μια αεραντλια μεσα στο μπουκαλι (σκετο σωληνακι μην βαλεις και αεροπετρα γιατι μπουκωνει) και κανε υπομονη περιπου 24ωρες, και μετα βαλε και το δευτερο μπουκαλι για να εχεις συνεχεια αρτεμια. μετα απο 24-36ωρες βγαλε το πρωτο μπουκαλι, αστο κανα 10λεπτο να κατακαθησει η αρτεμια και βαλε ενα φακο στο κατω μερος και θα δεις την αρτεμια να αιωρητε. βαλε σε μια συριγγα ενα σωληνακι περιπου εικοσι ποντους και τραβα την σιγα-σιγα. παρε απο ενα σουπερ μαρκετ ενα φιλτρο γαλικου καφε (οχι το χαρτινο, ζητα ενα μακρας διαρκειας) και ριξε εκει την αρτεμια. ξεπλυνε την με λιγο νερο, και ριχτην μεσα. ελπιζω να βοηθησα. φιλικα γιωργος.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και ματιά εδώ αν βοηθάει. Νομίζω ότι έχει και κάπου αλλού μια παρουσίαση αλλά δεν τη βρίσκω. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...