Jump to content

Νikon D3000 Και Φωτογραφιση Ενυδρειου Με Φωτισμο Τ5


Recommended Posts

Καλημερα , εχω αγορασει την συγκεκριμενη dslr με τον μανισιο φακο 18-55 προσπαθω να βγαλω καμια καλη φωτο τα κοραλια αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι αυτο που θελω κ ουτε αυτο που βλεπω με το ματι.

Εχω ακουσει για φιλτρα κτλ αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω. Το φωτισμο του ενυδρειου τον αφηνω ως εχει ή πρεπει να παιξω λιγο με αυτο?

Αργοτερα ισως βαλω καποιες φωτο που εχω τραβηξει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

καλυτερα βαλε τωρα φωτογραφιες που εχεις τραβηξει για να δουμε τι μπορει να πηγαινει λαθος :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα , εχω αγορασει την συγκεκριμενη dslr με τον μανισιο φακο 18-55 προσπαθω να βγαλω καμια καλη φωτο τα κοραλια αλλα το αποτελεσμα δεν ειναι αυτο που θελω κ ουτε αυτο που βλεπω με το ματι.

Εχω ακουσει για φιλτρα κτλ αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω. Το φωτισμο του ενυδρειου τον αφηνω ως εχει ή πρεπει να παιξω λιγο με αυτο?

Αργοτερα ισως βαλω καποιες φωτο που εχω τραβηξει..

τον φωτισμο τον αφηνεις ως εχει

αλοιμονο εαν σε καθε ενυδρειο επρεπε να αλλαξουμε φωτισμο για να βγαλουμε μια φωτογραφια της προκοπης :)

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ολόκληρο PicTeam εδώ, και αναρωτιέσε πως θα βγάλεις καλή φώτο? Θα σου κάνει μαθήματα on line !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ειναι με Hi1 ISO ,Auto WB και f5.6 με οτιδηποτε αλλο απλα δεν μπορω να βγαλω τπτ.. και δεν ξερω γιατι..

Link to comment
Share on other sites

Για φωτογραφηση δεν γνωριζω να σου πω...Αλλα καλα που σου αδειασε το ενυδρειο...Τωρα εγινε πολυ ποιο super :bigemo_harabe_net-113:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς η ευρυγώνια (πρώτη) φωτό είναι μια χαρά...

Για να βγάλεις καλές φωτογραφίες πρέπει να παγώσεις το θέμα σου, άρα θέλουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ταχύτητα κλείστρου, εννοείται κλείνουμε κυκλοφορητές (για τα κοράλια) αν έχεις τρίποδο ακόμα καλύτερα... Η μηχανή σου μπορεί να τραβήξει αξιοπρεπείς φωτό σε υψηλά iso, βέβαια ο κιτ φακός δεν είναι για πολλά πολλά αλλα σίγουρα βγάζει καλύτερες φωτό από μια κόμπακτ...

Ανέβασε iso μέχρι 1000, αν φωτογραφήσεις στο χέρι, αν τραβήξεις με τρίποδο κατεβάζεις το iso, να ξέρεις ότι σε όλους τους φακούς πέρνεις το μάξιμουμ της απόδοσής τους κάπου στη μέση, δηλ. o 18-55 θα δώσει καλό αποτέλεσμα στα 30mm με διαφραγμα f8 περίπου...

Αν μπορείς τράβα σε μορφή raw, έτσι θα μπορείς να ελέγχεις το WB από τον υπολογιστή όπως και άλλα πράγματα...

Σίγουρα με καλύτερους φακούς η μηχανή σου δίνει ρέστα... Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Θα την φέρεις το απόγευμα στην συνάντηση, να σου εξηγήσω το White Balance και την ρύθμιση για macro.... εκεί "πάσχεις" χαχαχααχχ

Link to comment
Share on other sites

DSC_0716.jpg

Δεν έγινε καλύτερη τώρα?

post-13206-0-68682800-1352624234_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά.Θα την φέρω το απόγευμα αν είναι Βαγγέλη. .

Link to comment
Share on other sites

Για φωτογραφηση δεν γνωριζω να σου πω...Αλλα καλα που σου αδειασε το ενυδρειο...Τωρα εγινε πολυ ποιο super

Θα σε πω το απόγευμα εσένα... :)

Link to comment
Share on other sites

αχ αχ !!! και εσύ και ο Άλεξ θέλετε εντατικά μαθήματα.... χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Άντε ντε . Μόνο λόγια είσαι!!!! Το απόγευμα έχει ξεζούμισμα γνώσεων!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε ντε . Μόνο λόγια είσαι!!!! Το απόγευμα έχει ξεζούμισμα γνώσεων!!

Αίολος και μόνο λόγια είναι ένας συνδυασμός που δεν υπάρχει !!! χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

Αίολος και μόνο λόγια είναι ένας συνδυασμός που δεν υπάρχει !!! χα χα χα

χαχαχαχαχαχα λιωνωωωωωωω
Link to comment
Share on other sites

-Πρώτα από όλα θα πρέπει σίγουρα να μειώσεις το ISO.

-Θα πρέπει να κάνεις σωστή φωτομέτρηση

-Να δουλεύεις στο 'M' για να μπορείς να σετάρεις την μηχανή όπως πρέπει

-Να βάλεις μιά φωτό με το EXIF της για να σου πώ ποιό συγκεκριμένα τα προβλήμτα και τί μπορείς να κάνεις

Η φωτογράφιση ειδικά στο θαλασσινό είναι εύκολη δεδομένου του καλού φωτισμού που έχει ένα θαλασσινό ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

1,2,3 και 4 πες πως εγιναν.. το τελευταιο για πες πως γινετε?? :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προσπαθώ να βγάλω μια καλή φωτο κ δεν γίνετε.. προσπάθησα πολλούς συνδυασμούς με τις λίγες γνώσεις μου.. Το αποτέλεσμα είναι πάντα πολύ φωτεινό φόντο σκουροχρωμα βράχια και καθόλου χρώμα ..

Θα τραβήξω φωτο σε fine+ raw και θα την ανεβάσω εδώ το απόγευμα να μου πείτε τι μπορώ να κάνω...

Έδωσα 400 για dslr κ το κινητό μου βγάζει καλύτερες φωτο!!! :(

Link to comment
Share on other sites

ενας ακομα παραγωντας που δεν βοηθαει για καλη φωτογραφιση στο δικο σου ενυδρειο ειναι οτι εχεις κυρτο μπροστινο τζαμι .... με αποτελεσμα να μην εχεις σωστη εστιαση και ταυτοχρονα παραμορφωση !!

Δοκιμασε να βγαλεις μερικες φωτογραφιες απο τα πλαινα τζαμια του ενυδρειου σου

Link to comment
Share on other sites

ενας ακομα παραγωντας που δεν βοηθαει για καλη φωτογραφιση στο δικο σου ενυδρειο ειναι οτι εχεις κυρτο μπροστινο τζαμι .... με αποτελεσμα να μην εχεις σωστη εστιαση και ταυτοχρονα παραμορφωση !!

Δοκιμασε να βγαλεις μερικες φωτογραφιες απο τα πλαινα τζαμια του ενυδρειου σου

Αχα!! Κυρτο ενυδρειο last year!!!

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=80587

Ανεβαζω καποιες φωτο .. οτι καλυτερο μπορουσα να κανω...

Link to comment
Share on other sites

http://www.sendspace.com/filegroup/smfNFghpXcWtRIExQ8VVqA

εδω εχω ανεβασει 2 φωτο απο οτι καλυτερο μπορεσα να κανω.

Προγραμματα επεξεργασιας φωτο δεν εχω μιας και μετα το iΜac που πουλησα αναγκαστηκα,στα windows δε την παλευω με τιποτα. :bigemo_harabe_net-75: Μονο ιντερνετ..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε θέλεις εντατικά μαθήματα (ΧΘΕΣ) και στο θέμα φωτογραφίας και στο θέμα φιλοξενίας φωτογραφιών στο ίντερνετ !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...