Jump to content

Νikon D3000 Και Φωτογραφιση Ενυδρειου Με Φωτισμο Τ5


Recommended Posts

Στην πρώτη σου φωτό παρόλο που το είχες στο manual έχεις δώσει iso 3200, δεν σου αφήνει πολλά περιθώρια για επεξεργασία...

DSC_0815.jpg

Στη δεύτερη είναι καλύτερα τα πράγματα με iso 500...

DSC_0838.jpg

Για οξύτητα πατήστε κλικ στις φωτό...

Όταν τραβάς σε raw έχεις τη δυνατότητα να καθορίζεις από τον υπολογιστή το WB πριν την τελική επεξεργασία... Στο photoshop μου βγαίνει καλύτερο WB στις ενυδρειακές φωτό στη θέση shade και λίγο παιχνίδι με temperature και tint...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Φίλε θέλεις εντατικά μαθήματα (ΧΘΕΣ) και στο θέμα φωτογραφίας και στο θέμα φιλοξενίας φωτογραφιών στο ίντερνετ !!!

Την παρασκευη που θα ερθω για το αλλο θεμα (ξες εσυ) να μου κανεις μαθηματα...μονο λογια εισαι!!! :bigemo_harabe_net-134:

Στην πρώτη σου φωτό παρόλο που το είχες στο manual έχεις δώσει iso 3200, δεν σου αφήνει πολλά περιθώρια για επεξεργασία...

DSC_0815.jpg

Στη δεύτερη είναι καλύτερα τα πράγματα με iso 500...

DSC_0838.jpg

Για οξύτητα πατήστε κλικ στις φωτό...

Όταν τραβάς σε raw έχεις τη δυνατότητα να καθορίζεις από τον υπολογιστή το WB πριν την τελική επεξεργασία... Στο photoshop μου βγαίνει καλύτερο WB στις ενυδρειακές φωτό στη θέση shade και λίγο παιχνίδι με temperature και tint...

Το θεμα δεν ειναι να τραβαμε τις φωτο σωστα χωρις να χρειαζονται επεξεργασια στον υπολογιστη? :bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όσο σωστότερη και ποιοτική φωτό τραβάς, τόσο λίγοτερο χρόνο θα ξοδέψεις στον υπολογιστή... :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλ το pc ειναι αναγκαιο "κακο"... χμ ΒΑΓΓΕΛΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗΗ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι όσο σωστότερη και ποιοτική φωτό τραβάς, τόσο λίγοτερο χρόνο θα ξοδέψεις στον υπολογιστή... :)

:bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά ο φακός που διαθέτει η μηχανή δεν είναι κ για πολλά πολλά αλλά προς το παρών την δουλειά του την κάνει..

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι σωστή μια φωτογράφιση ενυδρείου (ειδικά θαλασσινού) πρέπει να "παίξεις" πρώτιστα με το WB -εξισορρόπηση λευκού- στην μηχανή.. μετά παίζεις (λιγότερο) με τον υπολογιστή.

Link to comment
Share on other sites

Οκ το βράδυ θα εγκαταστήσω το Photoshop και θα κάνω πειράματα.. :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε και εξάσκηση πάνω στη μηχανή, προσπάθησε να μάθεις τον εξοπλισμό σου όσο το δυνατόν καλύτερα και θα δεις ότι στο τέλος θα σε αποζημιώσει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι αυτό εννοείται! Έχει απίστευτα πολλές ρυθμίσεις!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ειμαι σε καλό δρόμο παιδιά.. βρήκα πολλά στις ρυθμίσεις του WB και ένα τέλειο πρόγραμμα που μου έδωσε ο κουμπάρος μου, και παίζω λίγο κ εκεί ιδού το αποτέλεσμα... τι λέτε?

post-47746-1354916254,5442_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ειμαι σε καλό δρόμο παιδιά.. βρήκα πολλά στις ρυθμίσεις του WB και ένα τέλειο πρόγραμμα που μου έδωσε ο κουμπάρος μου, και παίζω λίγο κ εκεί ιδού το αποτέλεσμα... τι λέτε?

Σε καλό δρόμο είσαι... αν τα μάθεις καλύτερα θα είναι πιο σωστές ακόμη.

post-13206-0-83664700-1354917582_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για πες τι έκανες σε αυτή τη φωτο να ξέρω να έχω μια γραμμή που να ψαχτω..

Link to comment
Share on other sites

..απλά πράγματα, από το πρόγραμμα επεξεργασίας αφαίρεσα περισσότερα ποσοστά μπλε χρώματος !!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το ψάξω..

Εγώ κατέβασα κ δουλεύω λίγο το DxO και μου φαίνεται πολύ πιο εύχρηστο από το Photoshop..

Link to comment
Share on other sites

Ένα καλό πρόγραμμα επεξεργασίας (και με ελληνικά μενού) και φυσικά ελεύθερης διανομής είναι το Gimp

http://www.gimp.org/

..και ελληνικές οδηγίες

http://docs.gimp.org/2.8/el/

Link to comment
Share on other sites

Για το Photoshop, μπορείς να κατεβάσεις από Τopaz labs το topaz denoise και το topaz adjust. Κάνουν πολύ καλή επεξεργασία και είναι αρκετά εύχρηστα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καταρχάς η ευρυγώνια (πρώτη) φωτό είναι μια χαρά...

Για να βγάλεις καλές φωτογραφίες πρέπει να παγώσεις το θέμα σου, άρα θέλουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ταχύτητα κλείστρου, εννοείται κλείνουμε κυκλοφορητές (για τα κοράλια) αν έχεις τρίποδο ακόμα καλύτερα... Η μηχανή σου μπορεί να τραβήξει αξιοπρεπείς φωτό σε υψηλά iso, βέβαια ο κιτ φακός δεν είναι για πολλά πολλά αλλα σίγουρα βγάζει καλύτερες φωτό από μια κόμπακτ...

Ανέβασε iso μέχρι 1000, αν φωτογραφήσεις στο χέρι, αν τραβήξεις με τρίποδο κατεβάζεις το iso, να ξέρεις ότι σε όλους τους φακούς πέρνεις το μάξιμουμ της απόδοσής τους κάπου στη μέση, δηλ. o 18-55 θα δώσει καλό αποτέλεσμα στα 30mm με διαφραγμα f8 περίπου...

Αν μπορείς τράβα σε μορφή raw, έτσι θα μπορείς να ελέγχεις το WB από τον υπολογιστή όπως και άλλα πράγματα...

Σίγουρα με καλύτερους φακούς η μηχανή σου δίνει ρέστα... Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι...

Αυτό δεν ισχύει απαραιτητα, το μαξιμουξ της αποδοσης ενος φακου εξαρταται απο τις εκαστοτε φωτιστικες συνθηκες αλλα και και απο το τι θέλεις να φωτογραφισεις( πχ θελω να τραβηξω το πισω μερος του καδρου μου φωτεινο αφήνοντας το μπροστινο μερος του θεματος μου σαν μια μαυρη σιλουετα). Με διαφραγμα f8 αυτο που θα καταφερει ο φιλος ειναι να τραβιξει μια σκοτεινη φωτογραφια με μεγαλο βαθος πεδίου.

-Πρώτα από όλα θα πρέπει σίγουρα να μειώσεις το ISO, Το ISO στην ουσια αυτο που κανει ειναι να σου ενίσχυει ψηφιακα την φωτεινοτητα απλα δεν πρεπει να το παρακανεις γιατι σε ψηλες τιμες βγαζει θορυβο στην φωτογραφια(ο λεγωμενος κοκκος). Με την μηχανη σου σε συνδιασμο με το μεγεθος της εικονας(εφοσον τις προοριζεις για το φορουμ θα ειναι 1024x700) μπορεις να τραβας χωρις προβλημα με 800-1600 ISO

-Θα πρέπει να κάνεις σωστή φωτομέτρηση Πολυ σωστό! ρύθμισε την μηχανή σε σποτ μετρηση δηλ εκι που σημαδεύεις εκει να μετραει το φως η μηχανη, οποτε αναλογα τι φως "παιρνεις" να ρυθμησεις αναλογα την μηχανη σου.

-Να δουλεύεις στο 'M' για να μπορείς να σετάρεις την μηχανή όπως πρέπει

-Να βάλεις μιά φωτό με το EXIF της για να σου πώ ποιό συγκεκριμένα τα προβλήμτα και τί μπορείς να κάνεις

Η φωτογράφιση ειδικά στο θαλασσινό είναι εύκολη δεδομένου του καλού φωτισμού που έχει ένα θαλασσινό ενυδρείο

Για αρχη φίλε μου τι σε ενδιαφέρει να φωτογραφησεις?

πχ μια γενικη εικονα του ενυδρειου, συγκεκριμενα κοραλια/ψαρια?

γιατι αντιστοιχα θα πρεπει να ρυθμίσεις την μηχανη σου.

Γενικα να ξερεις πως ο φακος σου ειναι σχετικα λιγο σκοτεινος φακος δηλ θελει αρκετο φως για να τραβηξεις-χωρις ομως να αποτελει προβλημα αυτο!-

αν θελησεις μπορω να σε βοηθήσω βημα προς βημα με τις ρυθμίσεις ουτως ωστε να βγει το ενυδρειο τοπ μοντελ! :D

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολύ φίλε μου!

Το ξέρω ότι ο φακός δεν είναι για πολλά πολλά ούτε κ η μηχανή φυσικά, αλλά για έναν αρχάριο όπως είμαι εγώ νομίζω είναι ότι πρέπει για beginner class .. αργότερα ίσως πάμε σε κάτι πιο καλό..

Από φωτογράφηση με ενδιαφέρει να φωτογραφίζω όλο το ενυδρείο κ φυσικά τα κοραλια κ τα ψάρια.όλα δηλαδή.. :)

Γενικός με τον φωτισμό που έχω, έχω βρει έναν μπούσουλα που λέει wb custom, iso 100 , 1/100 , f 5, 6 - 8 ανάλογος την γωνία λήψης κ τον φωτισμό του κάθε σημείου. Με αυτές τις ρυθμίσεις παίρνω ένα όσο πιο ρεαλιστικό αποτέλεσμα γίνετε.. παραπάνω δεν το έψαξα είναι η αλήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν ισχύει απαραιτητα, το μαξιμουξ της αποδοσης ενος φακου εξαρταται απο τις εκαστοτε φωτιστικες συνθηκες αλλα και και απο το τι θέλεις να φωτογραφισεις( πχ θελω να τραβηξω το πισω μερος του καδρου μου φωτεινο αφήνοντας το μπροστινο μερος του θεματος μου σαν μια μαυρη σιλουετα). Με διαφραγμα f8 αυτο που θα καταφερει ο φιλος ειναι να τραβιξει μια σκοτεινη φωτογραφια με μεγαλο βαθος πεδίου.

Για αρχη φίλε μου τι σε ενδιαφέρει να φωτογραφησεις?

πχ μια γενικη εικονα του ενυδρειου, συγκεκριμενα κοραλια/ψαρια?

γιατι αντιστοιχα θα πρεπει να ρυθμίσεις την μηχανη σου.

Γενικα να ξερεις πως ο φακος σου ειναι σχετικα λιγο σκοτεινος φακος δηλ θελει αρκετο φως για να τραβηξεις-χωρις ομως να αποτελει προβλημα αυτο!-

αν θελησεις μπορω να σε βοηθήσω βημα προς βημα με τις ρυθμίσεις ουτως ωστε να βγει το ενυδρειο τοπ μοντελ! :D

Μηπως δεν βγηκε...Σε προσφατο διαγωνισμο πηρε τον τιτλο Μις Caulerpa :hysterical: :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν βγηκε...Σε προσφατο διαγωνισμο πηρε τον τιτλο Μις Caulerpa

Χαχαχαχαχαχα εσύ τι θέση πήρες? Mis Cyanobacteria??έλα να κάνουμε συναγωνισμό!!!

Σε χάλασαν οι φωτο μου Ε??? Καλαααααα σταθακοοοοο καλααααα :P

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα εσύ τι θέση πήρες? Mis Cyanobacteria??έλα να κάνουμε συναγωνισμό!!!

Σε χάλασαν οι φωτο μου Ε??? Καλαααααα σταθακοοοοο καλααααα :P

Εγωωω...?Εγω βγηκα Μις Chaeto.Αλλα δεν ειμαστε να μας παιρνουν χαμπαρι :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα! Για γενική εικόνα του ενυδρείου θα τραβήξεις χωρίς καθόλου ζουμ πάνω στον φακο , γιατί εκεί θα έχεις το μικρότερο δυνατό διάφραγμά f3,5 που σημαίνει πιο φωτεινή φωτογραφία.επισης το wb θα το βάλεις στην ρυθμηση λάμπας φθορισμού για να έχεις αληθινά χρώματά. Το ISO βάλτο στο 800 για αρχή (η μηχανή το σηκώνει άνετα χωρίς να βγάλει αισθητό θορηβο). Ρυθμησε την μέτρησή στο κέντρο μονο και όχι σε όσα σημεία εστιάσει η μηχανή. Όταν κοιτάς μέσα στην μηχανή στο κάτω μέρος υπάρχει μια μπαρα , κατά μήκος της είναι ένα δείκτης που κινηται. Αυτό είναι το φωτόμετρο σου, δηλαδή πάντα πρέπει να είναι στο κέντρο! Για να πάει στο κέντρο αλλάζεις την ταχύτητα κλείστρου! Θα σημαδεψεις σε πάνω στο βράχο που είναι σχετικά πιο σκούρος από τα υπόλοιπά πράγματά του ενυδρείου και θα ρυθμησεις την ταχύτητα κλείστρου,λογικα θα σου δοσει 1/80-1/100. μετα εστιαζεις πάνω σε οποίο σημείο σου κάνει αίσθηση καδραρεις και με σταθερό χέρι τραβάς και μας λες αποτελέσματά! Μετά με τα κοραλια/ψαρια θα ανεβασεις φουλ ISO για να πάρεις πιο γρήγορες ταχυτητες κλείστρου για να βγουν όσο πιο "ακίνητες" γίνεται - εννοείται πως πρέπει να μην κουνιεται σχεδόν καθόλου το θέμα σου, όσο είναι δυνατόν τουλάχιστον..

rythor on the move via tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...